Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(45)


Recommended Posts

ioanaalice[pup] deocamdata astept atestatul...si incerc sa citesc cat mai mult sa faca fata situatiilor de tot genul. Irene- doamne ajuta si sa reusiti cat mai repede posibil[flo] Seara buna, Miha http://tt.lilypie.com/jQRrp2.png "Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va tin pumnii, fetelor dragi, sa va gasiti cat mai repede copilasul dorit! Imi amintesc de ziua in care mi-am depus eu actele pt atestat. Era in septembrie. Aveam niste emotiiiiiiiii....de parca tocmai aflasem ca sunt insarcinata! [alcool] De stresata am frecat masina de un zid cand am parcat-o, pe scari la DPC mi-am scapat geanta pe jos si tot ce aveam in ea s-a imprastiat in vazul lumii, iar in biroul de la DPC, cand a trebuit sa completez cererea aceea tip, atata m-am fastacit si m-am zbantuit pana am reusit sa rup hartia si a trebuit sa cer alta. Abia cand am iesit de acolo m-am mai linistit...[pk] __________________________________________________________ [url="http://good-times.webshots.com/photo/2385988850102959331ANXFXo"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2943489760102959331bjRkMb"]mic[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2562347700102959331zIkdWO"]drag[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2678838930102959331VmeuNf"]scump[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2321677330102959331tcVOIZ"]pisicos[/url] cu [url="http://good-times.webshots.com/photo/2914630430102959331kzCctZ"]MARIA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor, Ma bucur sa vad ca sunt atatea viitoare mamici in curs de atestare si ca altele deja si-au gasit putiutii. DONNA79, referitor la faptul ca sotul nu vrea sa se gandeasca la adoptie, iti pot da o sugestie. Uite eu nu am avut curaj sa ii spun sotului meu ce simteam de frica sa nu ma apuce plansul si mai ales de remuscare ca din vina mea nu puteam avea copii. Astfel i-am scris o scrisoare lunga in care i-am spus tot ce simt si tot ce astept si a dat rezultate. Poti incerca si tu sa faci la fel. Cine stie, poate va intelege si va accepta macar sa va atestati si apoi ce va vrea DD. MARIA, cu tact vei reusi sa cuceresti fetita. Este normal ca maternalei sa ii spuna "mama" pt ca ea a crescut-o si este singura pe care o stie. In situatia asta maternala este "cheia" si cu ajutorul ei vei reusi sa treci si acest hop. IRENE, felicitari. Sa fie intr-un ceas bun si sa apara bb repejor. ANDRADA, pe tine te-am lasat ultima pt ca vreau sa iti spun ceva mai multe. Nu stiu daca ai idee, dar pentru un copil aflat in plasament statul da minunata suma de 160 ron pt mancare si haine, iar daca copilul este mic se primeste si alocatia de 200 ron. Daca copilul a trecut de 2 anisori are undeva la 400 ron pe luna de hrana si imbracaminte, si cam atat. Chiar crezi ca la banii astia se poate creste un copil? Nu este cazul sa acuzi maternala scumpo si hai sa iti spun de ce. Uite finuta mea cand a ajuns la maternala acum 6 saptamani avea o lista lunga de diagnostice si recomandari medicale pe care maternala le-a primit cand a luat-o acasa. Printre altele trebuia sa faca si un eco la cap si acest eco la noi se face numai in anumite situatii si cu pile si relatii. Cand maternala s-a dus la DPC sa anunte ce si cum aia s-au uitat la ea ca la masini straine, pt ca lor de la maternitate le venise fisa fetitei pe care scria "copil clinic sanatos" si nu le venea sa creada ce au vazut. A iesit taraboi mare pe tema asta si in primul rand a fost de vina dr care a facut 2 fise separate si care a dat date gresite. Chiar si asa DPC-ul nostru a spus ca maternala trebuie sa se descurce si nu au dat nici macar un telefon sa vada cum se poate face eco respectiv, asa ca am alergat eu si am rezolvat problema, am facut eco si totul este bine. Atata timp cat de la spital maternalei care a avut fetita pe care ai vazut-o tu i s-au dat date gresite sau nu i s=au dat date deloc, nu este vina ei. Un copil poate avea probleme si sa nu iti dai seama de asta pt ca se comporta si se dezvolta absolut normal, iar dr de familie nu isi dau interesul cand e vorba de copii biologici, ce sa mai vorbim de copii aflati in plasament. Sa nu crezi ca iau apararea cuiva, dar crede-ma ca am aflat in ultimele luni toate "chichitele" sistemului nostru de cacao, si in toata treaba asta numai DPC-ul este vinovat. Cei de acolo nu fac nimic pt binele acestor copii, nu ajuta sa li se faca controale periodice, nu ii spirijina pe maternali cand au nevoie, etc. Dau numai din gura si atata tot. Sper ca nu te-am suparat spunand toate astea, dar crede-ma ca daca ai stii cate stiu eu despre sistemul nostru, te-ai cruci. Sa dea DD sa iti gasesti repede puiutul si totul sa fie bine. Pupici tuturor si succes catalina "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita a avut un strabism(la ambii ochi) care a inceput pe la 3 anisori.Ea avea 5 ani,si doar o pereche amrata de ochelari luati la 4 ani jumate.Doctorul a spus asa:"Copilul a orbit ca nu a fost dus la doctor la 3 ani,se trata sigur.In timp un ochi a obosit,a slabit vederea,si aproape nu l-a mai folosit deloc." Asa a ajuns la 5 ani sa nu mai poata fi salvat.Ce la de la DPC mi-au zis ca fata e bine,in afara de strabism.Maternala spunea inainte s-o duc la doctor"NICI NU MAI E NEVOIE DE OCHELARI-ca doctora mi-a zis sa-i poarte doar trei luni-" Eu am dus-o oricum,sa-i iau altii noi,si sa vad cum sta cu ochisorii..si..SURPRIZA..copilul avea o problema grava,dejea un handicap,si NIMENI NU STIA NIMIC.Toti au ridicat din umerii.Maternala,DPC-ul...pana si doctorul... Si am mai aflat o chestie grava,dar nu am spus la nimeni. Maternala facea asta de 11 ani,a avut si 4 copii intre-o serie si mi-a spus ca foloseste un medicament(am uitatcum se numeste) pt cei mici sa-i adoarma.Sa mor cand am auzit..."Dar sa nu mai spui la nimeni" Catty,nu m-am suparat pe nimeni,dar eu incredere in maternala aia nu am avut si nici nu o sa am vreodata. Dumnezeu sa ne ajute pe toti,si sa dea minte la cei care nu au. Va pup fetele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,este adevarat ca sant probleme care nu se vad la un copil,este adevarat ca sant si maternale care nu se intereseaza sub nici o forma si iar este adevarat ca avem un sistem de tot......... Dar noi santem puternice si mergem inainte cu curaj. Eu azi am terminat cursurile si acum urmeaza anchetele care nu se stie cand vor fi.Pe judetul nostru avem copii adoptabili intre 3 si 8 ani,dar nu ne-au prezentat nimic oficial. Vreau si eu pe listuta...va rog.(in curs de atestare). [grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada77 ,nici eu nu le suport pe maternale. Fata mea era asa de bolnava incat nu stiu ce mai astepta sa o duca la un medic,nu stiu ce astepta sa-i faca vaccinurile si nu am sa inteleg niciodata de ce ii punea 1/2 pampers.nu am sa inteleg niciodata de ce in 4 luni nu i-a facut copilului baie.Cica ii era frica.am ajuns la spital cu un copilas cu pielea ca de sarpe,cu o burtica imensa,cu capul mare si cu niste ochisori frumosi dar parca prea mari pt chipul ei."Cica "avea hidrocefalie,"cica" avea mucoviscidoza..si asta doar pt ca la 4 luni arata ca de 1 luna..,pt ca era extrem de rahitica,pt ca avea pneumonie,avea otita,avea bronsiolita de f mult timp.Am ajuns la timp sa o duc la medic,am ajuns la timp sa luptam impreuna.Nu m-au speriat diagnosticele pt ca ea era fata mea.I-am facu acea radigrafie de craniu si ecotransfontanelara si mi-au spus ca are hidrocefalie. Am aflat ca de fapt ecograful era defect.Ce ar fi trebuit sa fac?Sa fug?Asatzi am cel mai frumos copil din lume.Copilul care-mi spune MAMICA MEA,esti o ubita.Te ubesc asa de mut,pana la infinit si inapoi. Copilul care spune ca avem noapte si zi pt ca se invate pamantu in juiul axei sale lui?Nu e frumos? Cel mai mult ma bucur pt ca sotul meu cu care am avut mult de luptat pt a adopta un bebe imi spune:e cel mai minunat dar pe care l-am primit vreodata.Se iubesc cu toata fiinta lor iar Maya ii spune:esti pintul meu. va iubesc, luptati pt copilul vostru Corina si Maya corina urziceanu http://pg.photos.yahoo.com/ph/corina_urziceanu/my_photos?urlhint=actn,del%3as,0%3af,1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre starea de sanatate a copilului, atunci cand vrem sa-l adoptam, trebuie sa ne asumam anumite riscuri. Eu cand l-am adoptat, in urma analizelor de laborator, a rezutat la testul hepatitei A pozitiv. M-am speriat, dar ce era sa fac, sa dau inapoi? NU, nu am vrut. Bineinteles ca am informat medicul de familie, iar pe parcurs am avut o grija exemplara de el. Acum o jumatate de an i-am repetat analizele la un laborator mai nou si mai bine cotat si ce credeti, rezultatul hepatitei A a fost negativ. I-am repetat din nou analizele si tot negativ i-a iesit. Asa ca suntem sanatosi. Nu stiu cine a gresit, dar eu imi asumasem o responsabilitate de la inceput. Iar acum totul este OK. Asa ca fetelor toate ne asumam o responsabilitate mai mare sau mai mica, mai ales daca copilul este foarte mic. Nimeni nu stie ce boli ereditare poate avea copilul, asa ca atunci cand adoptati copilul luati o doza mare de optimism ca totul sa fie asa cum va doriti. Succes si multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Este prima data cand intru la acest topic si am nevoie si eu de o lamurire de la voi. Pe scurt dupa ceva timp ne-am decis sa adoptam, ne-am luat inima in dinti si am mers la DPC. asta se intampla lun. Dupa ce am umblat pana am gasit intrarea buna (ca sunt mai multe), dupa ce am gasit biroul adoptii, tot ce ne-a spus o tipa de acolo a fost: "da, faceti o cerere si lasati-o la registratura si veti fi contactati in 2-3 zile". Cand am incercat sa intrebam ce acte sunt necesare pentru a ne face dosarul, ni s-a raspuns: dosarul il faceti dupa ce sunteti repartizat la un asistent social si dupa ce treceti de testul psihologic. Si cam atat fu. Scurt si sec. Evident ca am scris cerea (dupa spusele ei, cica o cerere tip se completeaza abia dupa ce vom fi repartizati la un asistent social), am dus-o la registratura, am luat numar de inregistrare si.... am asteptat. Doar ca... nimic, nici un telefon nici un nimic. Acum vreau sa va intreb daca mai sunt printre voi care ati patit asa? Imi cer scuze ca nu am apucat sa citesc capitolelel din urma dar am avut in ultima vreme un program incarcat rau, insa voi incerca de acum sa citesc din urma. Pana atunci daca imi poate raspunde cineva si eventual daca imi puteti da vreun sfat, raman pe veci indatorata la voi. Mentionez ca eu sunt din IASI. Daca mai sunt fete din Iasi, poate imi spuneti la voi cum a fost. Va multumesc si va doresc sa va gasiti cat mai repede copilasul. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Azi mi-am vazut puiutzul pentru a doua oara si parca sunt mai optimista. Cand am plecat a vrut sa vina cu mine. I-am promis ca in curand o sa o aduc la mine intr-o vizita.[bis] Andrada...am fost si m-am interesat de boala si doctorita m-a asigurat ca daca a facut tratament nu mai sunt riscuri. Oricum m-am inteles cu maternala si in max. 2 sapt o sa-i fac toate analizele asa cum m-ati sfatuit. Din cate am citit, multe dintre voi ati avut experiente neplacute cu maternala, insa maternala fetitei imi place tare mult. Deja ne-am imprietenit si amandoua vrem sa-i fie bine fetitei. Din cate mi-a povestit ea, au mai fost cativa parinti potentiali la cate 2-3 vizite si dupa aia au renuntat. Ma intreb ce cautau...pentru ca fetita e un ingeras[flo]. Din cauza asta fetita mi s-a parut speriata la prima intalnire, dar acum e ok.Chiar m-a incurajat si mi-a zis ca si ea a fost surprinsa de felul cum s-a comportat cu mine (adica destul de bine[olala]) dupa experienta ce a avut-o. Va pup si va tziu la curent cu tot ce se intampla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca fetita e bine.[cheers] Si rar gasesti o maternala cu suflet.Eu stiu doar de doua.Una a crescut-o pe fetita lui Gulser30(o stiti si voi),la tara,femeie simpla,dar cu suflet.Si una a fost cu mine la cursuri,era asistent maternal de mult timp,si a adoptat prima fetita pe care a avut-o in grija,si acum avea o micutza de 3 ani pe care o adopta,ca"nu pot s-o mai dau,e a mea". Mai sant si oameni cu suflet,dar prea putini. O sa fie bine,speram si pentru noi.Dar e prea mult stress,prea multe griji imi fac(ne facem noi toate care asteptam).Si va spun eu sigur,in fata intra cei cu pile si cu bani(la noi in judet e sigur asa).Aproape ca mi-am pierdut speranta.Am doctori,inspectori,avocati in fata mea si au toti prioritate,si nu pentru ca au atestatul de cativa ani(unii chiar au de doua trei luni),ci pentru ca sant oameni cu influenta.Stiu din sursa sigura familie care a adoptat la noi,si nici nu si-au depus bine actele ca au si luat bebe acasa.Si alti idioti(printre care si eu)asteapat de ani de zile... Romanica noastra draga...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...