Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

I-mi place cum gandesti... La inceput credeam ca spui dar habar n-ai ce-nseamna suferinta adevarata. Sa-ti pierzi un copil si mai alest nu intamplator ci moartea lui fiind cauzata de un ...nu stiu cum sa-l numesc...e ceva destul de grav! Nu degeaba se zice sunt femei care sufera toata viata si sunt femei care sunt fericite,sau trec mai usor peste astea. Eu cred ca mult consta in caracterul omului eventual ceva genetic..nu stiu. Ce bine ar fi, daca e sa fie, sa trec si eu asa usor peste toate problemele. Si mie mintea i-mi zice la fel insa inima o rezista?! A..sa nu uit i-mi place foarte mult ca ai credinta in Dumnezeu si cred ca si asta te ajuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
citat din mesajul lui gabriella1
Ce n-am sa pot intelege NICIODATA e DE CE ATATA SUFERINTA ptr un barbat care inseala?!Si de ce atatea lacrimi ptr un divort?! Gabriela
Unii oameni ishi complica foarte mult viata prin casnicia cu un barbat, acesta ramanand singurul sprijin, sau singurul in jurul caruia o femeie ishi construieshte universul ei. In general femeile nu sunt capabile sa detzina fraiele, realizand ca un barbat in viatza lor este retzeta supravietzuirii fizice sau sufleteshti. Unele nu rezista singure. Singuratatea este cea mai mare arma a vietzii cu care te poate ataca. Al doilea motiv pot fi prejudecatzile. Al treilea este confortul fizic si financiar. Un barbat in general construieshte in jurul si pentru femeie , incercand sa-shi optimizeze viatza lui. Construieshte o casa, ishi cumpara mashini, aduce bani in casa, toate astea pentru femeia lui si pentru copilul lui. E... in cazul unui divortz, copilul ramane de izbelishte si nu se stie, ca asta este conditzia femeii de la natura... daca ea este capabila sa tzina copilul in frau. Cunosc femei care de frica sa nu vrea copilul la tata il bibileshte si se indupleca in fatza copilului, facandu-i mai mult rau decat bine, ajungand de multe ori sa-l scape pe copil din mana, distrugandu-i astfel viitorul. Un barbat in casa ca autoritate, in special un tata in casa ca autoritate este foarte important. Probabil de aceea ne-a si facut natura doi sa facem si sa creshtem un copil. Plus ca divortzand te expui multor pericole de-a dreptul: sa nu fi capabila sa traieshti de pe-o zi pe alta, sa-tzi intretzi copilul sau casa sau sa mai ramai intreaga fizic si psihic, cu atatea greutatzi pe cap. Un barbat alaturi te scapa efectiv de toate tampeniile astea. De ce se agatza femeile de un anume EL? Din motive sexuale (deshi unele o sa sara ofensate, din pacate asta este adevarul, exista multe femei disperate de anumitul el... ca e sotzul, ca e amantul, ca e prietenul.... il iubesc pe ala si punct, si suporta orice pentru o bucata de barbat, ca sa nu ma exprim mai urat, in stilul meu), din cauza faptului ca undeva pe creer este intiparita chestia aia ca e tatal copilului si altul nu s-ar uita la bebelul ei cum s-ar ingriji barba-su, sua daca el e o canalie ca tata, altul nici atata nu o sa fie mai bun ca tata. O alta chestie este modul cum sunt privite femeile , mai ales cele cu copii. Putzine au norocul sa nu se duca din barbat in barbat si sa nu ajunga femei ushoare, la mana tuturor nenorocitzilor care sa-shoi bata joc de ele mai rau decat barbatul pe care vor sa-l paraseasca din varii motive. Am auzit de multe ori conceptzii stupide cu privire la femeile divortzate.... si cu copii. Plus ca p#259;erioada de tranzitzie (pentru norocoasele care gasesc tata la copil si viitor sotz), este crunta. Te ataca familia, te ataca el, te ataca familia lui, te ataca vecinii cu priviri, te discuta cunoscutzii si chiar si necunoscutzii, itzi pierzi prietenii, itzi pierzi atuurile. Multe femei nu sunt pregatite sa plateasca pretzul asta pentru a se despartzi de un barbat. Nu stiu daca ai priceput ceva sau daca ai intzeles ceva din ce am scris eu. Nu stiu daca impartasheshti ca fiind valabil ceea ce am scris eu, dar itzi spun si eu din ceea ce am vazut in jurul meu. Itzi dau un exemplu si poate asta o sa te faca sa intzelegi de ce unele se agatza de unele casnicii. O tipa (vecina de-a mea) fara shcoala, se marita devreme, face un copil, barba-su face tot pentru familie, aduce bani, face pe naiba in patru, face si pushcarie pentru furt, iese de acolo, ishi continua viatza alaturi de femeia lui, o inshala repetat, ii vedeam adesea injurandu-se reciproc (nivelul ei era de: ce faci fa?). Femeia respectiva nu se duce la munca si sta acasa si se lauda ca o tzine barbatul acasa ca e a nu are nevoie de scoala si de servici ca ea traieshte bine. Ok. Vine timpul ca intr-un final sotzul buclucash sa-shi gaseasca pe una de 19 ani sa sa-i dea cu piciorul ad-literam neveshti-si. Femeia a ramas in pom si pomul in aer. Copilul, clasa a treia parca e copilul nimanui, s-a obraznicit, ea s-a inchis in ea, si au barfit-o luni de zile totzi din parc, cand trece trece cu capul in pamant si evita privirile tuturor. Colac peste pupaza, un arab ii da tarcoale, doar doar o avea-o si el o data, ca doar vulnerabila fata si are nevoi. Oamenii cand vorbesc de ea se refera la "terminata aia". Cand era casatorita toata lumea ii spunea "doamna Flori". Nu conta nici ca nu are scoala, nici ca vorbea cum vorbea. O vedeam cum roiau in jurul ei fetele de prin parc care aveau copii de seama ei. Acum cand vine in parc cu fata vine si sta singura cuc. Nu toate avem fortza unora dinte noi. Unele sunt mai inzestrate, unele sunt mai bataioase, unele sunt mai deshtepte, altele nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din mesajul noideei inteleg urmatoarele: ca femeia este de la natura o handicapata incapabila sa supravietuiasca fizic si psihic fara un barbat alaturi, ca universul ei e centrat pe persoana musiului in cauza, ca fara autoritatea respectivului musiu, femeia ar distruge viitorul copiilor proprii... Btw pt asemenea persoane exista institutia interdictiei si in niciun caz nu se pune problema casatoriei. Ce am mai aflat? Ca o femeie singura (celibatara, divortata etc) este supusa asaltului nemilos al masculilor intru satisfacerea poftelor carnii acestora, ea nefind capabila (oh, gingasa floare!) sa se opuna... Si in sfarsit, grija principala a femeii (in afara de barbat of corz) este ce spun tanti Pansela si tanti Getuta de la IV cand o vad in parc si stiu ca este singura? Este prima oara cand scriu la un asemenea subiect pentru ca am ajuns la capatul rabdarii. Zilele trecute cand am citit ca cineva s-a maritat pentru unicul motiv de a nu ramane fata batrana la mama acasa am rezistat, dar acum s-a umplut paharul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu toate femeile, din pacate, sunt deshtepte si shcolite si independente financiar. Sunt femei care rastoarna lumea cu fundul in sus, insa sunt femei care nici sa traga apa de la wc singure nu sunt in stare. In ziua de azi nu cad victime ale mariajelor de kko femeile deshtepte si care se descurca in viatza ca in conditziile astea multe nu ar mai fi nevoite sa scriem aici. Oamenii sunt cum sunt. Unii sunt retardatzi, altzii sunt proshti, altzii sunt fara nici cel mai mic ajutor. Insa ei exista. Sunt printre voi, fie ca va vine sa credetzi, fie ca nu. Azi am auzit si eu pe o tipa ca la 30 de ani se mai fereshte de ma-sa sa nu afle ca fumeaza si crede-ma ca are fata studii superioare si o pozitzie in societate pe care multzi si-ar dori-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce credetzi ca se cramponeaza unele femei , libere, frumoase... de un barbat insurat si cu 2-3 copii? Pentru ca sunt disperate de saracie, de lipsa de afectiune, de lipsa de sex, de vanitatea de a fi iubita si cucerita. le baga unul in seama si se topesc toate. De ce? Ca iubesc prea mult? Pardon. Ca sunt un complex de factori care duc inevitabil catre ceea ce traiesc, pentru ca prin firea lor sunt facute sa devina victime. Mi-a povestit o colega ca barba-su a luat-o sa faca actele de casatorie si-n doua saptamani s-au luat. Si de ce plangea ea inainte sa intre la starea civila? Ca nu avea buchet si-i era rushine sa-i zica lu barba-su. Asta a fost maxima, chiar si pentru mine. Sa nu ai curaj sa spui ca vrei un amarat de buchet si sa mergi cu el ca el s-a hotarat sa te ia si tu nu ai avut timp sa gandeshti daca vrei sau nu sa te casatoreshti..... mi s-a parut absolut aiurea, dar stie eu ce era in capul ei......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...