Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(45)


Recommended Posts

Buna fetelor ! Nici noi nu am avut probleme cu cainele nostru ,un caniche alb frumos si dragastos.La inceput si noi ne faceam probleme ,dar ne-au spus ca e un membru al familiei si nu poate fi ignorat. In alta ordine de idei,una dintre fete ne dadea sfatul de a cere celor de la DPC o lista cu copii aflati la asistenti maternali .Ati procedat careva asa ,se face o cerere simpla adresata DPC-ului? Ati avut vreun rezultat pozitiv ,vi s-a aratat lista?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna seara fetelor dariastoica, aissa - multumesc de sfaturi. Astazi am spus doar celor carora le-am cerut caracterizari. Au fost super draguti...si am simtit o admiratie vis a vis de noi si decizia noastra. diciu- sar'na pentru caracterizari. Am avut de unde alege si pentru mine si pentru al meu sot[:D] dariastoica - si tie bafta multa, si sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor, sunt super curioasa....si in acelasi timp un pic speriata, dar de procedura si de "calitatea" oamenilor cu care voi intra in contact...nu stiu daca ma intelegeti[:I] donna79- bafta multa si spor la treaba...ca banuiesc ca ai nevoie. Seara frumoasa, Miha http://tt.lilypie.com/tWBGp2.png "Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by claudia72
Buna seara, Diciu sa iti traiasca fetita, e un ingeras, asa ceva imi doresc si eu, filmuletul este de invidiat cu asemenea copilas. Am citit pe forum ca ai auzit de cea mica imediat ce ai luat atestatul si dupa 1 luna ai luat-o acasa. Eu deja am vazut o fetita la spiatl, ca sa nu mai spun ca sunt mai multi copii acolo decat am crezut,dar am inteles ca nu pot sa fac ceva pana nu am atestatul. Ce imi trebuie sa o iau acasa in plasament de urgenta? Liliana te rog sa ma treci si pe mine ca in curs de atestare. Multumesc !!!
Poti lua un copil in plasament de urgenta si daca nu ai atestat...si stiu si practic.. Poti citi si legea 272 si vei vedea ca un copil poate fi luat in plasament de urgenta de o familie (si atat) sau asistent maternal... Ce trebuie sa faci, sa vezi de ce sector apartine fetitza si daca are sanse sa devina adoptabila si apoi la Dpc-ul respectiv sa reusesti sa obtii plasamentul de urgenta. Apoi poti depunde actele de atestat.... Daca vrei mai vorbim pe PM... [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Poze si filmulete-Sabina Teodora[/url] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut si noi ultima intalnire cu asistenta sociala si saptamana viitoare primim atestatul.Din pacate si ca de obicei vestile referitoare ala copii adoptabili sunt rele.Adica nu sunt copii.Oricum avem timp pana la vara cand sper sa se rezolve. Mami de [url="http://b4.lilypie.com/KyFsp2.png"]Razvan(07 martie 2004)[/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari, fetelor! Nu as renunta la animalute, mai ales ca-s niste catei de talie mica si deloc complicati... Mi-ati dat sperante, chiar daca mai avem enorm de munca visul devine tot mai realizabil. Ma tem ca deocamdata e mai mult visul meu, sotul meu considera ca prioritar ar fi sa avem puiul biologic mai intai si apoi puiul adoptat. Dar eu am dorit intotdeauna sa adopt si nu o sa las o infertilitate idioata sa ma faca sa am copii abia peste cativa ani sau poate niciodata. Nu stiu daca voi simtiti asta, dar ma apasa sentimentul ca vreau totul acum, nu peste 5 ani. Cred ca-i ceasul biologic... Zi buna in continuare. Pupici, Donna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diciu
quote:
Originally posted by claudia72
Buna seara, Diciu sa iti traiasca fetita, e un ingeras, asa ceva imi doresc si eu, filmuletul este de invidiat cu asemenea copilas. Am citit pe forum ca ai auzit de cea mica imediat ce ai luat atestatul si dupa 1 luna ai luat-o acasa. Eu deja am vazut o fetita la spiatl, ca sa nu mai spun ca sunt mai multi copii acolo decat am crezut,dar am inteles ca nu pot sa fac ceva pana nu am atestatul. Ce imi trebuie sa o iau acasa in plasament de urgenta? Liliana te rog sa ma treci si pe mine ca in curs de atestare. Multumesc !!!
Poti lua un copil in plasament de urgenta si daca nu ai atestat...si stiu si practic.. Poti citi si legea 272 si vei vedea ca un copil poate fi luat in plasament de urgenta de o familie (si atat) sau asistent maternal... Ce trebuie sa faci, sa vezi de ce sector apartine fetitza si daca are sanse sa devina adoptabila si apoi la Dpc-ul respectiv sa reusesti sa obtii plasamentul de urgenta. Apoi poti depunde actele de atestat.... Daca vrei mai vorbim pe PM... [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Poze si filmulete-Sabina Teodora[/url] anda[bis] "daca dragoste nu e...nimic nu e"
Buna seara, Am incercat sa iti scriu PM dar mi-a scris ca nu accepti PM. As dori daca se poate sa mai ma ajuti si pe mine cu niste raspunsuri. Iti multumesc pentru indrumare, o sa scot maine legea si o sa citesc. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donna, foarte bine faci. Asa am patit si eu cu sotul meu. Numai ca noi am avut noroc. L-am gasit imediat pe puiul nostru. Sotul meu a fost chiar surprins asa de tare incat a incercat sa dea inapoi. I-am spus chiar, ca daca nu vine cu mine sa vada copilul eu ma despart de el. A venit si surpriza, desi copilul avea doar cinci zile, privirea copilului era numai spre sotul meu indiferent cum il suceau asistentele. Parca ii zicea din priviri ,,ia-ma acasa,,. De atunci sotul meu a fost convins ca acel copil va fi al nostru si chiar asa a fost. Dupa 40 de zile era acasa la noi si acum ne lumineaza vietele.Este fericirea ocilor nostri[dual]. Mergi inainte.[flo][flo][flo] Si apropo, daca ascultam de sot, nici in ziua de astazi nu aveam un copil, nici pe cale naturala, nici prin adoptie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...