Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt a nimanui


Recommended Posts

As vrea si sa muncesc,dar sotul mi-a limitat aria in care pot munci la maxim 10-15 minute,asa ca e greu sa gasesc ceva,dar voi incerca la vara.Stiu ca si daca voi aduce bani in casa,tot vor fi probleme.Se fereste sa ma mai loveasca,insa ma toaca marunt psihic...ma simt in fiecare zi prizoniera intr-o relatie secatuita de iubire si respect.Sunt considerata un zero si mi se spune asta mereu.Gasesc in mine forta sa nu cred ce mi se spune si sa imi pastrez stima de sine si demnitatea. In plus,mi se pare ca vor sa ma indeparteze si de copil;sotul meu ii spune:" lasa ca scapi de mama ( adica de alaptat)si o sa facem noi doi o echipa impotriva ei"!.E mic,nu intelege,insa cum va fi cand va mai creste?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ca sa intelegeti cum este sotul meu o sa va povestesc ce a facut azi dimineata;imi este rusine,dar ... M-am dus sa ma spal pe dinti si m-a prins in baie...i-am spus ca nu vreau sa fac dragoste cu el,a insistat,i-am spus ca tip,dar a luat totul ca pe o gluma.Am stat si m-am uitat le eticheta de pe gelul de dus cat el si-a terminat treaba.Nu e prima data cand se intampla asta;prima data am plans in tot timpul actului sexual,dar nu l-a interesat.Cu timpul m-am obisnuit si...astept sa termine si gata!Eu stiu ca asta se numeste domestic rape,ca NU inseamna NU,dar el nu realizeaza.Crede ca daca nu am chef,pofta vine mancand si oricum nu prea ii pasa de ce simt eu!Am incercat o singura data sa ii explic,insa cred ca l-am lovit in orgoliul lui de barbat si am avut zile de cosmar dupa aia,asa ca acum m-am resemnat si gata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trist, tare trist..........insa, nu te lasa "dominata" si ia legatura pe de o parte cu fetele care si-au oferit ajutorul, iar pe de alta parte cu diferite fundatii care ajuta mama si copilul. Vad ca ti s-ua pus la dispozitie nsite nr de telefon unde poti suna, in caz de abuz fizic si psihic. Nu mai amina si SUNA de URGENTA!!!! Cum sa mai stai inca 2 ani linga el ca sa-tzi termini scoala?????? Pina sa termini scoala, te termina ei pe tine, iar copilul tau are nevoie de o mama sanatoasa, care sa-l creasca frumos! Eu cred ca si faptul ca ai copilul f mic e un ATU al tau! Copilul INCA nu intelege ce se intimpla in jurul lui, si pt el e mai bine asa! Insa, nu lasa timpul sa treaca si cel mic sa vada mizeria in care traitzi! Nu-tzi piperde increderea in tine: esti tinara, frumoasa, mamica de baietel cuminte si destept si frumos ca orice copil! Esti desteapta, faci o facultate! Ai numai ATU-uri, nu pleca urechea la ei. Eu cred ca, daca ai in jurul tau macar una din fetele care vor sa te ajute, sa te intalnesti cu ea. Itzi va face bine! daca esti departe de fete, incearca telefonic sau pe mail/ YM/Skype sa vorbesti cu ele. Ele sunt acolo, si sunt dispuse sa te ajute! Si da, cred ca nu e bine sa scrii de acasa. Ai destule probleme si una in plus, chiar nu-tzi mai trebuie. Foloseste netul de la scoala, biblioteca sau unde stii tu ca e gratis si sigur nu esti "spionata" de ei. Bafta multa si nu renunta sa lupti pt tine si puiul tau! Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii, eu nu vreau sa te numesc *animanui*, asa ca ma voi adresa tie cu *A*. Deci, draga *A*, nu esti obligata sa suporti acest umanoid. Nimic nu-i da dreptul sa te agreseze nici fizic, nici verbal, nici psihologic si nici sexual. Violul este un act criminal, chiar daca cel care te violeaza iti este sot. Deci, repet: nu esti obligata sa ramai acolo, sa-ti *duci crucea*. Nu te poti apara in fata unui asemenea specimen decat fugind. Acum depinde de tine, daca ai taria sa pleci, in conditiile inc are va trebui, da, sa lucrezi si eventual sa amani studiile pentru catva timp. As vrea sa stii ca am trait o situatie similara. Si as mai vrea sa stii ca greul pe care l-ai avea de infruntat din pricina lipsurilor materiale de care, probabil, te vei lovi, nu se compara cu povara pe care o porti acum in suflet, cea de a vedea ca demnitatea ti-e calcata in picioare de un netrebnic. Eu iti doresc din tot sufletul sa ai curaj sa faci ceea ce e bine pentru tine si pentru copilas. Micutul are nevoie de o mama intreaga, fizic si psihic si de un mediu in care sa existe liniste si stabilitate. Si tu...ai nevoie de tine, asa cum esti, asa cum vrei sa fii. Daca as putea, ti-as comunica in privat numarul meu de telefon. Ma ajuti? A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, daca locuiesti in GTA ca si mine de altfel, s-ar putea sa locuim f aproape. oricand vrei sa apelezi la altcineva decat un prieten de-al vostru de familie, poti apela la mine. traiesti cu un animal si nu pot sa cred ca mai exista asa ceva in Canada si mai ales sa fie si roman, tinand cont ce legi aspre sunt aici impotriva celor ce abuzeaza pshic si fizic. nici vorba ca vei sta in aceasta situatie inca doi ani pana termini scoala . o sa inebunesti. te rog eu mult fa ceva si iesi din situatia asta. Album http://picasaweb.google.com/adrian.alb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga de tine,prin ce situatie groaznica treci...pur si simplu nu-mi gasesc cuvintele,atat de tare m-a socat ceea ce-ai povestit... nu,nu e normal ceea ce ti se intampla!nu,nu esti a nimanui!esti a copilului tau in primul rand si pentru el trebuie sa lupti sa iesi din situatia in care esti! nu-ti mai lasa sotul sa te manipuleze psihic si sa-ti induca "adevaruri" mincinoase.! pentru ca te-a terorizat amenintandu-te ca iti ia copilul si asta nu e posibil in Canada,pt ca aici si daca esti studenta poti sa-ti cresti copilul cu ajutor de la guvern!(cunosc un caz in situatia ta).nu e adevarat ca daca te desparti de el nu-ti mai poti plati scoala.odata ce te desparti de el,anunti colegiul ca ti s-a schimbat situatia familiala si financiara,iar apoi aplici pt OSAP(ajutor pt studii) si-ti continui scoala linistita.pe langa studii,OSAP-ul iti asigura o suma de bani pt nevoile personale gen hrana,tansport etc.fiind studenta poti aplica si pt subsidy pt copilul tau.deci solutii exista. dar mai intai trebuie sa iesi din mediul in care esti.eu iti doresc multa putere si D-zeu sa te ajute sa-ti gasesti echilibrul ,increderea in tine si pacea interioara!sunt alaturi de tine! <<Omul este un strop de natura,cu zile de primavara si zile de toamna,cu cadura verii si cu frigul iernii...>>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"A" nu te mai considera a nimanui si fa pasii necesari pentru a iesi din situatia asta. imi dau seama cat este de greu si poate parea chiar imposibil, dar cu cat stai mai mult cu atat o sa-ti fie mai greu. Gandeste-te daca vrei sa-ti cresti copilul in acel mediu si cu acele influente. Nu stiu ce zice legea in canada dar sut sigura ca in caz de divort nu ramai cu mana goala, mai ales daca poti dovedi si abuzurile. E bine ca ai chemat politia atunci, e in favoarea ta! Lasa studiile, ingheata anul si recupereaza-ti viata si copilul. Sunt sigura ca atitudinea asta a sotului tau, de stapan de sclavi nu e apreciata in Canada. iti urez mult forta si curaj! Si ai mare grija sa nu te scapi cu nimic acasa, sa nu stie nici unul din ei ce planuri ai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ti-am spus ca stiu un caz asemanator cu al tau.poate ca ar trebui sa detaliez un pic,poate ca o sa mai prinzi si tu un pic de curaj.sa fii single mother in canada ,nu e chiar asa o tragedie cum pare din exterior. deci am o amica care acum 4 ani s-a separat(deci nici macar n-a divortat)de sotul ei si a ramas singura cu un copil.imediat dupa separare amica respectiva a aplicat la un colegiu si a fost acceptata.in aceeasi perioada a aplicat si pt OSAP,prezentandu-si situatia ca mama singura cu copil dar si ca studenta.i s-a aprobat ajutor pt studii .copilul fiindu-i de gradinita a trebuit sa aplice si pt subsidy,care din nou pt ca era studenta si single mother i s-a aprobat.adica copilul ei mergea gratis la gradinita.de fapt de 4 ani(anul asta va termina colegiul)amica mea n-a muncit o zi,traind doar din ajutor de la guvern si din pensia alimentara a sotului ei.am uitat sa-ti spun ca in canada exista o lege prin care sotul este obligat sa-i dea pensie alimentare nu doar coplului ci si sotiei,daca aceasta este studenta si nu are nici un venit.deci nu-ti fie frica,ai venit in tara in care trebuia!aici vei gasi protectie sociala,numai sa vrei sa te desprinzi.deci chair nu are rost sa te agati de sotul tau.te poti descurca si singura,crede-ma.pt ca tu nu vei aplica pt ajutor de studii ca si familie cum esti acum,cand spui ca nu vi s-ar aproba pt ca sotul tau are venit mare.ci vei aplica ca single mother si ca studenta,deci datele problemei sunt total diferite.e suficient sa te separi ca sa aplici pt ajutorul respectiv,nu trebuie sa astepti pana cand divortezi.iti doresc numai bine. <<Omul este un strop de natura,cu zile de primavara si zile de toamna,cu cadura verii si cu frigul iernii...>>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa stima si respect pentru fetele din Canada. Draga "A" dupa cum vezi solutii exista, acum singurul lucru pe care poti si trebuie sa-l faci este sa le pui in aplicare. Nu mai sta in casa aia, nu mai amana agonia, pune punct la tot si nu te mai uita in urma, ca nu ai la ce, ofera-ti tie si copilului tau o viata normala, ofera-ti tie si copilului tau prilejul de a traii decent si normal asa cum trebuie sa traisca un om pe acest pamant. Eu am incredere in tine si stiu ca esti puternica pentru ca esti mama si femeie in acelasi timp.Nu te mai da batuta si nu mai accepta sa fii calcata in picioare de acel monstru care iti este sot si tata la copil. Fa ce trebuie sa-ti fie bine si lumineaza-ne si noua inimile , pentu ca ,crede-ma ne-ai impresionat si uimit pana peste puteriile omenesti. Hai, incerca , draga mea, acorda-ti o sansa la viata atat tie cat si copilului tau. Te pup .( inca o data , salutari si sanatate pt. fetele din Canada) Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce spunea amelie-chan,multa stima si respect pentru fetele din canada ,"A" nu dispera ,inarmeazate cu multa forta si multa rabdare,suna la acel nr de telefon pentru a vedea cum te pot cei de acolo sustine... si nu in ultimul rand incearca sa scapi de soacra ...am inteles ca de cand a aparut ea acolo viata ta s-a transformat in cosmar,poate daca ai incerca sa joci un pic de teatru cu ea...adica sa o lingusesti un pic s-ar intoarce armele in favoarea ta.Oricum banuiesc ca ea are un permis de sedere limitat deci in curand ar tb sa scapi de ea.Incerca sa ne dai de veste cund poti ,dar in nici un caz de acasa . imi pare rau pt episodul de dimineata ...oricum cuvintele sunt de prisos http://tt.lilypie.com/Lg7Ap2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...