Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

quote:
citat din mesajul lui MissParker Fetele, [pup] multumesc pentru incurajari si sfaturi. Pai la noi e asa: bebe doarme in patutul lui langa patul meu, patutul lui este deschis spre mine si lipit de patul meu, deci practic l-as putea trage langa mine imediat, fara sa ma dau jos din pat, dar eu nu-l prea pot alapta culcat, fiindca daca-l pun la loc in patutul lui dupa aceea se agita, se ineaca si scuipa jumate din laptic... In plus, am tot timpul senzatia ca-l deranjez pe Bogdan, asa ca ma dau jos din pat, il iau pe bebe, il schimb de pampersi de fiecare data inainte de a-l alapta (deci si din cauza asta nu-l pot alapta fara sa ma dau jos din pat), ma duc pe canapeaua din sufragerie cu perna de alaptat, ma asez comod si-i dau acolo sa pape, apoi astept inca 30' ca sa-i priasca lui David mancarea si sa n-o verse daca-l pun direct din nou in pat, in timpul asta mai atipesc si eu poate 10 secunde, iar cand il pun in patut mai ramane cam o ora si ceva pana la urmatoarea alaptare, iar el incepe iar sa se foiasca si o luam de la capat. Nu i-l pot lasa lui Bogdan din doua motive: unu ca nu pompez lapte (refuz categoric atata vreme cat totul functioneaza bine asa, si nici n-as avea cand sa pompez fiindca ma goleste el foarte frecvent) si doi ca Bogdan se duce la servici, unde nu freaca menta, ci trebuie sa programeze, sa dezvolte programe de software, deci e o munca foarte solicitanta si are si el nevoie de odihna... eu macar stau acasa... Asta e, o sa incerc sa ma adaptez, sa mai fur cate o ora de somn ziua si tot asa. Va multumesc mult pentru sustinere [flo]
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]

deci nu-l mai pune in patul lui, lasa-l in patul tau, vostru, cel mare te ridici tu de langa el sau dormi langa el astfel eviti sa: se agite in timp ce-l muti, misti, eviti sa: astepti pe o canapea, fotoliu in sezut timp in care ai putea sa astepti sa digere langa el intinsa stiu ca vorbim in termeni de secunde, dar nu e numai asta e vorba despre scurtaturi, adica daca nu ar fi tot efortul asta de a te ridica, a-l ridica, a-l purta in alta incapere, etc ti-ar fi muult mai usor cu Bendis faceam si eu asa, dar ca sa-l protejez pe Felix, ca sa nu risc sa-l trezesc pe Felix noroc ca ea nu se trezea cu regularitate si readormea de fiecare data foarte usor Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Copilul meu nu e dependent de mine deloc desi am alaptat 13 luni dintre care 8 luni non-stop. Primele 8 luni a dormit cu mine si nu am dormit deloc noaptea pt ca trebuia sa alaptez aproape in continuu.A fost cea mai grea perioada din viata mea dar va jur ca as face din noi la fel. Dupa 8 luni l-am mutat la el in camera, in patut, si nu s-a mai trezit asa ca alaptam numai ziua si abia atunci am indragit alaptatul. La 13 luni s-a intarcat singur si eu am suferit enorm, as mai fi facut-o mult si bine. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gazella - cate bordeie atatea obiceie [:D] Daca ambilor soti le e bine asa - e perfect. La noi e cam pe dos. N-am dormit niciodata separati (delegatiile unuia sau altuia se exclud, precum si cazurile de forta majora). Eu prefer sa conduc eu masina [bonjovi] - de cele mai multe ori el e cavaler si imi face placerea [il] De multe ori sunt eu cu fi-mea in masina, nu depindem de tati pentru transport, si nici invers - adica si ei doi mai au program impreuna si eu cu prietenele la [:-@] si [cheers] Si Felicia - si eu remarcasem schimbatul de pampers noaptea - daca nu face kk nu-l mai schimba .... Incearca sa faci ceea ce este prioritar (adica sa-l alaptezi ca altfel moare de foame [:D] ) in cel mai usor si comod mod posibil. Bebe are nevoie si de o mami odihnita, care sa-i zambeasca si sa se joace cu el, o mami moarta de somn ... care n-are chef de giugiuleala nu e de mare ajutor ... In rest va veti obisnuit toti 3 impreuna, viata voastra a celor 2 de dinainte, se va schimba astfel incat sa va adaptati si sa va fie bine asa, in 3. Nu exista retete universale, veti gasi propriul vostru "modus vivendi" - asa cum l-ati gasit in 2, il veti gasi in 3 ... Sorana si Monica (5 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos ai scris Denizelu, exact ce am incercat eu sa-i spun Feliciei numai c stau cam prost cu exprimarea. Minimizarea damage-ului. Adaptarea la situatia infernala pentru supravietuire. Feli stiu ca deja pare o eternitate! Dar incet-incet se vor termina aceste probleme ca sa inceapa altele [:D]. Incredibil dar asa am procedat si eu la inceput - gresit. Adica dormeam toti in aceeasi camera, cand incepea sa miorlaie noaptea ma sculam, ma duceam cu ea in living si aplicam masuri disperate de oprit copilul din urlat. Adica alaptam, schimbam pampers (nu stiu acum de ce??) si scobeam sa scot mucii din nas. Ai Carlei mey. Puneam in narisoarele alea ser fiziologic. Toate astea cu grija sa nu deranjez programatorul din dotare. Pana n-am mai putut asa ca am expediat domnul in living - asta a fost cea mai mare usurare! Am renuntat la schimbat daca nu facea kk. Nu cred ca am alaptat-o intinsa in pat pana pe la 5 luni cand sugea numai dimineata si o mufam si adormeam. Dar stateam in fund pe perna si picoteam, apoi o urcam pe umar tot picotind, apoi o puneam in patut. Dar macar nu ma ridicam in picioare. Voi fi off-topic insa tu ma ierti: de ce te gandesti ca-l deranjezi pe Bogdan? Cred ca ai aceasta impresie invatata din alte parti si ar trebui sa scapi de ea. Situatia e grea pentru toata lumea in primele saptamani de cand se naste copilul, fara exceptie. Think about it. DE unde vine asta? Te pup, J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sorana, n-am avut veci carnet[:D]- n-am stiut la ce mi-ar trebui..ups! m-am invartit vesnic dupa soferi - ba unchii, ba fratele, ba pretenii, ba pretenele dar amu ii musai sa-mi iau carnetul (abia acum sufar), cresc pruncii si-s de purtat la diferite activitati, iar mandrul lucreaza si aci nu mai am neamurile pe care sa le exploatez[:D] Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si o ultima interventie ca mi s-a trezit broasca curatatul nasului: l-am curatat pe Felix odata intr-un exces de zel, ca sa ma simt buna mama (lol) si m-am lecuit, urla feciorul de parca-l taiam am inceput sa umidific de cu spor casa si am uitat de pompita isi mai aducea aminte Puffo - catelu' de ea, o moflaia c-o placere...[:-)))] de atunci veci nu mi-am amintit sa curat nasul copiilor se curata? si betisoare..., si uffa, cate mai sunt!? Felicia, uite-le pe toate, il vezi ca doarme, fii egoista, copilul chiar nu va stii si lasa-l sa doarma, nu-l mai ingriji fara sa o ceara Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetele! [pup] Felicia, a cam trecut vremea cand se freca menta la lucru :D. Toata lumea munceste la serviciu, toata lumea trebuie sa aiba mintea limpede pt. dezvoltarea impecabila a anumitor programe, da' nu toata lumea are acasa bebe de cateva saptamani si sotie epuizata si la capatul puterilor. Solutia: ne adaptam [:D]. Eu te inteleg ca nu vrei sa-l deranjezi pe sotul tau, inteleg ca il solicita serviciul dar, mai inteleg ca tu mai ai putin si iti iei campii de oboseala si lipsa de somn. Ok, daca sotul tau trebuie sa doarma legat toata noaptea, da-i-l pe bebe dupa ce se intoarce de la serviciu si dupa ce se odihneste o ora-doua. Il alapatezi pe David si dupa aia dormi si tu linitita 2 ore si ceva, fara sa ii mai auzi gemetele si foielile. Aparitia unui bebelus intoarce viata cu fundul in sus ambilor parinti. Nu se poate ca un parinte sa fie vraiste, iar celalalt sa-si doarma somnul ca de obicei. E nedrept parca :-). Iar faptul ca tu stai acasa, iar sotul tau merge la serviciu e irelevant in cazul de fata. Atata timp cat tu esti epuizata, se vede ca nu e tocmai treaba usoara statul asta acasa. Cred ca, in momentul asta, ai prefera sa ai 2 job-uri, numai sa stii ca poti dormi si tu cateva ore legate. Implica taticul! [:)]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt tot pentru implicarea taticului, fie el si informatician (ca la noi tot asa a fost si, culmea, chiar a avansat profesional in perioada respectiva - se vede treaba ca bb l-a responsabilizat si mai tare[cheers]. Nu eram absurda, noaptea il lasam sa doarma, dar profitam din plin seara, dupa servici si in weekend - de multe ori chiar el se oferea. Curaj, Felicia, o s-o scoateti voi la capat cumva! Primele luni sunt mai grele. Cand, spre 6 luni, copilul meu a inceput sa doarma 6 ore legate pe noapte, am zis ca nu-i adevarat. Apoi a fost din ce in ce mai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicia, [pup] o sa fie ok! Denizel, [flo] pt sfaturi+ imi place la nebunie avertismentul tau, o sa tin minte axioma[:D][pup] Gazzella, inca si inca o data: [flo][pup] (acum mai ca as mai face si eu unul mic mic, numai citindu-va pe voi[il])
[url="http://dragos.roua.ro/2008/07/30/10-ani-de-antreprenoriat-online/"]
Time to say Goodbye...:)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...