Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


Recommended Posts

Multumim mult skatyus007. Intelegem ca timpul este foarte limitat. Am mari emotii legate de cum se va schimba viata noastra peste 2 saptamani... sper sa facem fata. Sotul m-a surprins cu ideea ca ar dori sa stea cu mine in rezerva pe perioada spitalizarii. Ai idee daca exista astfel de rezerve in spital si care este pretul? Multa sanatate bebelinei, sa scape repede de colici. Fetele spuneau ca pot fi evitati daca mamicile beau ceai de chimen si anason. Ai incercat si varianta asta? [gravi] 36+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui skatyus007
Buna fetelor, imi pare rau k nu pot sta prea mult pe forum(bebita mea are colici si ne e cam greu), insa o sa incerc sa va raspund la toate. Eu nu am avut adeverinta si nici trimitere, cand mi-au facut fisa de internare am fost intrebata daca le am dar nu a fost nici o problema. Despre hainute, chiar iti recomanda sa vi cu ele de acasa, dak nu ai or sa-ti dea de la spital, dar mai bine cu ale tale(spalate si calcate, pt siguranta lu bebe). Legat de tarife, nimeni nu-ti cere dar toata lumea accepta, se poarta frumos cu tine chiar si dak nu le dai bani.Si fiecare da cat poate. In schimb trebuie sa fi pregatit sa-ti cumperi medicamente, seringi, branule pt ca spitalul nu are nimic in dotare. O sa mi intru sa va spun ce am pus eu in geanta de spital si ce mi-a folosit
Buna skatyus...ma surprinde ca nu are spitalul nimic...ce chestie! Asteptam sa ne scri si despre nastere, cu detalii, cu epidurala, tot tot...cand ai timp! Pupici [pup] [gravi] 27+ [baietel] ANDREI .... http://community.webshots.com/user/nicolcris22
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ma intereseaza si pe mine foarte mult cum sta acest spital la capitolul dotare pe criza asta !! cu ce anume exact va trebui sa venim de acasa ? si daca nu au anumite chestii eu nu inteleg de ce medicii nu ne spun dinainte, pt. ca anumite medicamente nu le gasesti cat ai bate din palme... Mie doctora mea nu mi-a spus decat destre Oxiton (oxitocina) sa-mi fac rost si asta doar pt. ca am intrebat-o eu... iar asta nu se gaseste NICAIERI (probabil ca ati vazut si voi la TV), deci va trebui probabil sa-l comand pe net si cum va fi norocul....daca mai apuca sa ajunga bine, daca nu Dumnezeu cu mila... Deci fetelor care ati fost de curand acolo, e foarte important, va rog spuneti-ne exact cu ce trebuie sa venim in traista, mi se pare o informatie esentiala, si, mai ales, este acest spital din punctul de vedere al dotarii o alegere inteleapta ? Si eu l-am ales tot pt. treaba cu rezerva in care poti sta cu un membru al familiei dar daca la alte capitole sta prost mai bine ma lipsesc si aleg siguranta pt. mine si puiul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AlinaEmi
Si eu l-am ales tot pt. treaba cu rezerva in care poti sta cu un membru al familiei
Eu am mai citit pe alte forumuri ca au toate dotarile (aparatura) necesare ... in privinta medicamentelor chiar nu stiu, abia saptamana viitoare am programare la medic si o sa il intreb despre asta. Tu stii ca exista rezervele astea in care sa stai cu un membru al familiei? Ai idee si cat costa? [gravi] 36+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun cum e cu rezerva: rezerva cu 1 loc 100 lei, cu 2 locuri 75 lei, si chiar dak nu stai la rezerva trebuie sa platesti 30 lei taxa de lauzie sau cam asa ceva, cica se plateste peste tot acum. de ramas nu a poate sa ramana sotul cu tine si noi am vrut si citez:" Nu se poate sa ramana sotul pt k au fost cazuri in care se inchideau in camera si nu puteau sa intre asistentele la pacienti" Ce va pot spune e ca asistentele nu trec asa des pe la rezerva, chiar dak platesti mai mult decat un pacient normal. Sotul meu a cumparat Oxiton de la farmacia Flora de langa spital, tot de acolo a luat si epidurala si seringi, ser pt perfuzie, algocalmin pt durerile de dupa. Despre aparatura necesara pt bebelusi in caz de e o problema nu stiu ce sa va spun pt k noi nu am avut probleme. Ceaiul de chimen si anason nu pot sa spun k isi face efectul. Eu beau de vreo 5 saptamani si bebe tot a facut colici. Va [pup] si cand mai pot intru sa va mai povestesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim skatyus de raspunsuri!te mai asteptam si cu alte detalii despre cum a decurs nasterea ....si cate ceva despre bagajul de spital...ce ti-a trebuit si ce nu.Ne da voie cu pijama formata din pantalon si camasa cu nasturi? Auzisem ca in unele spitale doar camasa de noapte e acceptata...ca sa nu stea dupa tine sa te dezbraci cand iti face igiena locala. Sii ceva de asta? Eu tare as vrea sa-mi ia panatloni dupa nastere ca sunt mai friguroasa....si in ianuarie cand nasc eu...sigur e mai frig.Si dk poti cateva detlaii despre cum decurge igiena locala ...se fac si irigari vaginale? Ca am auzit diverse povesti pe odisea sarcinii. Te pup si succes cu colicii!!![pup][pup] [gravi] 28+ [baietel] ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume... http://community.webshots.com/user/nicolcris22
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim skatyusde info. Ce sa-i faci, te-am prins la inghesuiala, se pare ca esti singura proaspata mamica de la Ilfov![flo] Ma surprinde partea cu asistentele care nu te viziteaza prea des, asta ce inseamna, ca nu-si prea dau interesul ? eu ma gandeam ca daca se sta cu bebe in camera ar trebui sa vina foarte des pt. ca unele dintre noi (ca mine de exemplu) sunt total pe dinafara la capitolul bebelusi si chiar au nevoie de asistenta... [mamica. In plus, intelesesem ca acest spital nu este f aglomerat si tocmai de aia are personalul mai mult timp sa se ocupe de fiecare... Ca sa intelegeti de ce ma agit... eu sunt in sapt 37 si totusi inca mai oscilez intre 2 spitale, in fiecare zi ma zic ca m-am hotarat si a doua zi o iau de la capat... de aia m-ai ajuta f mult (si cred ca nu numai pe mine) daca ne-ai putea spune cateva lucruri care ti-au placut aici si cateva care te-au deranjant.... ai mai merge acolo a 2-a oara ? Lista cu cumparaturile de la farmacie, cand ti-au dat-o sa le faci ? odata ce ai ajuns la spital a si plecat sotzul la shopping, a doua zi ? Scuze pt. atatea intrebari, incerc sa ma hotarasc ca parca vad ca vine clipa si o sa dau cu banul [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AlinaEmi
Multumim skatyusde info. Ce sa-i faci, te-am prins la inghesuiala, se pare ca esti singura proaspata mamica de la Ilfov![flo] Ma surprinde partea cu asistentele care nu te viziteaza prea des, asta ce inseamna, ca nu-si prea dau interesul ? eu ma gandeam ca daca se sta cu bebe in camera ar trebui sa vina foarte des pt. ca unele dintre noi (ca mine de exemplu) sunt total pe dinafara la capitolul bebelusi si chiar au nevoie de asistenta... [mamica. In plus, intelesesem ca acest spital nu este f aglomerat si tocmai de aia are personalul mai mult timp sa se ocupe de fiecare... Ca sa intelegeti de ce ma agit... eu sunt in sapt 37 si totusi inca mai oscilez intre 2 spitale, in fiecare zi ma zic ca m-am hotarat si a doua zi o iau de la capat... de aia m-ai ajuta f mult (si cred ca nu numai pe mine) daca ne-ai putea spune cateva lucruri care ti-au placut aici si cateva care te-au deranjant.... ai mai merge acolo a 2-a oara ? Lista cu cumparaturile de la farmacie, cand ti-au dat-o sa le faci ? odata ce ai ajuns la spital a si plecat sotzul la shopping, a doua zi ? Scuze pt. atatea intrebari, incerc sa ma hotarasc ca parca vad ca vine clipa si o sa dau cu banul [bang]
Pana ne raspunde skatyus, pot sa-ti spun ca am o buna prietena care a nascut aici in februarie si a fost tare multumita. E a nascut natural fara epidurala, prima nastere...la 37 saptamani si bebe a stat vreo 3 zile la incubator.Fiind la primul bebe asistentele i-au aratat tot, cum se schimba, cum se pune la san, cum i se face baita. Stiu ca bebe nu sta cu mamica in camera....mai ales la prima sarcina.Yicea ea ca dk vrei neaparat ca bebe sa stea cu tine...ti-l da doar daca te simti ok, daca nu ai avt nici o problema si te simti bine, odihnita. Veneau asistentele regulat sa-i faca igiena si sa vada cum se simte.Si doctora la fel.Am inteles ca nu au lasat-o sa-i dea primul lapte (colostru)ca cica nu e bun, desi eu stiam altceva. si bebele ei fiind inca la incubator a supt din biberon primele zile, cred ca lapte praf... Chiar daca cotizezi chiar daca nu, toti se poarta foarte frumos. Este foarte curat, ea a stat in camera cu inca o mamica, avea baia proprie. Nu am intrebat-o nimic despre mancare...dk ne poate spune ceva skatyus.... si ea nu a avut nevoie d enimic din afara, medicamente...chestii. Cica ii da sotului o asistenta pe acolo o lista cu ce e necesar pt bebe acasa....daca esti la al doilea copil am inteles ca nu-ti mai explica nimeni nimic. [gravi] 28+ [baietel] ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume... http://community.webshots.com/user/nicolcris22
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred k prietena ta a fost mai norocoasa decat mine. Eu am nascut joi la ora 14.55 iar pe bebe mi=au adus-o in noaptea de joi spre vineri noaptea. De facut baita ne-au aratat cum se face si cam atat. Nimeni nu a venit sa ne arate cum se pune un pamoers. As putea spune ca am avut ginion k am stat la rezerva, iar asistentele pt copii erau un etaj mai sus. Am inteles k de celelalte mamici puteau sa se ocupe mai mult pt ca erau mai aproape. In rest cu igiena pt noi totul a fost ok. Si doctora neonatolog si doctora cu care ai nascut veneau zilnic la vizita. Lista cu medicamente a primit-o sotul chiar in ziua in care am mers la spital, adica joi, si v-am spus a gasit totul la farmacia de langa spital. Trebuie sa va spun totusi k nu toate asistentele sun ca cea care mi-a adus mie bebelul si m-a lasat asa. In a doua noapte mi-a fost ff rau si bebe nu a mai stat cu mine in camera, dar si pt asta a cotizat sotul meu, cred k se putea si fara cotizatie, dar am vrut ca bebe sa fie pe maini bune. In legatura cu epidurala, eu am optat pt si pot sune k in proportie de 50% o recomand. Eu am fost putin ghinionista dak pot spune asta, dupa ce am nascut doctora anestezista mi-a recomandat sa nu ma dau 2 zile jos din pat decat sa merg la toaleta si dak asistenta aia draguta mi-a adus pe bebe la 3 noaptea, eu (la primul bebe)habar nu aveam ca sa-i fac asa k am stat cu bebe in brate pe marginea patului pana la 8 dim cand a venit sotul si a avut el grija de ea. Drept urmare am ramas cu niste dureri cam mari de cap. Dureri care le au cam 1 din 10 femei in urma epiduralei. Dar au trecut, la mine dupa vreo 5 zile, din care 3 cu tratament, zile in care nu am alaptat. Pe langa tratament a trebuit sa mai beau si niste cafea. Prin urmare nu stiu dak sa va recomand epidurala, totusi in timpul travaliului ma ajutat enorm de mult. In acelasi timp cu mine a mai nascut si o alta fata fara epidurala si credeti-ma se auzea de pe scari cum urla.Ramane deci sa hotarati voi dak faceti sau nu epidurala. In caz k as mai face un alt bebe as opta tot pt spitalul asta, dar mi-as alege un alt doctor. Maine incerc sa va dau si lista cu bagajul de spital. pupik [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...