Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fenicul


Recommended Posts

am cumparat 2 bulbi de fenicul si nu am gasit inca o reteta potrivita pentru copilul meu de 1 an...am gasit fie retete prea complexe, fie simple salate...voi ati gatit fenicul pentru copiii vostri?
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sau il tai in sferturi si-l pui intr-o tava de cuptor , pui deasupra ulei de masline (citeva picaturi) , sare de mare , rosmarin si tijm si-l dai la cuptor , este delicios . Si se potriveste de minune precum garnitura la peste sau vinat. Dar pt. bebe s-ar putea sa fie totusi prea sofisticat. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici o retetaa de placinta cu fenicul. Am scos-o mai demult dintr-o revista, dar pana acum nu am apucat sa o prepar. Poate tu... Placinta de cartofi, fenicul si ciuperci 75 g unt aromat cu usturoi, topit 300 g amestec de ciuperci 750 g cartofi circa 100 g verdeata asortata 1 bulb de fenicul de circa 300 g, taiat felii circa 150 g amestec de nuci, alune, seminte 300 g telemea sau branza de capra 25 g gogosari murati, taiati cuburi mici Mod de preparare: 1 Preincalzeste cuptorul la semnul 7/220oC. Unge o forma rotunda, (de 23 cm) cu baza detasabila, cu unt aromatizat si da la rece pana cand untul se intareste. Repeta procedeul de inca 2 ori. 2 Intr-un vas, pe foc potrivit, incinge 1 lingura de unt aromatizat si caleste ciupercile. Acopera vasul cu capac si lasa pe foc timp de 3 minute. Apoi mareste flacara, ia capacul si tine pe foc pana cand sucul se absoarbe complet. 3 Taie cartofii felii groase de 4 mm. Tapeteaza marginea formei cu feliile cele mai mari, suprapunand una peste jumatatea alteia pe masura ce inaintezi. Asaza pe baza jumatate din feliile de cartofi ramase si apoi presara o treime din cantitatea de verdeata si un praf de sare si piper negru, proaspat macinat. 4 Asaza apoi deasupra jumatate din feliile de fenicul, ciupercile si presara inca o treime din verdeata. Presara 200 g telemea sfaramata si gogosarii. Apoi asaza restul feliilor de cartofi, fenicul, ciupercile, verdeata si amestecul de seminte. 5 Toarna deasupra untul ramas si acopera placinta cu o foaie de hartie de copt si una de aluminiu, taiate rotund, cat marimea formei. Da la cuptor timp de 1 ora. 6 Opreste flacara cuptorului si presara restul de telemea sfaramata si da din nou la cuptor timp de 10 minute. Desprinde forma cu atentie si taie placinta felii. Serveste fierbinte. Ingredientele sunt pentru 6 portii. Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant [foto][url="http://community.webshots.com/user/elfica70?vhost=community"]Avem si poze noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu feniculul il fierb in aburi, taiat felii mai groase, dupa care il dau la cuptor cateva minute cu mozzarella (cascaval) rasa deasupra, sare si piper, pana prinde culoare. A mancat si fetita mea cateva bucatele desi ea nu e fan legume, cred ca a atras-o parfumul![:D] Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...