Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oare sa divortez?


Recommended Posts

Si eu cred ca astepti prea mult de la un tip de 20 si ceva de ani. Esti prea serioasa, vrei siguranta, stabilitate, implicare...nu ca e ceva deplasat, dar fiecare varsta isi cere drepturile. Am cunoscut destui tineri, casatoriti timpuriu, dar isi traiau viata, mai depindeau si de parinti...Viata se traieste la tinerete, asta-i clar, e bine si dupa aia, dar nu e la fel. Nu divorta acum, vedeti-va de viata si de scoli, vine ea si vrema maturizarii relatiei si...a sotului. Exista insa si posibilitatea ca tu sa nu poti trai decat asa cum spui. Ei bine, cauta-ti un partener mai matur...poate o sa ai noroc. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura,inteleg sa sotul tau este la frumoasa varsta de 26 de ani...Buuunn,american este...Si acum te intreb si eu,si scuze daca te simti ofensata,dar la ce te astepti de la un "pustan" de varsta lui??Hai sa fim serioase,si in special,fiind vorba de americani,traiesc printre ei de 18 ani,nici vorba la varsta lor,sa le treaca macar prin cap sa-si lege viata mai mult decat a facut-o pana acum.Stii ce vad ei intr-o casatorie...Ok,ne casatorim,mancam afara,spalam la laundry,comandam chinezi,vineri -sambata batem pub-urile.Am dreptate?Sau te astepti de la el sa iasa in strada sa bata covoarele cu o zi inainte de Paste?Ma si mira faptul ca el "s-a legat la cap" la o asa o varsta,mai mult ca sigur ca trebuie sa te adore..Da-i timp,daca aveti prieteni care au bebelusi faceti-le o vizita,iesiti impreuna la un restaurant,urmareste-i comportamentul,am inteles ca nu maine vrei bebe,dar pregateste-l,este nevoie de timp si rabdare,faci un copil este pe viata,nu-l dai inapoi la supermarket si ceri banii inapoi,uite asa,ca s-a defectat si plange 22 din 24 de ore.Americanii sunt foarte libertini,ei nu inteleg sensul la "nu,nu ai voie cu prietenii afara la bere,facem impreuna curatenie,spalam impreuna,eu spal vasele tu freci cada"...De acord? Imi cer mii de scuze daca tu crezi ca eu fabulez sau exagerez,inca o data,iti repet,da-i timp omului,traiti-va tineretile,ca Doamne ajuta,vin bebeii si nici timp de cafea nu vei mai avea.Intotdeauna am spus despre americani,"they like to take their time",si din cate observ in jurul meu,americancele de abia pe la 40 si ceva de ani se gandesc ca ar fi timpul sa ramana insarcinate. Multa bafta scumpa,si nu te grabi,daca il iubesti cu adevarat,da-i omului o sansa,si da-ti si tie una...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adi_dalma
Rufus are dreptate. Si inca ceva ...te sfatuiesti cu mama ta si il judeci??? Totusi ...o discutie serioasa cu el trebuie incercata. Daca va iubiti gasiti solutii impreuna... Si apropos de ce refuzi sa mai copilaresti?? ag
Nu, nu ma sfatuiesc cu mama si il judec. Parintilor mei le place de el si il considera o persoana cu un suflet bun, atat doar ca ii doare faptul ca eu trebuie sa duc greul. Le-ar fi placut ca lui sa-i pese mai mult. Cand le-am spus ca am luat in calcul posibilitatea unui divort, parintii mei mi-au spus ca ei nu vor sa se baga si sa-mi afecteze decizia, dar ce trebuie sa fiu constienta de faptul ca poate urmatorul va fi mai rau. Atat mi-au spus si nu stiu cum exact sa interpretez vorbele lor. Nu refuz sa copilaresc dar ceva s-a schimbat in mine. Daca acum 1-1.5 ani nu ma interesa atat de mult ce vom face in viitor, unde vom locui, abia asteptam vacantele sa putem pierde timpul de pomana, sa mergem la parcuri de distractie, cinema, etc, acum parca am devenit mult mult mai ingrijorata de ziua de maine (mai ales ca acum si lucrez full time, deci stiu cat de greu se fac banii), vreau stabilitate si mi-e greu sa le fac eu pe toate (inainte nu ma deranja). Si stiu ca lui ii va lua multi ani de aici inainte pentru a se maturiza si a fi responsabil, timp in care eu va trebui sa-l imping mereu de la spate, si nu stiu daca am forta necesara pentru asta. Faptul ca il simt nepasator ma afecteaza f. mult si ma deprima. Si cred ca faptul ca stie ca are pe cineva care sa aiba grija de el in loc sa-l faca mai reponsabil in sensul ca trebuie sa traga tare pt. familia lui il face dimpotriva, mai iresponsabil. I-ar fi fost mai bine de unul singur, cred. De asta i-am si spus ca mi-as fi dorit sa-l intalnesc pe la 25-26 de ani ai mei. Si da, imi spune cat ma iubeste de mult, cum ca l-am facut dependent de mine si nu poate sa-si imagineze viata fara mine. Deci el va suferi de pe urma unui divort. Dar cand ii spun sa-mi demonstreze iubirea prin fapte si nu doar cu vorbe, nu ma baga in seama.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorenyy, nu sunt de acord, sotul meu, tot american nu e nimic din tot ce ai postat mai sus.Are 28 de ani acum, ne-am casatorit acum 4 ani si mereu a fost responsabil cand vine vorba de familie, job, scoala(multa vreme a mers la 2 scoli odata).Bachelor-ul il termina la anul in mai si se gandeste cu bucurie la inceperea masterului in toamna la anul.Tot ce isi doreste este o viata frumoasa pt familia lui. Deci nu ii poti baga pe toti in oala.E adevarat ca in ale casei nu se prea baga, nici nu as vrea(numai la bucatarie e expert), dar cu copilul ma ajuta atat cat poate si face totul ca sa avem o viata superba. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/CroatiaTheMediterraneanAsItOnceWas?authkey=51fV0Pz0pEg"]Croatia-The Mediterranean as it once was[/url] [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

schimbari... cam greu. Nu poti schimba un om daca felul lui de a fi e altul. Schimbarile vor fi aparente... si de scurta durata. Daca vei gasi altu mai breaz sau nu... nu ai de unde stii, e ca si cum ai juca table: trebuie sa gandesti dar sa ai si ceva noroc.
"Exista femei carora nu le place sa faca sa sufere mai multi barbati in acelasi timp, asa ca prefera sa se dedice unuia singur : acestea sunt femeile fidele." Alfred Capus http://community.webshots.com/user/rilbuc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura uite cum sa faci. Pune pe hartie + si -. Ce are ce nu are sotiorul tau. parintii tai au dreptate fiecare om are calitati si defecte. Calitati indispensabile si defecte suportabile!!! Sau daca nu mai tine Calitati nesemnificative in comparatie cu defectele insuportabile. Doar tu poti decide ce sa faci. Oricum nu il compra pe el cu alti soti care par mai descurcareti.Si acei oameni au defecte poate mai mari decat lipsa de maturitate a sotului tau. O intrebare: cum de a vrut sa se insoare? E o mare responsabilitate si asta.... Alta intrebare : cum sunt prietenii lui? are ceva Pierde vara prin preajma??? Sui ultima intrebare: cum sunt parintii lui? e copil unic? ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti zic cum afost la mine. cand citesc ce scrii tu, parca ma vad pe mine in urma cu vreo 4-5 ani...tot asa ma plangeam unei colege: "e prea copilaros....nu ma pot baza pe el...ce fac daca fac un copil si el nu ma ajuta cu nimic, nu e responsabil..." noi inca nu ne casatoriseram, eram studenti...dar eu vroiam stabilitate. nu credeam ca se va schimba in veci! exact cum spui tu era si el, nu statea la un job mai mult de 3 luni, nu il interesa ca ia note mici, ma strofocam toata sa-i fac referate si lucrari, ca pe el nu-l interesa... in 2004 ne-am casatorit! ce sa-ti spun? s-a schimbat radical...in 2006 s-a nascut iubirea noastra, alexia. sa-ti spun ca din prima noapte de cand s-a nascut alexia eu nu m-am sculat NICIODATA sa-i fac fetii un biberon...ca el o adoarme cand e acasa....ca in fiecare zi vine acasa cu cate ceva pt fata, si atentie!, ceva practic, nu prostii! cand ii cumpar fetii ceva de imbracat pe el il intreb daca ii vine, el stie mai bine....de 4 ani are acelasi loc de munca, are un post de conducere, deci f multe responsabilitati...si ca e propus pt avansare...? asa ca, ai incredere, daca va iubiti cu adevarat, minuni se intampla! poate are nevoie sa mai copilareasca un pic, nu-l presa! mult succes si fericire iti doresc!
*******************************************************
raluca, mami fericita de [url="http://www.totsites.com/tot/alexia-maria"]alexia-maria[/url] (07.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Nu, nu ma sfatuiesc cu mama si il judec. Parintilor mei le place de el si il considera o persoana cu un suflet bun, atat doar ca ii doare faptul ca eu trebuie sa duc greul. Le-ar fi placut ca lui sa-i pese mai mult. Cand le-am spus ca am luat in calcul posibilitatea unui divort, parintii mei mi-au spus ca ei nu vor sa se baga si sa-mi afecteze decizia, dar ce trebuie sa fiu constienta de faptul ca poate urmatorul va fi mai rau. Atat mi-au spus si nu stiu cum exact sa interpretez vorbele lor. " Nu ai stiut cum sa interpretezi aceste cuvinte , dar iti pot spune eu, cand citesc pe forum desre fete abuzate , si despre nesimtirea unor barbati stau putin si ma gandesc acui e vina e vina celor ce se complac in situatie.Tu sti mai bine ce vrei de la viatza de divortat nu iti spun sa divortezi ca ar fi usor multe fete ti-au spus dar daca dragostea exista nimic altceva nu conteaza.Planuri de viitor? Crezi ca ne putem face planuri? Sora mea a fost diagnostificata cu cancer crezi ca nu avea alte Planuri? Acum se gandeste oare voi mai trai? Nimic nu conteaza in viata asta numai sanateatea, altele vor veni de la sine. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...