Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

despre hamsteri


Recommended Posts

Multumesc frumos de urari, Martie! si sarbatoritei tale ii uram sa creasca mare, sa fie sanatoasa si fericita! Mersi frumos de sfaturi. Vad ca soricica noastra Ana e cuminte, prietenoasa, nu musca...e ok. Voi la cat timp curatati cusca? Ca au disparut niste frunzulite de patrunjel si nu cred ca le-a mancat...si asa m-am gandit ca-si aduna acolo dedesubt provizii. Unde-i tineti cat timp faceti curat in cusca?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Martie, am cumparat bila de la un pet shop de aici din Constanta. E 20 de lei. Baiatul meu a vrut cadou de la mos Craciun un ham pentru soricel si ca atare i l-am luat dar e un pic prea mare si iese din ham[:D] Acum 2 zile am patit-o, l-au scapat copiii in dormitorul meu si a intrat dupa mobila care e pe tot peretele[bang] Sa ne fi vazut pe toti 4 cum eram in actiune: eu cu capul in sifonier impingeam placajul, sotul filma[alcool], fii-miu era cu o varietate de mancare sa-l imbie pe Ronti iar fetita topaia in pat si ne incuraja. Eu doar l-am atras in sifonier si apoi l-a prins sotul ca mi-a fost frica sa mai pun mana pe el pentru ca il muscase pe baiat- asa l-a si scapat, ca nu se astepta sa-l composteze. Dar totul e bine cand se termina cu bine. Eu nu stiu ce rasa e al nostru, parca nu se incadreaza in cele vazute pe net, e micut dar tare blanos, e culoarea cafenie. Chiar ma gandeam, s-or tunde hamsterii ca ma bate gandul sa-l mai scap de blana. Oricum pe la coada l-am mai tuns o data ca nu-mi placea sa umble cu talasul dupa el... Voi i-ati bagat in apa? Eu pe youtube am vazut ca unii ii baga in chiuveta sau piscina si saracutii inotau acolo pana nu mai puteau. [url="http://community.webshots.com/user/adinutza114"] noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Chiccuta, esti curajoasa, nu gluma! Mie mi-au spus de la pet-shop ca sigur fac pui, o data la 3 luni. [:)] Pai sa va povesteasc ce-am patit. La scurt timp dupa ce a venit soricuta la noi, intr-una din zile...a evadat. Am cautat-o peste tot. Nici gand sa apara. Fii-mea nu observase disparitia, era intr-un week-end si era plecata cu tatal ei. Ce sa fac, ce sa fac...am fugit repede si am luat alt soarec, identic. Am cerut tot fetita, mi-a spus doamna de acolo ca nu e bine, ca daca gasesc fetita mea, o sa stea amandoua si o sa se bata sigur. Dar cum oricum nu mai aveau fete am luat baiat. In ziua respectiva a fost totul ok, fii-mea nu a remarcat diferenta. In noaptea respectiva n-am putut sa dorm deloc, soricuta evadata mi-a alergat pe sub patul din dormitor. M-am ridicat de nu stiu cate ori sa incerc s-o prind...n-am reusit. Pana la urma a prins-o doamna care vine sa faca curatenie. Dar mi-a fost frica s-o las in aceeasi cusca cu baiatul, asa ca am mers si am mai luat o cusca. Acum am 2 soareci in 2 custi. Sper sa nu mai evadeze vreunul, ca altul nu mai iau in loc. Si am luat si bila in care sa faca cross (desi au rotite in fiecare cusca). Cu rotita alte probleme, ca una din ele scartaia...ei bine, am uns-o si am rezolvat-o, acum e pe modul silentios. Insa celalata rotita face zgomot si n-am ce sa-i fac. Intr-o noapte a trebuit s-o demontez ca nu puteam dormi in zgomotul ala. A doua zi i-am montat-o la loc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Hamsterii sint animale solitare, nu se tolereaza in "companie" decit cu o singura exceptie - daca au acelas sex si sint frati (deci se stiu de la nastere). Doi hamsteri maturi pusi impreuna n-au zile multe chiar de-s pereche, nu-i doar grija ca se puiesc. Din observatiile personale masculul are chef de "joaca" mereu si femela doar cind e in "sezon", deci daca nu e se intoarce si-l musca pe bietul admirator de-i sar fulgii. Ca urmare cel mai sigur e sa fie tinuti separat. Primul nostru hamster (o "ea" de fapt) a fost super-inteligenta si toata familia era amorezata de ea (mai putin taica-meu, care nu vroia sa recunoasca dar cred ca-i era cam teama de "soareci" - apropo,hamsterii sint mai degraba inruditi cu popindaii decit soarecii de casa). Deci, hamsterita noastra "tropaia" pe noi, tragea cite-un pui de somn in vreo mineca ori gluga, era mare maestra la evadari - si cum scapa, cum rodea firul de la lampadar [:D] . Daca veneam acasa si nu se aprindea lampadarul, era clar ca iar a evadat hamsterul [:D][:D]. Nu stiu ce sa va mai zic, oricum devenisem un fel de expert (i-am avut spre sfirsitul liceului) deci le-aveam cu cercetarea, plus timp destul (mai bine orice decit lectii [8D]) amanda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...