Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce deodorante ?????


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Allure, uleiul de cocos se poate folosi ca deodorant? Really? Si nu mirosi dupa el? Ca eu (si din pacate si fiica-mea la fel) miros dupa f multe deodorante normale, cred ca dupa uleiul ala as puti de-a dreptul:(Caro
align="right" id="quote2">banuiesc ca depinde...de persoana. eu nu ma imput prea tare de obicei...rar cind miros nitel la subrat, de obicei in anumite zile cu ceva furtuna hormonala.in rest nici daca bag nasul la subrat nu detectez nimic.uleiul de cocos e antibacterial, antifungal, antimicrobial,etc.cel mai sigur e sa incercati... asa aflati daca va merge metoda."*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. ""To achieve anything in life, you need to believe that you're worth it."id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si eu am o mare problema legata de aceste deodorante cu aluminiu, mai ales ca in ultima perioada am simtit o oarece suturime la sani care se amplifica pe zi ce trece. la doctor mi-au spus ca nu ar fi nimic grav...insa nu cred ca este normal sa ma usture sanii fara sa fac nimic.

oare putem sa luam o initiativa in acest sens? putem sa anuntam cumva producatorii ca noi nu vrem sa ne mai expunem la astfel de riscuri si daca totusi ei traiesc din banii nostrii ca ar fi cazul sa faca ceva?

am descoperit zilele astea o pagina pe Facebook unde niste oameni zic..sa incercam sa facem ceva si sa fim un fel de voce a poporului in fata producatorilor. credeti ca o sa functioneze o astfel de actiune? va dau un link mai jos si astept parerea voastra. eu m-as baga dar sunt in dubii: https://www.facebook.com/CeSiCum?ref=hl

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am folosit uleiul de cocos si a fost perfect. Nici urma de transpiratie. Merci Allure!

 

Eu foloseam deodorantele sotului de la Chanel pentru ca ma gandeam ca alea nu sunt antiperspirante ci numai deodorante si n-ar trebui sa contina aluminiu dar n-am verificat niciodata ingredientele pt ca nu erau pe ambalaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai Chanel e si ala plin de chimicale ce se absorb prin piele chiar daca nu e antiperspirant

 

o alta varianta este bulgarele de sare naturala aplicat pe pielea umeda sau baking soda (fara aluminiu!); amindoua vor impiedica inmultirea bacteriilor care dau mirosul neplacut la subrat.

 

ma uimieste cite femei inca folosesc antiperspirantele si deodorantele pline de substante periculoase! si numarul cancerelor de san e in crestere  [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deodorantele de la Amway au aluminiu. Cele de la Forever nu au, dar nu sunt bune, eu am dat banii degeaba pe cel de la Forever pt ca eu transpir mult si la mine nu are efect.L-am gratis la o prietena. Acum folosesc Vichy, cel de 48 H cu toate ca are aluminiu. Exista unul de la Vichy si fara aluminiu, dar pentru mine nu e bun ca l-am avut si pe acela. Nu stiu cand alaptez ce o sa fac pentru ca este in toiul verii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa se descopere cauzalitatea intre folosirea acestor produse si cancer, o sa fie interzise. Pana atunci, raman doar pure supozitii.

 

Sigur ca e bine sa fii prudent, mai bine sa nu le folosesti, daca ai alternative la fel de bune. Dar daca nu ai...treaba ta ce alegi pana la urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cand o sa se descopere cauzalitatea intre folosirea acestor produse si cancer, o sa fie interzise. Pana atunci, raman doar pure supozitii. ...

 

...treaba ta ce alegi pana la urma

 

 

prefer sa-mi pazesc blana inainte sa mi-o manince lupii. tu daca doresti, poti sa le folosesti pe alea chimice pina cind se va dovedi cauzalitatea  [alcool] ...ca doar e treaba ta ce alegi pina la urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la subiect...

 

de multa vreme incerc tot felul de deodorante fara saruri de aluminiu, cat mai naturale posibil, dar nu prea am fost multumita de ele. Ultimele 2 - Vichy si Avene - au fost mai bune, dar nu suficient. Acum am descoperit deodorantul stick La Roche Posay tot asa fara aluminiu, alcool si parabeni de care in sfarsit sunt multumita. Deja imi pierdusem speranta sa mai gasesc vreun deodorant fara aluminiu care sa tina. Am citit ca, contine zinc, asta nu stiu cat de sanatos sau nociv este, eu sper ca e ok.

   Allure, am o intrebare referitoare la uleiul de cocos: intra greu in piele? adica iti ia mult timp sa te faci cu el, inainte de a te putea imbraca?

merci.

 

Geta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm, am inceput sa caut remedii pentru transpiratia excesiva.... Am folosit tot felul de deodorante, si cu aluminiu si fara. Cu cele fara aluminiu e mult mai nasol decat la cele care au.  Asa ca, daca tot transpir rau de tot si cu unul si cu celalalt am sa incerc si variante alternative, ca cea cu uleiul de cocos (desi, numai gandul de ulei - vara, imi face "yach!") sau cu pastile de salvie si bicarbonat de sodiu. E acelasi bicarbonat alimentar? Sau se gaseste in alta varianta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...