Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

White Pisana si J.G., eu n-am inteles acelasi lucru ca voi din mesajul Noideei. Ea, daca am inteles eu bine, a intentionat sa expuna circumstantele care favorizeaza dependenta femeilor de barbati. Nu scrie ca ar aproba aceasta situatie sau ca asta e ceva dezirabil. Multe dintre lucrurile expuse de ea imi sunt familiare si mie: din ce am vazut, din ce am auzit,... din ce am simtit, de-a lungul timpului. Femeile acestea (printre care si noideea, si eu, inca, si altele mii si zeci de mii) sunt bolnave, nu proaste. Nu putem ajunge prea departe cu discutia daca intram intr-o polemica despre cine-i prost si cine-i destept.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am avut impresia ca, din felul cum este redactat mesajul noideei (e suficient sa citim primele doua-trei fraze), se doreste exprimarea unor judecati general valabile: femeile sunt asa si asa si asa...Nu stau acum sa dau copy-paste ca nu am timp. Si asta m-a facut sa reactionez asa... Imi dau seama ca dependenta de un partener (abuziv sau nu) este o problema foarte serioasa...poate si pentru ca intr-o masura mai mica am trecut si eu pe acolo. Ce m-a iritat peste masura au fost afirmatiile cu iz de norma generala (de ex cele privind incapacitatea femeilor de creste singure copiii, fara autoritatea unui barbat.Btw asta mi s-a parut grosier fata de mamicile singure de pe forum...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui noideea Unii oameni ishi complica foarte mult viata prin casnicia cu un barbat, acesta ramanand singurul sprijin, sau singurul in jurul caruia o femeie ishi construieshte universul ei. In general femeile nu sunt capabile sa detzina fraiele, realizand ca un barbat in viatza lor este retzeta supravietzuirii fizice sau sufleteshti. E... in cazul unui divortz, copilul ramane de izbelishte si nu se stie, ca asta este conditzia femeii de la natura... daca ea este capabila sa tzina copilul in frau. Cunosc femei care de frica sa nu vrea copilul la tata il bibileshte si se indupleca in fatza copilului, facandu-i mai mult rau decat bine, ajungand de multe ori sa-l scape pe copil din mana, distrugandu-i astfel viitorul. Un barbat in casa ca autoritate, in special un tata in casa ca autoritate este foarte important. Plus ca divortzand te expui multor pericole de-a dreptul: sa nu fi capabila sa traieshti de pe-o zi pe alta, sa-tzi intretzi copilul sau casa sau sa mai ramai intreaga fizic si psihic, cu atatea greutatzi pe cap. Un barbat alaturi te scapa efectiv de toate tampeniile astea. De ce se agatza femeile de un anume EL? O alta chestie este modul cum sunt privite femeile , mai ales cele cu copii. Putzine au norocul sa nu se duca din barbat in barbat si sa nu ajunga femei ushoare, la mana tuturor nenorocitzilor care sa-shoi bata joc de ele mai rau decat barbatul pe care vor sa-l paraseasca din varii motive. Am auzit de multe ori conceptzii stupide cu privire la femeile divortzate.... si cu copii. Ok. Vine timpul ca intr-un final sotzul buclucash sa-shi gaseasca pe una de 19 ani sa sa-i dea cu piciorul ad-literam neveshti-si. Femeia a ramas in pom si pomul in aer. Copilul, clasa a treia parca e copilul nimanui, s-a obraznicit, ea s-a inchis in ea, si au barfit-o luni de zile totzi din parc, cand trece trece cu capul in pamant si evita privirile tuturor. Colac peste pupaza, un arab ii da tarcoale, doar doar o avea-o si el o data, ca doar vulnerabila fata si are nevoi. Oamenii cand vorbesc de ea se refera la "terminata aia". Cand era casatorita toata lumea ii spunea "doamna Flori". Nu conta nici ca nu are scoala, nici ca vorbea cum vorbea. O vedeam cum roiau in jurul ei fetele de prin parc care aveau copii de seama ei. Acum cand vine in parc cu fata vine si sta singura cuc.
Revin totusi cu frazele pe care eu le consider inacceptabile si care mie mi se par formulate foarte general (de genul toate femeile au problema respectiva)...Stiu ca se practica editarea mesajelor si am vrut sa evit situatia in care ideile care m-au facut sa reactionez dispar in neant!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noideea, in principiu tu ai dreptate, dar banuiesc ca tu te referi numai la o anumita categorie sociala. Tipologia femeii pe care tu o descrii, probabil inca mai exista,dar cred eu ca are si acel tip de barbat despre care aici pe forumuri nu s-a prea vorbit. Cred ca totusi vorbesti despre o alta lume, reala ce-i drept dar care nu stiu daca se logheaza pe aici. Nu stiu ce sa zic, mama are 71 de ani si eu sunt fata ei, dar nici macar pe ea nu am auzit-o cu asemenea concepte de viata. In ziua de azi multe din ce ai spus tu pot fi rezolvate fara a fi maritata neaparat. Recunosc cand am citit prima data m-a strafulgerat acelasi gand,ca si J.G., apoi m-am mai gandit, da ai dreptate dar numai pentru o anumita categorie sociala, care cred eu ca pe aici nu se prea regaseste. Iar daca da, e bine ca macar au evoluat pentru a purta un dialog.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Tipologia femeii pe care tu o descrii, probabil inca mai exista,dar cred eu ca are si acel tip de barbat despre care aici pe forumuri nu s-a prea vorbit. Cred ca totusi vorbesti despre o alta lume, reala ce-i drept dar care nu stiu daca se logheaza pe aici. Nu stiu ce sa zic, mama are 71 de ani si eu sunt fata ei, dar nici macar pe ea nu am auzit-o cu asemenea concepte de viata.
Exact asta e ideea! Da, femeia de care vorbeste Noideea exista si din pacate e putin mai raspandita decat ar crede unele dintre fetele care au postat mai sus. Numai ca "se invarte" in alte cercuri... E "raspandita" mai ales in zona celor fara scoala, cu situatie materiala precara si cu educatia la nivel minim sau sub. Dar exista si persoane cu studii, situatie buna care raman in relatii abuzive (cunosc personal un caz pe care nu il inteleg). Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Plus ca divortzand te expui multor pericole de-a dreptul: sa nu fi capabila sa traieshti de pe-o zi pe alta, Si acum nu traiesti de pe o zi pe alta?... Parca nu demult va imparteati tigarile si ii cereai bani de taxi ca sa te duci la maica-ta... sa-tzi intretzi copilul sau casa Copilul ti-l creste soacra-ta, apartamentul este al ei... sau sa mai ramai intreaga fizic si psihic, Si daca te bate si te jigneste cum a facut-o pina cum te ajuta fizic si psihic?? cu atatea greutatzi pe cap. Toata lumea are greutati. Stind intr-o relatie abuziva vezi obstacole cit casa, dar iti spun cu mina pe inima ca nu e dracu asa de negru! Simplifica-ti viata daca ti se pare complicata la ora actuala! Un barbat alaturi te scapa efectiv de toate tampeniile astea. Nu... Un barbat nu te scapa de nimic. TU te scapi de problemele tale. Un barbat este un partener de viata, nu un salvator, nu un cavaler in armura calare pe un cal alb care are singura menire sa te apere pe tine de raul din lume!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mii de scuze ca am generalizat si m-am referit la categoria femeii care se cramponeaza de un barbat si de o casnicie si plange cu lacrimi amare o inshelare, ca si cum m-ash fi referit la femei in general. nu mai stau sa editez, doar sa explic ca am greshit folosind anumite termene generalizatoare. Happy in to, crede-ma ca nu e unul dintre subiectele mele, nu discutam aici despre fica-mea pe care crezi tu ca o creshte bunica-sa. Te invit sa mergi cu mijloacele de transport in comun pe la mine prin cartierul asta marginash pe unde stau eu si crede-ma ca vei veni pe jos cum am facut-o si eu sau te vei duce cu taxiul, daca are barbata-meu bani sa-tzi dea. In alte privintze, eu deshi am scoala, cred eu destula pentru locul din care am plecat, singura, si la asta m-am referit, nu m-ash descurca cu chirie si cu nana si cu intretzinerea si cu minimum de cheltuieli lunare. Ganditzi-va ca suntetzi aruncate in strada, cu un copil si nu avetzi decat cateva haine. Atat. Si un job acceptabil platit dar nu cat sa itzi permitzi sa iei o casa sau sa pleteshti si ratele si sa si traieshti. Ganditzi-va cate fete renuntza la scoala, la joburi, la a investi in ele. Sunt mii. Si intradevar alea stau la margine de bucureshti sau in provincie si nici nu stiu ce e aia un calculator, dar mite sa-l si deschida. Mananca cu randul sa se sature si umbla cu hainele rupte sa cumpere copilului hainutze, sau daca vine vecina aia mai cucoana cu un sac de hainutze de la nepotzica zice saru'mana toata viatza acelei "cucoane", care e saraca si ea o amarata de casiera. Nu stiu in ce medii traitzi voi si cat de bine o fi pe unde locuitzi voi, dar unde locuiesc eu 80% dintre femei sunt ca cele descrise mai sus. De aceea am generalizat. Femeile care merg cu capul si cu nasul pe sus la mine in cartier sunt exceptzia care confirma regula. Cartierul meu este plin de bone, nu de mame care lasa copilul cu bona. Sunt oameni care au cinci milioane pensie si aia sunt nababi. Eu sunt considerata o doamna si totzi ma privesc ca si cum am sange albastru, si sunt vai steaua mea. N-am casa, am o dacia, un salariu care la momentul actual nu-mi favorizeaza nici un imprumut pentru locuintza pentru ca rata este echivalebntul intregului meu salariu si tre sa mi se dea si in plus ca sa nu-mi ia casa banca ca nu sunt in stare sa platesc rata. Apropos de femei abuzivi si de magaria abuzivilor. O amica foarte buna de-a mea e casatorita cu un tip, cam baiatul mamei care-l toaca pe asta sa faca nevasta-sa curat in fiecare sambata cot la cot cu ea, mama obsedata de ordine si curatzenie...., se duce acasa (si ea sta cu soacra ca si mine) si o ia barba-su la intrebari ca ce a facut de la pashte in'coace. Ea nu are chef sa se certe, ishi face bagajele si vrea sa se duca la maica-sa cu mashina cumparata pe numele ei. Numai ca barba-su ii interzice sa plece cu mashina, pentru ca el a platit reparatzii in valoare de nu stiu cate zeci de milioane, bani dintr-un imprumut de nevoi personale. Fata locuia in provincie si a trebuit sa vina fratele ei sa o ia ca sa poata pleca. Asta e. Depinzi de EL, traieshti in functzie de ce-tzi dicteaza el. Ca am stat de vorba cu tampitul si l-am facut sa intzeleaga ca e dus cu pluta e partea a doua. Din pacate s-a dus si si-a luat nevasta inapoi. Si femeia s-a intors. Doar ce era sa faca? Sa stea pe capul parintzilor si sa le aduca rushinea peste cap? Asta nu e intrebarea mea, e a ei. Eu nu stiu unde suntetzi fetelor, voi astea care reushitzi sa trecetzi peste necazuri si sa ieshitzi invingatoare, ca eu nu va vad printre vecinele mele, printre colegele mele, pe la coltzurile strazilor, prin orash? Vad in jur doar femei disperate, care daca mi-au povestit cate ceva, si credetzi-ma ca in ultimul timp foartemulte femei mi-au impartashit experientza lor de viatza si ce spunetzi voi aici pe net cu ce vad eu nu se pupa deloc. Stitzi cum spun barbatzii la bautura tot ce-i doare? asha spune o femeie plictisita in parc, supraveghiindu-shi copilul, tot ce a patimit. NU a existat femeie care sa nu-mi spuna ceva ingrozitor despre casnicia ei. Cel mai tragic mi s-a parut o tipa care era in ultimul hal de depresiva. Asta mi s-a parut super crunt. Doi copii. Amandoi baietzi. Tipa frumoasa de pica, dar neingrijita, nefardata, cu cearca-ne ca la convalescentzi. Barba-su un idiot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinzi de EL, traieshti in functzie de ce-tzi dicteaza el. poate TU care nu esti in stare decat sa astepti sa pice in loc sa pui osu' la munca [xx(] ce povestesti tu face parte din categoria "tzatza floarea", greu sa mai gasesti asa "scurtime" de minte; aveam pretentii de la tine, fata cu facultate, desteapta de muta muntii din loc; [xx(] scoate 80% ala; cred ca poti sa numeri doar una care atata poate, sa stea la p****ul si casa unui barbat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e imposibil sa cred ca traiesti intr-o societate normala, intr-o tara civilizata, ca esti o femeie tinara (deci din generatia asta) care gindeste asa...Si ce este mai trist este ca iti cresti fata cu mentalitatea asta!... Eu sint mama singura de 4 ani! Mi-a fost greu la inceput, oricarei femei ii este, dar une este vointa este si cale de rezolvare! M-am descurcat onorabil pina acum, nu m-a aratat nimeni cu degetul si nici nu m-a vorbit pe la spate. Desi nu mi-am cumparat inca o casa ofer fetelor mele un apartament inchiriat, curat si linistit unde sa se dezvolte ca niste copii normali, in armonie si fara certuri! La inceput nu am avut nici macar masina, am mers la cumparaturi cu carutul si nu am murit! Nu ducem lipsa de autoritate barbateasca in casa si iti spun sincer ca fetele mele se dezvolta cit se poate de bine si fara autoritate si disciplina barbateasca! Nu am innebunit de lipsa de sex si nici de singuratate. Imi vine greu sa cred, pe cuvint... ca in Romania o femeie nu are alta alternativa decit sa fie presul si bataia de joc al unor mitocani!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...