Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(45)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alyx[flo], eu nu am foarte multa experienta cu cei de la DPC, dar mi se pare ciudat ce ti s-a intamplat. Oricum, eu am constatat ca au obiceiuri diferite, in functie de judet. Unele fete din Bucuresti spuneau ca intai au depus cererea tipizata, apoi au completat dosarul; noua la Targoviste ne-au dat lista actelor si ne-am completat dosarul in timp, dupa care am facut cererea. Daca ai incepe sa strangi deja actele? Ca dureaza, si poate in intervalul acesta te cauta si de la DPC. Daca nu, te duci cu actele si gata, explici ca ai asteptat sa te caute dar cum n-au facut-o... Bafta multa![flo] "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand multumesc din suflet ca apar si eu pe listuta.In al doilea rand [pup]toate fetele-santeti o familie pentru mine. Maria ma bucur ca fetita nu are nimic.Sa o aduci acasa cat mai repede.[iepu] Andrada,probabil apar si relatiile dar cred ca mai mult tine de noroc.Oricum si la noi nu santem tratati toti la fel,dar nu avem ce face-depindem de cei de la DPC.[:(!] Alyx,se pare ca fiecare judet are anumite reguli-puse tot de ei-dar nu mi se pare corect raspunsul pe care l-ai primit tu.Fi mai insistenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alyx
Buna fetelor Este prima data cand intru la acest topic si am nevoie si eu de o lamurire de la voi. Pe scurt dupa ceva timp ne-am decis sa adoptam, ne-am luat inima in dinti si am mers la DPC. asta se intampla lun. Dupa ce am umblat pana am gasit intrarea buna (ca sunt mai multe), dupa ce am gasit biroul adoptii, tot ce ne-a spus o tipa de acolo a fost: "da, faceti o cerere si lasati-o la registratura si veti fi contactati in 2-3 zile". Cand am incercat sa intrebam ce acte sunt necesare pentru a ne face dosarul, ni s-a raspuns: dosarul il faceti dupa ce sunteti repartizat la un asistent social si dupa ce treceti de testul psihologic. Si cam atat fu. Scurt si sec. Evident ca am scris cerea (dupa spusele ei, cica o cerere tip se completeaza abia dupa ce vom fi repartizati la un asistent social), am dus-o la registratura, am luat numar de inregistrare si.... am asteptat. Doar ca... nimic, nici un telefon nici un nimic. Acum vreau sa va intreb daca mai sunt printre voi care ati patit asa? Imi cer scuze ca nu am apucat sa citesc capitolelel din urma dar am avut in ultima vreme un program incarcat rau, insa voi incerca de acum sa citesc din urma. Pana atunci daca imi poate raspunde cineva si eventual daca imi puteti da vreun sfat, raman pe veci indatorata la voi. Mentionez ca eu sunt din IASI. Daca mai sunt fete din Iasi, poate imi spuneti la voi cum a fost. Va multumesc si va doresc sa va gasiti cat mai repede copilasul. alina
Eu te sfatuiesc sa iei toate datele de pe internet,si faci dosarul in trei exemplare(unul original).Apoi te duci pur si simplu la ele si le predai.Nu mai au ce sa zica.Asa am facut eu.Oricum nu e normal ce ti s-a intamplat...or fi mai ciudati ei..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou. Multumesc mult pentru raspunsuri. Azi am fost din nou la DPC, unde am aflat ca deja fusesem repartizati la o asistenta sociala (de altfel am inteles ca sunt doar 2 persoane care se ocupa de adoptii) care ne-a spus ca deja a fixat data pentru evaluarea psihologica pe 2 aprilie. Apoi vor urma cursurile organizate de ei timp de trei vineri intre orele 9-12, dupa care se obtine atestatul. De dosar inca nu ne-a spus nimic de unde am dedus ca il vom face in timp. Oricum, inca de azi ne-a spus ca este posibil sa dureze intre un an si un an jumatate (macar a fost sincera, ceea ce am apreciat). Tipa pare draguta, dar intr-adevar, se pare ca lucrurile difera in functie de judet. Am intrebat daca putem cauta noi copil si ne-a spus categoric nu, pentru ca dupa atestatre vom fi inscrisi pe lista de asteptare. Cam asta a fost astazi. Macar acum am o certitudine fie si numai cu privire la data pentru evaluarea psihologica. Despre dosar, inca nu il voi face pentru ca nu stiu exact ce acte solicita cei de aici si ma gandesc ca asa cum actioneaza diferit si au reguli diferite poate si actele solicitate difera. Asa ca astept sa-mi spuna ei ce acte vor. Vom vedea in continuare ce si cum. Sper sa gasesc suficienta tarie si rabdare pentru a astepta. Va doresc numai bine si sunt recunoscatoare pentru orice sfat sau informatie. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyx, bine ca te-ai lamurit macar cum stau lucrurile. Constat din nou ca exista diferente intre judete, ciudat, ei n-ar trebui oare sa functioneze dupa un protocol unic? In fine...aaa, actele trebuie sa fie aceleasi peste tot, ca sunt stabilite prin lege. Deci cand ai timp, poti sa mai faci din ele (cazierele judiciare, certificatele medicale, legalizari, caracterizari etc. Le gasesti la legislatie pe toate). Bafta multa! Eu am depus actele joi, astept sa ma sune saptamana aceasta, daca nu cred ca le mai fac o vizita "de control":) saptamana viitoare. "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irene felicitari ca ai reusit sa va depuneti actele.Sper sa va gasiti si copilasul curand dupa primirea atestatului. Alyx la noi inainte de a fi repartizat la o as. sociala si de a face evaluarea psiho trebuie sa depunem o cerere tip plus niste acte pentru a fi inregistrata cererea.Abia dupa ce e evaluat acest dosar preliminar se inregistreaza cererea , se repartizeaza familiei o as.sociala si se face evaluarea familiei in vederea obtinerii atestatului. Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p2.png"]Razvan(07 martie 2004)[/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fete dragi.Tocmai m-am intors de la Directie,cu atestatul.Sunt atat de fericita incat nu mai stiu ce sa fac.Va multumesc din suflet tuturor celor care ati scris povestile voastre,povesti care au fost incurajari pentru mine.Mult succes tuturor si bun venit celor noi. PRIETENIA ESTE MAI PRESUS DE STAREA DE EXCELENTA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...