Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul iti schimba viata si in bine si in rau


Recommended Posts

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu putin timp in urma,raspunsesem altui subiect unei mamici care aproape ajunsese la epuizare,am fost laudata de cateva fete(multumesc Doamnelor),judecata de altele si aproape "decapitata" de altele. Cand apare copilul in viata noastra o mai mare bucurie ca aceasta nu poate exista,nu stim cum sa facem totul sa fie perfect,toata atentia este asupra noului nascut,tot ceea ce am visat cele 9 luni,ca sa nu spun o viata intreaga,vrem sa punem in aplicare,vrem sa fim mamici perfecte,si nimeni nu ne poate blama ptr aceste sentimente. Intervine oboseala,in caz ca nu avem pe nimeni,in afara partenerului sa ne fie de ajutor,pe langa leganatul,alaptatul,schimbatul bebelusului intotdeauna avem ceva de facut(eu una,dupa 2 saptamani a trebuit sa ma intorc la servici,deh,legile tzarii) fara sa vrem uitam de aproapele nostru,fapt care mai tarziu,in timp,poate ajunge la racirea relatiei.Am trecut si noi prin aceste momente,incet-incet a inceput sa mi se atraga atentia ca sa nu spun sa mi se reproseze,nu mi s-a cerut imposibilul,avea nevoie de la mine de o mangaiere,de o atingere,de o vorba buna...Chiar daca sunt plecata de 18 ani din tzara,am venit aici un copil,intotdeauna imi amintesc de obiceiurile noastre,tin 'cu dintii" la tot ce inseamna romaneste,vreau sa-mi cresc copilul exact cum am fost noi crescuti,gatesc romaneste,respir romaneste. Intotdeauna trebuie, si subliniez,sa avem timp si ptr partenerul nostru,avem nevoie si de intelegerea lui,intr-o familie cu un nou nascut trebuie sa participe ambii in egala masura,si barbatul trebuie sa fie implicat,ceea ce rar se intampla in unele cazuri,spre dezamagirea noastra.Cateodata simt ca voi claca,dar de fiecare data "ma scutur" si trebuie sa merg mai departe,am un copil care asteapta totul de la mine,si din inima ii daruiesc tot ceea ce este mai bun.Mi se reprosa(si astept confruntarea in caz ca nu treci cu vederea peste raspunsul meu S)ca pacat ca sotul meu este pe prim plan,total eronat S,dar mi se pare normal si corect ca sa nu ne neglijam si restul familiei,in special cand este vorba despre perechea noastra,cateodata ne culcam pe urechea"ca lasa,i-am facut copil,trebuie sa inteleaga",si sotzul meu asteapta ceva de la mine,dupa cum spuneam,o mangaiere,un sfat,o vorba buna. Alina T,nu stiu daca ai pe cineva care te poate ajuta,parinti,surori,macar cateva ore la sfarsitul saptamanii sa fiti doar voi doi,sa va relaxati,sa-l asculti pe sotul tau,sa aveti pur si simplu doar timpul vostru cum era pana sa se nasca bebelul,probabil ii lipsesti,ii lipseste femeia de altadata care acum este numai mama. Multa bafta Alina!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde de noi sa ne facem timp unul ptr. celalalt. Noi avem o fetita de 2 luni (joi), care e lumina ochilor nostri, e absolut perfecta si stam de multe ori imbratisati langa patutul ei cand ea doarme si o admiram. Sunt grozav de obosita, dar tot imi fac timp ptr. el. Imi rup din timpul de somn o juma de ora- o ora sa stau la povesti cu sotul meu, si nu o fac ptr. el, ci ptr. noi, ptr. noi 2 si ptr. Victoria. Acum cateva seri cand m-a invitat sotul meu sa intru cu el in hot tub ptr. 20 de minute, crede-ma ca toto ce vroiam era sa merg in pat; in schimb, m-am schimbat in costumul de baie si am stat la povesti in jacuzzi o ora. Si povestim cate putin in fiecare seara. Faceti si voi un efort! _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind vreau sa o felicit pe Desiree(n-am stiut ca s-a nascut minunea voastra)Felicitari,sa va traiasca ,sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!![flo][flo] Alina,si mie mi se pare ca titlul ales de tine este putin neinspirat. Si la fel ca ceilalti forumisti am senzatia ca dai vina pe copil pt. ca relatia voastra s-a racit! Eu zic sa cauti "vinovatul" sau "responsabilul" in alta parte.Incepe cu tine ,apoi cu el si extinde putin in afara familiei...(vezi cazurile in care de fapt o "ea" era motivatia acestei distante). Dupa aproape 8 ani de casnicie si 3 copiii pot sa-ti zic un singur lucru,"comunicarea este cheia"! Nu stiu daca ma crezi,dar acum sunt mult mai fericita decit am fost in "luna de miere",luna in care am ramas gravida si au inceput nebunelile mele...Asta a fost singurul hop in relatia noastra dar l-am trecut cu brio ,am mai facut 2 copii (dar acum stiam la ce sa ne asteptam amindoi ,toane,ifose,scleroze si sotul a rabdat eroic[:D]) Chiar daca acum esti mama,nu uita sa fii si sotie!!!Sfat valabil pt. toate mamicile! Stiu ca e greu,si va rog sa nu-mi ziceti ca nu aveti ajutor ...nu ziceti pt. ca stiu.Oh,cit de bine stiu cum e! Dar asta e![:D] sotul meu ma invata fff multe lucruri pe care barbatii(sau majoritatea lor) nu le spun sotiilor lor.Trucuri cu care iti poti efectiv juca barbatul pe degete!Exact asa imi zice! "Tu poti sa faci cu/din mine ce vrei ,daca vrei sa o faci!O femeie are puterea asta!" As scrie mai multe dar nu vreau sa se interpreteze a lauda! Te rog,nu da vina pe copil!Copilul iti schimba viata doar in bine!Slava Domnului ca e sanatos.Eu merg de o sapt. la spitalul de copiii si crede-ma ...Doamne!nu-ti poti crede ochilor ce vezi,si cu toate astea parintii zimbesc!Au puterea sa zimbeasca! Mult succes! Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa-ti spun decta atat: cand ai copil sau copii prioritatile se schimba! planificarea este cea mai importanta chestie care poate ajuta. Sa te imparti intre un nou nascut si sot care de multe ori este si e un copil mai mare este dificil dar nu imposibil. Tu nu ai vrut copilul, nici nu ai fost pregatta pentru pasul asta deci va fi u pic mai dificil sa te acomodezi. Eu as sapa mai adanc sa vad ce s-a schimbat in viata lui. De obicei tataicii de nou nascuti traiesc o experienta pe care sotul meu o descria ca spectaculoasa. El nu s-ar fi dezlipit de langa fica-sa. Pe mine simteamca ma iubeste daca pot sa spun asa parca mai mult ca inainte. Doar ii darusem cel mai pretios dar din lume! La noi asa a fost. Nu a fost usor caci eu ca femeie eram obosita, stresata dar am avut si intelegerea si suportul lui total. Copiisunt nevinovai indiferent ce probleme aveti voi. Vinovatii nu sunt decat cei mari care pot schimba ceva. Se paote sa fi aparut si vreo mandra nu zic nu dar cerceteaza mai intai nu sari in capul lui. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate ca nu suna prea bine titlul acestui subiect, dar cred ca ai totusi drepatate intr-o anumita masura. e clar c aun copil iti schimba viata, bine inteles ca e o imensa bucurie...dar, sa nu uitam...urlete in totiul noptii, trezit de 5 ori, lipsa de timp ptr orice altceva...nu poti numi asta o schimbare in bine. e orice, dar nu o situatie fericica:D. ca nu ar trebui sa afecteze cuplul...asta e partea a doua. dar uite ca exista barbati, si cred chiar ca poate sar de jumatate, pe care chestiile astea ii indeparteaza...imaturi, iresponsabili, nu stiu cum sa le spun. dar sunt....unii fug pur si simplu de rapsundere, altii fug la bebe cu baietii, altii in bratele alteia...depinde al tau acum unde fuge...:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am recitit mesajul Alinei T,femeia nu scrie ca nu si-ar fi dorit copilul,numai ca nu era pregatita,de ce sa o punem la zid numai ca asa intelegem noi cateodata??!!Este obosita,confuza,ignorata si tinuta departe de sotzul ei,are nevoie de sfaturile noastre,nu se plange ca nu mai face fatza bebelului,chiar spune cat de fericita este,a nascut un baietel frumos si sanatos,se bucura de el,sa nu exageram fetelor,sa citim fiecare cuvintel,nu sarim randul,si la sfarsit ramanem la concluzia"uite o mamica iresponsabila,un copil nedorit,vai ce palme si-ar merita". Hai te pup Alina,sanatate bebelului!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui Lorenyy
Am recitit mesajul Alinei T,femeia nu scrie ca nu si-ar fi dorit copilul,numai ca nu era pregatita,de ce sa o punem la zid numai ca asa intelegem noi cateodata??!!Este obosita,confuza,ignorata si tinuta departe de sotzul ei,are nevoie de sfaturile noastre,nu se plange ca nu mai face fatza bebelului,chiar spune cat de fericita este,a nascut un baietel frumos si sanatos,se bucura de el,sa nu exageram fetelor,sa citim fiecare cuvintel,nu sarim randul,si la sfarsit ramanem la concluzia"uite o mamica iresponsabila,un copil nedorit,vai ce palme si-ar merita". Hai te pup Alina,sanatate bebelului!
corect pana la un pct.dar nu poti da vina pe copil ca sotu' te fenteaza. ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului. in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Espiritu,nici nu cred ca asta a vrut sa "spuna" Alina,felul in care este deschis subiectul este gresit exprimat,nu stiu daca intelegi ceea ce vreau eu sa-ti expun aici,este prost inteleasa,ptr ca titlul subiectul este nepotrivit...Si degeaba incerc eu sa-i tin apararea,vad ca nici nu a mai aparut "prin zona",asteptam ca singura sa-si indrepte 'modul de exprimare',nu sa ne lase pe noi sa o scoatem din astfel de "incurcatura",nu?;-)) Si adevarat au scris unele fete,nu un biet bebelus este de vina de comportamentul nostru,foarte adevarat(bine de pus pe lista mea),daca noi,adultii nu stim cum sa ne luptam in astfel de situatii.. Va pupic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desiree, spune-mi, te rog, ce-i ala hot tub ca mor de curiozitate !!! Sibylle
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"]Nasterea ariciului junior[/url] [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/VLADIMIR/"]VLADIMIR[/url] [url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/ANNA/"]ANNA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...