Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Usuca cineva fructe/legume la soare?


Recommended Posts

Am uitat sa spun cum facea sa ii "aduca la viata" cind era gata sa umple ardeii, iarna. Ii punea in apa calduta si ii lasa citeva minute sau peste noapte. Isi reveneau si se lasau modelati si umpluti cu amestecatura de carne si orez. Acum, dupa gusturile mele mai sofisticate, as lasa ardeii asa, scofilciti, i-as taia marunt si i-as trece un pic prin tigaie, cu ulei de masline si ceva usturoi si apoi i-as amesteca in paste de casa...mmmm... si insotit de un pahar de vin rosu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai, m-ai zapacit! Mi-ai facut asa o pofta si parca o si vad pe matusa ta cu ei insirati. Ar fi trebuit fotografiata. Cu ce ac ii insira, cu ac pt. lana? Nu stiu daca ne mai raman ardei capia, dar din cei iuti tot voi face asa. Multumesc! [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acul era normal, numai ca un pic mai mare, nu din ala finut de tot... (Da, as fi vrut sa am mai multe poze cu Alai (ea m-a crescut de la 7 ani la 19 ani!) iar de acasa, dupa ce a murit ea, am luat ca amintire numai cana cu care aduceam apa proaspata la fiecare masa... o cana cu miner, cu flori de padure desenate pe ea...) Am dat un search si am gasit ceva asemanator, dar cei uscati de Alai erau capia, nu din astia cu forme nedefinite... http://farm2.static.flickr.com/1385/1310905971_56cbbd292c.jpg?v=0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai cautat si eu si uite ce am gasit: INELE DE CEAPA (pentru supe, sosuri) 1 kg cepe de marime potrivita se curata, se taie felii de cca 0,5 cm si se despart inelele. Se oparesc cu apa fiarta (2-3l) timp de 30 sec. Se scurg, se ususca la cuptor aprox. 3 ore. ROTOCOALE DE MAR merele sa fie zemoase, dar nelovite si nu ff coapte. se spala, se curata, se scoate cotorul cu un cutit din acela de scos mijlocul (casuta). se taie rotocoale si se pun in 1 l de apa amestecata cu 1ingurita de sare neiodata (de muraturi). se sterg cu prosop de hartie, se insira pe o trestie de bambus sau o tija de frigarui, se fixeaza in cuptor si se lasa sa se usuce CU USA CUPTORULUI INTREDESCHISA, 6-12 ore (nu stiu la cuptoarele electrice cat dureaza). ML, scuze, daca esti in state clar ca nu o sa apelezi la Quelle.[:D] Dar cred ca tot aveti ceva aparate similare... Imi place reteta de paste cu ardei! [pofta] Uite la ciuperci proaspat culese: se rup coditele si se taie ciuperca daca e prea mare. se trag palariile pe ata intepand cu acul prin centrul lor, facem cate un nod dupa fiecare, le agatam intr-un loc cald si uscat (pod[:D])Se lasa la inmuiat in apa inainte de a le gati. [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui Ramona J
Trimite-le aici ca se rezolva![:D] Cred ca astea sint conditiile ideale, cred ca merge si temperaturi mai scazute (si bunicii mei uscau ardei, prune - si nu era atit de cald!), doar ca dureaza mai mult. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Azi a fost f. cald (pt. munte) si uscat afara. 78 la umbra dimineata si 82 mai tarziu. Am pus dimineata termometrul la soare, de curiozitate si a depasit suta! Asa-i, nici la ai mei bunici nu era mereu soare si senin si tot uscau. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Acul era normal, numai ca un pic mai mare, nu din ala finut de tot... (Da, as fi vrut sa am mai multe poze cu Alai (ea m-a crescut de la 7 ani la 19 ani!) iar de acasa, dupa ce a murit ea, am luat ca amintire numai cana cu care aduceam apa proaspata la fiecare masa... o cana cu miner, cu flori de padure desenate pe ea...) Am dat un search si am gasit ceva asemanator, dar cei uscati de Alai erau capia, nu din astia cu forme nedefinite... http://farm2.static.flickr.com/1385/1310905971_56cbbd292c.jpg?v=0
Tii, ce poza! Ha, ha, acum inteleg... in codita ii intepi. P.S. Cu matusa ta, erai buna de povestit la sb. cu batranii (a fost un sb. aici (la arte parca) in urma cu un an, tare mi-a fost drag...). [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...