Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (69)


Recommended Posts

carmen - am primit, mersi, pare a fi buna dieta si nu prea grea, ceea ce mi se pare mai greu e cu masa de pranz la servici. nu e asa usor la birou sa iti iei si sa mananci salata de varza, carne si garnitura... [help] dar, asta e, o sa trebuiasca sa ne obisnuim...
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/"]Bubulina[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare, fetelor! Adriana, sper sa te faci bine in curand, desi nu e usor. Multa sanatate. Carmen, te rog sa-mi trimiti si mie dieta pe mail. Mersi. Si acum o intrebare... Ce ati dat piticilor vostri cand au ajuns sa nu mai vrea lapte. Pur si simplu urla cat o tine gura cand vede biberonul cu lapte iar d-na doctor spune ca tb sa primeasca minim 500 ml lapte pe zi. Tipa asa de rau, ca a facut rosu in gat, dar de la tipat, fara febra. Ii dau eu si iaurt si branzica de vaci, dar nu ajung la echivalentul a 500 ml lapte. Voi ce ma sfatuiti? Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luati de aici... avem pentru toata lumea numai sa va fie de folos! Regimul l-am primit de la dna dr. Ela Pintilie - dr. nutritionist. La noi a mers dar eu mai calc pe de laturi si mananc banane. Si mere multe, de care gasesc si sunt romanesti - la vremea asta nu fac mofturi... Din mai anul trecut si pana azi am slabit de la 74 kg la 61, dar pana acum o luna aveam 66... Se mai poate lua dar, mare grija sa mananci bine inainte, adica de preferat la micul dejun: 1 capsula de otet de mere - se scade in dimensiuni insa nu in kg; ajuta la reglarea ciclului menstrual si scaderea colesterolului. Se scapa de celulita dar nu si de kg. Ce mi s-a parut ok e ca am slabit frumos, fara vergeturi si fara probleme... dar in timp, nu repede. Pe de alta parte eu implinesc oricum 40 de ani si la capitolul miscare sunt deficitara, adica nu fac. Ce e drept, am facut si vacuum in aprilie -mai si acum in decembrie si am intentia sa ma apuc iar de vacuum... "2 l lichid/zi: 2 pahare apa dimineata cum te-ai trezit; 2 pahare apa seara inainte de culcare; restul de pana la 2 l ii bei in timpul zilei Masa de dimineata e obligatorie. Jumatate de ora pe zi de miscare Trebuie sa reduci alimentele cu 10% fata de cum ai mancat pana acum I. fainoase: paine: 160g/zi; dupa ora 17 nu mai mananci paine deloc cartofi, orez, paste: 100-120g/zi fierte NU: sucuri, inghetata, halva, ciocolata, banana, struguri, pere, prune, mere ionatane II. proteine: carne alba: pasare, peste; carne rosie: vita fara os la gratar sau la cuptor preparate din carne: parizer vita, sunca de praga, pastrami de vita branza: pana la 500 g/zi. NU: cascaval si branza topita oua: 2/saptamana, fierte III. lipide: 30g unt/zi, ulei NU: smantana, frisca, margarina IV. zarzavaturi: OBLIGATORIU: o salata de varza pe zi Dimineata: mic dejun intre 5 -8.30 dimineata, masa trebuie sa fie copioasa, cea mai importanta dintre toate. Gustare: 10-11: iaurt sau mar Pranz: 13-16: obligatoriu salata de varza Carne+garnitura Gustare: 17: o felie de paine cu unt sau cereale. Dupa ora asta nu mai ai voie fainoase, dar poti manca orice dar pana in ora 19." Acuma, eu sincer mananc lapranz dar nu pot mereu sa mananc gratr cu salata de varza, dar cochetez in jurul acestui menu. Fac comanda si ni se aduce mancarea la birou. Dar nu comand niciodata garnitura sau nu o mananc. Nu mananc paine de fel. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, intai bine ai venit. EU nu cred ca am ajuns s aiti spun. Referitor la pui... Vezi sa nu o doara gatul si de asta sa nu vrea nici lapte! In general copii nu se pot desparti de biberon... e posibil sa o doara gatul si numai ideea de a inghiti sa o faca sa planga. Nu ai ce ii face puiului daca nu vrea biberonul. Incearca sa ii oferi laptele in alt recipient, poate o pacalesti. Din pacate nu exista retete universale de aplicat pentru toti copiii! Noi, mamicile in primul rand experimentam, mai ales dupa fler... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by l_carmen2003
Iulia, intai bine ai venit. EU nu cred ca am ajuns s aiti spun. Referitor la pui... Vezi sa nu o doara gatul si de asta sa nu vrea nici lapte! In general copii nu se pot desparti de biberon... e posibil sa o doara gatul si numai ideea de a inghiti sa o faca sa planga. Nu ai ce ii face puiului daca nu vrea biberonul. Incearca sa ii oferi laptele in alt recipient, poate o pacalesti. Din pacate nu exista retete universale de aplicat pentru toti copiii! Noi, mamicile in primul rand experimentam, mai ales dupa fler...
Carmen, multumim de dieta. In ceea ce priveste faptul ca nu vrea lapte, e o problema cu laptele, ca altceva maninca. Legumele le mananca taiate cubulete, canita tocata fin cu cutitul, branzica, iaurt, lapte cu paste, dar mai greu, dar lapte simplu.... sa nu-l vada. Rosu in gat nu are, dar nu-i mai place, s-a saturat. Probabil ca i-au ajuns 14 luni de lapte zilnic. Si trebuie sa gasesc ceva sa-i dau, dar tot pe baza de lapte sa ma inscriu in cantitatea de lapte zilnica... si nu mai stiu ce sa-i mai dau. Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, am o rugaminte la voi, va rog: un medic homeopat in Iasi Ce-mi recomandati si un nr de tel. (vreau sa-l trimit pe tata, e bolnav tare cu ficatul , insa nu e din iasi, deci sa faca programare sa nu mearga degeaba. Multumesc.

Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iulia-stefy In ceea ce priveste faptul ca nu vrea lapte, e o problema cu laptele, ca altceva maninca. Legumele le mananca taiate cubulete, canita tocata fin cu cutitul, branzica, iaurt, lapte cu paste, dar mai greu, dar lapte simplu.... sa nu-l vada. Rosu in gat nu are, dar nu-i mai place, s-a saturat. Probabil ca i-au ajuns 14 luni de lapte zilnic. Si trebuie sa gasesc ceva sa-i dau, dar tot pe baza de lapte sa ma inscriu in cantitatea de lapte zilnica... si nu mai stiu ce sa-i mai dau.
Daca papa iaurtel si branzica eu zic ca e destul de bine,n-ar trebui sa-ti faci probleme. Poate ca,asa cum spui,s-o fi saturat de lapte simplu.Da-i lapte cu cereale,cu un pic ce cacao dimineata sau sub forma de milkshake.
[url="http://good-times.webshots.com/photo/2955004070088512827hSOIds"]Amira[/url], [url="http://good-times.webshots.com/photo/2185884720088512827LOTiIv"]Robert[/url] si mami Miha
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...
Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, multa, multa sanatate si asteptam vesti bune [flo][flo][flo] Desper medic homeopat stiu ca s-a mai discutat pe aici pe la noi, dar sper sa intre fetele, sa vada postarea ta si sa-ti dea mai multe info...eu chiar nu stiu nici unul. E drept c-am vazut zilele trecute un cabinet de medicina alternativa....dar nu stiu daca e tot aia. Carmen, multumim mult pt dieta..incerc sa introduc varza proaspata in meniu...[dual] Iully, Matei al meu, dupa ce a fost intarcat a refuzat orice fel de lapte (de fapt nu agrea deloc biberonul), dar in combinatie cu cereale,biscuiti, orez, paste...era ok si cata vreme mananca branzica, iaurt eu spun ca-si ia si de acolo calciu. Aseara am fost cu MAtei la o petrecere la Mall, Otto are saptamana viitoare alta, asa ca se distreaza mai ceva ca noi, ca noi nu avem timp sau nu ne facem... VA doresc un Wk-end placut si cine are chef sa vada niste produse superbe cosmetice naturale in mare parte si sapunuri cu forme spectaculoase, va invita azi la ora 17 la lic.Rracoviza, in Podu Ros sa vedeti o prezentare . E un sistem de vanzari directe, se poate construi retea si se obtin venituri frumoase... Pupici, GAbriela si baietii[dual] PS. Am o amica a carui baietel de 3 ani si ceva trebuie sa faca Moldamin si ea e ingrozita...cum va suporta copilul injectie, etc...Daca aveti ceva info sau ati facut la puiuti, va rog sa-mi scrieti din experientele voastre sa-i pot transmite. Multumesc [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariussimiuc [Daca papa iaurtel si branzica eu zic ca e destul de bine,n-ar trebui sa-ti faci probleme. Poate ca,asa cum spui,s-o fi saturat de lapte simplu.Da-i lapte cu cereale,cu un pic ce cacao dimineata sau sub forma de milkshake.
Multumim pentru raspunsuri. Lapte cu cereale sau orez nu pot sa-i dau ca are o problema cu tranzitul. Daca ii dau doua zile cereale, e constipata vreo trei zile pe urma, dar incerc cu restul. Gabriela, legat de tratamentul injectabil la copii, dupa ce am tras eu cu Stefy, nu-l recomand nimanui, decat in cazuri de forta majora, cand nu se poate altfel. Moldamin la cea mica nu am facut, dar stiu ca e foarte dureros si greu de suportat la cei mai mari. Si am impresia ca asta nu se face decat intramuscular ca se si "branzeste" e o chestie delicata cu Moldaminul. Eu am facut la 10-11 ani si.... a fost destul de traumatizant, dar asa mic... nu stiu. Doctorul care i l-a prescris nu i-a zis si la cine sa mearga sa i-l faca? Eu de obicei apelez la asist de la medicul pediatru, ca are mana usoara si e obisnuita cu ea cea mica. Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...