Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Relatia mea ca si multe altele trece prim momente groaznice. Ne-am casatorit in urma cu 11 ani dintr-o dragoste nebuna. Problema a fost ca aveam niste varste foarte fragede: eu 18 ani, el 19 ani. Eu una am ramas mereu cu o urma de regret si un semn de intrebare. Parintii lui s-au suparat cumplit, nu m-au acceptat si din acest motiv am ramas sa locuim la mine. El, desi incerc sa-l fac sa simta ca e si casa lui, tot timpul imi reproseaza ca e casa mea. Asta mai mult cand trebuie facut cate ceva. De exemplu am placat cu piatra fata casei si aseara intr-o cearta cumplita mi-a zis ca a aranjat casa mea. Nu inteleg, eu mereu am privit-o ca fiind a noastra, ba mai mult, nu eu am fost cu ideea cu placatul casei. Dar asta este numai una dintre multele probleme. Cel mai tare ma supara ca de la un timp aproape seara de seara ( ar fii chiar seara de seara daca nu asi intervenii) se duce la un vecin, prieten cu care sta la cate o bere pana noaptea . Cred ca este influentat in gandire de el, pentru ca are in cap numai tampenii de la o vreme, iar ideile lui se tot schimba in rau. Drept urmare ce mi-au putut auzi urechile aseara: "De 2000 de ani incoace barbatul a fost seful in casa si femeia i s-a supus. Si vii tu acum sa ma educi pe mine? Eu te inteleg ca sunt alte vremuri si ca esti o femeie emancipata, dar asa nu mai tine!" Incercarea mea de educare era defapt incercarea mea de a petrece mai mult timp cu el. Nu vrea in nici un chip!Inteleg sa nu vrea sa stam in casa singuri, mai ales ca avem copilul la tara acum in vacanta, dar nu vrea sa iesim la o pizza, la plimbare. Orice propun nu vrea! In schimb daca propunerea vine din partea prietenului, e super! Chiar s-a intamplat sa vina cu aceiasi idee si propusa de mine nu a fost acceptata, dar de el da! Am ajuns sa ne certam groaznic datorita lipsei lui de interes fata de mine si fata de casnicia noastra. Cel mai rau a fost aseara, cand a spus cuvinte grele. Era parca iesit din minti. A inceput sa urle, m-a facut in toate felurile, a distrus un sul de tapet pe care dabia o cumparasem pentru camera copilului, dupa care a aruncat cu el in mine. Asta din punctul meu de vedere este chiar abuz . Niciodata nu l-am vazut asa! E o persoana foarte dificila, incapatanat si tafnos din orice, dar nu in halul asta! Ca de obicei mi-am calcat pe inima si am incercat sa-l iert ( desi jur ca nu-mi venea sa cred ce fac!), numai ca de data asta nu a vrut pur si simplu sa ne impacam. De regula daca suntem certati eu fac primul pas spre impacare. Incep sa iau in consideratie si divortul, desi mi-e foarte greu fiind la mijloc atatia ani si un copil. Mintea zice da! Numai ca il iubesc. Nu pot ierta ce mi-a facut. Nu e singura cearta, e cea mai groaznica totusi. E greu de trecut peste. De obicei incerc sa uit ca ne-am certat, pentru ca nu pot ierta complet, dar de data asta ce am sa fac? E prima dimineata in care nu ne-am vorbit! Nu m-a trezit ca de obicei sa-mi spuna ca e cafeaua gata ( singura lui legatura cu bucataria). Ceva ma face sa imi fie frica sa ne impacam si sa cred ca data viitoare cand ne vom certa va fi mai rau. Astept pareri! Mami de Denisache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[V] Imi pare rau ca treci prin asa ceva, sper sa puteti rezolva decent problemele, sotul sa-si revizuiasca atitudinea, sa fie deschis la dialog ... ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca de acasa, o saptamana, un week-end prelungit, cat poti. Pur si simplu sa vina acasa si sa nu stie de unde sa te ia. Sa vezi cum reactioneaza, ce te intreaba, s-ar putea crea prilejul unor discutii. Sa vada exact ce e aia femeie empancipata. Varianta mai light ar fi sa-l lasi o perioada in pace. Pleaca el, pleci si tu. Iesi in oras, plimba-te, du-te la o prietena, vino acasa mai tarziu ca el sau fii pur si simplu indiferenta cand vine in toiul noptii.Daca ii place sistemul, e cam clar ca nu mai aveti ce salva. Sper sa fie bine, desi, e o vorba..."oamenii nu se schimba, decat in rau". Cu fata cum se poarta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis ( nu am fost prea clara, e baiat) este sufletul nostru. Este practic seful in casa. Aici nu sunt probleme inafara de cele obijnuite din punctul meu de vedere: ba ca il rasfata prea tare, ba ca-i cumpara pre multe jucarii... da si daca il cearta nu imi pica bine. In mare e un tata ok. Varianta cu plecatul nu merge. In primul rand nu m-as simti eu bine sa plec singura un week-end, deci nu as face-o. Si apoi prietene prietene, dar sa stau pana noaptea.... Stiu sigur ca nu i-ar place. La fel de sigura sunt ca ce i-ar face deosebita placere ar fii sa stau acasa(adica sa nu mai lucrez) si sa fiu un fel de servitoare : pune masa , strange masa, fa curat si macare....etc. De aici si ideea cu epoca de piatra. Anul trecut cand mi-am schimbat serviciul, am avut aproape doua saptamani pe care le-am stat acasa. A fost cel mai fericit om! Piciul la fel era la mamaie, deci eram numai noi doi. A fost ca un mielusel. Mami de Denisache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui nona_denis
Denis ( nu am fost prea clara, e baiat) este sufletul nostru. Este practic seful in casa. Aici nu sunt probleme inafara de cele obijnuite din punctul meu de vedere: ba ca il rasfata prea tare, ba ca-i cumpara pre multe jucarii... da si daca il cearta nu imi pica bine. In mare e un tata ok. Varianta cu plecatul nu merge. In primul rand nu m-as simti eu bine sa plec singura un week-end, deci nu as face-o. Si apoi prietene prietene, dar sa stau pana noaptea.... Stiu sigur ca nu i-ar place. La fel de sigura sunt ca ce i-ar face deosebita placere ar fii sa stau acasa(adica sa nu mai lucrez) si sa fiu un fel de servitoare : pune masa , strange masa, fa curat si macare....etc. De aici si ideea cu epoca de piatra. Anul trecut cand mi-am schimbat serviciul, am avut aproape doua saptamani pe care le-am stat acasa. A fost cel mai fericit om! Piciul la fel era la mamaie, deci eram numai noi doi. A fost ca un mielusel. Mami de Denisache
faptul ca-i convine sa stai acasa e cam greu de schimbat. asta spune multe despre cum priveste el femeia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in locul tau as avea o discutie si cu prietenul sau daca are nevasta mai bine cu nevasta lui - asta numai daca sotul tau ca si comportament s-a schimbat dupa ce l-a intalnit pe acest amic. Este o solutie buna sa iei problema de la capatul de unde a inceput sa se propage.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

April, ai dreptate. Ma sperie modul asta al lui de gandire. Dar nu a avut aceiasi parere mereu. Si-a format-o in ultimii doi ani din cate vad eu si la inceput o zicea in gluma. Intre timp se pare ca a ajuns sa creada ce zicea. Tuinea, m-am gandit si eu sa vorbesc cu sotia lui, dar am ajuns la concluzia ca nu e o idee prea buna. Legatura lor asa a fost mereu. El face ce vrea si ea se ocupa de restul. Adica el pleaca unde vrea cand vrea, iar ea are grija de casa, copil, serviciu. Iar daca ar fii sa vb cu el, m-ar privii ca pe un martian! Mami de Denisache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nona, ceva nu e ok cu sotul tau. Este frustrat - nu stiu de ce, si asta rezulta in respingerea a tot ce vine din partea ta. Parca cumva ori iese ce e mai rau si voievodal din el sau face asta dinadins ca sa te scoata din sarite. Deduc ca nu a fost un sot rau, si ca este un tata bun - asa cum stie el, cumparand peste masura. Cum se poarta cu copilul? Cred ca este esential. Apoi iti mai spun ceva: nu inteleg cum un sot iese singur de n ori la beri cu prietenii. Noi iesim impreuna in 99% din cazuri. A fost el plecat, da' dc a fost ceva important am iesit fara el cu prietenii comuni sau invers. Singurele lui "evadari" sunt la pescuit, tot cu baietii din gasca, dar': mi-e drag cand merge chiar daca comentez ca ma lasa singura cu fetele si nu mi-e usor. Si daca iesim cu fetele din gasca, atunci stau taticii cu copiii. Asa ca suntem cumva chit [:D]. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nona, inteleg intr- anumita masura prin ce treci. Si incerc sa te ajut cu un sfat, atat at pot acum, dupa ce in cazul meu faptul e consumat. Pe scurt, noi ne-am despartit, el avea o alta relatie bla bla. In ultimul timp, o tto ardea cu unu pe care eu nu il sufar, tocmai ptr ca s-a dovedit ca a avut o influenta mare si prossta aspura lui: el a fost slab, asta e. Incepuse sa ma inebuneasca ca el simte nevoia de libertate, una doua iesea cu ala, ma tampise, parca era nebun. Si chiar a avut o mare influenta negativa chestia asta (ala singur, distractii, i s-a facut alui meu de libertate...). Acum...nu stiu ce sa zic. ideea e ca dc face crize din astea, nu prea ai ce discuta cu el acum..exact ca si cu copii mici:lasa-l sa se calmeze. Lasa-l sa se duca, da-i putin spatiu. Si cand s emai linistesc treburile, incearca sa discuti calm cu el. Incercati sa gasiti un echilibru, nu ii impune nimik acum, nu il ingradi,ca fuge mai tare....Sria intr-o carte care mie mise pare tare desteapta (barbatii dp marte, femeile dp venus) ca barbatii sunt ca elasticul: se apropie, si simt nevoiasa se indeparteze, ca sa se poata apropia iar. Iar dc te duci dupa el, il faci sa fuga mai tare(asta am citit-o dupa ce m-am despartit,ghinion..). lasa-l putin. Vezi-ti de ale tale, chiar dc stai acasa si t eumpli de draci. Si apoi, explica-i calm cum ca voi sunteti doi, nu doi separat, ptr ca dc chestia asta tine prea mult..chiar nu e bine ptre relatia voastra. Tine-l sub supraveghere, dar da-i putin spatiu sa vada sie l ce vrea. Uite, al meu acum e singur, nu-l mai tine nimeni, si s-a dus cu ala toata ziua o perioada, acum s-a calmat, zice ca s-a plictisit. vezi u, nici prea multa libertate nu e usor de suportat... dar..fii cu ochii-n patru:iesitul asta cu baietii pe mine ma dispera, si nu e un lucru normal intr-un cuplu,asta clar...Dar poate cine stie, se strange elasticul si se calmeaza. Din ce vad eu, el poate se simte putin neluat in seama. neapreciat. Dc e mai orgolios, sufera din asta. fii mai diplomata si arat-i ca il apreciezi, lauda-l, arata-i ca ai incredere in el, incerca sa te abtii sa mai dai sfaturi fara sa ti le ceara (asta-i tot din cartea aia, poate ar trebui sa o citesti...). Vrea sa fie si el barbat si nu poate :D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...