Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

In unul sau doi .... dar in trei???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Aprilie
aviz amatoarelor de aruncat cu roshii [:D] : nu aruncati, e mult prea tirziu : peste citeva luni implinim 25 de ani de casatorie [bis] When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Draga Aprilie, te puuuuup!!![flo][flo][flo][flo] Saddie, ca persoana care a trecut prin ceea ce treci tu, iti spun, casatorita fiind, k am langa mine un sot asemeni actualului tau iubit...si acum imi lipseste enorm "acel tip de relatie pasionala care sa mute muntii din loc",relatie la care am renuntat cand am facut alegerea...si acum regret enorm. ~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ina_nz
quote:
Originally posted by saddie
Toate dilemele mele pleaca de la faptul ca nu stiu ce vreau. Vreau siguranta si linistea de zi cu zi dar sacrific latura mea pasionala, dinamica, nelinistita pentru asta? Pentru ca din pacate asta ii lipseste actualului iubit, pasiunea, incapatanarea. [url="http://www.tickercentral.com/view/76xc/1.png"]Slabesc,slabesc...[/url]
Asa te saturi la un moment dat de siguranta si linistea de zi cu zi de iti vine sa o iei in sus pe pereti!!!!!! Valabil si in cazul relatiilor intemeiate din confort material. E bine pana la un punct pana iti satisfaci anumite pofte vestimentare sau de calatorii [:D]si apoi te cuprinde o plictiseala!!!!! Numai o persoana lenesa si egoista alege o relatie "convenabila" in favoarea uneia mai anevoioase dar bazate pe iubire si pasiune......dar din care sa nu lipseasca totusi respectul si armonia. Ina
Adevar grait-ai!!!!! ~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce credeti voi ca o relatia pasionala ramane neschimbata cu trecerea anilor? Chiar credeti ca o sa aveti fluturasi in stomac 50 de ani cu un tip pasional? Nu zic sa te legi de cineva fata de care nu simti nimic. Asta e sinucidere sentimentala. Bine ar fi daca pasiunea ar dura o vesnicie, dar nu e asa. Iubire trebuie sa fie si atunci totul e ok. Cu timpul pasiunea se estompeaza, e si normal intr-o relatie de lunga durata, insa exista respectul si ramane iubirea daca relatia s-a bazat pe iubire de la inceput. Asa ca totul e sa iubesti [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de asta:"De ce credeti voi ca o relatia pasionala ramane neschimbata cu trecerea anilor? Chiar credeti ca o sa aveti fluturasi in stomac 50 de ani cu un tip pasional?"......normal ca nu....doar ca in anumite cazuri,(cum ar fi la mine), pasiunea s-a consumat prea repede...am 27 de ani....si pana la 50, nu stiu ce mai ramane....si eu personal incep sa ma satur...poate nu a fost nr. meu norocos la loto, ca asa-i in casnicieeee...si da-i, si lupta.....si speri....asta e punctul meu de vedere...abia asteptsa vorbim cu saddie mai incolo. ~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca fluturii nu raman. Dar daca nici la inceput nu-i ai ... mama ei de viatza [:D]. E vorba de bazele cu care incepe relatia. Daca esti trup si suflet in ea si respiri odata cu el sau concluzia e "mda, e foarte ok, A+ la toate categoriile". Startul e important. Chiar nu e cazul sa fie asa de pregatita incat sa inceapa direct cu plictisul si reumatismul de la 50 de ani. [:D] In plus, daca ii place genul de barbat impulsiv, hotarat, dintr-o bucata (probabil genul care ii starneste ei pasiunea) nu are rost sa fie asa de "asezata" si sa se combine cu unu' care e gentlemanu' perfect, il lauda toate matusile si ii va deschide portiera la masina toata viata. Saddie ... prioritizeaza [:P]. Ia doar caimacul de pe viata si nu-ti fa iarna car si vara sanie [indecis] [gravi] 37S cu bb Vlad [baietel] http://bd.lilypie.com/STIcp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea81 , te pup si eu ! [pup][hia][floare3] Zimbesc citind postarile...fluturashii dispar dupa o vreme, asa e; dar uneori pot reaparea,ca o mare surpriza,pt o scurta bucata de timp.E asa de placut cind reapar...e aproape ca si cum ai fi din nou indragostit! Dar trebuie sa admit ca eu sint o berbeaca pasionala,care traieste intens si asa am fost intotdeauna, asa e firea mea ; poate persoanele mai reci pierd fluturashii pt intotdeauna,n-as putea sti... Eu nu l-am iubit pe sotul meu prima data (primele saptamini ,dupa care am rupt-o)dar s-a intimplat sa-l vad zilnic (eram toti 3 colegi de an, aveam cursuri comune)chiar si dupa aceea...a inceput sa iasa cu colega mea de camera/grupa. Vazindu-l des,fiind impreuna la toate party-urile,excursii,iesiri in oras,cinema,etc am avut ocazia sa-l observ bine,de fapt sa-l cunosc cu adevarat.Si atunci am inceput sa-l iubesc,incetul cu incetul...chiar daca noi nu aveam o relatie. Cind m-a invitat la party-ul respectiv,stiam ca va iesi scandal cu fosta lui dar mi-am asumat riscul. Dupa ce am dansat o noapte intreaga,dupa ce am povestit o gramada, am avut revelatia faptului ca eu il iubeam ! A doua zi, am trait o stare extraordinara, unica ! Dupa zilele in care s-au nascut copilashii mei, a fost, cred,cea mai fericita zi din viata mea ! Chiar atunci am inteles ca el este cel cu care doream sa-mi petrec restul vietii.Am fost norocoasa pt ca si el simtea la fel. Nici o casnicie nu e usoara ; treci prin greutati,faci compromisuri,te izbesti de probleme dificile ; dar daca nu exista din inceput IUBIREA adevarata (totala,jertfitoare,intreaga),care "muta muntii",imi inchipui ca e foarte greu... Eu il iubesc pe sotul meu si acum,imi place cum gindeste,cum arata (poate pt ca arata f bine [olala] ),imi place "gustul" lui [alcool] si ma rog pt el in fiecare zi.Sa fie sanatos si sa-l tina Dumnezeu in viata. Daca saddie e nehotarita si cere ajutor aici,un sfat,o idee,pai poate ca nu e chiar de lepadat ideea unora de a-l cauta pe ...al treilea ! Daca unul din cei 2 ar fi "al ei",(actualul sau fostul) ar sti imediat !!! Instinctul i-ar spune cu voce tare : uite-l ! Nu ar mai avea de ce sa intrebe pe nimeni. When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Aprilie, prima parte a ultimei tale postari seamana perfect cu ...fosta mea dragoste....ai dreptate cu acei fluturasi care "E asa de placut cind reapar...e aproape ca si cum ai fi din nou indragostit! .Si modul in care v-ati regasit voi 2 este acelasi cu situatia in care am fost pusi si noi odata....eu am ales....dar abia acum imi dau seama ca si ceea ce o sfatuieste Ileanna pe Saddie e interesant si anume:"Ia doar caimacul de pe viata si nu-ti fa iarna car si vara sanie ..eu ma facut invers[q]....Ma bucur enorm pentru tine, Aprilie,[flo] si sa va dea bunul Dumnezeu in primul rand sanatate, si apoi cat mai mult timp ca sa va bucurati unul de celalalt si de cei dragi... ~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca) ~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O diferenta majora intre generatia anilor 60 si cea a anilor 80 este urmatoarea : prima, nu-si facea nici un "calcul" material in alegerea partenerului . Era plin comunism si toti erau "egali" financiar (cu exceptia citorva categorii privilegiate,gen activisti PCR,securisti de rang inalt,directori de companii,etc).La fel, dintr-o alta "lume" faceau parte gestionarii ,lucratorii la statiile de benzina,etc.Prin natura meseriei puteau "ciupi" si-si rotunjeau frumusel veniturile, in vreme ce toti ceilalti stateau pe un salar "fix". Restul lumii o ducea cam la fel, nu prea era diferenta intre "bunurile" unui profesor,inginer sau alt licentiat si al unui muncitor in fabrica.Erau vecini de bloc,aveau aceeasi Dacie si stateau la celeasi cozi,infruntind aceleasi greutati. Ei,pe vremea aia, nimeni nu se gindea la confortul material,nimeni nu-si punea problema : am sa ma casatoresc musai cu fiul/fiica unuia cu bani. Adevarul este ca toata lumea primea un apartament din fondul de stat,se inscria in C.A.R. ,lua imprumut pt mobila si electrocasnice sau pt un avans la eterna Dacie. Nu stiu daca mi se pare doar mie dar parca generatia de atunci nu era atit de materialista ca cea de acum... Astazi se fac intii socotelile,calculele,inainte de orice ; multi tineri termina scoala, isi construiesc o cariera muncind pe brinci ani de zile pt asta si abia apoi (biiiiine dupa 30 de ani, timp in care au avut citeva "legaturi" pasagere) se uita in stinga-dreapra dupa "omul viselor', cu care sa-si intemeieze o familie,care sa fie parintele copiilor visati. Acesti tineri isi folosesc toate resursele,emergile pt a avansa in slujba ; nu au timp pt altceva si asa trec cei mai frumosi ani de tinerete...din pacate multi dau kix cu casatoria; e greu sa mai pui "hamul" pe un cal batrin ... Una e sa te casatoresti tinar (20-25),sa "cresti" impreuna cu partenerul,sa te adaptezi nevoilor si rigorilor unei casatorii si alta e s-o faci la 30-35...altfel vezi lucrurile, nu mai ai entuziasmul si exuberanta adolescentei,esti mai rigid si ,paradoxal,mai putin dispus la compromisuri. Ori asta e una din definitiile casatoriei.Maleabilitatea,ingaduinta... Toate "trec"...se pierd averi,cei de mare succes financiar de multe ori parasesc prima familie (sotia si copiii alaturi de care au construit totul) si-si cauta o femeie mai tinara/frumoasa sau un partener mai bine plasat pe scara sociala... Nu exista nici un fel de "siguranta" ,nici o garantie,oricit ai cauta sa te "asiguri. Daca esti un om de bun simt,daca stii ce vrei de la viata,daca iti cauti un partener compatibil (educatie,stil,gusturi,pasiuni asemanatoare) cred ca ai mai multe sanse de succes in casnicie decit daca iti faci un calcul meschin: pai, ma marit cu asta,are ap platit,masina si cabana la tara.Se poate intimpla sa fii mai fericita -long term- cu unul care n-are nimic decit un job bun si o cariera promitatoare.Puteti construi impreuna totul, casa,masinile,etc in timp ce va cresteti si copiii. Sigur ca asta ia timp,timpul vietii tale , dar oare nu asta e scopul ? Sa "crestem" alaturi de partener ?Ba poate ca e chiar definitia vietii...a unei vieti implinite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ai spus, Aprilie![flo] Apropo(of topic)- ce solutie crezi ca exista pentru cei care au cunoscut rigorile casatoriei destul de multi ani(10, la mine) si care , desi ar vrea s-o ia de la capat, constata ca nu prea au nicio sansa(in lumea de care spui, a calculului meschin).Ca eu nu vad niciuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...