Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul BRASOVENCELOR (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

emyemy, nu e nici o problema ca i-ai dat mar ras. Cand incepi diversificarea oricum incepi si cu suc de mar. Eu nu i-am dat niciodata mar copt, nici nu aveam unde sa il coc. I-am dat direct mar ras amestecat cu cereale (din alea de la Nestle). Doar sa fii atenta daca nu ii moaie scaunul. Fiica-mea la mere nu avea probleme, dar la piersici imediat iesea. Nici fiica-mea nu e o mare mancatoare, ceea ce e o noutate in familia mea. Da-i atat cat ii trebuie. Eu am inceput diversificarea la 4 luni, dupa moda veche, dar nu in sensul ca a inceput sa manance, dar am inceput sa ii dau sa guste lucruri diverse ca sa se invete cu gustul. Incearca sa mananci si tu cat mai divers, pentru ca atunci variaza si gustul laptelui tau si devine mai deschis la gusturi noi. N-am intrat direct cu o masa intreaga de mancare. La inceput ii dadeam 2-3 lingurite din ce ii pregatisem iar apoi completam cu san ca sa nu ramana flamanda. Incet-incet a inceput sa manance ceva mai mult din ceea ce ii pregateam si cum stomacul era deja plin lua mai putin lapte la masa respectiva (dar tot vroia sanul, mai mult ca apropiere afectiva). Stiu ca o data eram foarte mandra ca reusisem sa ii dau toata portia pe care i-o pregatisem. Ei bine, a fost singura data cand a vomat. Aproape imediat. De atunci, am zis ca nu ii mai dau in veci mai mult decat vrea ea si se simte bine. Atat e stomacul ei, atat mananca. Nici atunci nu o fortasem, dar cred ca a luat tot, mai mult ca sa imi faca mie placere. Nici lapte in biberon nu a baut niciodata mai mult de 200ml, nici chiar la 2 ani. Prefera sa manance mai putin dar mai des. Observa ce pare sa ii placa mai mult si fa combinatii dintre ceva care ii place si ceva nou eventual. De exemplu si acum fiica-mea mai are gusturi ciudate. Nu se prea da in vant dupa ou fiert moale, asa ca ultima oara mi-a cerut sa ii pun miere peste el (desi era preparat cu unt si sare). Ei bine, asa l-a mancat cu placere (la sfarsit a gustat si mama si s-a strambat, eu n-am indraznit sa il gust). Oare i se trage de la mancarea chinezeasca pe care am mancat-o in timpul sarcinii !? Incearca sa nu te enervezi. Daca continua sa ia in greutate si sa creasca, chiar daca tie ti se pare ca un mananca destul, atunci inseamna ca atat ii trebuie. diuna ce te faci cu copiii care intr-o zi dorm de la 13h la 15h, in alta de la 16h la 18h... Sau cu batranii care nu dorm noaptea dar tocmai au atipit dimineata !? [:D] Nu dispera, ai ocazia sa iti cunosti vecinii pe care altfel nu i-ai fi intalnit niciodata. Plus culegi informatii despre programul fiecaruia. Poti chiar sa faci o lista apoi si sa o afisezi la intrare. Din cate imi aduc eu aminte cand eram copil, regula la bloc era ca nu ai voie sa faci galagie intre 15h si 17h si 22h si 8h , dar in rest erai liber. Cred ca si acum trebuie sa fie precizat undeva in vreo lege ce si cum. Iar mamicilor poti sa le explici ca asa cum ii invata, asa vor avea copiii. Daca dorm acum, vor putea dormi linistiti si pe santier. Probat pe pielea mea. Noi am pus termopane si centrala, asa ca pana la urma s-au invatat copii sa doarma oricum (mai mult ii deranjeaza daca vorbesti decat daca e zgomot langa ei). cfelinar multumim [flo] pentru urarile de astazi. Foarte dragute. danita, sa ne spui si noua daca ati gasit o noua sau veche homeopata. "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Sanziana, acum ma distrez si eu pe seama interventiilor vecinilor, dar aseara mai aveam putin si pe la 23.00 as fi luat bormasina sa dau o gaura pe casa scarilor. Sa vezi atunci, imi cunosteam vecinii in pijama, puteam sa fac si poze...! Exista lege care protejeaza vecinii intre 13 si 17 ziua.Asa ca...asta e, ne descurcam. Si copiii mei dorm in orice conditii cand e ora de somn, vecinul de deasupra si-a mutat centrala termica in balcon, cei care au facut asa ceva stiu ce inseamna. Dar copiii dormeau conform orarului imprimat. Si erau deja maricei, nu sugari. In fine, daca omu' vrea liniste, mi se pare normal sa beneficieze de ea. Ne-om descurca cumva, doar ca va dura mai mult. Imi place ce ai scris despre diversificare. Mamica hotarata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu mult drag, sanziana...[flo] imi place grozav cat de vorbarete ati devenit!! http://www.bringmetolife.com/forum/style_emoticons/default/youpiii.gif tineti-o tot asa!![:)] "Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix, Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, ascultati o poveste frumoasa (cine a zis ca povestile sunt numai pentru copiii??) http://www.radio3net.ro/noaptebunacopii/pov.php si apoi la somnic... Pe maine!! Cristina "Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix, Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://mumuland.m.u.pic.centerblog.net/1kwe8bg5.gif http://i40.servimg.com/u/f40/11/70/84/67/petit_10.jpg http://apu.mabul.org/up/apu/2008/05/23/img-032223596p7.gif http://www.linternaute.com/nantes/magazine/economie/dossier/bouquet-nantais/images/roses.jpg http://nsa01.casimages.com/img/2008/04/07/0804071103412870997.gif Cristina "Insistons sur le développement de l'amour, la gentillesse, la compréhension, la paix, Le reste nous sera offert ." Mère Thérèsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Sanziana72! Mersi pt raspuns[flo].Nici bebeul meu nu papa mai mult de 150 ml de lapte (de la titi) in biberon. De vreo cateva zile ma framanta o mica problema. [bibe] face cacuta verde, zici ca papa nu mai iarba[:D]Am citit in cartea MAMA SI COPILUL, ca daca face cacuta verde este diaree acuta[q], nu stiu ce sa fac. Ultima data cand am fost la dr pediatru si am facut vaccinul de 4 luni luasem bine in greutate.Chiar ne-a intreb dr cate mese luam pe zi[:D].Noi am spus ca mancam des si putin cica este ok.Cum ii prepari piersica? De abia astept sa mergem la dr sa facem vaccinul de 6luni dupa care plecam acasa in Rom.Iti doresc o zi frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca mai intereseaza pe cineva am aflat adresa unde consulta doc. Brebenaru: EUROCLINICA - Str. AVRAM IANCU Nr. 76 Programari la tel. 0268/420979, 0368/405752 dupa ora 9 (Mie nu mi-a placut de ea..dar poate voua va este utila informatia) emyemy, si Radu facea caca verde la greu. Mie medicul mi-a spus cei hraniti si cu lapte praf ( ca eu l-am alimentat mixt) fac caca verde! Nici vorba de diaree acuta! Si dupa diversificare facea caca verzuliu! Succes la diversificare! Eu [cafea] si Raducu [greutati] (22.04.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...