Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

parinti vitregi


Recommended Posts

Eu vreau doar sa spun ca de-a lungul timpului am observat ca aici pe forum, din partea mamicilor vitrege, s-au spus in majoritate covarsitoare cuvinte rele cu privire la copiii vitregi, care sunt aproape intotdeauna niste monstri. Cred ca sunt si exceptii. ElleSeb, sper ca tu ai intalnit un barbat de exceptie. De exemplu ce spune lorelay mie nu imi prea suna bine, mi-e mila de copil, dar pot sa ma si insel. E o decizie tare grea asta cu recasatoritul. De aceea eu mereu am spus ca dc. as divorta nu cred ca m-as mai recasatori. Doar daca as fi sigura ca omul acela e deosebit si chiar imi iubeste copilul (cam greu nu?). Bunica-mea, care a ramas vaduva la 33 de ani, exact din cauza asta nu s-a mai recasatorit, pentru a nu aduce un tata vitreg celor doi copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca sunt parinti "vitregi" care accepta situatia ca si cum ar adopta acel copil si-l considera al lor [flo] Din acest punct de vedere e posibil ca acel copil sa fie foarte iubit [^] ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tatal biologic nu se implica deloc in crestere si educare.Au o relatie...aproape inexistenta. Nu-l ia nici macar in programul ce l-a obtinut prin sentita judecatoreasca. Copilul ii spune pe nume si atat. Nu-l vorbim de rau nu dezorientam copilul.El il stie de tata pe sotul meu, il iubeste, il asculta si-l respecta.Nu-l face nimeni prost, tampit..etc.Si doar eu il mai ating la fund (stiu ca gresesc..si plang de mor dupa asta..desi e fff rar). De pedepsit primeste pedepsele pe asura varstei lui si a greselilor facute. Cineva mai sus zicea ca ii e mila de copilul meu. NU trebuie. E un copil foarte iubit, sociabil, educat...cine il cunoaste si ma cunoaste pe mine stie ce spun. Dar cum am spus pedepsele le aplica cel cu care are disputa...aici ma refer la eu sau sot..eventual bunici. Sorana [zana][gravi]19+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si baiatul meu are tatal de al doilea si care il iubeste ca pe fiul sau,se implica in tot ce tine de el.II FACE TOATE PLACERILE;dar daca greseste nu ma bag intre ei,nu va ganditi ca il ia la bataie,dar acum nu mai sunt mama si tata,sunt doar mama[;)] [copil]angi pangi http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ricea
si baiatul meu are tatal de al doilea si care il iubeste ca pe fiul sau,se implica in tot ce tine de el.II FACE TOATE PLACERILE;dar daca greseste nu ma bag intre ei,nu va ganditi ca il ia la bataie,dar acum nu mai sunt mama si tata,sunt doar mama[;)] [copil]angi pangi http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora
o gandire limpede.bravo! out of my mind.back in five minutes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt recasatorita de 7 ani si am o fetita din prima casatorie. fata mea era clasa intii cind l-am cunoscut pe actualul.... intre ea si el a fost "dragoste la prima vedere", au facut click imediat.....se inteleg foarte bine, se implica in tot ce o priveste, de la a face lectii impreuna, la a merge cu ea sa o inscrie la liceu, ies cu rolele, o invata sa mearga pe munte cu cortul, sa faca escalada (a dat o gramada de bani pentru echipament special), se uita impreuna la fotbal, tenis, ski, ies cu rolele, ce mai - au o relatie groazava...nici eu nu am avut asa o relatie buna cu tatal meu natural..:) mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca sunt multe cazuri in care copii au o relatie buna cu tatii vitregi, si nu mai tin legatura cu tatal lor natural. Dar e cineva a carui copil are o relatie buna cu tatal natural si in acelasi timp si cu cel vitreg? Defapt nu cred ca in cazul asta se mai poate numi tata vitreg... ca doar copilul are deja un tata... ci mai degraba sotul mamei?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miluna
Vad ca sunt multe cazuri in care copii au o relatie buna cu tatii vitregi, si nu mai tin legatura cu tatal lor natural. Dar e cineva a carui copil are o relatie buna cu tatal natural si in acelasi timp si cu cel vitreg? Defapt nu cred ca in cazul asta se mai poate numi tata vitreg... ca doar copilul are deja un tata... ci mai degraba sotul mamei?
Da Miluna, baiatul meu cel mare are o relatie foarte apropiata cu tatal lui dar in acelasi timp se intelege bine si cu actualul meu sot. Am ajuns la situatia asta pt ca nu ne-am folosit de copil ca sa ne razbunam unul pe altul; nu i-am vorbit niciodata tatal de rau si nici el pe mine ( sau pe actualul sot ). Rezultatul e ca avem un copil echilibrat si vesel si care reuseste sa ne lumineze viata tuturor. Evident ca in acest caz rolul tatalui vitreg e mai limitat,dar nu cred ca asta ar trebui sa genereze frustrari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana_flo, imi aduci amine de o buna prietena, a carei mama s-a recasatorit, cu multi ani in urma, dupa divortul de tatal ei. Si acum, la 30 de ani, pastreaza resentimente fata de mama ei, care si-a pus sotul mai presus decat copiii ei. Norocul ei este ca totusi a avut si are o relatie buna tatal ei vitreg, care din fericire chiar este un om bun, a incercat sa balanseze cumva situatia. Insa eu, ca mama, nu-mi pot imagina cum iti poti pune sotul mai presus de proprii copii, oricine ar fi acel sot. Crisseis, copiii lui sunt mai marisori si locuiesc cu mama lor, intr-o alta tara. Vorbim la telefon frecvent, insa nu ne-am cunoscut personal inca. Urmeaza. Atat cat am vorbit cu ei, pot sa spun ca sunt niste copii tare dulci, cumva timizi la telefon. Prima data cand am vorbit cu ei la telefon am fost tare emotionata, mai ales baietelul m-a topit. M-a intrebat daca il iubesc pe tatal lui si cand i-am spus ca da, a fost multumit si a schimbat subiectul [:D]. Ma induioseaza teribil copiii astia, chiar daca nu i-am vazut inca. Dupa cate ma stiu pe mine, nu mi-ar trebui mult sa ma atasez de ei si sa-i iubesc. Ce este bine si in avantajul nostru este ca amandoi avem cam aceleasi principii in ce priveste cresterea copiilor, poate eu sunt ceva mai toleranta decat el. Un alt aspect ar fi ca si sotul meu, la randul lui, a crescut cu o mama vitrega care l-a marginalizat in momentul in care a avut proprii copii cu tatal lui, iar el, copil fiind, a suferit foarte mult din cauza asta. Stie cum e si m-a asigurat ca nu va face nimic care sa-l raneasca pe copilul meu sau sa-l faca sa se simta marginalizat. Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...