Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

parinti vitregi


Recommended Posts

quote:
Originally posted by J G
Din punctul meu de vedere e asa: Carla are tata si va avea (sper) intotdeuna un tata. Daca vreodata ma mart (desi in clipa asta pare complet exclus) acela va fi sotul meu si poate vor deveni prieteni. Nu se va implica in cresterea ei nici cu educatie nici financiar. DAca respectivul are ceva de spus ma poate sfatui pe mine... Insa sincer eu prefer sa nu trec prin asta. Desi ma bucur ENORM pentru tine Elle! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
PAi nu crezi ca asa cum spui tu...l-ai da laoparte pe eventualul sot? Adica sa stati toti 3 in casa...si el sa nu stie nimic de copil...ce nevoie are, cum vorbeste, cum se poarta...?Nu cred ca e corect!Adica daca tu ai dreptul sa ai un sot..si copilul are dreptul la un tata care e mai mult decat prieten...sau depinde cum sunt privite lucrurile...ca prieten e si la bine si la rau...adica si la joaca si la educatie, pedepse... Sorana [zana][gravi]18+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am acceptat sa ma recasatoresc numai dupa ce am fost sigura ca actualul meu sot poate fi un bun prieten pt copilul meu. I-am spus de la inceput ca lui ii rezerv partea placuta :se pot juca , il poate incuraja sau ajuta la lectii... Cat despre pedespse sau reprosuri se fac numai indirect (eu sunt interfata ) imi spune mie si eu hotarasc cum abordam situatia. Asta pt ca nu suport sa vad/aud cum cineva ii face observatie "odorului" (cu exceptia mea ). Pana acum (sunt 5 ani )lucrurile sunt ok , nu au fost niciodata conflicte si apreciez modul fair play in care il trateaza pe copil. Trebuie sa spun ca relatia copilului meu cu tatal lui e foarte apropiata ,il iubeste mult dar in acelasi timp tine si la tatal-vitreg. S-a creat un echilibru pe care incercam sa-l mentinem noi adultii. De multe ori am trecut ( pe rand fiecare ) peste divergente doar ca sa-i fie bine copilului. Deci,din punctul meu de vedere raspunsul este : DA poti fi tata/mama vitreg/a bun/a atata vreme cat obiectivul tau este fericirea copilului (indiferent ce presupune asta )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorellay
quote:
Originally posted by J G
Din punctul meu de vedere e asa: Carla are tata si va avea (sper) intotdeuna un tata. Daca vreodata ma mart (desi in clipa asta pare complet exclus) acela va fi sotul meu si poate vor deveni prieteni. Nu se va implica in cresterea ei nici cu educatie nici financiar. DAca respectivul are ceva de spus ma poate sfatui pe mine... Insa sincer eu prefer sa nu trec prin asta. Desi ma bucur ENORM pentru tine Elle! J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
PAi nu crezi ca asa cum spui tu...l-ai da laoparte pe eventualul sot? Adica sa stati toti 3 in casa...si el sa nu stie nimic de copil...ce nevoie are, cum vorbeste, cum se poarta...?Nu cred ca e corect!Adica daca tu ai dreptul sa ai un sot..si copilul are dreptul la un tata care e mai mult decat prieten...sau depinde cum sunt privite lucrurile...ca prieten e si la bine si la rau...adica si la joaca si la educatie, pedepse... Sorana [zana][gravi]18+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Pai Carla are tata deja. Trebuie sa aiba 2? Cat despre educatie si pedepse pardon, asta e treaba mea si doar a mea. Poate (insa numai cu acordul meu) si a tatalui natural. Dar pentru mine e asa: un sot e doar o alta relatie insa copilul meu e COPILUL. Daca il apuca educatia pe vreun sot/partener ii cam mut dintii din loc. Recunosc ca sunt extremista la faza asta. Insa atata timp cat eu am stat cu ea zi/noapte si o cunosc foarte bine, eu m-am instruit, eu am facut terapie ca sa fiu om echilibrat etc, etc, atunci eu fac educatie. Treaba vreunui nou sot este sa convietuiasca cu copilul in aceeasi casa in liniste si pace. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca are tata..si Codrin are tata biologic, dar nu-l prea intereseaza de el. Asa ca... Eu doar nu vad lucrurile ca tine..eu vad ca un eventual tata vitreg, inseamna deja familie si familie inseamna obligatii din partea tuturor. Ca daca vreau sa am un partener de pat nu-mi trebuie sot..sa convietuiasca in pacu cu copilul meu. "Cat despre pedespse sau reprosuri se fac numai indirect (eu sunt interfata ) imi spune mie si eu hotarasc cum abordam situatia. Asta pt ca nu suport sa vad/aud cum cineva ii face observatie "odorului" (cu exceptia mea )." Pai mi se pare aiurea...cand copilul are o disputa, greseala...cu bunica de ex...mi se pare corect ca bunica sa ia masuri ..nu eu..ca atunci copilul o sa-i intoarca mereu spatele..ceva de genul "doar mami are voie sa-mi faca observatie"...asta referitor si la tata vitrewg si la bunici.Nu se pune problema de persoane straini, sau rude indepartate. Sorana [zana][gravi]19+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu (inca) cum e cu parintii vitregi, dar deja vad la fiu-meu (4 ani) ca altfel accepta mustrarile de la mine sau de la altcineva (bunici, bona, etc), desi ii iubeste si are o relatie apropiata cu acestia. Oricat de incapatinat si inversunat e cu restul, cind aceeasi vorba sau decizie vine din partea mea, e acceptata mai usor. Ma gindesc ca un potential tata vitreg ar avea o misiune foarte greu de indeplinit. Nu cred ca copilul ar accepta din partea acestuia un comportamant mai autoritar. Si e diferenta mare intre cele doua situatii, cind copilul are o relatie strinsa cu tatal lui sau cind tatal natural nu se intereseaza de el. In cazul in care el nu are o relatie cu tatal natural, poate accepta mult mai usor un tata vitreg ca si "tata". Pe cind daca are deja un tata pe care-l iubeste, sotul mamei nu e decit un prieten si nu-si poate asuma rol de tata. Mai ales daca copilul e marisor cind a intrat acesta in viata lui. Sunt si eu de parere ca in acest caz masurile mai drastice sa se ia doar de catre mama, fiind acceptate mai bine asa, si nestricind astfel relatia copil - tata-vitreg, care nu poate fii asa strinsa ca si cea cu mama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

un parinte fie el si vitreg trebuie sa aiba aceleasi drepturi si obligatii.e normal ca la inceput situatia sa fie un pic sensibila dar apoi eu nu vad viitorul decat la modul familie cu tot ce decurge din asta.daca cel vitreg nu se integreaza in peisaj atunci familia e impartita.parerea mea. parinte vitreg nu inseamna inlaturarea celui biologic. out of my mind.back in five minutes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cosmin avea doi ani cand l-a cunoscut pe actualul meu sot. Tatal lui biologic nu si-a dat interesul si nu s-a implicat in cresterea si cunoasterea lui Cosmin astfel ca al meu baiat era foarte dornic de prezente masculine. Cand avea el 4 ani ne-am casatorit iar acum (face 7 ani pe 30 iulie) nu concepe viata fara el, fara sotul meu. Initial a fost destul de simplu: sotul meu a avut bunul simt sa nu se implice in educatia lui intelegand sentimentul de mama-leoaica insa usor-usor a luat atributii de tata. Face lectiile cu el, sotul meu ii citeste povesti, se tin in brate iar Cosmin desi ii zice pe nume in fata in discutiile cu alti el este "my daddy". Cosmin nu doreste sa plece nicaieri fara el, i-am oferit sa mergem in Romania doar eu si copiii o perioada si a zis ca nu merge fara sotul meu. Eu zic ca se poate insa cu foarte multa diplomatie de ambele parti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lorellay [Pai mi se pare aiurea...cand copilul are o disputa, greseala...cu bunica de ex...mi se pare corect ca bunica sa ia masuri ..nu eu..ca atunci copilul o sa-i intoarca mereu spatele..ceva de genul "doar mami are voie sa-mi faca observatie"...asta referitor si la tata vitrewg si la bunici.Nu se pune problema de persoane straini, sau rude indepartate.
Lorellay,sigur ca accept reprosuri indreptatite atunci cand situatia le impune ( ex.te-ai purtat urat;stai prea mult la calculator ). Dar sub nici o forma pedepse corporale ( nici macar o palmuta la fund ) sau chestii de genul: esti prost,nu stii nimic...etc. Asta pt ca mi se pune un nod in stomac atunci cand cineva se ia de copilul meu. Asa evitam orice discutii intre adulti , mai ales ca nici tatalui lui nu i-ar pica bine sa auda cum a fost pedepsit copilul de catre tatal vitreg.S-ar crea tensiuni inutile. Ca sa nu mai spun cum m-as simti eu daca prietena fostului sot i-ar face educatie la modul asta. Din experienta mea , atata vreme cat fiecare si-a respectat rolul in viata copilului ( are 12 ani )totul a fost ok. Stiu ca facem greseli in educatia lui , iar sotul meu le observa mai bine din afara , imi spune , dar decizia finala ne apartine noua , parintilor. Pana acum nu s-a plans ca ar fi marginalizat , pur si simplu intelege situatia si o accepta, dar atitudinea asta tine mult de maturitate si inteligenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca un copil are un tata biologic, care se implica dupa divort este foarte bine, insa daca acest copil are un tata ... care i-a oferit un nume, eu zic ca este extraordinar sa aiba un tata adevarat, chiar daca nu e cel biologic. ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...