Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa rabd, doar de dragul copilului?


Recommended Posts

Buna,imi vine sa plang cand ti-am citit povestea.Eu am fost casatorita 10 ani ,in toti anii astia nu imi amintesc sa fi fost fericita,si asta pt k ma gandeam la vorba la bine si la rau ,dar rau era pt mine nu pt el...ma privat de multe si am pierdut multe in viata de ex:sa fiu langa nepotelul meu cand s-a nascut sau sa petrec sarbatorile k familia mea ,m-am aplafonat.Am nascut o fetita crezand k se schimba asta dupa 5 ani de casnicie,nu a fost asa .fetita mi-a dat puterea sa divortez sa aiba parte de ceva mai bun,divortul a durat 3 luni dar a trebuit sa bag divortul in,orasul in care m-am casatorit,legea mi-a dat mie fata si cred k in orice tara prima data are dreptul mama .tu o sa castigi copilul nu iti fie frica trebuie sa sa ai putere sa sti ca romancele sunt f ambitioase si ai sa vezi k atunci cand o sa faci primul pas ,o sa-ti fie din ce in ce mai usor.pleaca nu mai sta ,gaseste orice motiv si ai sa reusesti ,intereseaza-te si fa totil k cap.PS :AM CUNOSCUT UN BARBAT ACEEASI VARSTA K MINE SUNT IMPREUNA K EL NE IUBIM SI IMI IUBESTE FETITA MAI MULT DECAT TATAL ADEVARAT CE VREI MAI MULT...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt doua puncte pe care vreu sa le ating in aceasta postare: 1. eventualul servici. 2. mai doreshti sau nu sa mai fi casatorita cu omul tau. 1. ce e aia nu te lasa sa itzi iei servici, adica sa te duci la munca? daca asta vrei, pai asta faci. Eu cred ca decat sa itzi iei copilul si sa fugi in tzara, ca oricum e prea complicat pana la anul (nu zic sa nu o faci la anul cand se rezolva cu actele), mai bine discutzi cu rudele lui, eventuale sau potentziale nane la copil, itzi depui CV-ul si te duci la un interviu. Ieshi in parc cateva zile si te imprieteneshti cu o fata, pe care ulterior sa o iei cu tine cand va veni timpul sa mergi la interviu, sa stea cu copilul in afara cladirii unde va avea loc interviul pentru job. Te duci seara acasa si-i scri un fel de scrisoare in care ii spui ca din motive obiective doreshti servici, ca nu mai suportzi sa stai intr-o colivie si ca te-ai angajat, ca copilul va sta cu cutare si ca daca el maine moare tu ramai in aer, ca nu ai vechime pe cartea de munca si ca vrei sa nu mai depinzi de el financiar, nu vreis a te mai imbraci de la second hand si ca vrei sa ai bani pe mana, ca e normal sa ai banii tai, sa nu mai fi la mana lui ca numai ideea si te repungna. Ii spui si motivul pentru care ai scris scrisoarea, ca el nu te aude niciodata si nu te ia in seama, ca ceea ce-i scri este ceea ce vei face si ca nu ii ceri parerea, ca de asta depinde ca voi doi sa fitzi fericitzi ca nu potzi fi fericita facand numai ce vrea el ca si tu ai vise si ca tu nu vezi casnicia asha cum o vede el, ca efectiv din cauza ca te-a inchis ca intr-o colivie si nu ai nici un cuvant de zis tu nu mai eshti fericita si ca asta vrei tu. Daca nu mai vrei sa mai fi cu el, problema se pune altfel. Cade varianta 1 si atunci trebuie sa iei din banii aia putzini pe care tzi da el si sa pui deoparte cat potzi, astfel incat sa strangi bani de avion. Te perpeleshti ca tzi s-a facut dor nebun de casa, cateva zeci de zile pana cand el improvizeaza o excursie de cateva zile pentru Romania, sau te lasa pe tine sa te duci acasa sa-tzi vezi familia si-zti da acordul sa pleci cu copilul. Daca nici asta nu se poate, ciocul mic si joc de glezne pana itzi ies actele sa potzi sa te intorci anul viitor. Daca nici asta nu se poate, incearca sa-tzi aduci aminte ca tzi-ai dorit familia si copilul si sa lucrezi putzuin psihic la tine. a. Sa incerci, pe cat se poate sa-tzi faci prieteni, chit ca vorbeshti cu strainii in parc cand ieshi cu copilul. Te bagi in seama cu mamici, sau ieshi cu rudele lui la un suc, la o plimbare, la un gratar, la ce o insemna la voi acolo ieshit din casa; b. sa incerci incet incet sa-i aratzi ca el este sotzul tau nu stapanul tau, sa faci ce vrei tu, daca vrei sa ieshi din casa sa nu stai sa-i dai raportul, sa ieshi efectiv, daca vrei o hainutza pentru copilul tau care se poate cumpara din alt loc decat second hand sa te duci si sa o iei ca asha tzi s-a pus tzie pata, sa-i spui ca vrei bani, sa-i spui de fapt ce vrei tu; c. sa te debarasezi de frica de a deschide gura chiar daca el nu te asculta sau nu are timp de tine, sua te repede... invatza sa te repezi si tu la el cu gura si ai sa vezi adevarata lui fatza (ziceai ca nu e afemeiat, ca nu te loveshte ca nu e violent si ca se poarta bine cu tine). Exista mai multe nuantze ale purtatului astuia bine cu tine. Nu se poarta rau cu tine pentru ca nu ai indraznit sa-i spui ec ai pe suflet si e foarte posibil sa te temi aiurea sa deschizi gura. Daca tu nu ai curajul sa-i spui lui verde in fatza, asha cu el o face "dintr-o bucata", el nu are de unde sa stie ce vrei tu. Poate omul cauta sa fi si tu fericita , dar trebuie sa-i spui ce vrei; d. tu nu eshti catzel sa te scoata el cu copilul din casa la plimbare. O potzi face si singura. Il potzi lasa singur in casa si sa ieshi pur si simplu sa te plimbi ziua in amiaza mare; e. o avea servici, si nu-i arde sa te scoata la plimbare, dar mai exista si weekend; f. cand te consultzi cu sotzul tau in anumite privintze, nu-l mai lasa pe el sa aiba cuvantul decisiv. In loc de stii ash vrea sa ma angajez, ma lashi sa ma duc la munca. te duci si-i spui: de maine vezi ca-mi caut servici. Si eu faceam gresheala asta. Ma duceam la el sa-l intreb daca am voie, sa fac ceva, de parca trebuia sa am acordul, avizul, incuviintzarea, domniei sale nababul Romaniei care detzine puterea absoluta asupra mintzii mele si asupra vointzei mele, ca si cum eram la stapan. Incet, incet, nu dintr-o data i-am aratat ca el este sotzul meu, un om cu care m-am hotarat sa ma casatoresc, sa am copil (nu neaparat in ordinea asta) si ca stau cu el prin prisma vointzei mele, dar ca nu e nimik batut in cuie, el neavand titlu de pur administrator al vointzei mele sau al destinului meu. Viatza mea este in mainile mele, nu in ale lui. El nu face ce vrea cu viatza mea si a copilului meu, ci eu sunt cea care hotarashte care este cursul vietzii mele. Si la mine in aceasta privintza e inca mult de munca, pentru ca genul asta de sotzi, care sunt atot posesivi si atotstapanitori peste familia lor sunt greu de induplecat. Se lupta din greu sa-shi pastreze pozitzia de stapani si nu accepta ushor sa li se dea peste nas si sa li se spuna care este normalitatea, accepta foarte greu ca nu detzin controlul in toate sectoarele de activitate ale nevestelor. Pe tine nu te lasa la munca din doua motive. Copilul, care automat nu mai este la fel de bine ingrijit, daca il lashi sa stea cu altcineva cat eshti tu la munca si suprematzia lui asupra ta. El automat, daca tu itzi iei un alt job nu te mai poate controla. Pentru ca nu mai eshti la mana lui total din punct de vedere financiar si pentru ca ai ocazia sa intalneshti oameni care itzi pot da idei. In varianta lui sa-tzi bage tot felul de idei in cap sa te invetze cum sa te descurci cu anormalitatea pe care a instaurat-o el. Plus ca daca te duci la srevici, nu mai stai toata ziua casa, mancare si curatzenie, sa stai sa ii pui masa calda, sa il bibileshti pe el. devi o problema si tre sa stea cu ochii pe tine sa vada ce execurti. El ishi asigura linishtea tzinandu-te acasa. Itzi ocupa timpul cu copilul si te leaga astfel de casa, iar el sta linishtit. Revin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

happy -in -to, am o rugaminte. Ca sa evitam un atac la persoana, incearca sa-tzi vezi de treburile tale. Am marea rugaminte sa te abtzi in ceea ce ma priveshte. Si in acest topic itzi atrag atentzia ca asta nu este unul dintre mirajele mele, nu tzi-am cerut nici o parere cu privire la problemele mele si am marea rugaminte sa te abtzi de la comentarii off topic. Daca vreau sa dau un sfat - il dau, nu trebuie sa cer voie de la tine sa o fac si nu eshti in masura sa imi spui tu ce am de facut decat daca itzi permit eu. Multzumesc anticipat pentru intzelegere. Tot off topic: eu sunt ok ACUM.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirajele...au fost ale tale?!?Ciudat ...eu credeam ca au fost ale Dianeiintruder...Oricum...multa sanatate,va doresc!Si puterea de a va elibera!Nu putem stii niciuna dintre noi ce ne va aduce ziua de maiine si...cum am reactiona.De la vorba la fapte...e cale lunga...Intelepciune sa puteti alege calea cea mai buna,sper sa aveti! [url="http://profile.imageshack.us/user/szoloseb/"]Album foto[/url] | [url="http://img511.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img511/413/1181585826yxn.smil"]Slideshow[/url] [url="http://img158.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img158/6384/1184010470zi9.smil"]excursie[/url] [url="http://www.sonia.as.ro/"]ajutati o fetita minunata![/url] [url="http://img293.imageshack.us/my.php?image=excursie061ah3.jpg"]casuta noastra[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noideea, nu se vrea un atac la persoana, dar nu crezi ca sfaturile au greutate cand sunt intarite de fapte? Sunt egale cuvintele lui Ghita betivul satului cu ale unui om intelept care a pus fapte in spatele vorbelor? de aia si mie mi s-a parut strange sa te gasesc pe un topic cu multa durere si framantari, dand sfaturi pe care tu insati nu le urmezi! sper ca maha sa gaseasca drumul cel mai usor catre o viata linistita Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noideea, Dianaintruder, Roxana sau cine esti... sa dai un sfat este ok, dar sa dai sfaturi si exemple nereale din viata ta inseamna ca induci lumea in eroare! Cind ai fost TU stapina pe viata TA??... Vorbesti ca sa te afli in treaba cind de fapt te tavalesti in noroiul de viata pe care ti-o ofera barbatul, stapinul tau suprem! Maha, pentru a iesi din situatia in care esti iti va trebui multa diplomatie si rabdare. Nu esti pe terenul tau, asa ca va trebui sa te faci frate cu dracu' pina treci riul! Fa-ti in minte un plan concret pe care sa il pui in apliacare incet- incet. Cind spun ca il pui in aplicare nu inseamna schimbari bruste. Asta ii va creea suspiciune si se poate intoarce impotriva ta... Incearca sa devii un pic mai independenta in fiecare zi, sa iti fortezi hotarele de confort... Iesi la plimbare singura, vorbeste cu lumea din jur, cu vecinele, iesi afara la o cafea cu o prietena, ia cursuri de interes general, ofera unei batrine sa faci piata cu ea sa o ajuti...etc... Pune un pic de bani deoparte. Restul de la piine, ce gasesti marunt pe la el prin buzunare... Daca stii sa tragi la masina, ofera vecinelor sa scurtezi pantaloni, sa tragi un tiv contra un cost micut... Gindeste-te ce poti face sa iti iasa un ban stind acasa, chiar avind grija de un copil-doi din vecini... Fa copiii la toate actele pe care le ai, pe care le aveti. Tine-le intr-un loc secret, sa nu stie el. Iti va fi de folos. Odata ajunsa in Romania fii ferma si nu te mai intoarce inapoi, unde te simti vulnerabila si neajutorata! Nu te mai baga niciodata in situatii din astea dificile...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa vreau sa fiu off topic nu pot decat sa [:)]. On topic: ramaneti "on topic" altfel sterg mesaje fara regrete. Off topic: Finute observatoare avem pe DC - adevarate detective [:)]. End off topic. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...