Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce deodorante ?????


Recommended Posts

Eu m-am saturat de atata aluminiu pe care mi-l bagam in piele. Folosesc cu succes suc de lamaie, dupa dus ma sterg bine de tot la axila cu prosopul, apoi aplic sucul de lamaie. Singura precautie e atunci cand esti proaspat epilata.... ca ustura tare. Dar efectul e garantat, cel putin la mine. Merg si la sport si nu miroase. Transpir, dar nu miroase. Si efectul tine 1-2-3 zile, chiar daca faci dus.

Si cum faci?ai mereu lamai?sau pastrezi intr-un recipient?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu mi-am mesterit singura un deodorant f eficace: 3 lingurite de talc, 3 lingurite de bicarbonat alimentar, o lingura ulei de cocos, 10-20 picaturi ulei esential (de care am prin casa), amestec totul cu mare voie buna, uleiul de cocos se topeste si numai bine ca devine o pasta destul de fluida, cat s-o torn intr-un recipient salvat de la un deodorant de pe vremuri. Las la odihnit/intarit/ spuneti-i cum vreti intr-un loc racoros. Si gata. Il folosesc dimineata dupa dus si seara sunt bine merci, nu miros, nu patez hainele, nu nimic. Si ma tine destul de mult, ca nu-i nevoie sa folosesc prea mult. Reteta n-am inventat-o eu, tot de pe undeva de pe net am pescuit-o, sa fie sanatoasa persoana care-a postat-o! Iar ingredientele le cumpar din farmacie si din magazine cu produse bio.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze pt raspunsul cu intarziere. Da, am mereu cate o lamaie-doua in casa. Daca tii la frigider dupa ce o tai, o poti pastra cca o saptamana. La o axila storci doar cca o lingurita, maxim, deci e destul de economic acest "deodorant". Am observat ca atunci cand sunt la menstruatie trebuie dat mai des, cred ca hormonii sunt de vina. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Cristal de alaun. De când fetita mea a intrat la pubertate și a început să-i miroasă transpirația, folosește numai acest cristal. Noi (adică și eu) îl folosim pe cel marca Balea din magazinele DM.

Dar ca să aibă efectul dorit, axilele trebuie rase, cristalul se aplica pe pielea umeda imediat după dus/spălare axile, cu mișcări de du-te/vino, făcând minim 20-30 de treceri pe piele, astfel încât sa se formeze o pelicula protectoare pe suprafața pielii (nu știu dacă explic cum trebuie). Cristalul de alaun are rolul de a inhiba înmulțirea bacteriilor care produc mirosul neplăcut de transpirație. Aplicat corect, alături de o igiena corespunzătoare, are efect pe toată durata zilei, adică transpirația nu mai miroase. În plus, nu pătează și nu imbacseste hainele, asa cum fac antiperspirantele clasice. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...