Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Internetul pentru un copil de 8 anisori


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Fetele mele au 9 ani si 6 ani si se joaca la computer mereu, folosesc internetul regular. Eu am pus PC ul in sufragerie unde il pot vedea din toate unghiurile sufrageriei si bucatariei. Asa, ca sa fiu eu mai impacata ca vad ceea ce se intimpla pe monitor la ele. Da, si ele folosesc youtube ca sa gaseasca melodii si videoclipuri sau scene din filme. Unele videoclipuri insa le interzic sa se uite la ele, cele cu prea multa bitiala sugestiv sexuala, sau cuvinte vulgare... Au animale pulsate Webkins care vin cu un numar legat de piciorus. Si intra pe site-ul lor si il "adopta". Este distractiv si este safe. Cu toate ca pot conversa intre prieteni, au fraze tipice din care elg, nu este un chat normal. Si frazele sint inocente si legate de jocul respectiv. Este interesant, majoritatea prietenelor de virsta lor au o droaie de Webkins. Se joaca jocuri si le "cistiga" bani virtuali, le cumpara imbracaminte, jucarii, mincare, ii duce la doctorul virtual, ii plimba, etc... Imi place mie ca adult sa ma joc acolo :)) Maya mai intra pe starfall.com de unde a invatat sa citeasca cu toate ca in toamna intra in clasa intii, citeste cursiv de vreo doi ani. Eu sint multumita de influenta pozitiva pe care o are internetul asupra lor... Mai putin ca trebuie sa ma "bat" cu ele sa ma lase si pe mine sa "surf the web" in liniste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona, ale mele adopta in prostie...parca ar fii sotii Jolie-Pitt! :) Avem si Webkinz si Lil'kinz si accesorii si imbracaminte offf... Intr-o sedinta am inceput sa vorbesc cu VP'ul despre weekend, copii, apoi nu stiu cum a alunecat discutia spre Webkinz si s-a aprins acolo o discutie inflacarata despre jocurile de pe acel site, despre citi wenkinz si de care avem fiecare, au intrat in discutie si alti VP's si eram tare caraghiosi! :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am declarat ca le sta foarte bine asa dezbracati, deci am tras linia. Apoi deocamdata asteptam sa "expire" actualli Webkinz, sper ca pina atunci ii trece cheful si nu e cazul sa-i inlocuim. Alexandru are opt ani, ii plac niste site-uri cu jocuri. Nu-l las nu stiu cit pe computer... Mai e fascinat de vreme, cauta tot felul de informatii. Citeodata se uita pe youtube, in general e tot legat de vreme - cauta furtuni, tornadoes. Am niste site-uri cu matematica, de-astea. Citeodata i le recomand calduros. Atunci termina repede cu computerul.[:D] Trimite si e-mail citeodata. Fosta invatatoare a nascut recent, a felicitat-o si i-a spus ca daca nu se descurca poate sa ma intrebe pe mine ca ma pricep.[:D] Trimisese e-mailul cind am vazut eu! The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO Au animale pulsate Webkins care vin cu un numar legat de piciorus. Si intra pe site-ul lor si il "adopta". Este distractiv si este safe. Cu toate ca pot conversa intre prieteni, au fraze tipice din care elg, nu este un chat normal. Si frazele sint inocente si legate de jocul respectiv. Este interesant, majoritatea prietenelor de virsta lor au o droaie de Webkins. Se joaca jocuri si le "cistiga" bani virtuali, le cumpara imbracaminte, jucarii, mincare, ii duce la doctorul virtual, ii plimba, etc... Imi place mie ca adult sa ma joc acolo :))
Ha, ha, uneori cand ea nu prea are chef de calculator, intru eu si hranesc animalele, le duc la doctor... [:D] Ba am si un joc favorit la Arcade [:D] Mie mi se pare un joc bun, ca invata cate ceva despre viata reala, cum ar fi gestionarea unui buget.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Admin si Mirela, poate va uitati un pic la Webkinz si realizati si voi ceva asemanator, ca "le aveti" cu programarea. E o idee geniala si foarte lucrativa! Poate faceti ceva asemanator, dar sa spunem "bebe" virtual spre adoptie si ingrijire? Nu cred ca este copil in America de Nord care sa nu aiba un Webkinz acasa! Astia au facut o caruta de bani cu asta!!! PS. Vreau procentaj :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu in vara 2 animalute de plus de care vb voi la 2 copilasi veniti din.,......Canada[:D] Spuneau ca unul are acasa vreo 17, iar altul parca 20 (cel mare, care abia ce avusese ziua de nastere). Cel mic a a avut acum o sapt si-si dorea evident numai animalute de plus[:D] Si au 11 si 9 ani[:D] Bianca, 8 ani, nu se omoara cu netul desi are laptop la ea in camera. I-i place dupa ce citeste o carte sa intre pe site-ul www.antolin.de unde i-a inscris invatatoarea si sa completeze quizurile. Jocuri nu joaca decat rar si astea pe www.togo.de sau www.kika.de Youtube nu prea a atras-o. I-am cautat eu ceva desene animate cu Heide acolo si s-a evervat ca erau numai citeva min., nu de la inceput si in plus in portugheza:-((( Asa ca,a lasat-o balta. Si eu ma bucur, la fel ca si april si CristinaT ca prefera natura, sporturile decat netul. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
total de acord cu webkinzi. imi place ca poti sa se te joci si tu cu copilul. dincolo de faptul ca petreceti timp impreuna, il ajuta sa inteleaga si mai bine limba engleza [sau germana, franceza]. sincer, site-ul in limba engleza e un avantaj in plus pentru latura pedagogica a jucariei. decat sa-l vad ca omoara virtual, prefer sa creasca un animal si sa-si dezvolte si niste aptitudini din asta..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...