Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Regasiri (5)


Recommended Posts

Buna seara tuturor, Koko [pup]si la Ct e friig.
quote:
bogdanel....deseneee!!!deseneee!!!mi-a ramas in minte cum striga el cand se trezeste
Daca ai putea sa-i vezi fata cand spune desssene este minunat,chiar nu ai cum sa-l refuzi [olala] Azi le-am facut bun clatite. [pup] sandokanii si pt mama lor o [flo] [ruga] Doamne ajuta! Acesta este blogul puiului meu [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

somn mare cat casa scanteii pe mine ;) ! luat o carticica 3D ptr P cu o mamarutza ........super incantat ! ni l-am luat si pe Pongo si pe familia lui , din pacate mama nu mai stie cum o chema pe nevasta lui pongo si nici pe copii lor ...tre sa caut pe net ;) noapte excelenta ! D ps la noi e o zapada ca de Craciun ! [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20061129_-8_P.png"]BeBelusca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va ramasesem datoare cu o mica culturalizare despre ce zic unii autori despre mica si "sfanta" bataita:(atentie acest post se citeste si se analizeaza acum, nu se salveaza pentru mai tarziu [:D], daca ai timp de forum ai timp si pentru putina lectura!) Pedeapsa fizica - aceasta forma de pedeapsa in general presupune disparitia comunicarii. Ea reprezinta forma extrema de solutionare a problemei si este expresia neputintei de care da dovada adultul in educatia pe care o practica. Prin urmare, parintii care se ascund in spatele expresiei „Nu asculta decit de bat", dovedesc in realitate o incapacitate de comunicare eficienta. Oare, prin aplicarea pedepsei fizice, adultul nu cumva ii sugereaza copilului ca „Cel mai tare are intotdeauna dreptate"? Oare nu ii sugereaza acestuia cum sa abuzeze de forta atunci cind situatia il favorizeaza (cind parintii vor fi mai slabi, mai neajutorati)? Oare copilul uita cum a fost tratat in copilarie? ....................................... Considerati, in general, ca obiceiul de a cirpi citeva palme…? Si mamele, cind au fost mici, au primit uneori cite una la fund si le-a prins bine… Atunci, de ce sa nu le aplice si copiilor acelasi tratament? Ele fac ceea ce li s-a fãcut si lor. Existã si copii foarte sensibili in aceastã privinta: daca nu li se da din cind in cind cite o palma, cred ca nu sint iubiti. Totul depinde de felul de a fi al mamei. In nici un caz nu se poate spune ca e bine sau rau. Bataia la fund e o intreaga poveste. Dar nu vã socheaza? Nu. Cred ca, daca se poate, trebuie evitat orice il umileste pe copil. Niciodata nu trebuie sa-l umilim. Este ceva distructiv, si cind il luam peste picior si cind sintem suparati. In afara de faptul ca bataia il calmeaza pe adult si uneori, pentru moment, si pe copil; pe termen lung (or, acesta e scopul educatiei),ea e de cele mai multe ori daunãtoare. Oricum, daca tatal sau mama vor sa-si pedepseasca in felul acesta copilul, nu trebuie niciodata sa o faca in public. Il cheama deoparte, in camera lui, si il cearta. Iar daca pe mama o maninca palma,… ce vreti? Nu o poti impiedica. Asta nu inseamna ca e o mama rea. Sint si mame care nu-i clintesc copilului lor nici un fir de par si care sint, prin cuvinte si atitudine, mult mai agresive, ba chiar sadice, decit cele care le trag cite una la fund. E bine sa se stie insa cã acesta e un semn de slabiciune din partea tatilor, de pierdere a ceea ce se numeste, asa cum ni s-a scris, self-control. Deci adultul da un exemplu prost. Un adult care vorbeste cu asprime si agresivitate, care actioneaza violent si se lasa prada unor rabufniri ale firii sale in fata copilului nu trebuie sa se mire cind, peste citeva luni sau citiva ani, copilul lui va vorbi sau se va purta la fel cu cei mai slabi decit el. Asa cum am mai spus, pentru orice copil mic, tot ce face adultul este „bine“, fara nici o deosebire: iar copilul, mai devreme sau mai tirziu, il va imita, si in relatia sa cu adultul si cu ceilalti copii. In orice caz, ca sa revenim la bataia la fund, atunci cind adultul, pierzindu-si self-controlul, nu se poate stapini, nu trebuie sã-si gaseascã scuza ieftina cã o face pentru educatie: pentru ca nu e adevarat. si, cel putin, sa nu amine niciodata: asta seara sau simbata ai sa-ti iei portia. In cazul acesta e vorba de o atitudine perversa, care produce placere adultului si care il va perverti deci pe copil, o atitudine umilitoare pentru amindoi si antieducativa; cind copilul se teme de adult, isi pierde repede stima pentru el si il judeca asa cum e: o fiintã slaba, incapabila sa se stapineasca, sau, si mai rau, un sadic rece. ....................................................... Un alt pericol este acela ca palmuirea la minie ii ofera copilului un exemplu rau. Cind cei mici vad ca cineva ii loveste, mai ales cind persoana respectiva nici nu are de dat socoteala nimanui, ei vor copia cu usurinta modelul. De asemenea, este adevarat ca pedeapsa fizica, daca este aplicata la intimplare, intr-un mod nechibzuit, poate afecta dezvoltarea constiintei copilului. Palmuirea la sezut face ca simtamintul de vinovatie sa dispara mai usor; platind in felul acesta pentru atitudinea lui nepotrivita, copilul se simte liber sa o repete. Unii copii, care simt ca sunt nebagati in seama sau respinsi in familie, incearca sa atraga atentia parintilor prin a fi obraznici si neascultatori. Ei continua cu aceste atitudini nepotrivite pina cind, miniindu-se si pierzindu-si cumpatul, parintii ajung sa-i palmuiasca. Adeseori, insa, dupa ce i-au palmuit, parintilor le pare rau si incearca sa repare situatia imbratisindu-i, sarutindu-i si mingiindu-i. Astfel,pentru unii copii, aceasta devine singura cale de a primi dragostea si atentia de care au nevoie. O metoda mult mai buna de a iesi dintr-o astfel de situatie este aceea de a-i oferi copilului atentie si dragoste atunci cind el se poarta cuviincios. Exista oare vreo situatie cind o palma peste sezut poate sa reprezinte cea mai buna cale de a-l invata pe copil sa se poarte cuviincios?Da, aceasta poate fi o metoda acceptabila de disciplinare, atunci cind un copil mic se razvrateste impotriva autoritatii parintelui, iar toate celelalte metode de disciplinare sunt ineficiente in a-l invata aceasta lectie deosebit de importanta. Aceasta poate fi singura cale de a-i face fata unui copil deosebit de indaratnic. De multe ori, o singura corectie de felul acesta este unicul tratament de care are nevoie copilul, pentru a invata ca parintii au autoritatea de a impune anumite limite.. Insa, nu uita ca aproape intotdeauna exista o metoda mai eficienta si mai crestineasca decit palmuirea, pentru a-l invata pe copil sa se poarte cuviincios. S-ar putea ca aceasta sa-ti ceara timp si spirit creativ, dar astfel va trebui sa depui un mai mare efort pentru a deveni mai intelept si mai intelegator si te vei bucura toata viata de roadele muncii tale. Cu toate aceste sfaturi, principii, limitari si precautii, s-ar parea ca nimeni, indiferent cita instruire si experienta ar avea, nu poate atinge standardul de a folosi cu consecventa cea mai buna metoda de disciplinare potrivita fiecarui copil in parte. Am putea spune ca asa stau lucrurile, insa asa cum copiii invata din propriile greseli, tot astfel se intimpla si cu parintii. Parintii intelepti recunosc acest lucru si, observind cu atentie reactiile copiilor lor la diferitele metode de disciplinare pe care ei le aplica, isi modifica si isi adapteaza modul lor de a proceda dupa cum considera ca este potrivit. Intelepciunea este un izvor de viata..... pentru cine o are… [ilp][asia] (extrase din mai multe carti de psihologia copilului)
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by desiree Sint si mame care nu-i clintesc copilului lor nici un fir de par si care sint, prin cuvinte si atitudine, mult mai agresive
A mea mama n-a dat in mine, dar imi baga o privire de-mi venea sa ma ascund in fundul pamantului. Ash fi preferat o palma la fund...serios! parca vroiam sa-i spun, da-mi o palma, fa-mi ce vrei dar nu te mai uita asa `rau` la mine... Dbunny [gravi]6s cu bb Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iote bambo ce ti se vad cositele de dupa canapea![:D]...are ochi buni kokorina..bine te-am regasit si noi pe tine! hai baga mesajul despre Antonia ! [pup] mirona, of, cu accesele de manie..si eu am impresia uneori ca ma face, ca degeaba stau pe forum , ma inspir si citesc carti de psohologie, caci uneori ma facceee..al naibii de bine..imi propun sa nu fiu dura, aspra, sa fiu AP, sa-l iau in brate, sa-i explic, sa incerc sa abordez altfel problema..bai nene dar cand ii intra lui ceva in cap, nu-i scoti nici cu clestele..are o personalitateeeee...daca el vrea ACUM sa i se deschida debaraua lu tati aia cu scule si fierastraie, pai ACUM trebuie sa fie..i-am deschis-o de vreo 2 ori i-am spus fiecare scula ce e, ce face, l-am lasat sa puna si mana, acolo unde nu era periculos...am repetat figura de cateva ori,deci nu e un secret pentru el ce e acolo.... dar el vrea mereu acolo, acum vrea sa le traga de pe rafturi, sa se joace cu ele si asa ceva nu pot sa-l las..poat era mai bine din start sa nu-l las acolo? dar cred ca devenea mai curios! eu nu pot sa-l condamn la aceasta varsta nu face nimic din rautate sau impotriva mea, el e doar curios si vrea sa afle...dar uneori nu il pot potoli cand vrea musai ceva interzis, cum ar fi debaraua lu tati sau buda in care arunca diverse obiecte..si am procedat asa..prima data l-am luat cu explicatii, l-am luat in brate, i-am aratat sculele si i-am spus ca alea sunt ale lui tati dar baiatul poate fce buba daca se joaca cu ele bla bla pana m-a durut gura...bon, prima oara a mers, a doua oara neeeee.....a uitat ce i-am zis si nici macar nu a mai stat la explicatii suplimentare...se rasucea sa-mi scape din brate si nu alta..l-am pus jos, am inchis usa de la debara si am inceput sa-i vorbesc....canci, el voia la debara...i-am distras atentia cu ceva..a durat fix 10 minute dupa care inapoi la debara si dai cu piciorul si ma cheama insisitent sa i-o deschid...m-am dus la el si i-am zis: ti-am explicat ca nu e de joaca ce este acolo ca poti sa faci buba, sa te tai deci NU E VOIE!...parca i-am infipt un bat in fund cand i-am zis nu e voie..nu stiu daca a inteles exact cuvintele dar tonul sigur l-a inteles...s-a trantit pe jos si a inceput sa zbiere...l-am luat in brate, nu m-a lasat! atunci i-m aratat cu degetul inainte-inapoi ca NU E VOIE si am plecat! deci l-am ignorat... a tacut in mai putin de un minut si si-a vazut de joaca lui..deci sa inteleg ce? ca daca a vazut ca nu il mai iau cu lugu-lugu si hai la mama si am fost ferma si nu i-am mai cautat in coarne sa-l fac sa priceapa, el chiar a priceput ca nu e de gluma? deci pana la urma sa ma lamureasca cineva cum e mai bine sa procedam? NU VREAU SA-L CERT, NU VREAU SA-L BAT, nu vreau sa aiba frustrari, dar nici nu vreau sa mi se urce in cap....daca dorinta lui de a cunoaste ceva este mai presus de vorba mea blanda si explicatiile pe care i le dau...se pare ca un ton putin ferm, dar dragastos, functioneaza de minune!
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dbunny
quote:
Originally posted by desiree Sint si mame care nu-i clintesc copilului lor nici un fir de par si care sint, prin cuvinte si atitudine, mult mai agresive
A mea mama n-a dat in mine, dar imi baga o privire de-mi venea sa ma ascund in fundul pamantului. Ash fi preferat o palma la fund...serios! parca vroiam sa-i spun, da-mi o palma, fa-mi ce vrei dar nu te mai uita asa `rau` la mine... Dbunny [gravi]6s cu bb Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
draga mea, a ta doar se uita la tine si te facea sa te simti ca un kk dar al meu tata nu a dat in mine NICIODATA spre deosebire de mama, dar imi tinea o morala din aia din care cuvintele proasta, idioata, non-valoare, zero absolut, nu prea lipseau! exact asa ma simteam, cum zicea el...si muuuuuuulta vreme m-am simtit asa cum zicea el.........ca doar trebuia sa stie el ceva , nu? sa aiba dreptate, doar e profesor, deci pedagog,deci stie exact cu cine sta de vorba! mai bine imi tragea una pe spinare..ca durerile alea treceau mai usor![bang]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Cam tarziu apar si eu, dar tot apar. Statui pana acum de vorba pe messenger cu o veche prietena de-a mea. Ne cunoastem de 23 de ani si nu ne-am mai vazut de 13. A plecat in Spania si doar am vorbit la telefon. De cativa ani o rog sa isi puna internet, sa-si faca un cont de mail. Si minunea asta se intampla acum o sapt. Azi a fost ziua ei de nastere si am reusit sa ne si vedem (webcam). Este de-o seama cu mine si are o fata de 15 ani. Are un bar acolo si chiar astazi de ziua ei ii sparsera barul pentru a 3-a oara. Scuzati-ma ca va impui capul cu astfel de detalii, dar sunt atat de incantata ca am vorbit cu ea... De citit v-am citit, dar este prea tarziu sa mai scriu despre noi. Sper sa reusesc maine. Va pup [pup] Noapte buna [nani] "Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare" Angi [url="http://picasaweb.google.com/angighita2"]poze[/url] [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]"]Iulia[/url] [copil] - 3 noiembrie 2006 - [url="http://www.geocities.com/angighita"]Jurnal[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dbunny mai voiam sa iti zic ca te inteleg pentru decizia cu antibioticul, dupa 2-3 reprize de boala devenim experte in tratamentul copilului...[:D]..ma bucur ca dani se simte deja mai bine! noi suntem bine, adica eu si bebe ca tati e la inceput de boala, pana la urma a cedat si el![:D]
Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata. multumim pentru cafea. nu inteleg ce se intamplat. poate va reveni totusi. cititi [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78843&whichpage=7"]aici[/url]. stie cineva de ce? Monica si [url="http://www.totsites.com/tot/mariachristina"]Maria Cristina[/url] [url="http://www.TickerFactory.com/] [img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;53;104/st/20061220/n/Maria+Cristina/k/8819/age.png[/img"]20.12.2006 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...