Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


Recommended Posts

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nicolcris- nici mie nu-mi place ideea de a da bani si chiar si cadouri pt k si eu muncesc la fel ca si ei(in domenii diferite, dar tot munca este) dar cand te gandesti ca de ei depinde viata copilului tau si a ta atunci incerci sa faci tot posibilul ca sa-i multumesti. Am citit o gramada de povesti pe forumul asta despre doctori care nu-si dau interesul pt k nu au priimit bani si intotdeauna micutii si implicit si parintii au de suferit. Se pare ca in ziua de azi fericirea se cumpara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Skatyus- Ai perfecta dreptate, din pacate traim intr-o tara unde plicul cu bani e pe primul loc. Sotum meu zicea acelasi lucru: " si eu muncesc si nu-mi da nimeni bani in plus pt ca-mi fac treaba". Am auzit si am citit atatea povesti cu doctori care iti cer de la obraz, sau te cheama de nu stiu cate ori la cabinetele lor particulare sa te "jecmaneasca" si fara bani sau cadouri nici nu se uita la tine. Slava Domnului eu nu am intalnit pana acum asa specimene, si sper sa nu intalnesc. Pana acum am dat din placere, nu bani ci mici atentii pentru doctori care chiar meritau. Problema e ca si aici cel putin doctora mea, nu ia bani inainte si abea a vrut sa ia dupa o nastere normala la o prietena, sotul ei insistand foarte mult, vreo 3 zile.Si din ce am vazut pe forum , multe mamici au dat dupa ce au nascut. Si mama imi zicea ca sa nu ne uitam la bani si sa dam inainte ca altfel are grija de tine, dar e cam aiurea sa dai ianinte, iar daca dupa iese totul bine...dai, dar poate nu tre sa dai foarte mult.Oricum fiecare va da dupa posibilitati.Si cand te gandesti ca ai un copil mic care are nevoie de atatea lucruri.... Si bineinteles ca nimeni nu-ti garanteaza ca daca dai bani chiar totul ieise bine.Eu inca cred ca mai exista si "doctori-oameni". Mai imi povestea o prietena care s-a operat de hernie de disc, era pe masa de operatie cu plicul in mana pregatit pt anestezista ( se interesase si ea cine este, cum arata si cam cat trebuie sa-i dea)si radeam amandoua ca ce situatie jenanta..si anestezista a luat plicul si a multumit....de fata cu toata leumea din jur, de parca i se cuvenea.Asta-i viata si noi,pacientii i-am invatat prost. Dupa ce ca platim atatia bani la CAS lunar( 10,5%)...trebuie sa mai dam si spaga. Plus, pe mine m-a dreanjat teribil ca femeile insarcinate nu primesc macar o data pe parcursul sarcinii vitamine prenatale gratuite! Nicoleta Cristina [gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nicol [flo] Cum a fost in week-end? Cum te simti? Eu am inceput sa fiu cam intoarsa k se apropie ziua de joi cand o sa ma internez ori pt cezariana ori pt provocare si cam am emotii. Am uitat sa te intreb ce este bebe al tau [baietel] sau [fetita] La noi la inceput a fost baietel iar pe urma a ajus fetita! Speram sa nu se mai schimbe nimic ca ne-am obisnuit cu ideea si suntem fericiti( nu k ar conta ff mult ce este) O saptamana usoara si placuta atat la serviciu cat si acasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Skatyus 007 Si noi avem tot baietel, asa ne-a spus din prima si l-am vazut si noi si sper sa nu ne inselam. In weekand sambata m-am simtit bine, am facut mancare, un pic de curatenie cu ajutor de la sot si duminica am iesit la o mica plimbare si m-a luat cu rau, stare de lesin, nu mai vedeam bine...macasem, vitamine iau, dar banuiesc ca e de la glicemie ca mi-a iesit foarte mica la ultimele analize si dupa ce am mancat ceva dulce mi-am revenit complet, am fost si la cumparatauri dupa.E a 5-a oara in sarcina cand ma confrunt cu starea asta de lesin, ma ia cu calduri si nu-mi trece decat dk stau jos...dar ieri am simtit mai puternic.In rest sunt bine, merg si la servici si intradevar astept cu nerabdare sa pot intra in prenatal sa ma odihesc.La 32 de saptamani putem oficial,nu? Tu mai ai foarte putin iti urez mult succs si nastere usoara, sa iasa cum iti doresti!!!...dar credeam ca, chiar daca se face ziua DPN nu-ti provoaca nimeni nasterea, si se asteapta ca bebe sa vrea sa vina singur. Deci joi orice ar fi tu practic nasti.Am auzit si mamici care trecusera de 40 saptamani si nu a fost nici o problema. Chiar vroiam sa te intreb cum e asa pe ultima saptamana de m?Cum te simti mai ales fizic? Cred ca ai mari emotii si esti nerabdataore sa-ti ti in brate bebelusul! Si eu abea astept, desi trec repede saptamanile, parca nu mai am rabdare! [gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicol Eu am ramas mai devreme de 32 de sapt, am avut si concediu de odihna si medical si pe urma ma intrat in prenatal. Depinde ff mult de conditiile de munk, eu trebuia sa stau in picioare cam 9 ore asa k mi-am luat concediu mai devreme. La mine Dnp era pe 12 oct, apoi s-a schimbat in 15 si din moment ce mi-a zis sa ma prezint cu tot cu bagaj joi, noi am dedus k urmeaza si evenimentul cel mare. Cu stare emotionala e mai greu, am devenit cam nervoasa din cauza asteptarii cred. Fizic totul pare ok ma cam doare spatele si merg fff des la baie dar cam atat. Dominisoarele contractii nu prea si-au facut aparitia. Nu stiu ce au de gand. La mine e o mica problema cu colul care e cam spastic. De 3 saptamani iau cate 3 nospa pe zi. Sper sa isi faca efectul in cele din urma si sa se inmoie ca sa poata iesi bebelina. Maine o sa o sun pe doctora sa o intreb la ce ora sa merg si cam la ce sa ma astept. O sa intru sa-ti las mesaj pe urma sa-ti spun ce ma aflat. [pup] si ai grija cu glicemiile alea. Vb cu doctora ta, in sarcina nimic nu trebuie ignorat oricat de banal ni s-ar parea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Skatyus Eu am un job ok sa zic, stau si pe scaun,mai am si perioade cand ma deplasez...si nu e ceva solicitant. Eu ma ocup si de arhiva institutiei si uneori trebuie sa mai aranjez dosare in rafturi si asta nu e prea usor ca obosesc si nu mai am forta sa trag de ele sa le aranjez.Cand am anuntat verbal ca sunt insarcinata mi-au spus ca la noi nu se face hartie scrisa conform legii daca sarcina nu implica riscuri,daca nu e un job solicitant care sa ma afecteze, daca e o sarcina care evolueaza normal....si sunt un pic descoperita daca in caz apare ceva, practic nu am nimic la mana ca eu am anuntat ca sunt insarcinata.Am colege care deja au nascut si nu au facut hartie scrisa. Totul a fost ok. Asa ca eu o sa intru in prenatal la 32 saptamani, mai am si 11 zile de concediu odina si o sa le iau din 16 nov. Mult succes joi! P.S. ma tot gandeam la tine ca de acum poti oricand sa nasti[bibe] si ma astept sa nu mai imi poti raspunde pe forum! Pupici!![pup] [gravi] 25+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nicol Am promis ca-ti scriu si ma tin de cuvant. Bebelina noastra inca nu da nici un semn k ar vrea sa iasa, dar asta e chiar dak nu vrea maine sau cel tarziu vineri o sa vina ziua cea mare. Am vb cu doctora la tel si mi-a spus k totul ramane cum am planificat. Maine dimineata la 8.30 sa fim la spital cu tot cu bagaj. Am intrebat-o si de medicamente dak trebuie sa cumpar ceva(am vazut un reportaj la tv si in el ziceau k nu au nimic in dotare), dar a zis k o sa ne spuna mai multe maine. Acum sunt fff linistita si optimista sper k si la noapte sa fiu la fel. Sa-mi tii pumnii, sa fie totul bine si sa ma intorc acasa repede sa-ti povestesc cum a fost. Poate fac si ceva poze la maternitate sa-ti arat cum e pe acolo. [pup] si sa ai grija de tine si de bebita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[red]Skatyus! [/red] ma bucur ca esti optimista,[flo] asa si trebuie,sa fii cat mai pozitiva! Sunt convinsa ca totul va fi bine!iti tin pumnii si Doamne Ajuta sa fie totul perfect! Daca si sotul tau lucreaza acolo cred ca va fi ok totul, din pacate nu-l lasa cu tine in sala de nasteri,dar nu-i bai cred! Mult succes si pupici![pup] [gravi] 25+ [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...