Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Condica Salajencelor (40)


Recommended Posts



[biz][grup][bis] CONDICA SALAJENCELOR MAMICI CU [mamica] 1 BB Elutaf[RO]- mami de [bonjovi] for2nity[RO]- mami de [zana] diplodocus[rufe][curat][vase][spala][papica][vampa]- mami de [auto] claudiasabou[RO]- mami de [zana] silvana_salajan[hippi][papica][hippi] - mami de [hagi] si [gravi] +5 sapt giulia_71[RO] - mami de [hagi] mihaela_specht[EU] - mami de [cri] olim[EU] - mami de [bibe] MAMICI[mamica]cu 2 BB-ici[mamica] mihaela_s[EU] - mami de [zana][zana] anacezara[RO] - mami de [zana][zana] carmenardelean[RO] - mami de [auto] si [zana] bimilit[cafea][fum] - mami de [roker]si [haibat] In asteptarea lui [bibe] BlueEyes[RO] piticutz[usa] mikiriki[EU] DarkBendis[EU] Prietene[flo] aileene[EU]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Miha eu nu stiu ce ai inteles tu din relatare. Crezi ca io is [batcap] sa ma supar pe un pusti care imi spune Tu? Aici e vorba de atitudine! Cum te-ai simti tu daca cineva, sa zicem Diana (stiu ca ea nu ar face asta) te-ar ignora. Tu ai zice fa aia, ea sa faca altceva, sa vb cu ea ca si cu un perete? Sau mai rau sa isi loveasca colegii in timpul orei? Nu ma deranjeaza ca iese din clasa la baie de ex, si altii o fac, insa totul sta in atitudine. Asta ma deranjeaza. Si intr-adevar, problema e in familie.Dar acolo noi nu mai avem cum lucra. Din pacate altii care pot, nu o fac. [q] Noa, hai ca iar m-am intins ca o placinta. Va tzuc, azi merg la dr sa vedem ce o zice despre acidul folic. Si despre kilele mele. Apropo Adriana,ai spus ca ne zici cat ai dat jos cu masajul.... De Giulia nu mai stiti nik?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia , mai am azi si amine masaj si impachetare apoi luam masurile . Va spun in wek-end rezultatele . Despre acidul folic spunea ca a luat inainte sa ramana insarcinata si ca a citit pe net despre acest lucru si ca sunt pastilute mici . Si pe urma a pove cu dr. gine si a zis ca e ok si ca e bine de luat . " Carpe diem ! "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, eu am citit inca odata postarea ta in care povestesti despre copilul problema si nu pot intelege altceva decat ca te-a deranjat ca ti-a vorbit cu TU: Parca as vb cu peretii cand ma adresez lor, fac numai ce vor, azi mi s-a adresat tiganusul cu TU! Apoi mama matii TU esti cu mata! I-am zis ca ii poftesc parintii la scoala, sa vad saptamana viitoare daca vine cu ei. Noa erai nervoasa si poate de asta fraza asta ai scris-o mai cu foc, dar asta mi-a sarit cel mai tare in ochi din toata postarea. Dar asa e cand scrii, uneori se intelege altceva decat ai vrut tu sa scrii. In nici un caz nu m-am gandit ca ai fi [batcap] doar ma gandeam ca asa cer profii in Ro si ca asa e regula de bun simt, nimic altceva. Aseara dupa ce am scris m-am tot gandit sa sterg, ca oricum nu prea are importanta cum e in Suedia, tu ai nevoie de idei si sfaturi cum sa procedezi acolo. Apoi m-am gandit la altceva, dar nu stiu daca in Ro este...aici exista niste protocoale in scoli dupa care se merge in diferite situatii din acestea problema: copii indisciplinati, copii batjocoriti de colegi, etc. Si pana la urma se rezolva intr-un fel sau altul cu acei copii. Inteleg ca si tu ai facut referat, apoi cerere ca sa fie evaluat copilul, etc si nu s-a rezolvat nimic. E ciudat totusi, copilul acela deranjeaza ora si e considerat normal, asta mie nu mi se pare in regula. Undeva s-a gresit, poate nu ar fi o solutie rea sa insisti ca ai probleme in continuare, ca degeaba scrie pe hartie ca totul e OK cand practic nu este. Nu ma pricep la ce si cum poti tu face, inteleg ca parintii copilului nu sunt de folos, atunci trebuie sa mergi la un superior al tau, banuiesc ca e directorul si sa insisti cu problema ta. Parerea mea...e teorie pura, stiu asta...nu stiu daca rezolvarea practica e posibila. Cam atat, imi cer scuze ca am inteles altceva, aseara nu am mai apucat sa scriu ce cred eu despre situatie, ci doar sa dau exemplul locurilor unde traim acum. Din postarea ta de azi am inteles cum sta treaba, ai perfecta dreptate sa te deranjeze ATITUDINEA. [pup] [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita Miha, cum sa ma supar? Apoi sa stii ca si eu am vrut azi sa sterg postarea... [:D] Mi se parea ca suna in contradictie cu ce am scris ieri... Da asa este. Nu faptul ca mi s-a adresat cu TU m-a deranjat, ci faptul cum a zis-o. Sa vezi ce fata avea!!!![:0] Si nu ma deranjeaza doar pe mine, toti profii de la clasa se plang! Dar NMENI nu a facut numic! Sunt singura care i-am facut referat. Amu io ce sa zic? Eu am lucrat pana acum numai cu copii mari, astia inteleg, altfel vorbesti cu ei. M-am si gandit ca or zice colegii de la scoala respectiva ca merg eu acolo sa le fac ordine? Na, dar pe mine m-a deranjat teribil. Eu nu concep ca un copil NU poate fi educat. Pana la urma tot ii gasesc eu "coarda sensibila" si astuia, ca i-am gasit-o si celuilalt, desi cateodata imi pierd rabdarile. Astia dupa parerea mea sunt copii cu nevoi speciala, ei NU POT face ce fac colegii lor la clasa, singura problema e ca ar trebui sa fac ALTCEVA cu ei. Si asa am sa fac, numai ca am sa fac asta instiintand conducerea scolii printr-o nota. Asa, sa stie. Bia, multumesc. [pup] Adriana, asteptam masuratorile! [:D] Am fost la dr.... Si mi-a zis ca nu tre sa iau acd folic....Ca nu se da decat daca e necesar. Se pare ca a "simtit" ea ca la mine nu e necesar. [:D] Oricum, mi-a facut trimitere la cardiolog, amu is stresata pana ajung la unul. Nu stiti unde ar fi bine sa merg? E vreunul super-bun in Zalau? Undeva unde sa nu trebuiasca sa stau la coada.... Ca mooor si pana ajung la rand am tensiunea 200! [bang] Va [pup], fug sa fac ceva de [papica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebati de Giulia .... acum e plecata din Zalau , dar revine pe luni , probabil va intra sa scrie saptamana viitoare . Calin a fost racit si a fost suparata si ocupata in saptamana asta . De aceea nu a reusit sa intre pe forum . Otilia , nu stiu ce sa zic cu acidul folic , adevarul e ca eu nu am luat cu nic una din fete , dar se pare ca mai nou asa e "moda" . Mai citeste pe google cate ceva si vezi si tu daca are efecte adverse si oricum cred ca nu strica daca il iei . Sau ???? Da o cautare si vezi ce mai afli daca dr. nu te-a lamurit . Despre problema legata de acel copil , incerc sa ma pun in situatia ta si ma tot gandesc ce as face si , probabil , as merge pana in panzele albe ca sa-l pun la punct , as incerca ca si cu copiii mici care sunt incapatanati si fak doar ce vor ei . De ex. dupa 2-3 ture de pus cu forta la colt , la Paula tine figura . Cand sare calul , numai o intreb daca stie unde e coltul rushinii ( asa l-au numit la camin si am adoptat ideea si acasa ) si apoi 1-2 se cuminteste . Dar pana sa ajung aici o tineam efectiv fortat la colt , prima tura 1-2 minute , apoi cand era obraznica iar o puneam , ea iarasi se ridica si fugea in camera si scotea limba , eu iar fugeam dupa ea prin casa si o tineam fortat in colt . Acum numai ce ii arat sau ii spun de coltul rushinii si deja sta in "banca" ei . Eu iti doresc multa rabdare si succes in a-l educa pe acel copil si pe restul . Intr-adevar trebuie gasita o modalitate de a cuminti astfel de "specimene" . Va doresc noapte buna ! " Carpe diem ! "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, am inteles acum foarte bine ce te-a deranjat. Copilul acela e intr-adevar o problema si cred ca tine foarte mult de profesori sa-i gaseasca calea cea buna. Stiu ca nu e numai datoria voastra, dar se pare ca in cazul lui nu este alta varianta. E foarte buna solutia ta, sa te ocupi separat de el, cred ca ar fi foarte bine sa gasesti niste lucruri care sa-l atraga, sa fie interesat si sa-i placa sa stea la ore. Eu nu mai tin minte ce materie predai, dar daca e clar ca nu poti lucra cu el la nivelul clasei, dupa mine e cea mai buna solutie. Poate nu ar fi rau sa faci chiar o propunere in acest sens conducerii scolii, numai ca nu stiu cum va fi in clasele mai mari cu acest copil, ar trebui sa se stie ca atat poate si sa il lase sa termine clasele obligatorii fara sa se ceara prea mult de la el. Esential este sa stie cat sa-l ajute sa traiasca si sa-si gaseasca o slujba, sa primeasca o educatie la scoala daca acasa e imposibil. Nu stiu daca e posibil in invatamantul romanesc asa ceva, iar vin si spun ca teoria e frumoasa...si poate ma imbat cu apa rece [alcool]. Eu iti doresc mult succes, sa ne tii la curent, dupa mine e un caz demn de luat in seama si sunt sigura ca nu e singular. Insa copilasii astia ar trebui tratati separat, nu exclusi din clasele normale pentru ca asa se vor simti exclusi din societate, dar ar trebui lucrat special cu ei, altfel vor ajunge la fel ca parintii lor...si ar fi mare pacat... Ma mai gandesc la ceva, poate ar fi bine sa stai de vorba cu copilul, felul lui de a se adresa altor persoane reflecta o autoaparare, stii ca si vorba aceea: cea mai buna aparare e atacul...asa crede ca te tine la distanta. Pe langa asta e si lipsa educatiei si uite asa adunate toate, copilul asta nu stie altceva...decat sa respinga ca sa tina lumea la distanta, probabil el nu e decat tinta de batjocura a celorlalti, nimeni nu i-a acordat niciodata incredere(ceea ce ar trebui sa vina de la parinti, dar daca nu e de unde...). Noa nu stiu daca nu am aberat, poate eu nu as fi in stare sa pun in practica ce am scris...mult succes iti doresc! In alta ordine de idei, de ce te-a trimis la cardio? A "simtit" ca e ceva problema? Somn usor... [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...