Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum scap de pisici?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Stanescu
Cea mai buna solutie e ....mata personala...castrata..lasata sa se plimbe prin curte - adica sa stie ca si acolo e tot al ei...cu portita prin care sa iasa din casa...sunt teritoriale si sa vezi ce le fugaresc pe intruse/intrusi. Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Are dreptate Stanescu...Eu am 9 ( noua!!!!) pisici, cred ca sunt in masura sa dau sfaturi[:D] Sunt intr-adevar foarte teritoriale, ale mele au trebuit impartite in "gashti" pe teritorii diferite si abia reusim sa le tinem departe unele de altele, nici nu s-ar pune problema sa apara vreo pisica straina prin curte. Si, da, sunt de acord si cu Fernandez, na!!!! “Shine on my way"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Victoria, vin si io tare din urma! Deocamdata am doar cinci matze in dotare[;)]...A venit si la mine o matza gravidutza si, cum era sa scap de ea?
La fel am patit si eu... Aveam( ca omul [:D]) fo' 3-4 pisici, apoi a venit gravidutza peste gard, si era atat de umflata ca mi-a fost mila de ea... Pe ea am castrat-o relativ repede dupa fatare, si am ramas si cu ea si...4 motanei... Care cand or creste mari, parca ma vedeti ca Georgeasca[:D] Noi sa fim sanatosi.... Repet, e buna ideea cu "pisica casei"..Azi a incercat o pisica straina sa vina la noi in curte, si s-a repezit "pisica mama" la ea cu urlete..Nu stiu de ce sunt asa rele si geloase, isi apara teritoriul mai rau decat cainii...[box] Poza cu o parte din trib[:D]: http://inlinethumb17.webshots.com/19408/2861644440096418044S600x600Q85.jpg “Shine on my way"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io aveam doar una(are cam 8 ani acum),apoi am gasit un pui mic de tot in fata scarii si nu m-a lasat inima sa il las acolo,asa ca...I-am facut tratament pt ochi(avea o infectie urata incat nici nu-i putea tine deschisi) si pt blana(am inteles ca a stat in mizerie pe-afara si a contactat nu stiu ce parazit),apoi am inceput vanatoarea de potentiali stapani.Am observat ca dc unul din ei este pui nu se bat si nu se infoaie,la inceput sunt mai reticente,dar apoi se acomodeaza si se accepta,basca ca matza mare il lua la lins si spalat pe-ala mic de-l dadea peste cap:)Ah,da...si mai am si-un caine bezmetic,tolereza pisipoancele,dar fiind pui,tinde sa capseze cam tare si am fost nevoita sa le fac program la toti,sub stricta supraveghere.Toate bune si frumoase...gasesc stapana pt matzulina mica,vin acasa si io multumita sufleteste si...vad portocaliu in fata ochilor pt ca pe presul usii ma astepta o alta pisica!Asadar,o iau de la capat si parca nu se mai termina,pe cuvant...parca ploua cu animalute din cer! Victoria,ce de 'antenute'...foarte faine sunt,sa fie sanatoase,ca norocoase sigur sunt! [url:"http://good-times.webshots.com/slideshow/565599276BXsacl"]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-au mutatt parintii mei la casa, curtea casei era traversata de un numar mare de pisici. Eh, odata cu mutarea alor mei acolo si a motanului din dotare, s-au mai schimbat lucrurile. Dupa o serie de dispute teritoriale (foarte violente de altfel), pisicile straine nu mai trec prin curte. Motanul a ramas si el cu niste urme de la luptele duse si acum mai primeste doar vizite conjugale de la o stimata pisicutza, pe care o primeste inclusiv in casa si cu care isi imparte mancarea[olala]... Ioana [gravi] 13+ si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha,ha ha...V-am luat pe toate...Victoria, eu am 12 pisici. Avantajul este ca ori m-am obisnuit eu cu mirosul, ori motanul sef marcheaza numai teritorii noi prin vecini...Este si asta o solutie: iei un motan rau de tot, afurisit tare , asta va incerca sa cucereasca teritorii tot mai indepartate si va odoriza curtile vecinilor! De aici poti avea avantaje nebanuite: la o adica, daca motanul a marcat curtea respectiva ca fiind a lui,tu poti revendica proprietatea respectiva, ca ce este a motanului este si al tau, nu?! In afara de motanul sef am multe, multe pisicute astfel incat orice alt motan care ar incerca sa curteze haremul de pisici (daca prin absurd ar insela vigilenta sultanului), ar iesi foarte sifonat dupa un maraton sexual si , astfel, epuizat, ar fi o victima sigura. Daca vreti sa incercati reteta va pot oferi cateva exemplare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, respectele mele, la pisici m-ai depasit...Da' cu cainii cum stai? Eu am 4...[:D] Vroiam sa te intreb daca ai castrat pisicile femele...ca daca nu, te vei "imbogati" in continuare....Eu mai am doar una mica necastrata, o astept sa implineasca varsta necesara si o castrez, ca am "numai" 5 motani care o asteapta sa se "coaca"[olala]. Si ca sa revenim la topic, ma intreb ce o sa ma fac eu cand imi cresc "baietii" - acum au aproape 6 luni, si or sa inceapa sa "marcheze" V PS. De mentionat ca toti cei prezenti in poza postata de mine in mesajul anterior ( http://inlinethumb17.webshots.com/19408/2861644440096418044S600x600Q85.jpg )sunt de dat spre adoptie: 4 motanei de 5 luni jumate, o mamica deja castrata si o fetitza mica alb cu negru... "Veteranele" nu le dau, ca fac bine masaj si tin de cald iarna[:D] “Shine on my way"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia,complicatii se ivesc cand intervii destul de tarziu si problemele animalutelor se agraveaza in timp.Din proprie experienta,mie mi-era mila sa-mi sterilizez matza si am tot amanat pana am observat ca a slabit f mult pt ca mai tot timpul era in calduri.Avea inceput de piometru,adica o infectie a uterului si a trompelor pe care rareori o poti sesiza cu ochiul liber,vezica a necesitat sondare pt ca era f umflata si avea si pozitia modificata,plus un nodul mamar pe care i l-au extirpat.Daca ar fi sa dau timpul inapoi,o duceam la operat de la bun inceput,iar organismul ei avea de recuperat mai putine 'avarii' decat i-a produs mila mea.Trebuie sa se cicatrizeze incizia si gata,va duce o viata linistita(si eu pe langa ea),fara chin. Am inteles ca la motani exista si riscul de a orbi dc nu sunt castrati,poti sa te documentezi de pe net sau sa intrebi la un veterinar;eu nu am decat femele si nu stiu ce sa te sfatuiesc. numai bine si zile de toamna in culori minunate va doresc! [url:"http://good-times.webshots.com/slideshow/565599276BXsacl"]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...