Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Obiceiurile mierlelor


Recommended Posts

In copacii din jurul blocului nostru, pana acum vreo luna, erau multe mierle [il]. Dimineata devreme si pe inserat, era o incantare sa le asculti. Mierlutele astea se trezesc primele si se culca ultimele dintre pasari. Sunt mai harnicute decat vrabiutele si gugustiucii si porumbeii. Chiar si decat ciorile :-). De vreo luna insa, au disparut brusc. E ataaaat de trist fara mierle!!!! [q] Stie cineva ceva in legatura cu mierlele? Or fi acuma ocupate cu puiutii si de aia nu mai canta? E posibil sa migreze pur si simplu intr-o bunazi in alta zona? E o perioada a anului in care se stie ca mierlele nu canta? Eu nu tin minte sa se mai fi intamplat asta dar, in alti ani, in perioada asta eram plecati de acasa. Vreau mierlutele inapooooi!!!! [q] [url="http://youtube.com/watch?v=997RTKzc39c"]Mr Blackbird[/url] [il]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca vrei un raspuns avizat cu adevarat, du-te duminica la targul de animale din Parcul Plumbuita (la Doamna Ghica). Cei care vand pasari acolo stiu aproape totul despre ele. Eu am avut "nelamuriri" cu o privighetoare pe care am gasit-o pe terasa. Singurul pericol e ca s-ar putea sa te intorci de acolo si cu alte animalute..[il] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Martie! [flo] Daca au in targul ala si mierle, le cumpar pe toate si le dau drumul cand ajung acasa. Macar uneia sa ii placa in copacii nostri si tot ar fi bine :-). Dar voi auziti in perioada asta mierle cantand pe langa casa?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca in perioada asta isi cresc puii si nu le mai arde de cantat![;)] si la noi e plin de mierle, vin la mancare zilnic (cumpar graunte la kg ca nu mai fac fatza cu painea[:D]), sunt si multe vrabiutze si turturele si cred ca si-au notat adresa mea ca zilnic se prezinta pe pervaz![:D] dimineata la 5 fix incepe concertul![help] trebuie sa inchid toate geamurile altfel adio somn....(acuma ca m-ai pus pe ganduri, parca le aud mai putin de ceva vreme[alcool]). ziceam de mierlele cu pui, am vazut zilele astea multe, aia micii sunt boschetari (adica stau pe jos prin boschetzi, nu stiu sa zboare) si cum apare mama cu papica ies fugutza din ascunzis si tremura de parca-s pusi pe vibratzii.[:D] Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetele! [flo] Da, trebuie sa fie in vreo pauza ceva. Uite, am fost si sambata si aseara in Herastrau si nici acolo nu am auzit mierle [:-/]. Si, ambele vizite au fost pe inserat, cand ele sunt in toiul triluitului [il]. Mihaelk, e grozava cateaua ta! [il] Cat e de inteligentaaa!!!!! :-) Ai pozici cu ea? Tdi, tu stai la curte sau la bloc? In ce le pui grauntele? Nu papa tot turturelele si porumbeii? Cum reusesti sa salvezi ceva si pt. mierlute?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui denizel
Multumesc, fetele! [flo] Mihaelk, e grozava cateaua ta! [il] Cat e de inteligentaaa!!!!! :-) Ai pozici cu ea?
Denizel, multumesc mult pentru aprecieri.[flo] In general, animalutele astea sunt tare inteligente. Am si un motanel foarte istet. Nu am poze, dar voi face.
**blonda rau**
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai, poate canta altceva acum si nu-i mai recunosti cantecul, ca la cat zgomot e in Bucuresti... http://74.125.39.104/search?q=cache:HH5K5cpVoyYJ:www.realitatea.net/marea-britanie--o-mierla-din-zona-sumerset-imita-sirenele-ambulantelor_313567.html+mierla&hl=ro&ct=clnk&cd=7&gl=ro&lr=lang_ro Langa mine se construieste un ansamblu de vreo 4 zgarie-nori (horror), cred ca saracele fac deja ca bormasinile[:D] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana] Al doilea link merge, nu stiu de ce [:-/]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui denizel
Multumesc, Martie! [flo] Daca au in targul ala si mierle, le cumpar pe toate si le dau drumul cand ajung acasa. Macar uneia sa ii placa in copacii nostri si tot ar fi bine :-). Dar voi auziti in perioada asta mierle cantand pe langa casa?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

Nu cred[:D], adica nu chiar pe toate, tocmai vazui un anunt cu "vand mierla - 600 euro", ma rog, era galbena. Dar oricum mierla nu canta in colivie. eu vad ca in toate poeziile, povestioarele etc., zice ca mierla canta primavara (mai ales in mai), poate asta-i smecheria, canta primavara doar[:-/] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Tdi, tu stai la curte sau la bloc? In ce le pui grauntele? Nu papa tot turturelele si porumbeii? Cum reusesti sa salvezi ceva si pt. mierlute?
Stau la caso-bloc[alcool], adica intr-o casa cu (2) apartamente, am si spatiu pe afara...mancare le pun pe terasa si jos in curte...mierlele sunt avantajate ca circula si la ore cand alte pasarele dorm, adica le-am vazut si seara tarziu cand era deja intuneric. Porumbei nu sunt deloc iar turturele destul de putine, ma bucur mult cand le vad, vrabiute sunt destul de multe...mai vin si alte pasarele mici care habar n-am cum se numesc. Teddy si [zana]Alyssa (05.05.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...