Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(45)


Recommended Posts

Buna fete dragi! Am mai facut si eu un pas: au venit in vizita acasa...a fost ok, maine mergem pentru testul psihologic cel de o ora si jumatate[:I]. Am inteles de la voi ca sunt si intrebari capcana... catty- [pup] fata curajoasa si mamica deosebita. Iti multumesc pentru detalii, ma ajuta mult...sa imi pun anumite intrebari. claudia72 - interesanta informatia, de la sectorul 5 mi-au zis ca nu pot sa iau din alte sectoare...ca este o lista comuna si centralizata si ca se repartizeaza de acolo. V-am mai spus eu ca ne-a speriat si cu cautatul copiilor, ca nu si nu, ca chiar daca gasim daca apartine altui sector nu putem face nimic, ca peste tot sunt liste de asteptare...si asta este foarte adevarat[q] silvy24 - bafta multa si rabdare... pai la noi vor sa ii vada pe prieteni si sa viziteze si rudele, si probabil de aiai au disparut caracterizarile. Vor fi 3 sau 6 vizite, nu am inteles exact. mirga - cred ca ideea cu organizarea unei petreceri la gradinita...pentru un motiv X, dar ea sa fie implicata, e o idee buna. La noi a functionat cu Laura, cand de la 3 anisori a trebuit sa poarte ochelari (este adevarat ca subiectul e mult diferit) si nu vroia in nici unf el! Dar organizarea la gradinita a unei saptamini special pentru copii cu ochelari a functionat, si de atunci i-a purtat fara nici un fel de problema. daphnyie si ioanaalice - sunt de acord cu voi. De cand am luat aceasta decizie ma simt diferit...in bine. Pana acum nu am avut nici un fel de comentariu, persoanelor carora le-am spus despre intentia noastra. Va pupicesc pe toate. Miha http://tt.lilypie.com/jQRrp2.png "Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nicoll75 - cum a fost la cursuri? Noua nu ne-au zis nimic despre astfel de cursuri. O sa intreb maine. daria - cum stai cu intalnirile? Intrebare de 10 puncte: oare cei de la DGASPC-uri ne citesc???[:D] http://tt.lilypie.com/jQRrp2.png "Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,in primul rand va doresc o primavara plina de zambete si caldura sufleteasca. In al doilea rand azi am fost la primul curs.Este educativ,te face sa iti pui intrebari cheie legate de caracterul tau,de fapt te ajuta sa te cunosti tu ca persoana(mai bine decat te stii)ca apoi sa poti cunoaste copilul care are nevoie de tine.Este putin ce spun eu aici dar cred ca este esenta.Mai avem saptamana viitoare doua zile si il terminam. Apoi incep anchetele sociale si restul.La noi procedura a fost putin inversata,cursurile trebuiau facute dupa ancheta sociala dar....... In principiu santem 10 familii in curs de atestare si doar trei persoane care se ocupa de toti.Fiecarei familii ii sant alocate trei zile de anchete si vizite(cel putin asa ni sa spus). Oricum mergem cu toate fortele inainte.Problemele vor fi in momentul cand vom fi in asteptare pentru copil-santem multi si copii nu prea. [pup][flo]pentru toate fetele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ma primiti si me mine in randul vostru?[flo] Nu am intrat aici de mult timp, dar cred ca in cateva zile o sa parcurg tot subforumul:)...Tot ce am citit deocamdata despre adoptie a fost legislatia, dar acum am aruncat un ochi pe ici pe colo si m-au impresionat foarte mult experientele voastre. Suntem si noi in cautarea unui sufletel pe care il iubim deja si stim ca e undeva pt noi. In sfarsit am reusit sa strangem actele pt dosarul de atestare, saptamana viitoare il depunem si apoi vom vedea ce urmeaza, cursuri, vizite etc. Va citesc si mai revin![flo] "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daphnyie, Am si eu o cunostinta care procedeaza in felul persoanei pe care o descri tu. Nu renunta desi cred ca prin toata tara a umblat si a schimbat la medici. Noi nu am renuntat la ideea de a avea un copil, noi chiar il avem, iar eu cred ca asta nu inteleg aceste persoane. Nu am renuntat niciodata la ideea de a avea un copil al meu, chiar si acum mi-l doresc, dar am renuntat de a mai sta cu picioarele in sus prin toate cabinetele si la toate tratamentele la care am fost supusa, am renuntat la a da bani in stanga si dreapta fara sa obtin vreun rezultat. Miha 74, daca ne citesc cei de la PC, le punem o intrebare, cum de nu sunt bebelusi spre infiere si sunt copii cu varste de peste un an? Unde au trait acestia pana la aceasta varsta? IreneCAM, bineaivenit printre noi. Dumnezeu sa te ajute in cautarea puiutului tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am citit capitolul:)! Vad ca sunt multe fete care au trecut aici de la "aspirante", le doresc sa-si implineasca visul cat mai curand. "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspunsuri fetelor. Se pare ac incet incet reusim sa trecem si peste hopul asta. Azi s-a dus din nou la gradi si dupa masa a avut curs de gimnastica.(la care ii place f mult sa mearga) Aici am avut ceva probleme, ca de obicei merge cu tata-su si eu armin acasa sa fac curat. Ei, azi nu i-a placut ideea de a se desparti de mine si a facut ceva fite, dar pina la urma au plecat. Ieri seara inainte de culcare i-am povestit ca noi o iubim ff mult (nu prea a vrut sa auda, dar nu am bagat-o in seama, am continuat sa vorbesc in paralel cu ea) si am ajuns pina la faza cind ea o sa aibe un bebe si noi o sa fim bunicii lui (nu i-a placut ideea si mi-a zis ca noi sintem mama si tatal ei si nu altceva) si o sa o ajutam cind ea va trebui sa mearga la servici si bebele o sa fie bolnav si nu va putea sa mearga la gradi (cam asa cum facem si noi cu ea - cind e bolnava mai multe zile, din a doua zi sta cu socrii mei). Dar am facut si o gafa: i-am spus ca vom veni la ea acasa sa avem grija de bebele ei - la care m-a intrebat: eu de ce nu voi mai sta aici? (mi-am dat seama ca am cam dat-o in bara) I-am explicat ca asa se intimpla, copii cresc si pleaca la casele lor, dar ca noi am fi f bucurosi daca ea va dori sa stea cu noi. Mi-a spus ca nu va pleca nici o data din casa asta, si azi dimineata in timp ce mincam amindoua micul dejun, mi-a spus (asa fara nici o legatura cu nimic din ce discutam) ca ea nu va pleca niciodata de aici si ca va fi tot timpul in peajma mea. Sper sa fie bine in continuare. va mai scriu cind mai am timp. Pupici si multa bafta. Mirga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Nu am avut timp pana acum sa intru pe forum. Va multumesc pentru grija[pup]. Am avut un botez frumos iar Sabina a fost f cumintica, nasii la inaltime si o atmosfera placuta si un tort cu ciupercutza in forma de casa in care Sabina a fost primita cu mult drag. Insa oboseala acumulata si-a spus cuvantul, la restaurant eram deja lata...[hagi] Suntem acum multumiti si fericiti. Succes tuturor fetelor noi ce abia acum incep cu actele pt atestat!! In filmulet am pus la final niste poze noi de la botez. Va pup cu drag!![si-eu] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Poze si filmulete-Sabina Teodora[/url] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
cum de nu sunt bebelusi spre infiere si sunt copii cu varste de peste un an?
cei de la DPC stiu ca exista forumuri despre adoptii, dar nu cred ca au timp sa stea in fiecare zi sa vada ce se discuta pe fiecare dintre ele. Cons, nu te astepta sa-ti raspunda cineva de la DPC la intrebare. Pe forum.Daca ii intrebi direct iti vor spune. Mihai, bobocul meu, cred ca a avut povestea celor mai multi copii parasiti prin spitale: vreo 4 luni a stat in spital cu pneumonie, otita si ce-o mai fi avut saracu' de el, cand s-a facut bine l-a luat DPC si l-a dus la asistent maternal si i-a deschis dosar pentru declararea adoptabilitatii. Care dosar a durat aproape 1 an. Explicatia lor a fost: ca sunt putini asistenti sociali, ca se face munca de teren de cautat rude pana la gradul 4 carora li se ia declaratie etc... Adauga si faptul ca parintii biologici sunt convocati la tribunal ca sa spuna ca nu il vor pe pici. Iar la noi a fost un caz fericit, ca se stiau toate adresele si persoanele, ca altfel trebuie cautate cu politia. La tribunal daca mama nu se prezinta la prima convocare, termenele se amana de vreo doua ori, pana se da sentinta in lipsa biologicilor (desi uneori e considerat si asta un viciu de procedura, iar adoptabilitatea copilului poate fi contestata de catre biologica, cu un avocat tare - dar asta cred ca se intampla doar in filme, nu in Romania de azi). Prin urmare, d'aia dureaza asa mult un dosar pentru declararea adoptabilitatii. Sau mai bine zis, d'aia spune DPC-ul ca nu sunt copii adoptabili sub un an. P.s. Nu tin neaparat cu ele, asistentele sociale de la DPC. Mie mi-au mancat ficatii termenele de la tribunale. ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...