Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copilul ca forma de manipulare a barbatului ???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Never, un barbat care nu te iubeste, nu te va iubi daca ii mai faci si`un plod. Din contra.
Mersi ca m-ai scutit sa mai raspund [flo]
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc un caz ...usor similar sa-i spunem.Ea ...tanara, frumoasa, cam materialista, s-a indragostit de un domn cam la 40 de ani, au trait o adevarata poveste de dragoste, cu sacrificii din partea ei, etc etc... domnisoara din poveste era peste urechi de indragostita, nu avea ochi si urechi ptr nimeni...el...nu si-a dorit nimic serios, nimic mai mult decat...o poveste! A crezut ca un copil il va tine langa ea.A ramas gravida, omuletzul a plecat in tara lui(vechea Europa), au urmat telefoane , si intr-un final a fost anuntata de domnul ca el are familie, doi copii si o roaga sa-l uite,ca niciodata nu isi va lasa familia ptr o...aventura(de ceva luni[bang]) Nici in ziua de azi domnul nu stie ca este tata.Tipa a suferit enorm, s-a intors in tara, gravida, parintii au iertat-o, au ajutat-o enorm cu copilul, ea a reluat studiile...este medic la ora actuala, s-a refugiat in munca, isi iubeste copilul enorm, dar...e nefericita, e f singura si trista... In rest nu pot decat sa sper ca aceste 3 pagini ce s-au scris te-au luminat ... [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=2cfbb99e9546e611e2a484&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Albastrel[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite chestia cu conceperea unui bebe doar ca sa tii un barbat langa tine,pe mine ma scarbeste!ce e in mintea acelei femei?la sufletel nu se gandeste?nu gasesc sanatoasa aceasta gandire!cunosc si eu un caz in care ea tanara el mai in varsta,ia facut repede copil doar ca el are bani si cica asa a scapat de saracie,si ca sa nu mai zic are viata lui peste!nefericita!consider ca in viata cum ne asternem asa dormim! http://japanlife.myfreeforum.ro/index.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. INTREBAREA TA: daca Tu iubeshti un barbat iar el nu te iubeshte, si totusi Tu ai luat decizia de a da nashtere unui copil conceput cu el, este rau sau bine?? Sa analizam. Precizez ca ma incadrez intrucatva in tipar. Daca sti ca nu te iubeshte (pentru mine asta nu prea contat. NU stiam daca ma iubeshte sau nu, eram indragostita, dar scopul pentru care am ramas gravida, programat, de comun acord cu el, a fost strict sa am copilul - mi se pusese pata) este greshit sa hotarashti sa concepi un copil cu el. De ce? Pentru ca este greshit sa faci un copil care are toate shansele sa nu-shi aiba tatal alaturi. La o privire superficiala, un copil poate creshte binemerci cu un singur parinte, dar acelui copil ii va lipsi toata viatza ceva. Doi parintzi. Stim cu totzii ce inseamna un copil cu doi parintzi. Este din multe puncte de vedere avantajat. NU ca nu poate sa traiasca binemerci si chiar sa nu iasa mai reushit decat multzi copii care au ambii parintzi alaturi, insa ideal ar fi sa-i aiba pe amandoi. Mai sunt doua aspecte, de discutat pana sa se discute despre un copil. Tu il iubeshti pe el. E frumos sa iubeshti. E mirific si inaltzator, te implineshte. Dareste bine ca totul sa fie impartashit. Numai atunci potzi spune ca cercul este complet. Daca el nu te iubeshte, insemna ca asta se va rasfrange mai tarziu asupra copilului. la un moment dat el, copilul o va simtzi si va fi nefericit. Cineva avea ca semnatura ceva de genul: cel mai bun lucru pe care il potzi face pentru copilul tau este sa-i iubeshti mama. O soatza care nu este iubita nu-shi poate construi o casnicie pe o baza solida, iar unul dintre ingredientele principale pentru un copil este dragostea. Copilul se dezvolta psihic si afectiv corect intr-un mediu plin de dragoste. daca acest ingredient lipseshte automat copilului ii lipseshte ceva esentzial din agregatele care il dezvolta. Toate astea nu le stiam atunci cand am luat hotararea sa fac un copil pentru mine, pentru sufletul meu, cu riscul ca barbatul pe care il stiam doar de o luna sa se spele pe maini de toata treaba. Daca cineva imi spunea toate astea poate viatza mea ar fi stat altfel, dar nici in conditziile astea nu stiu daca plecam urechea, pentru ca ceasul meu biologic striga din totzi porii copil, copil, ca poate nu vei face niciodata. Am foat foarte egoista. Daca ai luat hotararea sa faci un copil conceput cu un barbat care nu te iubeshte, trebuie sa fi conshtienta ca vei fi doar tu cu copilul, sau vetzi fi totzi trei, dar vetzi trai o casnicie formata cu singurul scop de a fi alaturi de copil. Este posibil ca el sa nu faca fatza, sa te condamne ca l-ai legat de casa si de copilul si de familia pe care el nu si-a dorit-o sis a se razbune crunt pe tine si pe tot ce insemni. Poate ca reactzia luis a fie atat de vehementa incats a se razbune pe copil sis a-shi bata joc de tine si de el in cel mai crud mod posibil. Asta cred ca nici o mama conshtienta de aceste axspecte nu ar putea indura. Mai este un aspect. Te potzi infunda atat de rau incat sa nu mai gaseshti ieshire decat in cel mai rau mod posibil. Sa mananci bataie, pentru ca el nu te va respecta, sa te lase in strada pentru ca nu te mai inghite, sa te inshele, sa te neglijeze, sa-tzi abuzeze copilul si pe tine. Si el nu te va putea respecta ca efect al faptului ca tu insatzi nu te-ai respectat indeajuns incat sa nu te complici si sa nu complici viatza unui eventual copil. Cel mai corect lucru pe care il potzi face este sa nu concepi un copil cu un barbat care nu te iubeshte. Este sub demnitatea unei femei care se respecta. Acum varianta in care copilul a fost conceput, viatza ta e pecetluita. Unii ar opta pentru avort. Altzii ar opta sa pastrezi copilul, sa-l creshti, dar te condamni. Daca ramai gravida intentzionat cu barbatul care-tzi si spune ca nu-l vrea si itzi tot spune, si tu totushi il faci si tragi de el sa-shi asume respoensabilitatea sis a te iubesca si sa fitzi o familie..... e ca si cum ii sabotezoi viatza, si femeia care ii face copil devine automat cel mai aprig dushman, o povara cu care va trebui sa traiasca, aici il condamni pe el, pe tine si copilul. Ce e de facut? Cred ca inca nu stiu nici eu raspunsul. Eu in martie am ramas gravida. Sotzul meu era clar , dupa tot ce mi-a facut ca nu ma iubeshte. Am pierdut copilul, dar este clar ca daca nu-l pierdeam, el, sotzul meu ar fi fost obligat sa prelungeasca amarul in care suntem amandoi pentru ca urma sa mai avem un copil, sau cel putzin asta ar fi fost efectul psihologic. Ar fi privit lucruruile in felul urmator: nu e de ajuns ca m-am legat cu ea din responsabilitate, acum chiar mi-a pus funia de gat. Cred ca m-ar fi urat enorm. Am pierdut copilul si totushi, sotul a regretat copilul, a regretat ca am trecut amandoi prin toata groaza aceea, si de atunci s-a apropiat foarte mult de copilul pe care il avem de trei ani si 3 luni. A inceput sa ma aprecieze pe mine ca femeie si sa ma faca sa simt ca totushi suntem o familie. Sunt conshtienta ca asta e pana data viitoare, cand cine stie ce va vrea sa faca si iar va vedea ca faptul ca e insurat si are copilul pe care la inceput l-a vrut dar nu a vrut si responsabilitatea lui este iar o piedica in "a-shi trai copilaria". Oamenii sunt foarte complicatzi. Nu stiu raspunsul la ultimele tale intrebari. Nu stiu cum e bine procedat. Nu stiu daca e bine sau nu sa manipulezi barbatul. Nu stiu daca e bine sa pui mana in continuare pe el, manipulandu-l cu copilul sau sa te resemnezi cu copilul. Depinde foarte mult de cum se comporta el. De cum reactzioneaza el. Un singur lucru itzi spun. Nu-l vei manipula niciodata cu copilul. Iata ceva ce mie mi-a zis sotzul meu in fatza: Nu vei putea niciodata sa-l fortzezi sa faca ceva, decat daca va vrea el. Se va lasa manipulat, va fi consjtient ca e acolo din cauza ca e copilul. Daca va face ceva pentru tine sau copil va face numai ce va vrea el nu ca-l manipulezi tu, sau ca eshti tu deshteapta si il faci pe el sa-tzi joace cum ii cantzi tu, pentru ca nu-tzi datoreaza nimik tzie, atat timp cat tu l-ai pacalit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place sa fiu rautacioasa,dar acum inteleg de ce iti ignori subiectul (noideea)! La tine a venit iar craciunul![xx(][xx(] Ai dreptate intr-o singura privinta(ca te vad plina de duh si dai sfaturi peste tot) .Puteti sa le faceti fetelor, si 10 copii,degeaba!Daca nu va iubeste pe voi ,nimic nu o sa-i tina legati !Familia nu este doar pt. ca au aparut copiii,familia are la baza mama si tata care au conceput copilul!Daca ei nu se mai iubesc,sau daca unul e silit /mintit/inselat cind se concepe copilul cind mai exista si ingredientul "nu ma iubeste" inca de la inceput ,ca in acest caz,eu zic clar.Nu va mai amagiti degeaba! E reteta perfecta pt. un "fiasco"! Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreti sa va spun si eu o povestioara? sotul meu a mai fost casatorit o data, are o fetita de 9 ani.Cine a mai citit pe aici stie povestea.Dar ce nu am spus e ca pitica a aparut pe lume din ambitia mamicii ei, care inainte de a ramane insarcinata era doar prietena sotului meu.Si si-a dorit foarte mult sa-l tina legat de ea.Si a reusit, dar doar pt.7 ani.Atat a reziastat un barbat langa o femeie pe care nu a iubit-o ( destul de mult zic eu)si cu care s-a insurat doar pt.ca a ramas insarcinata ,iar el s-a simtit obligat fata de copil.Si cam ce a rezolvat doamna din poveste???Tot singura a ramas, iar copilul pe care sustinea ca si-l doreste enorm la inceput, acum nu prea o mai intereseaza de el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca femeia nu castiga nimic procedand asa, dar ceva bun poate totusi sa iasa din asta - copilul poate avea norocul sa fie iubit de tatal lui, chiar si in aceste conditii. Nu are nici o vina pentru ca a fost folosit de mama sa-l manipuleze pe tata, chiar merita sa fie iubit de amandoi parintii si nu are absolut nici o importanta ca parintii nu se iubesc si nu stau impreuna. Nu-i vorba de obligatie aici - ai un copil si il iubesti pur si simplu, pentru ca asa simti, e parte din tine. Sunt demni de toata admiratia barbatii care simt asa, chiar daca au fost pusi in fata faptului implinit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...