Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


Recommended Posts

AlinaEmi o sa fac cezariana, dar nu stiu inca data, probabil undeva in jur de 23 noiembrie. M-am hotarat sa optez pentru o rezerva cu 2 paturi, cred ca nu e prea placut sa fii chiar singura in rezerva. Asa ca e posibil sa ne vedem acolo doar daca bebe al tau se grabeste putin.

Nici eu nu stiam ca exista contraindicatii la epidurala, dar zic ca nu ai de ce sa iti faci griji ca ti-ar fi spus doctora ta daca era cazul.

 

[gravi] 37+ [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!

Daca nu ne intalnim la maternitate,promiteti sa imi spuneti si mie cum a decurs nasterea?[:)] Nu cred ca bebe al meu va vrea sa vina mai devreme[:D]

Pentru nastere, merg pe nasterea naturala, atata timp cat nu apar probleme a caror rezolvare necesita cezariana. Numai ca nu voi putea " beneficia" de epidurala, pentru ca e periculor sa sangerez in lichidul cefalorahidian si nici eu nu vreau sa imi asum nici un risc, oricat de mic ar fi[:)]

Voi nu va faceti griji[:)]Daca dr nu v-au zis nimic, inseamna ca nu e nici o problema sa faceti epi.. La mine, inca de la inceputul sarcinii trombocitele au fost scazute. Ati aflat ceva de " atentii"??[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragonitza, si eu tot spre rezerva de 2 paturi optez, vreau s-o iau pe mama cu mine sa se ocupe de "problemele administrative" ca sa zic asa. Sper sa fie posibil.... De ce faci ceza ? te cam invidiez, si eu tot ceza as cam fi vrut pt. ca sunt super fricoasa si nu suport incertitudinea in care se sta in cazul nasterii naturale, dar doc. mea nu prea e adepta, probabil ca stie ea ce stie...

Valentinaeu de scris o sa scriu sigur, pt. ca si pe mine m-au ajutat povestile altora doar ca e cam din scurt, nu stiu daca o sa apucam sa ne dezmeticim...[:D] Incerc sa-ti trimit PM cu ce am aflat eu pana acum.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Sunt noua pe forum si va scriu pt ca sunt f ingrijorata. Ieri am fost la control la dna dr Parpalici care trebuie sa ma asiste la nastere la Spitalul Ilfov. DPN-ul meu este 29 decembrie. Stabilisem ca o sa facem tot posibilul sa nastem pe 27 intrucat dansa pleaca in concediu. Dar surpriza.... maternitatea intra in cele 4 zile fara plata impuse de Guvern in perioada 26-29 decembrie. Deci ar trebui sa imi declanseze nasterea intre 15 si 22 decembrie ca sa ramana timp sa stau si cateva zile internata dupa nastere. Dar pe 15 o sa am doar 38 de saptamani. Nu stiu ce sa fac. Ati auzit ceva cum ca s-ar intra in fara plata si maternitatea s-ar inchide pt 4 zile? Pe voi va afecteaza si daca da ce solutii aveti.... voi ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui skatyus007
De astea chiar am uitat sa mentionez. Ma avut de acasa atat tacamuri cat si mancare. Eu sunt cam mofturoasa si asa k nu m-a interesat dak dau sau nu mancare cei de la spital,totusi banuiesc ca da. Ce ne-au recomandat moasele de la sala de nasteri:supa fara ceapa si fara cartof, piept de pui la gratar, iaurt si o banana pe zi + multe lichide inclusiv ceai de chimen si anason. Doctora de la ginecologie si cea neonatolog au zis k putem manca orice in afara de fasole, varza si mazare. Dar cand vezi k bebe plange ca-l doare burtica nu-ti mai vine sa mananci nimic, ca de cele mai multe ori te gandesti k poate si din cauza ta e asa.Scuze pt multele greseli de ortografie pe care le fac dar mereu sunt pe fuga.
align="right" id="quote2">mie pediatra mi-a recomandat 6 sdaptamani fara cruditati si fatr lapte.am tinut un fel de regim usor, in sensul ca mancam o banana coapta, o sana cu fulgi, o supa eventual supa-crema, cu pui slab, fara piele, morcov, telina, dovlecel, 2 litri de ceai neindulcit preparat din anason, chimen, fenicul si roiboos. Ceaiul il mai beau si acum. Am avut noroc poate, dar bb nu a avut colici, am lapte ca baltata romaneasca, bb a sarit de 7 kg de la 5 luni, alaptat exclusiv. nu a racit si nu a facut temperatura niciodata. l-am scos in colectivitate din prima saptamana.ce va mai recomand, indiferent de cum nasteti. sa aveti la voi supozitoare cu glicerina. o sa fie crima si pedeapsa primul drum la wc[alcool][zz] CAPRA CU 2 IEZI[baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009) MINUNEA MEA A DOUA MINUNEAjutati-l si pe Darius!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

28061982, eu zic sa stai linistita pentru ca maternitatea nu se inchide.. Cele 4 zile fara plata nu vor cauza decat in aceea ca personalul va fi mai putin ca de obicei..Insa, in nici un caz nu se va inchide maternitatea.. Din cate stiu eu, chiar daca vei naste la 38 de saptamani, bebe e considerat nascut la termen si nu vor fi probleme[:)]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu informatii pentru 28061982.. Azi am fost la control, la d-na dr Parpalici. Si intradevar, se va inchide maternitatea. Asistentele nu vor sa vina la serviciu neplatite.. Asa ca nu stiu ce sa iti zic. La mine nu e cazut sa ma panichez caci eu am DPN pe 6 decembrie si mai mult de o saptamana peste DPN nu ma lasa d-na Dr.

La fel mi-a zis si mie de rezerve..cele cu 2 locuri sunt 75 lei /zi, cu un loc 100 lei /zi. Un avantaj in plus, pe langa acela ca la rezerve sunt conditii mai bune ( din ce mi-a zis d-na dr) este acela ca in rezerve te poate vizita familia, in timp ce in saloanele de 30 lei /zi trebuie sa iesi tu pe hol la familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...