Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama purtatoare -da sau nu


Recommended Posts

georgia, multumesc de aprecieri... sunt rezultatul celui de-al doilea FIV. Multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoase si normale si totul e OK. Va doresc si voua cat mai repede cel putin un bebe! Lachi mamica de[fetita]Karina si [fetita]Iris http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Of, Catalina... [pup] Nici nu pot sa-mi imaginez durerea prin care treci. Eu stiu cat de mult doare doar la 4 fiv-uri nereusite (si doare rau), dar la tine... Si eu ma gandesc serios la varianta cu mama purtatoare, pentru ca de fiecare data am avut embrioni super, dar rezultatul 0. Voiam sa incerc cu mama purtatoare chiar din toamna asta, dar eu fac urmatorul fiv in Austria si ei nu accepta asa ceva si mi-au tot spus ca, daca am rezolvat problema cu trompele si avand 29 ani, sa mai incerc o data. Daca nu reusesc nici acum, in primavara 2009 voi face fiv cu mama purtatoare, oriunde in lume unde se accepta asa ceva. Despre cadrul legislativ, am o prietena foarte buna care a fost avocat si acum e notar, care mi-a spus ca se va ocupa ea de toate actele necesare pentru asa ceva. Deci, am inteles ca se poate, iar pe certificatul de nastere al bebeului sunt trecuti direct parintii biologici. DAR, trebuie sa mai incerci! Poate a fost doar... nici nu stiu ce nume sa-i dau... Te pupic dulce si, fruntea sus! Aly-"Inca mai sper..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui cristal1995
Of, Catalina... [pup] Nici nu pot sa-mi imaginez durerea prin care treci. Eu stiu cat de mult doare doar la 4 fiv-uri nereusite (si doare rau), dar la tine... Si eu ma gandesc serios la varianta cu mama purtatoare, pentru ca de fiecare data am avut embrioni super, dar rezultatul 0. Voiam sa incerc cu mama purtatoare chiar din toamna asta, dar eu fac urmatorul fiv in Austria si ei nu accepta asa ceva si mi-au tot spus ca, daca am rezolvat problema cu trompele si avand 29 ani, sa mai incerc o data. Daca nu reusesc nici acum, in primavara 2009 voi face fiv cu mama purtatoare, oriunde in lume unde se accepta asa ceva. Despre cadrul legislativ, am o prietena foarte buna care a fost avocat si acum e notar, care mi-a spus ca se va ocupa ea de toate actele necesare pentru asa ceva. Deci, am inteles ca se poate, iar pe certificatul de nastere al bebeului sunt trecuti direct parintii biologici. DAR, trebuie sa mai incerci! Poate a fost doar... nici nu stiu ce nume sa-i dau... Te pupic dulce si, fruntea sus! Aly-"Inca mai sper..."
Mama biologica nu cred ca poate fi trecuta pe certificat, cu tatal in schimb e mai usor. Cunosc o familie care a avut grija de o femeie insarcinata si care era de acord sa dea copilul spre adoptie. Sotul s-a dat drept tatal copilului si a fost trecut pe certificat iar ea l-a adoptat. Ca sa revin la subiect, cine accepta sa fie mama purtatoare inseamna ca are suflet mare, eu as apela la metoda asta cu cineva f apropiat din familie. Tin minte ca am vazut un film in care o femeie a acceptat sa fie mama purtatoare pt fiica ei, in cazul asta n-as sta pe ganduri, normal pt copilul tau faci orice. Numai ca realitatea este altfel, femeile descopera destul de tarziu ca nu pot ramane insarcinate, cand ai 20-25 de ani nu prea iti faci griji.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la aceasta varianta si chiar am studiat cate ceva. Intr-adevar se poate face un act la notar prin care in certificatul de nastere se trec ambii parintii naturali , dar acolo nu se poate stipula nimic referitor la bani. Pt bani pe mine m-a sfatuit sa facem un act ca si cum mama purtatoare a imprumutat suma de bani cu care ne-am inteles si ca se obliga sa o returneze in termen de 1an. Asa o poti constrange in cazul in care o apuca "dragul " de copil si nu mai vrea sa-l dea. Probelma mea e ca toata acesta chestie costa mai mult decat as putea duce -analizeprmergatoare FIV si dupa ET tratament -suma datorata mamei purtatoare -intretinerea pe perioada sarcinii; mancare , haine , medicamente, analize, vizite la dr, pofte , mofturi. -nastere si lauzie. Si ar mai fi ceva, sunt persoane cu care discuti, ajungi la un rezultat , iar cand sunt puse in fata faptului ezita sau chiar renunta. Eu una inca ma mai gandesc cristinici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...