Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cheesecake


Recommended Posts

Salut! Vroiam sa va intreb ce retete bune de cheesecake ati facut, vreau sa fac pentru pitici. Eu am facut-o ieri pe cea de mai jos, e excelenta, dar vreau sa mai incerc si altele :) Ingrediente: * 12 biscuiti digestivi (se pot pune si de ovaz) * 50g unt topit * o lingura miere * 500g branza ricotta * 3 oua * 175g zahar tos * coaja de la o lamaie * 2 lingurite esenta de vanilie (eu am pus 2 fiole esenta de vanilie de la Dr. Oetker) * 200g smantana grasa * topping (fructe / dulceata) Se zdrobesc biscuitii, se amesteca cu untul si se pun pe fundul unei tavi, de preferinta cu fundul detasabil. Se amesteca restul ingredientelor (cu exceptia topping-ului) pana la omogenizare. Se toarna amestecul in tava peste blatul de biscuiti si se lasa la cuptor aprox. 40min. Se pune toppingul dupa ce se raceste. Pofta buna! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Weekend-ul asta nu scapa reteta ta! [:D] Precizez ca n-am esenta de vanilie, dar sacrific o lingurade cognac...[alcool] Eu fac un cheesecake fara cuptor: blatul din biscuiti si unt topit cu zahar, il las la rece cel putin o ora...apoi adaug crema din frisca(dulce) batuta tare amestecata cu Philadelphia fara sare sau alte mirodenii si un plic de gelatina dizolvata in putina apa calduta... Topingul il cumpar...si-l intind pe cake...Se serveste de la frigider... Cateodata il fac fara gelatina, iese mai moale si-l pun/servesc in cupe mari de inghetata Dbunny cu [copil] Daniel(23.11.2006) [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] [url="http://www.dropshots.com/dbunny_28"]Filmulete cu Prichindelu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...