Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minunatele Scorpiute (53)


Recommended Posts

Salutare intr-o noua saptamana de...lucru. Va rog mai intai sa ma scuzati, va urma un mesaj pe care l-am scris si la burtoasele de mai-iunie, da' am o lipsa de timp ceva de speriat. Ana La Multi Ani! multa fericire si multa putere de munca lui Alex, felicitari pentru toate realizarile de pana acum si Bafta mare in continuare!!! Eu sunt suflet alaturi de el si oi fi cat oi putea de mult cum ti-am mai spus!!! Scuze de intarziere! Mira Condoleante!!! Scuze de intarziere! Dolce daca visul e mare si adevarat eu zic sa il urmaresti si s aincerci sa il pui in aplicare...de rgeula dupa aia urmeaza satisfactii exceptionale! Nina pupici multi si multu de felicitare. Sa nu ma certi da' de data asta nu am timp de pus retelele, de altfel cred ca nu va sunt necunoscute. Restul toate, dar absolut toate va pup cu mare drag si va multumesc de diversele urari si de rabdare si de iertare [:)] Si acu' mesaj copiat (tot al meu, dar copiat): Din ciclul doctori asa cum si-ar dori oricine. Dupa cum am scris acu' 100 de pagini . Am fost ultra racita, am tusit ca bezmetica, n-am dormit nopti, am baut ceaiuri si luat siropuri am primit si concediu de boala pentru prima data de cand ma stiu Cu toata astea saptamana trecuta vineri, cand a fost musai sa merg la servici inca tuseam de daramam peretii si prin urmare sufeream de o lipsa acuta de somn. Asta m-a facut sa mai trec odata pe la medicul meu de familie, desi nu prea ma dau in vant dupa mersul la doctor. Vineri avea program pana la 16 din pacate eu cu fundul intr-o sedinta si in alta, abia pe la 15.30 am reusit sa scap de la munca ceea ce a insemna ca la 16 eram inca in autobus inspre cabinet. L-am sunat pe Johan (doctorul) initial voiam sa ii spun ca il ratez si sa ii cer un sfat cu ce sa fac. Johan insa auzind ca sunt pe drum spre el a zis sa vin linistita ca ma asteapta cat o fi. Am ajuns pe la si un sfert la el, m-am plans, mi-a oferit inca o saptamana de concediu de boala, asta ca sa imi refac somnul si a purces spre controlat. In prima saptamana nu imi daduse sirop impotriva tusei, a fost sirop care sa ma ajute sa scot infectia din plamani insa unui singur om dupa ce mucusul ar fi trecut i-ar fi trecut si tusea, noi fiind doua...nu a functionat la fel. M-a ascultat deci Johan in toate directiile, m-a puricat cu intrebari despre cum e tuisea, cand e mai serioasa, ce ma doare, ce nu ma doare...etc...Dupa o vreme, cand eram ferm convinsa ca o sa imi zica (cum imi spunea un anumit doctor, nu spun unde,) "ce te vaiti fata ca nu ai nimic" el spune defapt "Dar nu e asa ca ai si refulx stomacal?". Eu zic ca da am, dar nu foarte deranjant si e normal pentru gravide ...nu?! Si imi spune doctorul, "da, e normal, insa esofagul tau e foarte iritat din cauza tusei de cand ai fost racita...deh acum sunteti doua pe un sistem imunitar iar refluxul ala stomacal iti provoaca tuse". La care eu replic..."da' cum iti spun nu e foarte deranjant si il simt rar de tot si in general dupa masa" Iar el "Asa il simti tu, insa refluxul ala e destul de permanent si pe tine te face sa tusesti si o simpla scapare din stomac, una care nici macar nu ajunge pana sus si daca nu ai fi iritata nici nu ai stii ca ai avut reflux in momentul ala". Acu', ce sa fac si eu, il cred pe cuvant. Imi da reteta pentru niste pastilute de rumegat, pe care da, are voie sa le ia si gravida si mama care alapteaza, presupun ca se gasesc si in Romania, le spune "Gaviscon", zice sa iau cate doua intr-o tura, maxim de patru ori pe zi. Ei bine cred ca am luat de doua ori pe zi cate doua odata. Vineri pe sambata am mai tusit intr-o singura repriza serioasa noaptea, sambata nu am tusit aproape deloc, sambata pe duminica am mai avut o repriza mica dar de data asta nu a fost necesar sa ma trezesc si sa imi fac ceai sau din astea iar azi noapte am dormit neintoarsa si netusita... Asa ca, al meu doctor cu pastilute de stomac m-a facut sa imi treaca tusea...absolut genial Din ciclcul de am mai facut in uikend, femeile cu pofte sa nu citeasca In uikend as fi ramas singura acasa fiindca al meu sot a plecat la schi cu colegii de la companie. Toate bune si frumoase insa mie singura nu imi place asa ca mi-am invitat o colega Katrien sa stea de sambata pana duminica si sa o invata sa produca una alta, ca de mult isi dorea sa invete sa faca strudel si bavarois, ba intr-o zi i-am data ciorba taraneasca sa guste si voia sa faca si din aia. Prin urmare sambata asta am produs, trei strudeli cu mere (stafide si nuci), doua portii de bavarois de zmeura si o ciorba (oala mare) taraneasca pe vacutza. Iar duminica am trimis-o acasa cu un strudel, un bavarois si un termos cu ciorba iar dupa cateva ceasuri m-a sunat mama ei sa imi multumeasca ca i-am invatat copilul sa gateasca. Copilul (cu zece ani mai tanara decat mine) a avut un caiet si un pix (nu ca eu nu am pixuri acasa) si a notat cu lux de amanunte tot ce am facut, inclusiv improvizatiile. A fost un uikend absolut exceptional. Ieri dupa ce mi-a plecat colega am produs o rulada de ciocolata cu visine pentru prietena mea care a nascut saptamana trceuta marti (s-a deschis sezonul) si la care ma duc azi la spital in vizita cu rulada dupa mine . Va doresc din suflet o Primavara Exceptionala, sanatate multa, sarcina usoara in continuare si multe, multe zambete, Esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dragelor. ......de azi dimineata va pandesc[:D] dar nu am reusit sa scriu nimic din cauza de Televiziune in casa[:D] Ana felicitari pentru matematicianul tau. Cred ca dezamagirea e mare mai ales pentru un copil caund vede asa nedreptati dar in definitiv nu conteaza, sa aiba el incredere in fortele lui si sa nu se lase si o ajunga sa-si indeplinesca visele. Monica bine ati ajuns acasa si succes in noul an scolar. Ruxi incepe si ea gradinita?? .........acum inteleg absenta da de joi[:D]. Era sa te dau disparuta. Esme poftesc deja la bunatatile tale. Si eu am tras cu ochiul zilele astea la vecina mea araboiaca. Impresionant cat gateste femeia asta, si-n ce cantitati[:D]. ..super doctorul tau. Imi pare bine ca-ti merge mai bine. Pana la urma ai mai ramas si saptamana asta acasa? .........noi ne bucuram de ultima zi frumoasa de primavara.....aici au inflorit si narcisele.[bis] Cica de maine se raceste semnificativ si va ninge pana la ses. Nu mai prea cred, iarna asta nu am vazut zapada pe aici in vale[:D]. Am avut un weekend linistit mai de voie de nevoie .Uraganul Emma ne-a tintuit mai mult prin casa. A fost dezastru......si Selin care tot vroia la "kii" (ski)[:D]. Ieri dupa masa am scos putin nasul afara cu copii. Pe deasupra Selin s-a pricopsit cu o viroza intestinala...........deocamdata e singura, astept urmatorii candidati[bang]. Am sperat totusi sa fie de la gogosii care i-am facut vineri si pe care i-au infulecat intr-un minut, dar nu a fost asa. A inceput cu vomitat, apoi ieri diaree. Azi cica era bine. Gabi a ajuns pachetul??..........Nina vezi ca si al tau e pe drum..............asta daca s-a tinut sora-mea de cuvand si le-A pus vineri la posta[:D]. v-am pupat si va doresc o saptamana minunata! Mira mami de [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346409398/24"] DAVID [/url](15.08.2002) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346401061/26"]DARIA[/url](20.11.2004) si [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346410279/32"] SELIN [/url](07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/Craciun2007"]Poze noi ....cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by miraklucker Gabi a ajuns pachetul??..........Nina vezi ca si al tau e pe drum..............asta daca s-a tinut sora-mea de cuvand si le-A pus vineri la posta[:D].
Mira nu am fost la posta.Am umblat de l-am programat pe Bogdan maine la oftalmologul de la spitalul militar de aici.Cand ma intorc maine de l a control(daca nu vine posta azi)ma duc eu si-l cer. [ruga] Doamne ajuta! Acesta este blogul puiului meu [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/eleeleabu20021029_-8_Bogdan-Andrei.png"] Varsta lui Bogdan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu laurici, sigur ai sa gasesti o rezolvare, nu poti sa stai acasa pana s-o marita teutza [:D] plus ca ai sa vezi ...ei o sa-i placa mai mult in colectivitate decat acasa cu tine [:p][:D][pup] monica mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana] [url="http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri"]Prajituri si papa bun[/url] [url="http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/PapaDePost"]Papa de Post[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, asa este, sigur o sa ii placa in colectivitate, Teo este fff sociabila [colegi]dar asta pe la 3 ani cind va merge la gradi Adevarul este ca eu sunt fff stresata si nu imi mai convine nimic si vad totul in negru... Peste doua luni incep serviciul (pe care nu il suport), Teo nu maninca singura si nu maninca decit la blender, nu am cu cine sa o las cind o sa ne ducem la servici si nu va mai spun cum face kk... prin ce chinuri trecem in fiecare zi pt ca ei ii este frica nu ca ar fi constipata, pur si simplu se tine sa nu faca[mariaj] La cresa nu o sa o duc in veci din motive f intemeiate! ok plec afara ci fi- mea ! va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor, Mira,cum sunt copilasii tai?Ati scapat de problema cu burtica?Multumesc de felicitari!Adevarul este ca Alex a trecut cu brio de dezamagire...e copil si banuiesc ca a luat totul mai usor decat mine.Isi vede de treaba in continuare. Monica,multumesc de urare!Il inteleg si chiar daca am fost tare suparata ,mi-a trecut acuma.Alex e ok..isi vede de ale lui si gata!A fost si a trecut. Dodolica,multumesc!Ma bucur ca si Alex gandeste asa cum zici tu...e un copil cu capul pe umeri,zic eu. Esme,multumesc mult de urare si stiu ca esti alaturi de Alex si intelegi cum sta treaba in astfel de probleme.Apreciez extraordinar de mult.Ma gandeam citind ce scriai cu pastilutele de stomac care fac bine la tuse,ca unde dai si unde crapa...haioasa treaba!Iar cu bunataturile care le tot construiesti...vai de capul meu!,balesc pe tastatura.... Lauriciule...sper ca pana la urma vei gasi o solutie la problema pe care o ai....poate faceti si voi un compromis cu o bona...Servici usor si fara probleme! Fetelor,va pup pe toate si sa aveti o zi excelenta!Mai vorbim! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fete minunate ! [hia] Ana, felicitari lui Alex pt. rezultatul obtinut ! [disco] Important este ca a participat, ca a vazut cum este la un mare examen. El a muncit, a fost pregatit, dar se pare ca altele sunt criteriile de notare. [V] E bine ca va are pe voi, alaturi, ca stiti cum sa-l incurajati pe mai departe. Bravo ! [flo2] Monica, imi cer scuze, n-am fost pe faza, cand ai plecat din tara. [:I] Povesteste-ne cum a fost prima zi de scoala a lui Alex ! Nu-i este greu sa invete totul in portugheza ? Ruxi, ce face ? Merge la gradi ? Mira, multumesc, esti o comoara ! [asia] [pup] [flo2] Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si tot ce iti doresti ! Te anunt cand soseste pachetelul. Insanatosire grabnica mezinei si sa scape neatinsi, David si Daria ! Asadar, ne anunti vreme rece si ninsoare, peste cateva zile. Nu ma mir, ca si in Ro s-a racit si se ploi, iar la munte lapovita si ninsoare. Ceea ce, noi si avem, de duminica seara incoace. [V] Gabi, te asteptam cu vesti de la oftamolog ! Esme, ce fain povestesti tu, despre ce bucataresti pe acolo ! [:)] Ai putea sa-ti faci un blog despre preparatele ce le pregatesti zilnic, dar sa pui si poze, ca altfel ne ia razna imaginatia. [;)] Ce face prietena cu bb nou-nascut ? Cum le este ? Sper ca sunt bine, sanatosi si vor ajunge in curand, acasa ! Laura, majoritatea mamicilor trecem prin framantarile astea, cand trebuie sa revenim la serviciu. Eu si acum, as sta acasa, daca s-ar putea. Dar as vrea si cateva ore in afara casei, sa ma deconectez un pic, sa fiu doar eu, cu ale mele ganduri...sa fac si altceva...decat ce as face acasa, deobicei. Daca e ff sociabila, Teo, precum ai scris, sigur veti gasi o doamna draguta pe care sa o placa. Si poate ca se va invata sa manance mai bine, daca nu va mai fi mami langa ea, sa-i faca mancarea la blender. [;)] Cu mamicile, copiii sunt mai mofturosi, mai sensibili la orice, ca doar, mami e acolo pentru ei, sa faca tot ce vor ei. [:)] Ai incredere ca va fi bine ! [flo2] Adriana, voi ce faceti ? Ii aduceti o surioara sau un fratior lui Razvan ? Trebuie sa preia cineva, stafeta de la Esme ! [;)] Fetelor, am [url="http://good-times.webshots.com/album/562664987MkYJjK"]poze proaspete[/url] din weekend ! De la aniversarea la care am fost, sambata si de la ziua mamei. Fetele s-au distrat cel mai bine, precum vedeti, au dansat mai tot timpul. [:)] Gata, ma apuc de treburi, desi, nu am nici un chef.... O fi vremea mohorata de afara, de vina ! O zi cat mai faina, va doresc ! [:)] [pup][grup]
Nina, mami de [zana] [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina"] Nina-Cristina[/url] (10.01.2002) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92439"]Diabet zaharat la copii[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114844"]Copii din 2002[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=108875"]Copii capricorn[/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114599"]Scorpiutze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Ana si eu am trecut, ca multi altii fara parinti bine pusi prin frustrarile pilelor si nici eu nu pot sa imi explic cum am reusit sa trec asa repede peste frustrari...dar prin clasa a Vii-a am inceput sa le dau clasa...fiindca nu mai lasam nimic neatins si lucram tot timpul cu ciorna. La Olimpiadele din a 4-a si a 6-a cica mi-am luat nota sub linia de nationala din cauza de "scris necaligrafic" de parca eram la olimpiada de romana. [:)] Nina daca as avea timp as tine jurnal integral, as tricota cate o bluza pe zi, as coase cate o rochita pe zi si as citii nu stiu cat...evident as face si blog la retete cu poze...Da' nu am tiiimp [:)]. Am noroc ca asa din and in cand mai dau cate o lectie de gatit la cate un prieten si noteaza ei ce si cum, ca eu sunt si ingrozitoare la notat, mai ales la retete noi. Hmmm...vedeti ca imediat apuc sa ma plang si eu ca la noi concediul de maternitate are 15 saptamani, asa ca din septembrie voi fi cu voiosie inapoi la munca. Da' deh, asta este si alta nu, trec eu si peste asta...poate ca nelipsind asa mult de la munca nu o sa imi fie greu sa revin iar cresa fiind aproape si avand posibilitatea sa alaptez fata oricand nu o sa ma faca sa ma simt chiar mama iresponsabila. Vorbesc in perspectiva, ca acu' nu ma simt deloc asa...aici toate mamele care lucreaza trec prin asta, ca sa nu spun ca sunt si din acelea care au doar 9 saptamani maternitate. Va pup cu drag pe toate, o zi buna, Esme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetelor. nina, nu acum.nu pot sa intorc.de abia ma inteleg cu razvan.e perioada aia de 3 ani de care toata lumea imi zicea si cum suntem amandoi scorpioni suntem la cutite.am o vecina care are baiatul de 5 ani si acum o fetita de 3 luni si ma uit cat o ajuta baiatul, e cuminte.poate doar asa.pai la cum tipa razvan prin casa iti dai seama ca un bb nu ar dormi. am reusit sa ne achitam masina, acum suntem pe la RAR cu actele si in acelasi timp sa-si scoata sotul autotizatia de instructor independent.are si un examen la armata pentru un curs de 40 zile.daca e sa-l ia iar stau 1 luna juma singura.acum pe 17 pleaca in tara sa-l dea. am reusit sa-l inscriu si pe razvan la gradinita pentru copiii cadreleor din armata.peste o saptamana-doua ma duc sa o vad mai ca lumea. am reusit sa ne achizitionam si noi un laptop ca era scandal.acum nimeni nu mai vrea calculatorul vechi.ca deh stai in pat ca boierul si butonezi. in rest munca multa, alergatura.noroc cu zilele astea mai frumoase de l-am mai tinut pe razvan pe afara. laura, bafta multa sa gasesti o solutie. ana, felicitari pentru alex.stiu ca eu am patit la bac asa.unii erau aproape de corigenta si la bac au luat 9.60 sau chiar mai mult.si eu abia am luat 8.62(ca proasta am dat chimie si au dat subiecte ca pt 2 ore/sapt desi noi eram pt 1 ora/sapt) dar asta e, m-am consolat.oricum el e destept si asta conteaza cel mai mult. va pup pe toate ca m-am intins. adriana&[aerob]razvan 01.11.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...