Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum vorbim copiilor despre Dumnezeu?


addinel

Recommended Posts

dianocica, da si eu sint de acord ca trebuie sa lasam copilul sa decida singur daca crede sau nu in Dumnezeu si tocmai de aceea ii arat icoane si ii vorbesc despre Dumnezeu. Eu ii spun ca el exista, ne veghiaza si are grija de noi iar daca copilul meu va considera contrariul, nicio problema, asta e, tot puiul meu iubit si drag ramine. Dar daca nu-i vorbesc deloc despre EL, copilul nu va avea intre ce si cine sa aleaga. Uite spre exemplu - din ceea ce ai scris tu - mie nu mi se pare ok (e vorba ta, dar oare ce inseamna 'ok', ca mie acest cuvint nu-mi spune nimic, mi se pare folosit atunci cind ai un lapsus, cind nu stii sa explici ceva la subiect) sa-l folosesc pe Dumnezeu numai ca explicatie in cazul unei morti. Copilul inevitabil asociaza moartea cu ceva rau (persoana sau fiinta respectiva nu ma este, oamenii pling si sint tristi in fata mortii etc), de ce sa-i arunc in circa lui Dumnezeu numai lucruri rele? Oare Dumnezeu numai asta face??? m & m - [url="http://image.lafemmebonita.com/c/u708512.png"](1-aug-2006)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie nu mi se pare deloc ok sa lasi copilul sa decida singur daca exista sau nu Dumnezeu. La urma urmei vorbim despre salvarea sufletului nu despre orice altceva, care oricum, nu se va compara vreodata cu asta. Copilul trebuie indrumat corect de catre parinti, asta este responsabilitatea noastra. Dumnezeu nu este o legenda, este Creatorul, este tot. Ce va decide ulterior copilul devenind adult, este altceva, dar parintii trebuie sa faca orice pentru a-l aduce pe calea adevarata, care este doar una. Cu cata usurinta se vb despre libertate in alegere cand este vorba de suflet. Nu stiti ce vorbiti! Aici nu se discuta despre alegerea unei meserii, despre alegerea unei masini, ci despre suflet. Crinuta si [bonjovi] Rayan GNLD- un mod de viata! Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui J G
Crinuta - asta cu sufletul, calea adevarata este, desigur, parerea ta! Doar o parere, atat. O impresie de-a ta. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Pentru mine este adevarul, nu o parere! Faptul ca tu nu crezi in Dumnezeu, si nu te intereseaza cum iti educi copii dpdv spriitual, e ok, fiind parerea ta, dar aici, la acest topic se discuta doar despre cum le vorbim copiilor despre Dumnezeu, atat. Crinuta si [bonjovi] Rayan GNLD- un mod de viata! Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

personal, cand eram mica, cea care m-a facut sa indragesc biserica a fost bunica mea. in ceea ce ii priveste pe parintii mei, varsta la care trebuia sa inteleaga, sa perceapa, mai bine religia si-au petrecut-o in perioada comunismului, perioada care nu facea casa buna cu credinta. lucru care i-a facut sa fie oarecum reci fatza de religie. copilaria mi-am petrecut-o la bunici, si mergeam cu bunica in fiecare duminica la biserica. cu toate ca atunci nu intelegeam mare lucru din slujba, din religie in general, mai tarziu am avut parte de niste intamplari prin care am inteles ca exista minune, ca exista o forta acolo Sus care are grija de noi, si in aceeasi masura ne "mustra" cand nu facem bine. asa l-am descoperit eu pe Dumnezeu. cum o sa imi educ copiii, in ceea ce priveste religia, nu stiu! inca nu m-am gandit (deocamdata nici maritata nu sunt, ce sa mai zic de copii). probabil ca o sa-i invatz in fiecare seara sa se roage, o sa le spun ca atunci cand au nevoie de ceva, sa ii ceara lui Doamne-Doamne ca mereu le da. chestii din-astea. insa, in niciun caz nu o sa-i las sa fie ignoranti in fatza religiei, deoarece stiu ca doar prin interemdiul credintei ne putem mantui sufletele, si avem mereu un ajutor de nadejde. [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Educatia copilului o fac parintii.La fel si cu educatia religioasa. Daca parintii sunt credinciosi,vor vorbi copilului despre DD,atat cat cred si ei.Daca parintii sunt habotnici,copilul va cunoaste intai si intai regulile bisericesti in cauza,apoi va invata sa mearga[:D](asta e pe jumatate o gluma) Daca parintii nu cred in DD,copilul va invata tot ce il inconjoara dpdv stiintific,demonstrat.Si DD va ramane cam la fel ca Mos Craciun. Apropos de divinitate si moarte.... Un copil nu intelege ce e aceia moarte.El vede doar ca omul acela drag nu se mai trezeste.Si ce fac parintii,majoritatea? II spun ca raposatul s-a dus la DD,sau ca l-a luat DD la el.Mi se pare o explicatie destul de dura,copilul poate avea resentimente pentru acest DD care ii ia bunicii de exemplu. Mie mi s-a spus,cand eram mica, ca bunicul se odihneste,ca a obosit.Si ca el va merge undeva intr-o gradina ca sa se odihneasca,o gradina unde e si DD.Si ca acolo in gradina are un televizor maaaare[:D] prin care se uita la noi cand ii este dor.Si noi ne uitam la pozele lui cand ne este dor de el,sau mergem la ´´poarta gradinii´´ adica la mormant sa ii lasam flori. Oricum,eu ii voi vorbi copilului meu despre DD,despre o inteligenta superioara care ne-a creat ,despre istoria religiilor,despre evolutionism,despre toate.Si el isi va gasi raspunsurile pe masura ce va creste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este o cale: sa duci copilul intr-o biserica(acum vorbesc in nume propriu pt. ca sunt ortodoxa, dar pot extinde: in orice casa a Domnului)intr-un moment cand nu este multa lume dar se oficiaza o slujba;urmariti reactia copilului si incercati sa raspundeti la intrebarile pe care le va pune si le va pune categoric dupa cum percepe ceeace vede si aude. Ai mei gemeni,la 2 ani nu pun intrebari [:D],dar se simt in largul lor in Biserica,sunt linistiti si se uita peste tot. Am insa o problemea cand se canta incep si ei sa cante.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sabina, daca tie iti da liniste (si pace :))) ) un ritual de seara in care simti nevoia sa vb cu DD, e minunat pt tine. si normal ca nu are rost sa fi falsa in fata copilului, nu poate aduce nimic bun. insa eu aveam o problema cu impusul. adica copilul nu e pus sa se roage seara, el o va face singur cand va fi interesat de ceea ce faci tu acolo, cand va pune intrebari, va primi raspunsuri, va descoperi ceva interesant in asta... cat despre moarte, eu ma refeream la o explicatie de genul: acum traieste in casa lui DD (gradina/curtea/curtea din spate/subsol :))))) ). adica ceva sa il linisteasca, sa il ajute sa treaca peste un lucru oribil, nu sa ii pui in carca lui DD ca l-a luat la el, ca are treaba cu el, un plan mai important (decat sa stea cu el, copilul). orice ai face, la un moment dat va deveni interesant pt copil. si va dori sa afle mai multe. la fel si cu DD. problema mea ca si necredincios, e cum sa nu-l denigrez prea tare pe DD, astfel incat, daca la un moment dat are nevoie de asta, sa o poata face (sa creada). d e inca mic, dar m-a inspaimantat tare gandul ca peste cativa ani o sa vina acasa de la joaca cu prietenii si o sa-mi zica ca a alfat el de ce au porumbeii picioarele rosii. iar eu nu o sa pot sa ma abtin sa ii spun ca tre' sa fi un pic dus sa crezi ca de-aia, ca a calcat in sangele lui isus care le-a colorat picioarele pe vecie. sau ca le-a zis la scoala (colegilor, nu lui, care va fi scutit de orele de religie :) )ca daca nu esti cuminte trimite dd masina sa te calce (vezi sub cu manualele de religie). ok, ii pot explica ca e o mare ineptie, dar cum pot face asta fara sa il pun pe DD asta intr-o lumina nefavorabila? sa ii las posibilitatea sa aleaga singur intr-un final.
I'm not trying to be difficult...it just comes naturally. P.S. madyn ok=in regula P.P.S daca mai ai nelamuriri, poti sa cosulti si dex-ul online [url="http://dexonline.ro/search.php?cuv=ok"]ok[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianocica ce ma faceam eu daca nu-mi explicai ce inseamna OK ?!? Merci oricum si chiar daca ai raspuns cu ironie cred ca ai prins ideea pt. ca 'te stiu' fata inteligenta (si nu vorbesc cu ironie, chiar imi place claritatea cu care te exprimi in majoritatea postarilor tale [flo]). In fine ideea era ca e usor sa spui 'e ok' dar e mai greu sa te faci inteles de ceilalti. P.S. Reciteste-ti postarile din pag. 2. Vezi? Ceea ce este ok pt. tine nu este si pt. mine. Si daca tu ii vei explica copilului, referitor la moarte, ca 'acum traieste in casa lui DD ...' in conditiile in care copilul nu stie ce altceva mai 'stie ' sa faca DD, el tot il va asocia cu ceva rau. Parerea mea e ori i-l prezinti pe Dumnezeu in cit mai multe ipostaze ori nu il mai prezinti deloc si atunci copilul il va descoperi singur (sau nu). m & m - [url="http://image.lafemmebonita.com/c/u708512.png"](1-aug-2006)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...