Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Amanta cuiva, iubita altcuiva :d


Recommended Posts

Cred a Iorgu vrea sa spuna ca fiecare are trebui sa aiba un partener care sa-i fie egal, nici mai destept nici mai prost, nici mai frumos nici mai urat, etc, astfel incat sa nu existe frustari de nicio parte. Sigur, e cazul ideal Si eu am fost intotdeauna adepta relatii din acelasi mediu, din aceeasi clasa sociala. Stiu ca pare o prejudecata, dar nu cred ca m-as fi maritat cu un barbat fara studii, de exemplu, oricat de indragostita as fi fost si oricant ar fi fost de el inteligent, tocmai pentru a nu dezvolta vreunul complexe mai tarziu. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
citat din mesajul lui Jollie
Iorgu n-am priceput mare lucru din ce zici tu, de fapt nici n-am avut rabdare sa citesc, ca m-am impotmolit la cuvinte ca 'urit' si 'prost'. Adica uritele si proastele n-au nici o sansa pe lumea asta? Sa le suprimam la nastere? Sau cind le-a luat de neveste nu le-a vazut ca sint urite sau proaste? A trebuit sa apara amanta cea frumoasa si desteapta sa le spuna barbatilor ca au neveste nashpa? Eu as avea citeva intrebari pt. Sibouleh daca mai vrea sa apara: oare cum te simti tu cind 'iubitul tau' pleaca seara acasa, la nevasta? Nu te roade gelozia? Ce simti cind iti petreci noptile, week-end-urile, vacantele, sarbatorile singura? Te percep va pe o fata inteligenta, ce naiba, ar trebui sa-ti fi pus astfel de intrebari . Eu n-am fost niciodata in situatia asta dar sint tare curioasa ce simte cineva imbracata in haina de amanta.
eu cred ca Sibouleh a aparut si se numeste Iorgu[:D][:D][:D] care vrea sa ne demonstrese ca doar daca esti frumoasa([vampa]) si desteapta/inteligenta(adica sa mai pui mana pe niste "almanahe"!!) ai sansa sa ai o casnicie fericita....ma rog,un sot care sa nu te insele!!!![:D][:o)][jamaica][:p][dint] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , mai Iorgule , o fi totul in halul asta de superficial , dar ce naiba te faci cu gusturile? ca mie normal ca-mi place de prietenul meu , e supersexy , dar tie poate nu-ti place si te intrebi ce caut eu cu uratul ala sau ce cauta el cu urata de mine. Sondaj e cam greu sa faca cineva ca sa vada daca sa ramana sau nu cu partenerul , si apoi stau si ma intreb , daca recurgem la sondaj lasand la o parte lucrurile gen iubire , respect , bla bla-uri de-astea , oare ce facem? Sondaj la cunoscuti , sau pe strada?[:D] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)) stralucitor, m-am amuzat tare de rapsunsul tau, intr-adevar suna naspa:)) ce am scris, am scris aseara cand veneam d ela intalnirea cu el putin ciufulita ce-i drept,, si chiar erau niste ironii, nu cred ca as face-o vreodata. dar dc mi-ar veni asa, nici nu m-as simti vinovata. in ceea ce-l priveste pe el..i-am sus si lui sa aiba grija, ca poate s etrezeste dimineata cu ceva infipt in spinare :)) oare sa-l fi speriat asta?? ;))) Sincer, nu sunt genul violent. eu sunt genul de bleaga. beaga familiei stii. ca dc eram asa si imi cunostea latura asta, nu mai avea el curaj sa o faca, de frica ca ii iau gatul. si poate era mai bine :D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iorgu, daca primul tau mesaj a fost de toata lauda (te-am si felicitat pentru el, dealtfel), cel de-al doilea se bazeaza pe niste factori superficiali. Daca ai luat de nevasta o urata, era urata de cand ai luat-o, nu a devenit pe parcurs. Tot asa si cu prostia. Nu poti spune senin, dupa 10 ani de casnicie: tocmai am constatat ca nevasta-mea e urata si cam proasta, nu am noroc in viata, trebuie sa ma refac cumva, ca prea sunt suparat, hai sa o insel cu una mai frumoasa ori mai desteapta. Dealtfel, cred ca nu este deloc o regula ca amanta este mai frumoasa ori mai desteapta decat nevasta. De cele mai multe ori, amanta are singura mare calitate: aceea ca e ALTA. In al doilea rand, uratenia si prostia sunt atribute relative. Ce e urat pentru mine, e frumos, poate, pentru tine, si viceversa. Orice urat isi are perechea, care pereche il vede pe urat ca pe Fat Frumos. Daca nu ar fi asa, numai frumosii si desteptii s-ar casatori si ar trai fericiti pana la adanci batraneti, ori istoria arata ca nu prea e asa, as zice chiar ca dimpotriva. Cred ca problemele reale dintr-o relatie sunt lipsa de comunicare, incompatibilitatea, plictiseala, raceala. Nu uratenia unuia versus frumusetea celuilalt si nu prostia unuia versus desteptaciunea celuilalt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iorgu, felicitari pentru claritatea expunerii [flo] Poate daca mai multa lume ar sta sa analizeze cauzele ce stau la baza infidelitatii (si pe care le-ai expus tu), poate ca mai putini ar suferi, luati prin surprindere ca asta li se intampla chiar lor. Empatizez cu Alexxia, am trecut si eu prin asta, recunosc la ea multe reactii si ganduri pe care le-am avut. Insa dupa ce am tras linia, am inteles ca, de fapt, situatiile sunt mult mai complexe si nu se reduc la un simplu adulter. Adulterul este modul de manifestare a cuiva ce nu este multumit de relatia pe care o are. Ca acest mod de manifestare e gresit fata de partener, sunt perfect de acord, dar de aici si pana la a considera ca daca s-a casatorit are obligatii pe viata, ca trebuie sa traiasca tot restul vietii langa o persoana pe care nu si-o mai doreste, este cale lunga. Si ii felicit pe cei ce au avut puterea de a spune stop casniciilor lor, indiferent de care parte a baricadei s-au aflat, neacceptand minciuna, falsele iluzii, sentimentele ipotetice in virtutea unei istorii de-o viata alaturi de partener. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina iulia, daca e asa cum zici tu, atunci ce valoare mai are casnicia? ce valoare mai are simplul fapt ca intemeiezi o relatie serioasa, in care va bazati unul pe altul. ce vaolare, daca u maine poti pleca fara sa te uiti in urma? eu nu zic c anu se pot intampla o gramada de lucuri, dar fata de cel de langa tine ai o obligatie majora, pe care ti-ai asumat-o nesilit de nimeni. Ok, nu mai merge e perfect, logic ca mai bine iti vezi de viata, ca este scurta si numai una, dar nu asa. Mai ales ca vezi tu, f multe din problemele astea majora apar din cauza unor lucuri minoar einitial, da rignorate. azi faci o firmitura, zici ca nu se vede, mai faci maine una si in weekend deja se face ca la porci.. Lucrurile, chia rdc asa stau, nu ar trebui sa stea asa. eu raman la parerea mea, ca o casnicie nu e ptr oricine. e ptr cine se stie pregatatit sa poate lupta, ptr cine se stie pregatit sa faca si sacrificii, sa nu pluteasca numai pe un norisor,asa. o astfel de legatura iti ofera satisfactii enorme, dar ca orice lucru care iti aduce mari bucurii, presupune mult efort si multe sacrificii. daca iti place s atraiesti asa(si dc ai zisDA inseamna ca te-ai gandit, si iti place...) atunci accepti si ca sotia ta sa nu te mai ataraga cu sortul de bucatarie asa cum te atragea in discoteca cand erati tineri, accepti ca in loc sa stai tolanit cu berea la fotbal sa iti plimbi copilul in parc si alte astea. Nu fugi. Iar dc apar proble,e ok, corect; dar ai datoria sa incerci sa le rezolvi; tot fac analogii...ok. mi-am luat un pamant cu o prietena sa ne facem casa. am semnat un contract. nu ne mai intelgem, nu mai vreua casa acolo..ce fac? discut cu ea,nu? vedem ce e de facut. nu dau foc la contract si fug in mexic. :D eu asa vad lucurile, dar toate vin din suflet. din suflet ar trebui sa vina si sinceritatea fata de celalalt. din suflet ar trebui sa vina si dorinta de a rezolva problemele ,nu de a fugi de ele. nu se poate, asta e. dar ai o mare obligatie sa incerci. nu mai priviti lucrurile asa, stii, s-a indragostit si gata. dar cum asa? ok. el simte nevoia d elibertate. si pleaca. isi vede de viata lui cu o alta si vede copii duminica 2 ore. dar dc simt si eu nevoia de libertate? ce fac? plec si eu. si duc copii intr-un centru de plasament,nu? ca sunt prea multe responsabilitati. mai sa fie. oare chiar asa simplu sa stea lucurrile? nu mai pot, imi fac bagajul si plec? mai al draq. pei dc ar fi asa, eu nu ma mai casatoream...(ba da, o faceam, ptr rochia d emireasa:D). stii cum zici u acum (si nu nmai tu...).? exact cum fac mamele care fac copii si ii lasa in sacosi pe strada. adica ea nu are nici o obligatie, nu? daca asta a sitmit fata, viata e scurta, a facut ce a vrut. sa mor eu...:))am exagerat un pic. dar tocmai pe asta se bazeaza o casnicie, nu pe o hartie de 2 lei: pe obligatii ce si le asuma unul altuia. nu pe obligatia de a trai efericiti, dar pe obligatia de a-si fii alturi. poate nu pot fi subiectiva....in situtia mea. dar eu mi-am intrebat sotul de 1000 de ori ce se intampla. l-am intrebat in tot felul, am incercat cum am putut. si cu nervi, si calm si-n tot felul. l-am intrebat dc are probleme la servici, dc poate a intrat in ceva..nu iubita mea, ce-ai, parca ai inebunit de tot...ce tot ti se pare? ti se pare corect? omul asta a luptat vreun pic? si acum s ail inteleg, ca s-a indrgasotit dxe alta? dc zicea el oare mai nevasta, uite ce e, ma port asa ptr ca simt ca nu te mai suport, ca esti grasa si ma enervezi, si dc nu te schimbi in 3 zile. ma f...cu alta. ei. cum era atunci? aveam si eu o sansa,nu? (am dat un exemplu acum, nu ca asta ar fi fost cauza...) ce m-am lungit...scuze mai am, da fac doua mesaje, sa para mai scurte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iorgu, tu ai dreptate in ceea ce scrii, dar cred ca astea sunt cauzele putinor situatii de genul asta. majoritatea o fac, asa cum zice si contrapunct, ptr ca cealalta...e noua. in ceea c eprveste defectel, eu de ex m-am ingrasat tare in sarcina...asta sa fie motivul lui? da? i-auzi? ca sunt grasa? ca nu mai sunt iubita sexi, sunt iubta mamica, si imi curge lapte din sani (scuze, dar asa e...). e de-a dreptul grotesc sa fugi la alta din cauze din astea... eu nu zic ca e nrormal,ca barbat, poate s-a saturat sa vada fundul mare cum impinge la carut...dar oare pe asta se bazeaza relatia dintre noi?? oricat am discuta noi..eu raman la parerea mea: nu exsta scuza si motiv ptr asa ceva, exista doar oameni slabi, legaturi slabe sau slabite...si fff multa lipsa de comunicare. si lasitate maxima. daca iti reo sotia slaba, iii poti spune; dar dc ea nu slabeste pana maine, si u maine ai chef de o partida...ce te faci? te duci? sau o astepti pe ea? asta e problema... intr-adevar, sunt si sotii mai..incuiate sa zic asa. cu care chiar dc vorbesti, nu rezolvi nik. asta e partea a doua. dar dc exista dorinta de ambele parti, trebuie sa se miste ceva. ultimul punct unde ar trebuis a ajunga o astfel de relatie ar trebui sa fie despartirea. nu aducerea de noi membrii.... PS. nu ma refer aici la aventuri scurte, ce pot fi catalogate drept greseli, ma refer la cele relatii care au puterea sa rupa o casnicie..ptr ca li da acea putere...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui alexxia_80
iorgu, tu ai dreptate in ceea ce scrii, dar cred ca astea sunt cauzele putinor situatii de genul asta. majoritatea o fac, asa cum zice si contrapunct, ptr ca cealalta...e noua. in ceea c eprveste defectel, eu de ex m-am ingrasat tare in sarcina...asta sa fie motivul lui? da? i-auzi? ca sunt grasa? ca nu mai sunt iubita sexi, sunt iubta mamica, si imi curge lapte din sani (scuze, dar asa e...). e de-a dreptul grotesc sa fugi la alta din cauze din astea... eu nu zic ca e nrormal,ca barbat, poate s-a saturat sa vada fundul mare cum impinge la carut...dar oare pe asta se bazeaza relatia dintre noi?? oricat am discuta noi..eu raman la parerea mea: nu exsta scuza si motiv ptr asa ceva, exista doar oameni slabi, legaturi slabe sau slabite...si fff multa lipsa de comunicare. si lasitate maxima. daca iti reo sotia slaba, iii poti spune; dar dc ea nu slabeste pana maine, si u maine ai chef de o partida...ce te faci? te duci? sau o astepti pe ea? asta e problema... intr-adevar, sunt si sotii mai..incuiate sa zic asa. cu care chiar dc vorbesti, nu rezolvi nik. asta e partea a doua. dar dc exista dorinta de ambele parti, trebuie sa se miste ceva. ultimul punct unde ar trebuis a ajunga o astfel de relatie ar trebui sa fie despartirea. nu aducerea de noi membrii.... PS. nu ma refer aici la aventuri scurte, ce pot fi catalogate drept greseli, ma refer la cele relatii care au puterea sa rupa o casnicie..ptr ca li da acea putere...
Si eu de la o salabanoaga am ajuns la sunculita impanata (iar al meu e mort dupa "schelete"). Uneori mai maraie, ca el a luat un top model, nu pe Teo :), dar n-am ce face. Ma starduiesc sa slabesc, daca s-o putea bine, daca nu nu, insa daca doar de asta sta cu mine, mai bine lipsa. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...