Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Amanta cuiva, iubita altcuiva :d


Recommended Posts

Buna, Imi pare rau prin ce treci..... e..NO COMMENTS !Mi s-a intamplat cu ani in urma, in prima casnicie,cand eram doar o copila, maritata din primul an de facultate si divortata in ultimul, si sper, sa nu mi se i mai intample vreodata! Nu vreau si nici n-am dreptul sa critic pe cineva, nici sa emit judecati .Am citit foarte atenta mesajele tuturor...fiecare se plange de el/ea... Toate mesajele cuprind invariabil aceleasi cuvinte: "eu","el","amanta" .Dumnezeule, DAR LA COPILUL VOSTRU VA GANDITI?! "Lupta " -desi e impropriu numita- se da intre furia ta si nepasarea lui vis-a -vis de tine! Daca as fi in situatia ta, as face exact ceea ce am facut in urma cu 12 ani .Pe romaneste as dezlega calul de la gard. Ai sa-mi spui ca e simplu s-o faci cand nu e un copil la mijloc.Dar.crede-ma , si cu un copil si cu doi si cu o suta , treaba e la fel de simpla. As pune mai presus de suferinta mea, binele copilului. Decat sa-l impart intre 2 plimbari in care nu vede decat sageti din ochi si impresia falsa ca totul e ok-oare de ce toata lumea are oarba impresie ca, VIRGULA, copii sunt nestiutori,ca nu pot intelege ,ca nu simt?!-as dicuta deschis cu el(copilul),i-as explica situatia si cred ca va fi mult mai fericit. Mereu mi-am zis ca atat timp cat am 2 maini,2 picioare mintile intregi si o diploma in buzunar nimic nu ma poate opri sa fiu fericita! Uita-te in fiecare dimineata in oglinda ,si spune-ti :"sunt cea mai frumoasa, cea mai desteapta, am un copil minunat, trecutul e trecut, CE-MI LIPSESTE SA FIU FERICITA?!" Si vei vedea ca viata e altfel, si parca pe strada atragi priviri furisate, femeile te privesc cu invidie (uite-o ce bine arata chiar daca are umbra unor cearcane) ,ia-ti putere din tine si din zambetul copilului, ignora-l COMPLET pe cel care a fost in viata ta, treci peste asta ca si cum s-ar fi intamplat altcuiva si nu tie . In urma cu 12 ani, cum am mai zis, eram casatorita ..prima casnicie.Insarcinata in 6 luni... l-am intrebat de unde vine..(desi cu cateva zile il intalnisem in campus cu o fata de mana,mi-a prezentat-o ca fiind prietena lui...) si m-a lovit.. am ajuns la mica cezariana... restul e suferinta... Inca mai sper ca pot avea un copil,inca mai cred in minuni... si-i multumesc lui Dzeu ca-mi da putere si vise,ca am un sot minunat, ca pot trai ziua de azi fara sa traiesc calvaruri si temeri .Singura noastra preocupare e un BEBE ce TREBUIE sa vina,cu orice pret as plati !..pentru ca "sunt tanara(am 37-38 ani,inca)sunt desteapta(mai am pana la senilitate :) si frumoasa (chiar daca am cearcane de cand ma stiu :))). sper ca am reusit macar in parte sa-ti ridic putin moralul. Gandeste-te ca sunt altii mult mai necajiti decat tine, TU AI UN COPIL,O MESERIE,ESTI TANARA,FRUMOASA SI DESTEAPTA.ITI LIPSESTE CEVA SA FII FERICITA?! Eu zic ca NU! sa ne auzim cu bine si sa auzim numai de bine de la tine.Pupici si in special pupici ptr ala micu'.Sa-i dea Dzeu sanatate si tot binele din lume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

revin ... vis-a vis- de cei care inseala si n-au curajul ,demnitatea,onoarea de a fi BARBAT-OM (ordinea e aleatorie ) si sa spuna" da,te insel, te tradez, ptr mine nu mai contezi ptr ca iubesc pe altcineva"!MERITA SA SUFERE CINEVA PTR UN ASTEFEL DE .......?!-n-am cuvinte sa-l definesc.... Alexxia, viata frumoasa si fara suferinte,noi ne-o facem! IGNORA-L, STERGE-L DIN VIATA TA, PRIVESTE-TI COPILUL SI FII FERICITA!...ptr ca esti cea mai tanara,cea mai frumoasa ,cea mai desteapta si AI O MINUNATIE DE COPIL IN VIATA TA!.Mi se pare o nebunie sa prelungesti un "calvar" de dragul copilului. Ce va vedea?Un tati si o mami care nu se mai iubesc, evitari reciproce ,lacrimile mamei, sagetile din ochii tatalui ca e cu mami a lui si ca nu poate fi fericit cu alta! Ce va trai?! Invariabile intrebari ..de unde vii, cand vii, iar ai fost la ea?!Si inca ceva Alexxia, a doua casnicie ,in procent de 99,9% e cea mai reusita si cea mai fericita! EU ,UNA,O TRAIESC IN FIECARE SECUNDA,chiar daca tristetea ca inca nu pot avea un bebe umbreste ,uneori, OMUL de langa mine imi da putere,speranta,vise ,dorinte .Dar am avut curajul si puterea la 24 de ani sa dau divort si sa o iau de la capat.Dar structura mea ca individ e aceea de a nu face/accepta compromisuri! Daca mi s-ar mai intampla si la 70 ani ,acelasi lucru l-as face :as lua-o de la capat.In fiecare om exista o putere nebanuita,totul e s-o cautam,s-o acceptam si s-o vrem! ps1- departe de mine gandul de a te face sa te gandesti la o despartire definitiva .Din toata povestea ta ma gandeam doar la copil,atat! Stii,roata se intoarce in viata..daca vrea sa fie liber,sa fie,dar cum te-a inselat pe tine cu aia, la randul lui va fi inselat ...mai exista varianta ca daca a inselat o data, a doua oara e mult mai simplu! S-ar putea sa fie si aia inselata candva.. e greu prima oara... ps 2- Iorgu,la teorii toti suntem buni....vezi mesajele anterioare?!...dar daca tu ai insela ,ai avea curajul sa...?!Scuza-mi rautatea...chiar sunt rautacioasa,dar in spatele unui monitor toti suntem viteji-nu?!- (nu-i retorica intrebarea,desi pare sa fie), dar acea "vitejie" se "vede" doar atunci cand unii dintre noi trec prin asta,cand omul de langa tine recunoaste deschis, TIE, fara false minciuni si motive. Va doresc o zi buna ,tuturor, pupici,putere si dragoste ! ps 3- rugati-va la dzeu sa-mi dea un bebe, sa innebunesc de fericire, sa fiu cea mai laudaroasa mamica ,si cea mai mandra si sa ma invidiati toate:). Pupici multi si sa auzim de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Foarte dragute mesajele voastre, si mare dretate aveti! Intr-adevar, f frumos ai scris Iorgu..dar majoritatea barbatilor sunt f lasi. Nici nu iti imaginezi. Pana la urma ,calea lor cea mai usoara este sa il ia pe nu in brate. Pana la capat uneori. Pana cand nu mai au scapare se pare. ce este intr-adevar grav,asa este, faptul ca a mers mai departe vazand ca imi face rau. Nu i-a pasat, el isi vedea de viata lui, ptr ca probabil in subconstient, se simtea indreptatit sa o faca...(din diverse motive...). Vedeti, intr-adevar, o relatie se raceste nu din vina unuia,,dar sunt momente cand unul trebuie sa lupte putin mai mult zic eu. Adica, de la sotia ta care e gravida nu te poti astepta sa mai arate ca un model, sa fie super "sexoasa" sau mai stiu eu ce, dupa ce naste nu te mai poti astepta sa fie odihnita si proaspata tot timpul...atunci tu ca barbat tr sa te pui putin pe locul 2. Eu asa zic. Si nu sa te gandesti ca esti indreptatit a cauta ce iti lipseste in alta parte. la noi asa s-a intamplat. Nu stiu de fapt ce a fost mai intai, oul sau gaina; adica, a refuzat contactul sexual cu mine (inca d eprin primele lui),l din cauza ca zice el, nu poate cu gandul la bebe (!?), pana cand la un moment dat a cedat in fata alteia, sau relatia lor incepuse deja, si sarcina a fost doar o motivatie ptr lipsa lui de chef...Nu stiu ce sa zic. Poate nici nu exista ea atunci, poate a aparut dupa ce am nascut, nu stiu d cmai conteaza acum. M-am abatut putin de la subiect, mi-au veit astea in cap, referitoare la fiecare tr sa lupte putin ptr relatie... Iar dc el a luat-o pe drumul asta, eu am fost mereu deschisa, si mereu l-am intrebat, dar cand unul singur trage ptr relatia respectiva...nu se mai poate face nimic, si normal ca merge din rau in mai rau. Acum..el nu mi-a zis ca nu ma iubeste si ca o iubeste pe ea; nici vorba. A zis ca e anu a insemnat nimik !? si ca ma iubeste, doar ca ceva mai putin...Dar,dc ea nu a insemnat nimic, dc nu s-a oprit cand lucrurile au devenit urate? Eu cred ca minte si la faza asta... Nu stiu ce sa zic. Cred insa ca aveti mare dreptate cand spuneti sa-mi vad de drum. Chiar dc ea n-a contat, cum zice el, dar nu-l mai cred pe el..m-a asat balta pe mine, chit ca ptr cateva luni, ptr o ea, nu conteaza a avea ceva in plus sau in minus, nici nu ma intereseaza. Si nu ma intereseaza ptr ca acum opt ai, s-a indragostit f tare de mine, si m-a iubit atata timp, asa ca faptul ca acum si-a pierdut mintile dupa alta chiar ma lasa rece, sincer. Si nu ma simt cu nimic inferioara, decat in mintea lui de acum, care dupa parerea mea nu prea mai exista:D. Impulsul d emoment a fost si la mine s ao termin, ulterior am inceput s ama gandesc la toate aspectele, la faptul ca suntem la inceput de drum si c apoate a fost o greseala...cu toate ca nu poti vorbi d egreseala ptr atatea luni...Si o tragem asa intr-o lalaiala aiurea. Of. tare aiurea. Imi pare rau cand va aud pe voi, altele, care ati trecut si voi prin atatea, nu-mi vine s acred cati nemernici sunt pe fata pamantului. Si nu-mi vine sa cred ca barbatul de care eram atat de mandra s-a transformat intr-unul. Ptr ca vedeti, un astfel de barbat, am vazut si eu, devine alta persoana. cel putin al meu, e alt om. Nu-l mai recunosc. E tare ciudat. Nu e el,asa cum era inainte...e un strain. Ce poti sa faci? sa dai cu pietre? ... Nu am ce sa va spun nou acum, nu am luat nici o hotarare... nu imi gasesc puterea de a pune stop, continuam sa ne vedem destul de des, ca doi buni amici ( !!!), si...nu stiu. Nu imi gasesc linisitea in continuare. Sa astept sa vad ce va face el? Sa ii spun stop, gata, si apoi sa vad dc mai face ceva? Nici nu stiu. Si parca incep sa raman fara puteri,asa. dar inca ma uit in oglinda si-mi zic ca sunt frumusica :D. Va pup pe toti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriella, am recitit mesajele tale...Si a simtit nevoia sa intervin, imi pare tare rau ca ai trecut prin ce ai trecut , si la o asa varsta...dar ma bucur ca esti atat de bine acum. Intr-adevar, copilul e o mica minune. Si e adevarat ca iti da o f mare putere de a trece peste tot, vrei nu vrei. Recunos ca este tare greu sa cresti singura un copil (o fac doar de cateva luni, si tot cu ajutorul lui financiar, intr-adevar, si rarele intalniri...), dar era si mai greu cand eram o familie, si el era prezent doar fizic, si in ochii lui citeam numai raceala si ganduri ce ii zburau catre alta... Bafta la bebe, si sa te vedem in Odisee cat mai curand... Si stiit ce ma mai gandesc? Ca dc trec prin toate astea acum, si bebe mic, si toate problemele cu sotul meu, si kg in plus de la sarcina, si faptul ca bat pasul parca pe loc, ca m-am intors d eunde am plecat (diferenta e bebe...)...voi fi o femeie f puternica pe viitor, si dc asta nu ma omoara,nu o va mai face nimeni si nimic! ;)) E un fel de armata,asa.. Salutari!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,din nou,Alexxia pasul pe loc nu ai cum sa-l mai bati,atat timp cat e bebe! Traiesti prin el,respiri prin el, E TOTUL!Kg in plus?ei si ce daca?!Nu esti tu cea mai frumoasa si cea mai desteapta si cea mai fericita mamica?! Probleme financiare -trec. el NU MAI EXISTA.A fost unul cu care ai procreat.Spune-ti ca ai avut o aventura,ca ai luat pe cineva din strada sa faci un copil si atat! Ce mare scofala?Tu nu pricepi ca unul din asta nu merita nimic?! Hai,mamica, sus capul,mai priveste-l o data pe bebe in ochisori ..si.. cu Dumnezeu inainte! pupici,in special ptr bebe(sic!). Gabriela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexxia ,mama draga, ia treci tu la haine de rupi gura targului, da o tona de parfum pe tine pana faci migrena (cu bebe sa nu aplici chestia cu parfumul si nici cu imbracatul, ca bebe e bebe si el si in funduletul gol e superb).. asa ..si de cate ori te intalnesti cu ala cu care ai procreat si-si spune tata, fii indiferenta, radioasa,zambitoare ca si cum toata lumea ti-ar apartine.Eventual,inainte de intalnire,treci pe la florarie, ataseaza 3 flori la purtator si apari in fata lui .Si sa vezi atunci mirarea ce-l cuprinde. Ca chior de tot nu cred a fi....Iarta-mi duritatea,dar nu pot fi blanda cu unul din asta. Indiferent de cum va reactiona dupa ... de ce va spune, NU FA COMPROMISURI.Scopul e sa-i arati ce a pierdut, ca nu poti fi aruncata asa ..ca o soseta... ideea ca uite,bre,nenorocitule, ca nu esti singurul care m-a placut,ca tine mai sunt 1000 dar eu mi-l voi alege pe cel mai bun si pot sa ma debarasez in orice clipa de unul ca tine. Ca ,practic,nu va mai "uneste". decat bebe.....Fa experienta asta.... Nu ptr a-l intoarce... chiar daca va veti impaca intr-o zi va insela din nou. De unde stii ca nu vei gasi un OM?! De ce te legi si te agati de un prezent care nu mai e?! Hai, capul sus...Nu ai ce pierde,asculta-ma! Pupici si astept numai vesti bune de la tine. Gabriela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexxia, imi pare rau pentru ce ti se intampla. Cred ca sentimentele pe care le traim in acest tip de situatii semana foarte mult, daca nu sunt chiar la fel. Stiu deci, ce-ai simtit. Acum eu, daca as fi in locul tau, da, i-as spune partenerului femeii aleia. Din simpatie, nu din dorinta de a ma razbuna. Ca sa nu mai traiasca nici el cu ochii inchisi, cum spunea cineva. Dar pe acel individ, sotul, nu l-as mai vrea sub nici un pretext. Oricat de mult l-as iubi. Nimic in lume nu merita sa abdic de la demnitate. Te iubeste, dar mai putin? Ce-i asta? Si, cand te iubeste mai putin, dintr-o data ii sar si nasturii de la nadragi? Asa se manifesta "iubirea mai putina"? hai sa fim seriosi. Meriti dragoste si mai ales meriti respect. Din partea lui, nu din partea altcuiva. Pentru ca pe el l-ai ales, crezand ca te iubeste, respecta, etc. Nu te iubeste si nu te respecta, drum bun! N-are decat sa-si traiasca viata asa, cu nadragii in vine, dar nu alaturi de tine. Nu alaturi de voi. O parte din viata noastra o inspira pe cea a copiilor nostri. Baiatul meu mi-a spus, nu demult, cand ne intrebam amandoi cum ar fi fost daca tatal lui ar fi ramas cu noi: Stii mami, cred ca m-as fi obisnuit cu certurile voastre si cu imaginea ta plangand, si as fi crezut ca asa e normal sa fie. Trist, nu? Trist ar fi fost. Nu este. Nu am lasat eu sa fie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca aveti dreptate, si asta cred si eu cu tarie, dar stiti voi..practica... Adica este doar f greu sa spui stop, atunci cand te-ai casatorit din dragoste si ai facut si un copil ptr care amandoi eram cei mai fericiti (amandoi?). Pur si simplu nu poti sa crezi ca se intampla asta. Dar asa este, si e bine ca imi reamintiti, caci o data cu tristetea, parca tinzi sa uiti, sau poate vrei sa uiti. Cred de fapt ca eu, asa cum stau acum, si altele ca mine, ne mintim asa, in sinea noastra... Sau poate asa ne convingem ca intr-adevar nu merita. Pe mine m-au ajutat in continuare si intalnirile cu el, ptr ca inca mai imi da cate o mica castana, chiar fara sa vrea, si asta imi intareste convingerea ca nu merita, si imi da linistea necesara, ca atunci cand voi zice stop, am luat decizia cea buna. Tr sa il sun, da, si pe respectivul, nu reusesc sa ma adun si sa o fac. Ptr ca mie nu imi sta in fire sa joc in telenovele din astea, in care m-au implicat ei fortat...dar asta e. Dc nu termin si cu asta, parca nu am liniste.... O zi buna va doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte dureros sa-ti stiii partenerul de viata in bratele altei femei. Dar din pacate se intampla destul de des. Eu inca nu banuiesc ca viitorul sot ar avea o alta relatie sau mai bine zis nu vreau sa banuiesc. Nu stiu daca as rezista... [bruta] Dar cu siguranta in momentul in care vom avea un copil voi lupta pentru el[duel] si sunt sigura ca il voi castiga... dar de iertat nu il voi ierta niciodata. yrenne 4 bamsse
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...