Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce se intampla cu amanta???


Recommended Posts

quote:
citat din mesajul lui coltofeanu
quote:
citat din mesajul lui daiana_raluk
N-au nici o treaba,sunt bine-merci,infloresc pe zi ce trece,traiesc momentul fara nici o remuscare,nu le pasa si ~papa~ banii amantului
... si imbatranesc singure... Oare ele iubesc? Sau doar profita de slabiciunea unor barbati ?
´´ele´´ adica amantele?Pai nu sunt toate la fel,ca si sotiile de altfel.Nu cred ca ar trebui sa le generalizam spunand ´´ele´´.Ca doar nu se nasc cu vreun semn distinct sau calare pe o matura[:D] Unele femei se indragostesc pur si simpu de barbati insurati(de barbati deci) unele cauta cu inversunare barbati cu situatii materiale bune.Si acestea din urma,ori raman amante,in cazul in care barbatul e insurat,ori se casatoresc cu el in cazul in care e ne-insurat.Stiu multe femei cu statutul social de sotie,care nu isi iubesc barbatul,doar situatia materiala a acestuia. Chiar cunosc personal o femeie care s-a indragostit de un barbat...insurat.Si tin sa precizez ca era o tipa care acuza tot timpul ´´amantele´´ ca ea nu va face asta niciodata,ca nu e moral,ca e furt,ca bla bla.Pana i s-a intamplat si pur si simplu nu vrea sa renunte,il iubeste.Acum zice ca in dragoste e ca la razboi.... Amantele sunt femei care se deosebesc de sotii printr-o hartie de la starea civila.Asa cum exista barbati necasatoriti care isi inseala iubita,asa exista si barbati casatoriti care isi inseala nevasta. Si ca sa raspund on topic....depinde.Depinde de relatie,depinde de cei 2.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu daca este bine sau daca este rau, dar mi-am impus hotarat o regula: "indiferent ce se va intampla, cat de indragostita voi fi, nu am sa devin niciodata amanta vreunui barbat". Si o respect cu sfintenie. Pana acum am reusit, cu toate ca poate in jurul meu au fost barbati care mi-au placut. Ar fi culmea sa spun ca nu mai privesc in jur de cand sunt casatorita[:D] Dar, hotarat NU. In caz ca ma simteam in "nesiguranta" evitam pe cat posibil persoana respectiva.Si a mers. Nu am fost AMANTA.[^]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui florinutza26

Amantele sunt femei care se deosebesc de sotii printr-o hartie de la starea civila.[/quote] Parerea mea e ca nu doar "hartia" deosebeste o sotie de o amanta,ci CUNUNIA,casatoria in biserica,in fata lui Dumnezeu.De acest lucru ar trebui tinut cont cand se face aceasta deosebire. [/quote] Exista persoane casatorite doar la stare civila.Asta inseamna casatoria,din punct de vedere social si legal.Si eu la asta m-am referit,evident.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lady , stii, referitor la ce ai spus tu si eu am un mare semn de intrebare,pentru mine evident,daca te casatoresti de mai multe ori si pe langa starea civila mergi si la biserica ( asta daca e sa tinem cont de faptul ca unele persoane considera juramantul in biserica sfant)ce se intampla oare, ramanem casatorite cu toti barbatii,ii inselam unul cu celalat, pt ca la primarie are cine sa ne dea un act, dar la biserica nu ne dezleaga nimeni. Daca cineva e implicat intr-o relatie de f multi ani, fara a fi casatoriti legal si religios,au oare un alt statut fata de fidelitate si posibili "amanti,amante" ? Si daca nu iti mai iubesti partenerul fara a avea pe altcineva,nu mai nutresti nici un sentiment pentru el, din varii motive,dar stai acolo atarnat in casnicia aia, asteptand sa ti se termine viata, ca de ai copii,bunuri comune, tre sa respecti si sa fii responsabil si fata de viata altcuiva, esti la fel, vinovat? Si daca te casatoresti din alte motive, oricare ar fi ele, mai putin dragostea,dar nu calci stramb ci iti duci crucea, esti la fel vinovat si se spune ca ai inselat? Cred ca pana la urma nu exista un raspuns clar, pentru ca citind din cand in cand la subiectele postate aici,unele persoane pentru infidelitate ar renunta oricand la o viata comuna de zeci de ani in care totul a fost perfect,altele chiar daca duc o viata de calvar raman cu el numai pentru ca este fidel,un om cu un caracter deosebit poate deveni un dusman intr-o clipa pentru un moment de slabiciune, calitatile unui om dispar in fata posesiunii sexuale. Cu alte cuvinte, cred, ca orice ar face un om in viata, bun sau rau,e judecat numai prin aspectul vietii sexuale , ceea ce mi se pare putin exagerat. Valoarea unei persoane si caracterul sau nu cred ca poate fi desfiintat intr-un singur moment doar datorita unor pareri despre viata lui intima. Cel putin eu nu as putea judeca asa oamenii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmhhh... definitia amantei... Uite, eu am cunoscut o persona, care... necasatorit fiind... zicea tuturor fetelor ca el vrea sa aiba numai amante... Si se referea la faptul ca, dorea doar relatii fizice... fara sa puna sentimente... Iar "chestia" asta, el o numea amanta... Deci, ce este o amanta?!? Hmhhh, hmhhh... "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui balanta
Lady , stii, referitor la ce ai spus tu si eu am un mare semn de intrebare,pentru mine evident,daca te casatoresti de mai multe ori si pe langa starea civila mergi si la biserica ( asta daca e sa tinem cont de faptul ca unele persoane considera juramantul in biserica sfant)ce se intampla oare, ramanem casatorite cu toti barbatii,ii inselam unul cu celalat, pt ca la primarie are cine sa ne dea un act, dar la biserica nu ne dezleaga nimeni. Balanta,dpdv social nu il inseli pe fostul,chiar daca v-ati casatorit la biserica.Dpdv religios,chiar nu stiu ce sa spun. Daca cineva e implicat intr-o relatie de f multi ani, fara a fi casatoriti legal si religios,au oare un alt statut fata de fidelitate si posibili "amanti,amante" ? Eu cred ca nu.Chiar si necasatorita fiind, convietuind impreuna esti practic ´´oficiala´´ iar cele neoficiale sunt considerate amante.Asta ar fi dpdv moral. Si daca nu iti mai iubesti partenerul fara a avea pe altcineva,nu mai nutresti nici un sentiment pentru el, din varii motive,dar stai acolo atarnat in casnicia aia, asteptand sa ti se termine viata, ca de ai copii,bunuri comune, tre sa respecti si sa fii responsabil si fata de viata altcuiva, esti la fel, vinovat? Vinovat de ce anume? Si daca te casatoresti din alte motive, oricare ar fi ele, mai putin dragostea,dar nu calci stramb ci iti duci crucea, esti la fel vinovat si se spune ca ai inselat? Daca minti si partenerul crede ca-l iubesti,el iubindu-te pe tine,da se cheama ca ai inselat.Dar nu in sensul de infidelitate. Daca partenerul cunoaste situatie,atunci si-o asuma si nu mai e inselat. Cred ca pana la urma nu exista un raspuns clar, pentru ca citind din cand in cand la subiectele postate aici,unele persoane pentru infidelitate ar renunta oricand la o viata comuna de zeci de ani in care totul a fost perfect,altele chiar daca duc o viata de calvar raman cu el numai pentru ca este fidel,un om cu un caracter deosebit poate deveni un dusman intr-o clipa pentru un moment de slabiciune, calitatile unui om dispar in fata posesiunii sexuale. Cu alte cuvinte, cred, ca orice ar face un om in viata, bun sau rau,e judecat numai prin aspectul vietii sexuale , ceea ce mi se pare putin exagerat. Valoarea unei persoane si caracterul sau nu cred ca poate fi desfiintat intr-un singur moment doar datorita unor pareri despre viata lui intima. Cel putin eu nu as putea judeca asa oamenii. Cam asa este.Nu stiu daca din fericire sau din pacate.Societatea asta in care traim ne-a invatat termenul de posesie.Vrem sa posedam pana si gandurile partenerului nostru,sentimentele,visele... Pentru multe femei,un pumn in nas valoreaza infinit mai mult decat infidelitatea.Adica se trece mai usor peste.Pentru altele nu,exact cum ai precizat si tu.Probabil in functie de asteptarile noastre suntem fericite sau nu.Caci daca visam prea frumos intr-o lume care numai vis nu este,eu zic ca trezirea poate fi fatala. Iubirea a devenit atat de egoista,incat aproape ne este imposibil sa realizam ca spunem tot timpul referitor la partener: ´´eu vreau sa,eu nu vreau sa,sper ca,etc...[/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...