Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

Mai fetelor care alaptati mult mai des decat mine: VOI CAND DORMITI, mama draga????? Ca pe mine asta ma tampeste de cap, nu pricep si pace. Daca-i dau san odata la 2,5 ore in medie, tot nu apuc sa dorm ca lumea. Noaptea (adica in ultimele doua nopti) se frichineste IN CONTINUU, isi drege vocea, scoate mici tipete, gajaie si caraie si maraie si da din maini si din picioare ca avionul, de nu apuc sa inchid un ochi... Ehei, si apai stai sa mai am energie si putere sa-l tin si lipit de mine si sa-i dau san in continuu la cate 2 ore, mai ales pe caldura asta!! Imi fierb creierii, imi pierd mintile de neputinta, nu pricep voi cum ati reusit asemenea performante! Eu nu vreau decat sa dorm macar o data 4 ore legate, macar o data!!!!!!!!!!!! Iar simt ca ma prabusesc. Ah, si stati linistite, stiu ca ar fi si mai stresant cu biberonul [bang] Si totusi, ce e de facut daca vreau sa alaptez in continuare si simt cum ma imbecilizez si ma isterizez si sunt in pragul unui colaps total din cauza lipsei de somn?????
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

missparker ...e normal prin ceea ce treci!Cu timpul te vei obisnui!si eu ma plangeam la inceput ....dar cu timpul iti intra in obishnuinta!Acum esti si la inceput si e normal sa iti supraveghezi copilu la orice fis care il face [:D].Momentan si el are gaze pe care nu stie sa si le scoata..incearca totusi si trage de tine sa il alaptezi in brate sezand in pat sa il adormi si sa il pui in patutul lui .. eu am facut marea greseala de al lua in pat cu mine si acum la 1 an si 3 saptamani sta mufat toata noaptea altfel nu am somn...Maine il intarc CLAR GATA NU MAI POT! Mami de Alexandru din 13.07.07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui MissParker
Mai fetelor care alaptati mult mai des decat mine: VOI CAND DORMITI, mama draga????? Ca pe mine asta ma tampeste de cap, nu pricep si pace. Daca-i dau san odata la 2,5 ore in medie, tot nu apuc sa dorm ca lumea. Noaptea (adica in ultimele doua nopti) se frichineste IN CONTINUU, isi drege vocea, scoate mici tipete, gajaie si caraie si maraie si da din maini si din picioare ca avionul, de nu apuc sa inchid un ochi... Ehei, si apai stai sa mai am energie si putere sa-l tin si lipit de mine si sa-i dau san in continuu la cate 2 ore, mai ales pe caldura asta!! Imi fierb creierii, imi pierd mintile de neputinta, nu pricep voi cum ati reusit asemenea performante! Eu nu vreau decat sa dorm macar o data 4 ore legate, macar o data!!!!!!!!!!!! Iar simt ca ma prabusesc. Ah, si stati linistite, stiu ca ar fi si mai stresant cu biberonul [bang] Si totusi, ce e de facut daca vreau sa alaptez in continuare si simt cum ma imbecilizez si ma isterizez si sunt in pragul unui colaps total din cauza lipsei de somn?????
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]

Of, of, biata Felicia! [pup] Uite, Felicia, incerc sa scriu putin-putin si cat pot eu de clar :-). In primul rand, as vrea sa pot spune "stai linistita, mai dureaza o saptamana si gata!" :-). Nu pot spune asta. Pot spune doar ca nu prea ai ce sa faci, asta e viata unei mamici de bebe mic-mic [il]. Trebuie sa incerci sa te adaptezi cumva la noile conditii, Felicia! Este clar, deocamdata nu mai poti dormi 5 ore legate. Asadar, dormi cand doarme si bebe. Incearca sa dormi cand doarme si bebe! Organizeaza-te altfel decat pana acum, astfel incat, sa nu fii daramata si deprimata din cauza lipsei de somn. Gemetele si foielile din timpul somnului lui bebe, stiu, sunt cumplite. Exact asa era si baietelul meu. Nu puteam sa adorm din cauza ca el gemea prin somn si se foia si maraia, iar eu aveam impresia ca, gata, s-a trezit si urmeaza IAAAAAAR alaptatul :-))))). solutia: dupa ce il alaptezi pe David, da-l sotului tau. Sotul tau sa ii vegheze somnicul agitat sau veghea, sa il duca la plimbare, iar tu sa DORMI!!! Din cand in cand, cand simti ca nu mai rezisti din cauza oboselii, pregateste-i un biberon cu laptic de la tine si lasa-l pe sotul tau sa il hraneasca. In felul asta, prinzi macar 4 ore de somn si mai poti rezista inca vreo cateva zile doar cu somnul putin si in mai multe reprize. In tot cazul, asta e cea mai grea perioada. Mai greu de atat nu va fi. Pe masura ce David creste, s-or mai rari si mesele astea si ai sa poti dormi si tu. Ce sa-ti zic? Iti tin pumnii, stiu ca e greu, dar sigur ai puterea sa treci peste toate astea. Orice mamica are aceasta putere si, ohooooo, mult mai mult de atat :-) [pup]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Felicia, cred ca toate mamele te inteleg. Si este mai usor sa-l alaptezi decat sa-i dai cu biberonul (cel putin noaptea sigur e mai usor sa-l pui la san decat sa te scoli din pat sa faci lapte, etc). Ceea ce a spus Denizel e foarte adevarat. Adica sa participe si tati - la noi alaptatul de peste noapte eram cam asa: bebe plange, mami da un ghiont lui tati, tati se scoala, ia bebe din patutul ei, o aduce la mami, mami o pune la san si mai mult doarme in timp ce bebe suge, apoi, cand mami nu-si mai simte mana pe care sta bebe, da ghiont lui tati care o ia si o pune in patul ei ..... In cazul meu mami este foarte somnoroasa, eu dorm 10 ore/noapte altfel nu-s om. DAR - O sa treaca! Promit! La un moment dat (cat mai curand sper) bebe o sa renunte la una din mese (sper ca la cea de noapte!) si atunci vei prinde macar 4 ore somn. Apoi (mai tarziu) va mai renunta la o masa - si atunci vei dormi si 7-8 ore/noapte. Pana atunci incearca sa prinzi un pui de somn ziua. Vezi viata mult mai in roz daca dormi macar 1-2 ore ziua! Eu sunt destul de convinsa ca o mare "vina" pentru depresia post natala o are oboseala mamei. Din cauza oboselii si lipsei de somn eram "cu fundul in sus" si nu-mi convenea nimic .... zic eu, acum, cand copilul e mare .... Si imi aduc aminte .... ca avea Monica 1 an si eu ma plangeam ca vreau si eu sa fac o baie! Asta era dorinta mea cea mai mare - 30 de min. in cada cu spume si saruri .... Timp de peste 1 an spalatul meu s-a rezumat la dusuri de maxim 10 min, eventual cu tati batand usa "Hai odata! Ce faci acolo? Mai dureaza mult?" Trece - si o data cu trecerea timpului iti vei aminti cu umor si zambetul pe buze de perioada asta! Sorana si Monica (5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feli, curaj si rezista !!! La inceput e groaznic de greu, dar pe zi ce trece va fi tot mai bine, ai sa vezi. Fixeaza -ti un targhet ... eu ma gandeam ca pe 16 noiembrie Giulia implinea 3 lunisoare si asta ma facea sa merg inainte ! Sfaturile lui Denizel sunt excelente, aplica-le. Eu dormeam cand dormea Giulia. Si ca sa scap de paranoile mele, o culcam pe burta mea si dormea linistita si multumita, eu la fel, la noi asta a functionat pt colici, pt frichineli, pt tot. Nu e litera de lege. Problema a fost ca nu am avut niciun ajutor si pe baza oboselii nu produceam lapte, desi luam ceaiuri, galactogil, cam tot ce era in comert, deci maaare grija !!! Lasa toate lucrurile pt mai tarziu, nu ai nicio urgenta care sa nu poata astepta, nici curatenia nu are prioritate, mancarica buna este de-a gata. Tin pumnii sa fie totul bine !!! ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicia, nu stiu cum alaptezi tu... exista anumite trucuri.. eu alaptez in sezut doar cand sunt la calculator, si doar la sanul stang, cu mana stanga o sustin cand era mica puneam diferite perne sub ea ca sa nu trebuiasca sa ma aplec eu prea rau si asa o tineam (dealtfel si pe Felix) cu zecile de minute la san, uitam de ei asta peste zi cand nu tineam sa doarma (oricum ei mai mult erau semiadormiti in astfel de situatii seara cand era Felix mic ma retrageam cu el in dormitor, ceream liniste absoluta (am gresit) cu fata nu mai era efectiv cum sa ceri liniste si adormea oricum pe la 9 (parca!) in rest, cand nu eram la calculator eu numai culcata alaptam, inchipuieste-ti doua litere C, una opusa celeilalte, una cu "capul" mai jos decat celelalta seara dupa ce adormeau (lui Felix ii lua fooooarte mult, fata mai putin. Felix n-a lasat sanul din gurita decat pe la un an jumate, fata l-a lasat dintotdeauna, se satura si intorcea capul, chiar daca dupa mai recauta sanul. prima oara cand mi s-a intamplat credeam ca visez, nu stiam ca e posibil[:D]) asa...cum au adormit, daca intre timp n-am adormit si eu langa ei, o taiam scurt in sufragerie sau bucatarie sau la baie primele luni e greu sa te hodinesti tocmai pentru ca esti in acel stadiu de preocupare primara: "se foieste, oare de ce?", "nu-i e cald, nu-i e frig?", "cum e fontanela?" pe Felix l-am pazit tare fixata pana pe la vreo sase luni aproape obsesiv (mi-era si mie frica de sindromul mortii la NN), cum a trecut de sase luni mi-am spus ca acum are mai putine sanse sa moara, un pic m-am mai relaxat, la un an am uitat sa-l controlez oarecum obsesiv cu fata m-am lecuit, o controlam si pe ea, dar fara sa incerc toate fricile din lume eu si de aceea ii culcam cu mine, somnul meu si-a schimbat mult structura comparativ cu cea de dinaintea nasterii lor practic lui Felix ii simteam, cunosteam fiecare respirare, miscare pe taica-su nu-l auzeam niciodata cand se trezea sa mearga la lucru, dar pe Felix il simteam la orice zgomot fie el si imperceptibil orechii altora acum nu-l mai simt nici pe Felix, o simt doar pe fata si si pe ea incep s-o "pierd" cred ca e faptul ca interior simt ca a crescut, nu mai e atat de mica, de dependenta de prezenta sanului (practic stiu doar ca se trezeste, dar totul se limiteaza aici, dorm ca un bustean de la 12, 1 nopatea la 9 dimineata [:D]) dar sa ma adun...ce incercam sa spun e ca e normal sa fii atat de rupta, ai simturile la maximum ascutite, esti ca o fiara pregatita sa intervina pentru supravietuirea puiului doar ca puiul nu este in pericol, n-ar avea nevoie de toate astea, si tu totusi gasesti dificil sa te relaxezi pentru a aluneca in somn incearca cu bai calde, strecoara-te de langa el cand e adormit si rasfata-te, incearca cu unele filme bune si lasa polemicile[:D] (alea antreneaza adrenalina) asa..permite-ti tot ce ar putea sa-ti ridice nivelul serotoninei, cultiva placerea (asta cu oxitocina care provoaca placere cand alaptezi la mine s-au dovedit mari minciuni in primele saptamani de viata ale feciorului, simteam cum imi suge oasele nu sanul, parca ma descompuneam toata de durere) ah! nu exista orarii, si acum chiar nu am in minte mesele copilului ci orice altceva deci la ora cutare baita, masaj si alte cele[:D] ai mei erau spalati cu zilele si si atunci in vana cu mamica lor[:D] adica spalati..., balaciti acolo ca nu foloseam detergenti, faceam schimb de bacterii si ceva virusi[:-)))], dar erau bine, tare gustau totul de uns nu-i ungeam veci cu nimic chiar daca aveam in casa, uitam cu gratie :-) masaj din parti ca erau oricum balaganiti "di qua e la" afara, da afara, il duceam zilnic si pe furtuna cu fata dupa ce s-a nascut avand doi imi era mai greu deci clar, nu ai nici un program "inspre binele copilului" io mi-as scoate acest aspect din cap felicia, mai spune ce te intriga, cu ce te izbesti, orice si Felicia, insist, stiu ca primul impuls dat de oboseala e sa delegi competente (sotului) eu l-as exclude din ecuatie, dealtfel asa am si facut (al meu se lauda la un an jumate al feciorului ca feciorul i-a dormit vesnic toata noaptea. pe naiba! nu stia el) asa... cum spuneam imi cunosteam feciorol asa la nivel celular, asa cum o simt pe fata amu si toata aceasta constiinta intima a voastra (pentru ca si David va ajunge sa te simta la fel de intens) tare de folos iti va fi mai tarziu, iti va usura munca de mama enorm de mult ah, si patul daca te decizi sa dormi cu el, unul mare, imens matrimonial dintr-o singura saltea adoarme undeva la perete (presupunem), iar tu te ridici si place in treaba ta sau dormi 40 de cm mai incolo practic esti suficient de departe sa nu-l sufoci, dar si suficient de aproape sa intervi promt neriscand sa-l trezesti definitiv din somhnul lui tu doar esti acolo ca sa-l ajuti sa recada lin in somn, uneori ajunge chiar si-o mana pe spate.... Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, [pup] multumesc pentru incurajari si sfaturi. Pai la noi e asa: bebe doarme in patutul lui langa patul meu, patutul lui este deschis spre mine si lipit de patul meu, deci practic l-as putea trage langa mine imediat, fara sa ma dau jos din pat, dar eu nu-l prea pot alapta culcat, fiindca daca-l pun la loc in patutul lui dupa aceea se agita, se ineaca si scuipa jumate din laptic... In plus, am tot timpul senzatia ca-l deranjez pe Bogdan, asa ca ma dau jos din pat, il iau pe bebe, il schimb de pampersi de fiecare data inainte de a-l alapta (deci si din cauza asta nu-l pot alapta fara sa ma dau jos din pat), ma duc pe canapeaua din sufragerie cu perna de alaptat, ma asez comod si-i dau acolo sa pape, apoi astept inca 30' ca sa-i priasca lui David mancarea si sa n-o verse daca-l pun direct din nou in pat, in timpul asta mai atipesc si eu poate 10 secunde, iar cand il pun in patut mai ramane cam o ora si ceva pana la urmatoarea alaptare, iar el incepe iar sa se foiasca si o luam de la capat. Nu i-l pot lasa lui Bogdan din doua motive: unu ca nu pompez lapte (refuz categoric atata vreme cat totul functioneaza bine asa, si nici n-as avea cand sa pompez fiindca ma goleste el foarte frecvent) si doi ca Bogdan se duce la servici, unde nu freaca menta, ci trebuie sa programeze, sa dezvolte programe de software, deci e o munca foarte solicitanta si are si el nevoie de odihna... eu macar stau acasa... Asta e, o sa incerc sa ma adaptez, sa mai fur cate o ora de somn ziua si tot asa. Va multumesc mult pentru sustinere [flo]
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru ajutorul primit. Din partea sotului sau a oricui altcuiva - numai sa dorm si eu cu 30 min in plus. Si sotul meu e programator, si el lucra toata ziua .... Dar nici eu nu statea,m chit ca stateam acasa cu bebe. Felicia ce sa zic - poate macar vineri si/sau sambata mai plimba sotul David alea 30 min si mai dormi un pic. Oricum daca se ofera - lasa-l! E greu, e frumos, trece repede timpul. Oricum eu sunt pentru implicarea totala a ambilor parinti. Tati al nostru e mandru ca a avut grija de fi-sa de cand s-a nascut si ca poate sa se descurce singur cu ea, daca e nevoie. Din punctul meu de vedere relatia lor e asa de buna si se iubesc mult si se simt bine impreuna pentru ca de la bun inceput au avut activitati impreuna, chiar daca asta a insemnat sa schimbe si el scutece si sa participe la baia copilului (cel putin pana la 1 an ii faceam baie impreuna) .... Cat despre pompat lapte si pus in biberon - nu prea ii vad logica - dureaza mai mult, trebuie sa sterilizezi si biberonul - mai multa munca pentru nimic. Am mai facut si eu asta - ziua - dar doar de vreo 2 ori ... ca sa capat jumatate de ora libera - noaptea mi-era mai usor sa alaptez. Sorana si Monica (5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicia, dar David face kk noaptea? daca da e ok, daca nu eu nu m-as preocupa sa-l schimb cam de la o luna amandoi au inceput sa nu mai murdareasca scutecul noaptea, deci ii lasam cu acelasi scutec de la 9 seara pana pe la 7 dimineata si inca ceva...,cu multa umilinta o spun, daca tot te gandesti la Bogdan sa nu-l deranjezi nu mai bine ar fi ca momentan (pana cand iti gasesti tu un ritm) sa doarma intr-o alta incapare? astfel te simti libera sa-l secondezi pe David fara teama in suflet ca-l deranjezi pe Bogdan, asta ca tot nu vrei sa-l deranjezi sa spun ceva in paranteza, daca nu exista co-sleepingu' il inventam eu as fi murit, incet da' sigur, daca nu as fi stiut ca-i posibil si legitim asa, la inceput doarmeam si io cu mandrul si feciorul in numele unitatii cuplului prostii, tot dupa umila mea parere unitatea cuplului oricum se destrama vara cand el poate sa doarma numai cu geamul deschis si eu numai cu geamul inchis iar in rest, din punctul de vedere al unei vieti sexuale, oricum nu se pierde nimic, actul sexual oricum neconsumandu-se in patul - fie el si matrimonial - in care doarme prunctul deci nu m-am mai impiedicat de termeni, uzante ah, si asta ca te paraste barbatu' daca "il uiti" pe undeva in alta camera consider ca nu-i de mintea mea, relatia noastra daca la asta s-ar reduce relatia noastra eu singura i-as pregati frumusete de bagaj [:D] dar asta, iarasi, numai tu poti s-o cunosti Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sorana, recunosc, al meu mandru a inceput sa lege articulat cu fecioru' tarziu, dar acum au un raport chiar foarte bun, intens as spune (feciorul reuseste sa gadile amoru' propriu al mandrului, care se regaseste explicand cu mare placere cum decoleaza navele spatiale) cu fata a fost divers, a pupacit-o mai mult de la inceput, dar veci n-a schimbat un pampers, veci nu le-a dat sa manance (nu-i ca io m-am inghesuit [:D]) in rest e soferul ideal, ne poarta si la doamna-n praznic doar s-o cerem ii baga pe amandoi in lac (eu ma refuz de fiecare data), ii catara pe munti el e foarte pentru "barbatu' la vanatoare, femeia in pestera sa-si vada de plozi" si pica de minune peste viziunea mea de-a creste pruncii Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...