Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilul iti schimba viata si in bine si in rau


Recommended Posts

Va citesc si ma sperii de viitor. La noi raceala a intervenit dinainte de aparitia copilului, incet, fara sa o simtim prea bine. Amandoi ocupati cu serviciul, mai mult eu, amandoi obositi, iar mai mult eu. Apoi a aparut copilasul si mi-am dat seama ca suntem doi straini. Eu am inceput sa ma schimb, nu din cauza hormonilor, ci din cauza maternitatii. S-a dezvoltat instinctul matern, am inceput sa regandesc relatiile cu cei din jur, mai ales cu parintii. El s-a incapatanat sa nu ma inteleaga. Imi dau seama ca relatia noastra nu poate fi decat, in cel mai bun caz cea de prietenie. Ca nu mai avem o casnicie. In cazul asta, fiind deja doi straini, ce se va intampla dupa nasterea copilului? [gravi] 36+ [fetita] - Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

asha e,cred ca ma dadeam "barbata"...fii-miu',si-acum,la aproape 3 ani mai cere un biberon de lapte noaptea...dar,m-am obisnuit,nici nu mai pun pb de oboseala,nici nu mai ma "vait'ca de 3 ani nu mai dorm o noapte intreaga:)) daca am ofensat pe cineva,imi pare rau,n-a fost cu intentie! pot sa spun ca si eu la inceput am patit acelasi lucru,m-a luat pe ne-pregatite responsabilitatea enorma pentru un bebica mic...dar instinctul de mama te ghideaza,sa stii. numai bine, Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu cred ca problema voastra e copilul. Intradevar, nasterea unui copil aduce schimbari in rutina pe care o aveati. Sunteti mai obositi, va faceti griji in legatura cu copilul, dar asta nu inseamna ca gata relatia voastra s-a dus pe apa sambetei. Orice relatie trebuie sa evolueze, acum nu mai sunteti doar voi doi e si copilul. Poate ca sunteti inca in perioada de acomodare cu bebe. Eu cu sotul am avut o perioada destul de grea dupa ce s-a nascut bebe. Cand eram insarcinata in 5 luni m-am mutat din tara, si nasterea a fost in US departe de toti care ma puteau ajuta. Sotul meu a trebuit sa aiba grija de mine(am avut cezariana) si de bebe, si sa mearga la servici in acelasi timp. Era atat de obosit, de stresat ca bebe ar putea avea probleme incat foarte rar mai avea timp de tandreturi. Si el era foarte grijuliu si tandru inainte, dar pur si simplu nu mai facea fata. A ales sa doarma cateva saptamani separat in living pentru ca nu se putea odihni. Dar cand bebe si-a facut un program, cand am capatat si noi incredere ca putem sa ne descurcam cu ea, ne-am revenit incetul cu incetul. Acum tati este la fel de tandru si de grijuliu ca inainte. Are nevoie de o perioada de adaptare, nu a facut asta toata viata lui. Acordati-va timp sa va obisnuiti cu noua voastra viata, si incercati sa nu mai faceti comparatii. Si noua perioada poate fii frumoasa in felul ei. Madalina mami de [bebic] Isabella Andreea http://www.picasaweb.com/bogdanmabo http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui _irina_
Va citesc si ma sperii de viitor. La noi raceala a intervenit dinainte de aparitia copilului, incet, fara sa o simtim prea bine. Amandoi ocupati cu serviciul, mai mult eu, amandoi obositi, iar mai mult eu. Apoi a aparut copilasul si mi-am dat seama ca suntem doi straini. Eu am inceput sa ma schimb, nu din cauza hormonilor, ci din cauza maternitatii. S-a dezvoltat instinctul matern, am inceput sa regandesc relatiile cu cei din jur, mai ales cu parintii. El s-a incapatanat sa nu ma inteleaga. Imi dau seama ca relatia noastra nu poate fi decat, in cel mai bun caz cea de prietenie. Ca nu mai avem o casnicie. In cazul asta, fiind deja doi straini, ce se va intampla dupa nasterea copilului? [gravi] 36+ [fetita] - Andreea
Inteleg ceea ce spui. Parerea mea e ca ar fi 2 variante: 1. dupa aparitia bebelusului il va schimba la 180 gr.; sau 2. o ramana la fel sau sa cada intr-o stare de indiferenta... ceea ce nu e de dorit. Sper sa nu fie asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui silvia_d
aud ca se tot vb de:nopti nedormite,biberoane facute la 2-3 noaptea...hai sa fim seriosi;cat tine treaba asta??2-3 luni,maxim 5 luni...Apoi,bebele isi face un program... Ce facem,ne speriem dupa 5 luni de nopti nedormite,si generalizam c-asha va fi ever? Sau am citit eu printre randuri,si-am pierdut ideea? Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05
te contrazic.. si al meu are 6 luni jumate, si de la 4 luni se trezeste si din ora-n ora cateodata.Program nu prea are ptr ca inca alpatez, deci bebe este 100% dependent de prezenta mea.. asa ca oboseala, stress si toate cele, le traim din plin inca... suntem printre cei norocosi care ne spunem zilnic 'te iubesc', facem TOT impreuna, dar ne si ciondanim, ne contram, ca asa e normal[:D] evident ca nu mai facem dragoste la fel de des ca inainte de a avea Mufarinul, din cauza oboselii... ca si Daria, noi suntem impreuna doar de 3 ani, de 2 ani casatoriti, acum cu bebe mic..dar nu concep viata fara el, el fara noi, si suntem fericiti.. cu rabdare, intelegere, comunicare si suport reciproc, toate revin la normal, sunt sigura de asta![flo] LUNY[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[bebic] Life is to precious to worry about stupid Shit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca dupa ce apare un copil, sotul trebuie, cel putin!!!, sa si sustina moral sotia si chiar sa o si ajute din cand in cand!!! sa fim seriosi, ce mai vrei de la o femeie care in primele luni nu stie decat de alaptat, schimbat pampersi, curatenie si mancare?? consider ca sotul, daca este responsabil!!!, ar trebui sa o inteleaga si eventual sa o si ajute un pic, cum am spus mai sus. copilul e si al mamei si al tatalui! la mine asa a fost in primele multe luni (sotul m a ajutat si m a incurajat intr una spunandu mi ca vom trece peste acele luni grele) mi am pierdut pofta de sex aproape complet dupa nastere (si sotul meu stie asta), nici acum nu stau mai bine insa asta nu inseamna ca nu fac sex! facem zilnic deoarece si eu ii inteleg nevoile si ma stradui sa pun si pasiune si ne simtim impreuna suuper caci ...ne iubim enorm! asta inseamna sa traga 2 la o caruta , nu? Mama lui Patrick (16 feb 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aiurea...cum sa-ti schimbe un copil viata in rau?![bang][bang] io asta nu pricep![:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1
aiurea...cum sa-ti schimbe un copil viata in rau?![bang][bang] io asta nu pricep![:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Ai mare dreptate! Si pentru mine este de neinteles! Trebuie sa stim sa pretuim ceea ce avem, ceea ce merita cu adevarat. Un copil este o minune. Pentru mine este mai presus decat orice. Restul sunt detalii, se rezolva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu este vorba de schimbat viata in rau... mai degraba faptul ca cei mai multi barbati vor sa-si traiasca viata la fel ca inainte de bebe, iar pentru femei, schimbarea este radicala (cel putin la mine a fost si este asa) chiar ruleaza un film romanesc pe marile ecrane acum care "atinge" subiectul ...de-as avea timp sa-l vad :)) Ingrid si Cristi 5 ani si 6 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen
nu este vorba de schimbat viata in rau... mai degraba faptul ca cei mai multi barbati vor sa-si traiasca viata la fel ca inainte de bebe, iar pentru femei, schimbarea este radicala (cel putin la mine a fost si este asa) chiar ruleaza un film romanesc pe marile ecrane acum care "atinge" subiectul ...de-as avea timp sa-l vad :)) Ingrid si Cristi 5 ani si 6 luni
da, este o schimbare radicala,DAR copilul nu are cum sa-ti schimbe viata in rau.Orice ar face,oricum ar fi, ESTE/RAMANE COPILUL TAU! Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...