Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(45)


Recommended Posts

Buna seara fetelor, Si eu sunt deacord cu aceasta petitie deoarece ne usureaza noua drumul spre a putea sa adoptam mai usor. Trebuie sa avem un tribunal al copiilor care se poate ocupa numai de copii abandonati, nu sa avem parte de judecatori de divorturi, care se ocupa de furturi, crime si alte pbl. de ordin juridic. Cred ca ar fi in interesul copilului, ca noi mamele si tatii care dorim sa adoptam un copil sau doi sa facem ceva. Este clar ca din moment ce mama il abandoneaza in spital atunci inseamna ca nu il doreste. Daca cunoaste cineva cum se poate modifica legea si daca poate face o petitie sa o conceapa . Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miha 74 / Da in final am rezolvat, dar pe cale administrativa. A durat aproape 2 luni de zile, pentru ca a trebuit sa public schimbarea de prenumelui in monitorul oficial. Asa ca mare atentie. Ioanaalice, si eu am specificat ca doresc sa ii schimb si prenumele la intocmirea dosarului , dar daca nu au avut acea procedura si pentru ca mi-au schimbat jurista la tribunal s-a omis acest lucru. asa ca am mai tras dupa greseala lor. Fetelor, care vreti sa aveti un copil al vostru sa nu stati cu mainile in sunt si sa asteptatipe cei de la DPC. Daca aflati de un copil care isi asteapta mamica, interesati-va de el si spuneti-le celor de la DPC, de acel copil. Ce credeti ca o sa va faca? Sa va ajute Dumnezeu sa va gasiti cat mai repede puisorul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata dragelor, Si pe mine ma enerveaza legea asta de cacao a noastra. Inainte era mai bine pt ca se specifica f clar ca daca parintii biologici nu isi viziteaza copii abandonati o perioada de 60 de zile trebuiau sa semneze intr-un registru ca au venit in vizita), aceastia sunt declarati adoptabili. E adevarat ca s-au facut si magarii cu treaba asta, dar lucrurile mergeau mai repede putin. Eu sunt furioasa pt finuta mea ca ea mititica nu are forta sa lupte. Sambata trecuta a venit la maternala bunica sa o vada si am fost si noi "intamplator acolo". Imi venea sa o omor pe cretina aia. Sa vedeti cu cata nonsalanta spunea ca ea nu a vrut-o pe fi-sa, dar ca nu a putut face avort, si ca dupa ce a nascut, daca nu o obligau aia de la maternitate sa se duca la alaptat nici nu vroia sa o vada. Si atunci ce sa mai astepti de la mama copilei asteia, cu o asemenea femeie? Am implorat-o sa se duca la DPC si sa dea semnatura o data pt Teo sa nu se mai taraganeze lucrurile, insa nu a facut treaba asta. Frumos e ca sunt cunostinte de-ale bunicii mele, si asa imi vine sa ma duc peste ei........[bang] La familia asta nu e vorba de protectie sociala pt ca sunt avuti, au o ditamai vlla si animale multe in curte, bunicul micutei este sofer pe tir de pe vremea lui Ceausescu, dar e greu sa cresti un copil. Si atunci dc ai lasat-o pe fi-ta sa il nasca, daca nu sunteti in stare sa va asumati responsabilitatile? Credeti-ma ca imi vine sa o iau eu pe Teo acasa si imi pare rau ca suntem atestati numai pt 1 copil. Sper insa ca DD sa aiba grija si de ea mititica si sa nu o lase sa fie singurica, desi ne are pe noi, pe maternala care e o femeie minunata, dar nimic nu poate inlocui o mamica si un tatic. Asa ca daca faceti petitia aia, sa ma treceti si pe mine ca semnez cu draga inima, macar sa ii ajute cu ceva pe micutii batuti de soarta. Sper sa nu fi batut campii aiurea, dar sunt asa de nervoasa si de scarbita de sistem, incat imi vine sa urlu. Pupici tuturor si succes catalina "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, Nu am mai scris la acest subiect, desi va citesc de mai mult timp. Ma alatur si eu pentru semnarea petitiei si vreau sa va spun ca ieri am ramas efectiv stupefiata, cand la radio, pe postul romania actualitati, la o emisiune de dimineta referitoare la adoptii,invitatul emisiunii( nu am fost foarte atenta de la ce institutie era, oricum reprezenta "Statul"), vorbea despre faptul ca in Romania adoptiile dureaza mult mai putin decat in alte tari, ca nu familia adopta copii ci copiii adopta familia, ca nu intelege de ce se agita atat familiile care nu au urmasi etc. si incheie in cel mai jalnic mod, spunand urmatoarele: ..." vorba aia, cine are sa si creasca, cine nu sa nu-i doreasca". Nu mai am cuvinte .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu atestatul este pentru dreptul de a fi parinte.Nu te atesteza pt un copil sau doi.Asta spui tu,ca vrei un copil,doi sau trei.Atata timp cat ai atestatul valabil,ai dreptul sa iei cati copii vrei.Numai sa-ti permiti,si sa existe copii,binenteles. Eu zic ca fiin rude cu bebica ati avea sanse sa o luati.Si daca va tineti de capul mamei sa dea semnatura...E greu cu doi copii.Voi stiti mai bine.Noroc va doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada in atestat se specifica daca evaluarea e facuta pentru a adopta un copil sau mai multi.Pentru a adopta 2 copii trebuie sa specifice in atestat. Paste fericit![paste] Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p2.png"]Razvan(07 martie 2004)[/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...