Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre hamsteri


Recommended Posts

am cumparat cusca si urmeaza sa cumparam locuitorul. daca aveti pe acasa astfel de animalute, dati-ne si noua sfaturi. am citit pe net, dar ne-ar prinde bine si sfaturile voastre. eventual o recomandare de veterinar in zona cora/delfinului. va multumim. capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti! IUBESTE SI FA CE VREI!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello, Si noi tocmai ne-am marit familia de citeva saptamini cu 2 fetite hamster. Una e neagra si una gri. Sunt din rasa Normal russian dwarf. Si noi incercam sa invatam din mers . Am cumparat cam ce ne-a sfatuit persoana ce ni i-a daruit. Pina acum sunt sanatosi si fericiti . Sunt inca babies ca au fost nascuti chiar in noaptea de revelion [:D]. Oricum fata e innebunita dupa ei ... si mie mi-s dragi si imi place ca sunt curatei . De veterinar nu ai nevoie decit daca doamne fereste se inbolnavesc. Chiar azi am citit ca pastilutele de drojdie ii ajuta sa ramina sanatosi si am sa caut sa le cumpar. Si le voi da mai multe fructe si legume nu numai mincarea uscata ce am luat-o pentru ei. Ma bucur ca o sa am cu cine ma sfatui [bis] Iar cind aduceti membri acasa da de stire ...[hop] Happiness keeps you Sweet, Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human, Failures keeps You Humble, Success keeps You Glowing, But Only God keeps You Going
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut cand eram mica si aveam o manie, sa-i sccot din cusca si sa-i las prin casa, deci parintii mei toata ziua alergau hamsterul prin casa sa-l bage la loc in cutie, era sportul lor preferat. Noi ii luam si in concediu, ca nu aveam unde sa-i lasam si la un hotel, camerista i-a aruncat pe geam, "a crezut" ca sunt soareci, cum "s-a scuzat", asa ca atentie la persoanele carora aceste mici animalute le provoaca diverse "stari". Mai tin minte ca nu suportau sub nici o forma mirosurile produselor cosmetice, mama a vrut sa-i hraneasca, dupa ce se daduse cu crema pe maini si a fost muscata, la vremea respectiva nu stiam motivul, dar am citit ulterior. Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu a avut o hamsteritza tare draguta , Minnie. Casuta ei era un acvariu enorm, era tot facut pe 2 etaje si un parter.I-am cumparat tuburi din acelea transparente din magazin , dar i-a placut mai mult un tub facut de prietenul meu . Deeeci , ii place sa se joace prin tuburi , de preferinta de asipartor pt. ca are striatiile alea si se poate catara bine. Nu prea-i placea sa o bazaim si statea mai mult prin tub [:D] In rotita se dau mult noaptea . A , si i-a placut mult intr-un "cocoon" de bumbac alb care este si comestibil. mancare ii dadeam la inceput din magazin , seminte amestecate si ceva drajeuri dar s-a ingrasat mul asa ca am trecut-o pe varza , morcovi , fructe . sa te joci cu ele , sa fie obisnuite cu oamenii , sa le dai si apa , ca beau , contrat parerilor variate....... Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat o fetita...totolina (pt ca trebuia sa fie toto)si o iubim...nu mai spun de copii, dar si eu si sotul ne uitam ca prostii minute in sir cand se da in rotita[:D] daca stiam ca o sa fie asa, cumparam mai demult hamster. capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti! IUBESTE SI FA CE VREI!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am crescut si eu citeva familii de hamsteri cind eram in scoala generala...Erau atit de draguti. Pe primii i-am numit Boby si Pam , ca era tare in voga Dallasul[:D]. Erau tare dragalasi. Singurul dezavantaj e ca nu traiesc prea mult ~ 3 ani. Se pot domestici usor, isi inteleg si numele si sint super haiosi. Papa seminte, nuci, alune si multe verdeturi.Acum sint si fel de fel de batoane bune pt ei in pet shop-uri. Ii lasam toata casa sa se plimbe, dar au si ros de toate: linoleu, usa, asternuturi, pantalonii mei cind nu voiam sa-i iau in brate sa ne jucam( aveam teme de facut). Adora sa roada hirtii si sa se ascunda. La un moment dat, Pam ( fetitele sint mai iuti) s-a urcat in gherute pina spre tavan, pe calciul de pe pereti. Am prins-o la fix, iar pe el l-am salvat de la strivire intre 2 placi de la pat, ca nu-l gaseam nicaieri si el bietul era prins acolo. Sa nu-i lasati expusi vara in soare mai mult ca pot muri iar femelele cind au pui trebuie separate de masculi si sa va jucati cu ele ca inainte, ca devin geloase si se razbuna pe puiuti daca nu ies din casuta lor la joaca. Hamsterii sint o alegere tare buna de companie pt cei mari si cei mici.[^] Magduta http://news.webshots.com/album/561332501UFlQsF
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Avem si noi doi hamsteri Russian Dwarf. Unul este negru cu stea alba in piept si il cheama Blackberryiar celalalt seamana cu Chip si Dale si i-am spus Chip. Doar ce i-am luat, sint inca mici, am avut altul inainte, Angel. Acum doua saptamini, de weekend am venit acasa seara cam pe la 8 si in timp ce faceam curat in camera fetelor am observat ca ceva nu este in regula cu el. L-am luat in mina si am observat ca avea piciorusul din spate rupt, cu osul iesit afara. Am crezut ca innebunesc. Am cautat imediat pe internet si am gasit un spital de animalute deschis pentru Urgenta si l-am luat intr-un prosop si l-am dus acolo imediat, conducind la celalalt capat al orasului, prin viscol. L-a vazut veterinarul si l-a examinat. Mi-a spus sa scot copiii afara din camera sa vorbeasca cu mine si apoi dupa aceea mi-a zis ca este prea mic ca animal sa fie bagat sub anestezie, ca este in dureri mari si ca cel mai omenesc ar fi sa il eutanasieze daca sint de acord. Am plins... si mi-am dat acordul. Copiii l-au pupat si si-au luat larevedere, eu la fel si am plecat. Offf.... I-am spus matusii mela plingind a doua zi ce s-a intimplat si primul lucru care m-a intrebat a fost "cit ai platit"?... O suta optzci de dolari- zic. "esti nebuna"! Nu puteai sa ii faci tu felul?...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat din surse "neoficiale" [:D], ca o sa primesc si eu un hamsterash cadou de ziua mea ... imi plac de mor... am mai avut cand eram copil si nu mai tin minte mai nimic despre ei, ca pe atunci avea mama grija de ei. Unde mai pui ca aveam si pisici si un catel , nici nu mai stiu ce rasa era. Inspirat subiect ! Eu am caine lup ... help me, cu recomandari. Sa ne traisca , hamsterasii !!![:D] nasha pungasha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cand ma stiu am hamsteri, nu am noroc la baietei si pace, asa ca am cumparat mereu numai fetite. Acum am doar una bucata hamsterita, am avut doua, dar anul trecut pe 21 iunie a murit, a mai ramas una, si asteptam din zi in zi sa o gasim fara viata in cusca, e batrana deja, luna asta implineste 3 ani, cam atat e durata lor in captivitate. Din experienta mea de pana acum, aveti grija sa nu stea cusca in curent, sa schimbati la 3-4 zile rumegusul, depinde cat de mare e cusca. In fiecare zi sa aiba portie de salata, fructe,legume, nu le dati biscuiti,paine sau alte chestii fainoase ca se constipa rapid. Mananca si pestisori din aia mici uscati,dar sunt inebuniti dupa capsuni[:D]. Sa aiba apa obligatoriu,orice cusca acum e dotata cu rezervor de apa. Nu ii tineti in camera unde dormiti, mai ales daca au roata in cusca, altfel adio sa mai dormiti, plus ca are sa muste barele de la cusca de o sa va vina sa-i aruncati de la etaj[:D]. Cand eram copila ii lasam prin casa, dar acum am doua catele care abia asteapta ceva distractie,si mi-e ca le ologeste rapid daca pun labutele pe hamsteri. Sunt usor de intretinut, cu timpul or sa fie niste alintati si niste profitori, o sa incerce sa va capteze atentia mereu, doar doar se capata si ei cu ceva bun de papa. Sunt niste dragalasi, sa aveti parte numai de momente placute cu ei. Numai bine! [url="http://www.flickr.com/photos/nati76/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un hamster pitic pentru Emma ( fetita aici pe site la noi la umanitare ).Intrebare pentru cunoscatori: cum afli sexul animalutului, ca nu se vede nimic...???!!![:D] Si am inteles , ca daca din eroare iei doi hamsteri de sex opus, mascul si femela , ala esti. Se inmultesc de mama focului. As lua doi, sa nu se plictiseasca si as vrea sa stiu daca se bat intre ei, sau care sunt mai domoli, femelele sau masculii ???!!! " Mare problema , am ... !!!!" nasha pungasha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...