Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


Recommended Posts

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui skatyus007
12 Octombrie, dar cine stie exact[bb]. Sapt asta merg la control si o sa-mi spuna mai exact dak o sa fac cezariana sau nastere normala. Pana acum totul a decurs normal. Tu cum o sa nasti?
Eu sper sa nasc normal, dar bebita mea are cordonul in jurul gatului; miercuri merg la control si la eco si o sa vad ce propune pentru siguranta; nici nu am vazut rezervele sau maternitatea si habar nu am ce trebuie la spital...dr e mereu aglomerata[bang] [gravi] 35+ , mami de [fetita] sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu....asta e problema pe care am intampinat-o si eu de fiecare data, e mereu ocupata. Despre maternitate am auzit ca totul e ok, a fost renovata de curand si totul e foarte curat. Ce nu prea imi place mie si-mi fac griji e faptul ca dupa ce o sa nasc, bebita o sa stea cu mine in salon. La mine e primul copil si nu stiu prea multe si nu stiu daca o sa ma descurc singura cu ea. Mai e si faza ca nu ai voie sa primesti vizitatori in salon, asta e bine pt bebita dar.. oare o sa putem sta pe hol ca sa primim vizite? Maine la 7.30 merg si eu la ea. Sper sa fie totul ok. O sa-ti scriu sa-ti spun cum a fost si daca am mai aflat ceva. [detectiv]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui skatyus007
Stiu....asta e problema pe care am intampinat-o si eu de fiecare data, e mereu ocupata. Despre maternitate am auzit ca totul e ok, a fost renovata de curand si totul e foarte curat. Ce nu prea imi place mie si-mi fac griji e faptul ca dupa ce o sa nasc, bebita o sa stea cu mine in salon. La mine e primul copil si nu stiu prea multe si nu stiu daca o sa ma descurc singura cu ea. Mai e si faza ca nu ai voie sa primesti vizitatori in salon, asta e bine pt bebita dar.. oare o sa putem sta pe hol ca sa primim vizite? Maine la 7.30 merg si eu la ea. Sper sa fie totul ok. O sa-ti scriu sa-ti spun cum a fost si daca am mai aflat ceva. [detectiv]
Eu merg joi dimineata, te tin si eu la curent[pup] Din cate am inteles, vizite nu poti primi in rezervele fara plata de la et 2, acolo fiind si sala de nasteri. La et 1 sunt rezerve cu 2 paturi-50 ron/loc si de un pat 100ron/loc si acolo se pot face vizite. Tu platesti ecografiile si la casierie? Te intreb fiindca eu am incercat sa evit cat de mult eco, pt ca in alea 5 min, am vazut ca nu e ft atenta si masuratorile sunt aiurea uneori-iar cand am facut, i-am dat si dansei, dar m-a trimis si la casierie(50+50ron) [pup] [gravi] 35+ , mami de [fetita] sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu lucreaza la spital si de asta am si optat pt acest spital, asa k nu platesc consultatiile. Am fost astazi la control si pt k am intarziat 5 min a trebuit sa o astept 2.30 ore pt k a avut o cezariana si apoi o urgenta. Din ce mi-a zis si azi totul e bine, adica o sa fie o nastere normala dak nu apar complicatii pe ultima suta de metrii. Sapt viitoare merg la eco. Astazi mi-a zis ca pana o sa nasc o sa ne vedem saptamanal. Despre rezerve nu stiu decat ce mi-ai spus tu si sincer nu stiu daca o sa optez pt una k e destul de scumpa. Sper k si la tine sa fie totul bine si poate bebe nu o sa mai fie cu cordonul de gatut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare mamicilor, Va felicit pentru alegerea facuta de a naste la spitalul judetean ilfov. Eu am nascut pe 6 aprilie 2009, tot aici cu doamna doctor Parpalici. La mine a fost totul ok, era comunicativa si decshisa cand mergeam la ea, imi raspundea la intrebarile scrise de acasa, ca sa nu uit. Si mie mi-a dat elevit spre sfarsitul sarcinii, trebuie sa mancati diversificat si tot ce este sanatos pt. fat si pt voi. Eu am nascut in 3 ore, am ajuns cu contractii din 5 in 5 min, am avut trusa de epidurala la mine si a prins anestezia. Ce va sfatuiesc este sa vb cu doctora si sa intrebati daca au in spital truse, eu am prins o perioada cand nu aveau, mai bine sa aveti la voi, eu am luat si anestezicul sa fiu sigura. Intrebati de onorarii uitati cum am procedat eu: am dat 1000 ron la doctora, in plic, la anestezit 100 ron, asistenta care a fost de garda in sala de nasteri 50 ron-m-a ajutat enorm, moasa 100 ron. CE VA SFATUIESC este ca atunci cand ajungeti acolo sa cereti ecografie, chiar daca travaliul este inceput. Eu nu am cerut si copilul meu la ultima ecografie era totul ok, dar cand l-am nascut a avut dubla circulara. Slava Bunul Dumnezeu totul este ok dar m-am sperit!!! Si noi am avut hematon, doctora neonatolog mi-a zis ca este din cauza pozitiei copilului cand s-a angajat sa iasa. In salon unde am stat erau doar 2 paturi, cu tv , baie proprie, super ok. In prima noapte am zis sa dorm si a doua zi mi-au adus copilul spre dimineata pe la 6, ca neonatologul sa gaseasca copilul langa mama. Sa stiti ca tarifele nu sunt batute in cuie, cu mine in salon era o mamica care facuse cezariana si ia dat doctorului ei 200 euro, deci fiecare dupa posibilitati. Eu de exemplu la hipocrat am venit cu trimitere de ma medicul de familie si nu am platit decat ecografiile. Si eu mi-am facut ecografiile morfo la alti doctori renumiti dar nu i-am zis ei, eram linsitita ca ceilalti doctori mi-au zis ca totul este ok. Nu prea aveam in credere in aparatele de ecografii, pareau invechite. Poate ma insel dar m-am programat la iosup si la meclea pt. ecografiile morfologico fetale. Daca mai aveti intrebari scrieti aici si va voi raspunde. Felicitari mamicutelor si sarcina si nastere usoara!!! http://family.webshots.com/album/571720469OjAmWI?start=12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna mamici!! Si eu voi naste la Spitalul Judetean Ilfov cu doamna doctor Parpalici Cristina la sf lui ianuarie 2010.Am DPN 27 ian.Motivul pentru care am ales acest medic este pt ca prietena mea cea mai buna a nascut cu ea la acelasi spital in feb 2009 si totul a fost super ok.Bineinteles ca totul depinde de norocul fiecareia.Prietena mea mi-a povestit ca nu iti aduce bebele in salon decat daca esti foarte ok, nu ai dureri...si nu trebuie sa ai tu grija de el. Eu una nu as stii ce sa fac,nu as fi in stare...cel putin asa vad lucrurile acum, cand am aprope 24 saptamani!!!Mi-a povestit ca este foarte curat si intradevar tot persoanalul este super ok si daca dai bani si daca nu.Mi-a mai povestit ca daca nu aduci nimic pentru bebe in ziua cand nasti iese o asistenta si ii da o lista sotului cu tot ce ar trebui sa adca.Ei i-a cerut papersi,2 body-uri, crema de galbenele....Ea i-a dat doctorei dupa o nastere normala 8 mil si cica a alergat 3 zile sotul ei dupa doctora ca sa primeasca banii.Dupa nastere in fiecare zi a consultat-o sa vada cum se simte si dk sunt ok cusaturile.Ea nu a facut anestezie, totul pe viu, moasei i-a dat un mil.Cica nu te lasa sa-ti alaptezi bebelusul cu primul lapte, colostru ca cica nu e bun si te pune sa te mulgi la o pompa electrica.Eu stiam ca acest prim lape e cel mai bun...in fine! Va rog proaspete mamci care ati nascut aici sau veti naste in curand mai dati ceva detalii daca s-a mai schimbat ceva intre timp. O zi buna [gravi] 23+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nicolcriss22 [hia] Cred ai facut o alegere buna in legatura cu spitalul, pe doctora nu o cunosc dar am citi numai lucruri bune despre ea. Eu am termenul pe 15 octombrie asa ca atunci cand o sa ma intorc o sa-ti povestesc cum a fost. Sper sa fie totusi o "experienta" placuta. Voi naste natural, dak nu intervien ceva neprevazut. Iti doresc o sarcina usoara si dak te pot ajuta cu ceva sa imi spui! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...