Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre hamsteri


Recommended Posts

Adina[flo] Mai bine du-te duminica in Parcul Plumbuita, ia de la crescatori, e mult mai bine si ai o multime de oferte, mai multe culori, rase etc. Si am vazut ca-ti lasa si nr. de tel., poti sa-i suni oricand ai vreo nedumerire. Faza tare e ca eu daca ma duc in Plumbuita parca vad ca ma intorc si cu o rata, gaina, pisoi etc.[:D] Si 2, ia unul, nu doi, sunt animale solitare, nu se suporta 2 intr-o cusca, doar scurt timp, in perioada de imperechere. Si ciar nu te intereseaza asta. Chiar daca sunt de sexe diferite, se bat de se omoara, nu se suporta. Doar daca vrei 2, atunci sa iei si 2 custi sa-i tii separat. Eu am avut cand eram mica si - oarecum... tin minte anumite chestii despre ei. Nu chitaie[:D], doar fac zgomot ca racaie talasul, se foiesc, dar din cate stiu noaptea, ei ziua dorm, de asta e bine, ca daca ziua stau singuri, ca esti la serviciu etc., nu sufera. Eu stau la casa, am unde sa-i ascund, in pod, garaj, vad eu unde-i tin... Daca te duci la pet shop sa-mi zici si mie ce ai gasit pe-acolo, te rog, mai ale custi. Sa nu iei acvariu, cusca e cea mai indicata. Ce bine ca am un aliat in cautarea soricelului perfect![:)] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, de parca ne-am lua masina si nu un soarec [:)] Nu cred ca ajung in Plumbuita, dar cred ca ai dreptate, am sa iau doar unul. Cu cusca. Vreau din ala alb cu ochi rosii, o sa-i placa sigur-sigur. [:)] Mai imi zicea taica-su de porcusor de Guineea, dar mi-e frica din mai multe motive: daca vrea sa doarma cu el si cine stie poate o musca de gat (stiu, sunt paranoica [:)]), e mai greu de inlocuit cu unul identic in caz de...stii tu, pare mai complicat. Am rezolvat cu cazarea, o sa faca taica-su pe baby-sitterul la soarec pana la momentul zero acasa la ex-soacra-mea. Sa vad cand il iau, ca pana acum nimic din ce a cerut ea de fapt Mosului n-am gasit (dar de soricel nu stie, e surpriza!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie.. si eu ma gandeam tot la soricel alb cu ochi rosii, desi ochii aia ma cam speriau cand eram mica. Mi-a placut mai mult unul meroniu cu ochi caprui, calzi, ma mai gndesc. Fii atenta ca si hamsterul poate musca si inca foarte rau. In primul rand nu suporta mirosuri de cosmeticale, parfumuri etc. Noi nu am avut niciodata probleme cu ei. O singura data s-a dat mama cu crema pe maini si a bagat mana in borcan sa-l ia de-acolo si a muscat-o. Au dintii f. ascutiti (sunt rozatoare, na) si e f. dureroasa muscatura. Mie mi-e frica de Bebi ca si pe pisica o gatuie de-i ies ochii ca la melc, nu stiu ce-o fi placerea asta sa stranga pisica de gat. Noroc ca saraca e asa de calma.. Dar sa-i faca asa la soarece, cred ca o capseaza. Si eu vreau diseara sa scriu scrisoarea cu ea pt. Mos. Sa vedem ce zice, soarecul va fi oricum surpriza (bonus). Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Martie, am intrebat la Carrefour Baneasa la pet-shop. Nu aveau atunci hamsteri (dar cel mai probabil primesc maine), costa 35 RON unul, cusca e vreo 100 RON. In total te ajunge vreo 150 RON cu ce mai ii trebuie. Ei recomandau porcusorii de Guineea (zicesu ei ca pentru un copil de 5 ani e mai bine, ca hamsterul musca mai tare si il poate scapa si poti sa nu-l mai gasesti) - un porcusor e 50 RON, deci nu e mare diferenta. Oricum, eu nu-i mai iau hamster, ca si l-a dorit pe cainele Biscuit (si eu habar n-aveam cat costa, azi l-am luat pana la urma). Hamsterul ar fi fost cadou-surpriza, dar la cat m-a costat minunea aia de caine renunt la surprize. Nu renunt la proiect, ramane in plan soricelul, insa pentru luna martie, de ziua ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, bine ca ai gasit "cainele", ca am citit topicul tau[:)] Multumesc pt. informatii, deocamdata nu am intreprins nimic, ca am aflat ca un vecin de-al nostru (la doua case mai incolo) e crescator de tot felul de animalute (5 ani nu am stiut, ce-i drept mereu ma miram ce de caini are[:D]). Si mi-a promis niste soricei - cica niste "noutati" - mai mici, care nu musca etc. etc., dar eu nu-i vreau, ca nu vreau 2, ci unul (adica hamster solitar) si sunt diurni, iar eu vreau hamsterul sa doarma ziua si seara can venim acasa - sa fie numai bun de joaca. Sa vad daca-mi aduce el hamster. Cert e ca la crescatori (am vazut ceva pe net) - e un hamsteras 5 lei saracutul. Pt. cusca as vrea sa dau o tura prin Hornbach - mi-am amintit ca acolo e raiul custilor, coliviilor, casutelor pt. tot soiul de animale. Si cred ca sunt si mai ieftine decat intr-un pet shop, cred... Stiu cum e cu hamsterul evadat, cand eram mica ii dadeam mereu drumul prin casa exact inainte sa iasa ai mei pe usa spre serviciu, ii disperam si, intr-adevar, e destul de greu de prins, dar vine el cand ii e foame. Si nu musca decat daca e ciupit, strans, gatuit etc. (cam ca orice animal). Nu stiu de ce nu prea imi plac porcusorii de guineea, cred ca seamana prea tare cu sobolanul, hamsterul e mai delicat, simpatic, asa mi se pare mie. Sa vad ce fac si eu pana la urma, ca poate nu gasesc, daca nu-mi iese figura... si ziua fetei mele (mari) e tot in martie[:)] Uff, am scris din nou mesajul, cand sa-l trimit, nu pot sa-mi dau seama pe ce mi-a apasat bebi, ca mi-a ramas doar prima propozitie din mesaj, e incredibila...[flo] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Martie, ce-ai mai facut cu soriceii? Pentru ca se apropie luna martie, asa cum am promis inca de la sfarsitul anului trecut, de azi ne-am imbogatit familia cu un nou membru: soricica Ana. Pare foarte prietenoasa si jucausa, fii-mea si-a ales-o de la PetShop cu manuta ei. suntem incantate amandoua deocamdata de ea. E gri, mititica si frumusica. N-are codita, nici nu stiu, asa trebuie, sa nu aiba codita? Nu ca ar conta, ca daca fii-mea a ales-o...putea sa nu aiba un ochi, ca tot a noastra era.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem si noi un hamster, Ronti se numeste. Pe langa semintele din cutiile speciale pt rozatoare, noi ii mai cumparam si batoane cu cereale si miere tot de la pet shop. Ii dam patrunjel, ardei, morcov, mar, zilnic. Mai rar i-am dat nuci si seminte de dovleac crude, migdale si alune tot crude. Intr-un timp plantam grau intr-un ghiveci si cand crestea ii taiam cu foarfeca si-i dadeam dar l-am inlocuit cu patrunjel proaspat care pare sa-i placa mai mult. Ia priviti cum se distreaza Rontzi, dar si noi: http://family.webshots.com/video/3093958470067716259clHBUq [url="http://community.webshots.com/user/adinutza114"] noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina[:)] mi-am luat hamsterificul (asa il cheama) de atunci, dar n-am mai scris. E alb cu pete maronii, mai mult alb (nu stiu daca e fata/baiat, nici ce varsta are). Calul de dar nu se cauta la dinti. Ni l-a dat vecinul despre care vorbeam. La inceput nu prea mi-a placut, era exagerat de sperios, incerca sa muste, sa se ascunda, facea urat de tot daca puneai mana pe el, un micut stresat rau de tot, dar mi-a fost mila sa-l dau inapoi, m-am gandit ca nici altii nu-l vor vrea si tot asa... va ajunge tot mai stresat. Acum s-a obisnuit cu noi. Vezi ca la Hornbach au tone de feluri de mancare pt. rozatoare, custi misto si ieftine si tot soiul de accesorii: nelipsita roata (ei o adora), tunele din coaja de copac, casute, scari, o nebunie, cam scumpute, dar de calitate si oricum rezonabile fata de un pet shop. Au si pungi cu talas de calitate, cu frunze si fan prin el. Trebuie sa ai mare grija sa nu-i dai ceva sa faca diaree, pot muri foarte repede daca fac diaree. Eu ii dau morcov, mere, broccoli, dupa capsuni sunt morti, dovlecel, andive, conopida, banana, pepene, para, piersica. Zice pe site-uri sa eviti salata verde (nu prea multa), citricele, usturoi, ceapa, rosiile, mazare, cartofi, dulciuri si sare (apropos de branza sarata- in nici un caz). Poate branza de vaci, am citit ca le place branza. Uite ca nu i-am data pana acum. Ideea e ca ei in mediul lor natural sunt cam omnivori si in cusca tinuti fiind le cam lipsesc proteinele. De aceea e fff important sa le dai uneori mici bucatele de carne fiarta (de pui), oua fierte, branza (nu stiu de care, casul cred ca e bun), orez fiert. Seminte, nuci, alune. Al meu e mort dupa semintele de floarea soarelui, sa vezi cum le decojeste, e foarte simpatic. Faza e ca se trezeste dupa ce culc fetele, uneori il trezesc mai devreme sa ne zgaim la el. Si mereu sa aiba apa. Adinutza, de unde ai cumparat bila aia??? E supeer, merge prin toata casa, fara sa-l pierzi, ce tare e[:D] Adina Iulia, LA MULTI ANI!! pentru fata! Sa fie sanatoasa si sa aiba mult mult noroc![pup][flo] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...