Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


Recommended Posts

Buna Skatyus007 Mai ai putin, mult succs![flo]Sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!O sa fie o nastere naturala? Cu anestezie,fara? Eu as vrea sa nasc natural si fara anestezie ca am inteles ca nu e chiar asa groaznic...dar na, stii cum e cand nu stii despre ce e vorba, doar din auzite...si nu prea stiu la ce sa ma astept ma incurajez ca merge si fara anestezie! La a doua sarcina o sa stiu mai bine ce am de facut!Sincer daca doctora mea ar face anestezia as face-o, dar nu am incredere in anestezisti din pacate si e o procedura riscanta. Pupici![pup] Nicoleta Cristina [gravi] 23+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am hotarat sa nasc natural dar cu epidurala. Imi e prea frica de dureri si din cate am citit e mult mai usor asa. Cat despre anestezisti... mama a fost operata de fibrom uterin tot la spitalul asta iar anestezista cu care lucreaza doctora mea( e si doctora care a operat-o pe mama) e super. Deci nu imi fac griji. Acum sper si ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine,pt ca nu stii cand te poate lovi ghinionul. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Skatyus 007- E bine ca stii despre cine este vorba, eu habar nu am...conteaza foarte mult.Din ce am mai citit pe aici pe forum am inteles ca e super cu anestezia epidurala, parca si eu as opta pentru... dar mi-e prea frica sa ma expun la un risc...stiu ca doctora mea i-a zis prietenei mele ca nu recomanda anestezia epidurala. Pana in ianuarie poate ma razgandesc...poate o sa vad altfel lucrurile. Pana la urma tu ce stii despre bagajul de spital a lui bebe? Ce ne trebuie exact? Pupici. Nicoleta Cristina [gravi] 23+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nicolcris22
Buna mamici!! Cica nu te lasa sa-ti alaptezi bebelusul cu primul lapte, colostru ca cica nu e bun si te pune sa te mulgi la o pompa electrica.Eu stiam ca acest prim lape e cel mai bun...in fine! Va rog proaspete mamci care ati nascut aici sau veti naste in curand mai dati ceva detalii daca s-a mai schimbat ceva intre timp.
In mod sigur a inteles gresit! Primul meu baiat a stat cateva zile la incubator, eu nu aveam lapte si ma chemau totusi din 3 in 3 ore la pompa electrica sa stimulez lactatia. Cand a inceput sa curga colostru, chiar daca el fusese alimentat artificial aproape o saptamana, mi-a pastrat tot ce am scos, chiar daca erau numai 20 ml, sa i-l dea la prima masa, tocmai pentru ca e cel mai bun lapte. [zz] CAPRA CU 2 IEZI [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009) [URL="http://community.webshots.com/user/dicrstea?vhost=community&vhost=community"]MINUNEA MEA[/url] [URL="http://picasaweb.google.com/dicirstea8/MyPictures#/3040393320102078231rvIQsD"] A DOUA MINUNE[/url] [url="http://www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php"]Ajutati-l si pe Darius! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicolcris22 Bagajul este facut. Ce am pus in el.... Am combinat ce am gasit prin listele altor mamici ce s-au intors de la spital, de pe diverse forumuri. Am incercat sa iau numai lucruri utile(sau care am crezut eu k sunt utile) ca sa nu am un bagaj foarte mare. Cand o sa ma intorc o sa-ti fac o lista cu ce mi-a fost de folos si ce mi-a mai trebuit. In legatura cu epidurala, mie doctora nu mi-a recomandat sa o cumpar pt moment, ca nu se stie niciodata ce poate intervenii. O sa ma interesez cum o cheama pe anestezista si o sa vad si cum se comporta cu mine si dak e ok o sa ti-o recomand. Cum e sa simti ca in tine creste o viata? A miscat bebe? dicirstea - tu ai nascut la Judetean cu Tarig, ai putea sa ne dai si noua niste informatii despre "cotizatii", chiar dak avem medici diferiti banuiesc ca nu e ff mare diferenta la bani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Skatyus 007 Iti multumesc de raspuns si astept listuta ta dupa marele eveniment si bineinteles informatii despre epidurala! Bebe al meu a miscat pe la 18 saptamani si 2 zile si m-a luat prin surprindere, nu stiam exact la ce sa ma astept. Dar a fost o lovitura zdravana! Asteptam cu nerabdare sa-l simt. Iniante imi era teama, credeam ca doare, dar e minunat, este extraordinar sa fii mama, un miracol sa stii ca in butica ta creste un bebelus! Nicoleta Cristina [gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui skatyus007
Nicolcris22 Bagajul este facut. Ce am pus in el.... Am combinat ce am gasit prin listele altor mamici ce s-au intors de la spital, de pe diverse forumuri. Am incercat sa iau numai lucruri utile(sau care am crezut eu k sunt utile) ca sa nu am un bagaj foarte mare. Cand o sa ma intorc o sa-ti fac o lista cu ce mi-a fost de folos si ce mi-a mai trebuit. In legatura cu epidurala, mie doctora nu mi-a recomandat sa o cumpar pt moment, ca nu se stie niciodata ce poate intervenii. O sa ma interesez cum o cheama pe anestezista si o sa vad si cum se comporta cu mine si dak e ok o sa ti-o recomand. Cum e sa simti ca in tine creste o viata? A miscat bebe? dicirstea - tu ai nascut la Judetean cu Tarig, ai putea sa ne dai si noua niste informatii despre "cotizatii", chiar dak avem medici diferiti banuiesc ca nu e ff mare diferenta la bani
Eu am nascut cu cezariana. Nu stiu cat ar fi una naturala, cat am stat in spital au fost 13 nasteri si numai 2-3 naturale. M-a monitorizat foarte atent si inainte si dupa ( eu aveam ceva probleme de la nasterea anterioara) iar banii i i-am dat la 3 zile dupa nastere. Mana a doua a fost dr. Dragu, am facut si recoltare de celule stem si am dat 1000 ron. S-a dat si mai putin, dar pentru ca m-a tratat regeste am vrut sa fiu recunoscatoare la modul corespunzator. Si pentru ca i-am avut, ca daca nu aveam nu-i dadeam nici eu atat. La anestezista am dat 200 lei, la neonato 150-200 nu masi stiu exact, la asistenta de la anestezie 50, iar le cealalta 30. [zz] CAPRA CU 2 IEZI [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009) [URL="http://community.webshots.com/user/dicrstea?vhost=community&vhost=community"]MINUNEA MEA[/url] [URL="http://picasaweb.google.com/dicirstea8/MyPictures#/3040393320102078231rvIQsD"] A DOUA MINUNE[/url] [url="http://www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php"]Ajutati-l si pe Darius! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! In legatura cu datul anumitor sume de bani dupa nastere, sotul meu se gandea la o alternativa. Voi ce parere aveti?Adica in loc sa dam aceste sume de bani mai mari sau mai mici sa cumparam un cadou mai scump si frumos prin care sa ne aratam multumirea. De exemplu sotul meu vroia sa luam un cos cu flori, ceva foarte frumos aranjat la 3-4 mil, eventual si un parfum sau o crema de lux! Sotul meu uraste ideea de a da bani si i se pare o alternativa mai buna.Asta doar pentru doctora, el nu s-a gandit ca tre sa mai dai la moasa, anestezist, asistente,neonatolog, eventual lor le vom da bani ....oricum nu e usor...eu i-am spus ca daca vrea sa facem asa, el va trebui sa alerge si sa caute cadoul. Nicoleta Cristina [gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nicolcris22
Buna mamici! In legatura cu datul anumitor sume de bani dupa nastere, sotul meu se gandea la o alternativa. Voi ce parere aveti?Adica in loc sa dam aceste sume de bani mai mari sau mai mici sa cumparam un cadou mai scump si frumos prin care sa ne aratam multumirea. De exemplu sotul meu vroia sa luam un cos cu flori, ceva foarte frumos aranjat la 3-4 mil, eventual si un parfum sau o crema de lux! Sotul meu uraste ideea de a da bani si i se pare o alternativa mai buna.Asta doar pentru doctora, el nu s-a gandit ca tre sa mai dai la moasa, anestezist, asistente,neonatolog, eventual lor le vom da bani ....oricum nu e usor...eu i-am spus ca daca vrea sa facem asa, el va trebui sa alerge si sa caute cadoul. Nicoleta Cristina [gravi] 24+
Cand am nascut eu am auzit si de 7oo si de 1200. Pana la uma puteam sa nu-i dau deloc, ca i-am dat inainte de plecare cu o zi. Iar el s-a purtat extraordinar cu mine ca asa se poarta cu toata lumea, doar nu stia cat ii pun in plic. Iar la controalele ulterioare nu i-a mai dat nimic. Doar de o singura dr. am auzit ca a comentat la bani (Racu), dar si aia a venit in ziua libera sa-si verifice pacienta, deci pana la urma cred ca doar are o gura proasta, nu si suflet rau. [zz] CAPRA CU 2 IEZI [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009) [URL="http://community.webshots.com/user/dicrstea?vhost=community&vhost=community"]MINUNEA MEA[/url] [URL="http://picasaweb.google.com/dicirstea8/MyPictures#/3040393320102078231rvIQsD"] A DOUA MINUNE[/url] [url="http://www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php"]Ajutati-l si pe Darius! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...