Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

Felicia, dupa ce il schimbi etc etc, il pui la alaptat cu;cat langa tine si nici nu te mai uiti la el, te programezi sa adormi:))) alta solutie nu vad. In weekend insa trebuie sotul sa preia bebele ziua cate 2 ore de 2 ori pe zi, adica pleaca la plimbare si tu DORMI. ti-a tracut durerea de la ceza? poate acuma poti sa dormi cu david la tine pe buritca. Eu ci Gh am dormit asa din prima zi...vaaaai, ce dor imi e:) te inteleg f bine, baiatului meu ii ies ceva dinti si de vreo luna sunt zombieeeeeeeeeeeeeeeeee:))) ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
citat din mesajul lui rrox3
quote:
citat din mesajul lui andruskandu Si stiu sigur ca ti l-ai dorit pe David, l-ai asteptat, ceva imi spune ca il vei alapta mult si bine... Mai vorbim...
Andreea [mamica] lui [copil] Andreiut Puiut 11.06.2006
Remarca asta afirma din nou, sus si tare: Nu esti suficient de mama daca nu alaptezi pana ajunge la gradinta! Adica unele dintre mamici nu pot concepe - se pare - ca iti doresti copii foarte mult, iti este (nu obligatoriu) greu sa-i ai, ii iubesti mai mult decat orice altceva pe lume si totusi, nu-i alaptezi pana-n panzele albe si, culmea egoismului! - te mai gandesti si la tine! Hmm.... Nelia [flo] Mi-a placut mult povestea ta. MissParker ma bucur ca sunteti bine. Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Rrox3 Fara suparare, eu mi-am alaptat copilul, nu pentru ca asa trebuia, eram obligata... si da, mi-a facut placere. Si placerea nu venea numai din senzatia pe care ti-o provoaca copilul la san, ci si din privirea lui cand stie ce va primi, mangaierile lui, cuibareala de satisfactie in bratele tale...Mie alaptarea mi s-a parut ceva sublim, parca i-as fi dat nastere inca o data, si inca o data... Primele luni au fost grele si pentru mine, apoi a devenit mai usor. Prin acest gest de alaptare stiam ca ii daruiesc puiului meu nu numai hrana, ci si dragoste, incredere, siguranta...Placerea era reciproca. Si, alaptandu-l, nu pot considera ca m-am sacrificat. Si l-am alaptat 1 an si 9 luni, nu pana la gradinita... Iar mesajul era de incurajare pentru Miss Parker, ca in curand ii va fi mai usor, ceea ce deja am observat ca s-a intamplat... Andreea [mamica] lui [copil] Andreiut Puiut 11.06.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca pana la urma vad ca subiectul asta se transforma in "suport pentru MissParker cea stresata de alaptat" [bang] Imi cer scuze de la toata lumea!!! Sa va zic ce am facut azi: nimic. L-am alaptat la 11:30, apoi am zis sa ma pun in patut cu el, am incercat, dar el ba facea ca avionul, ba gemea si se inrosea la fata… De ce oare o fi asa agitat, nu stiu! Am observat insa ca agitatia asta a luat locul crizelor de zbierete, care veneau cam la acelasi interval de la supt, cand incepea digestia. Poate a trecut la nivelul superior... L-am mutat in patutul lui, fata in fata cu mine, eu intinsa la nivelul lui. Intr-un final m-a luat pe mine somnul si cred ca si pe el, cu intreruperi pana pe la ora 14:00 cand iar s-a trezit in gemete si supt de manute. I-am dat sa suga in patut langa mine, iar in final a varsat cu sanul meu in gura, i-a tasnit lapte si pe nas, saracutul de el, s-a inecat si a inceput iar sa planga. Cum naiba reusesc altele sa-si alapteze bebeii in pat, eu nu pricep, ca al meu parca sta cu capul in jos, nu cred ca ii este bine deloc… In fine, i-am pus un tricou indoit sub cap, i-am dat laptic sprijinita intr-un cot langa el, sa-i vina mai de sus, a parut sa inghita mai bine, l-am mutat iar incet-incet in patutul lui, s-a mai frichinit vreo 20’ si a adormit. Am iesit in sfarsit sa mananc si eu, chiar acum o jumatate de ora, acum ma duc sa-mi iau niste inghetata (e musai) si dupa aceea astept sa vad cand se trezeste. Despre "programatorul din dotare", beleaua e ca nu avem decat o canapea din piele in sufragerie, pe care abia-abia pot eu sa dorm, dar Bogdan nu are loc si deci nu are unde sa se duca sa doarma... Tre' sa ne cumparam o saltea din aia de musafiri care se strange in doua bucati, eventual sa doarma in camera PC-ului. Mai fetelor, el il ia pe David cu drag cand vine de la servici, dar atunci nu ma ajuta cu nimic, ca nu pot sa dorm la ore din alea (stiu, stiu, veti zice ca atunci nu sunt suficient de obosita), nu pot sa-mi scurtcircuitez creierul si sa-l pun pe sleep modus chiar oricand. Cel mai mult ma ajuta dimineata, cand eu il alaptez pe David in jurul orei 6 si il trezesc apoi pe Bogdan sa-l ia pa David cu patut cu tot in camera PC-ului (viitoarea camera a lui David, dar inca nu e gata mai nimic), atunci am si eu ocazia sa recuperez somn. Mai putin azi dimineata cand alaptarea a avut loc dupa ora 7... Ah, inca ceva: cum stiti voi daca bebe face kk noaptea sau nu? Ca la David nu miroase intotdeauna relevant, de multe ori l-am schimbat si gaseam doar o pata mica, uneori era chiar aproape uscata... deci nu pot risca sa-l las 6 ore fara pampersi curati... Ofofofofofof...
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feli, cu pampersul ... eu deschideam doo capse la body, trageam pampersul sa am acces nazal ... in rest puneam mana pe pampers sa vad cat e de bombat de pishu, toate astea in timp, nu din prima m-am bunghit nici io, da` oricum avea donsoara 1 kg de crema si in veci n-a avut niciun bai. Si ink ceva, te relaxeaza sa papi inghetata ? Atunci fa`o cand poti singura, in relax, adik a sosit sotul, iti iei portia de relax in alta incapere sa n-ai nicio treaba cu ei; la mine functiona ice-tea baut sub dush juma de ora [alcool] Haide ca mai ai un pic, creste bb mic si voinic si intrati in program ok pt amandoi !!! Fii sigura !!! ________________________________________ Daria & [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2720628280059491989seZdoY"]arta la 3,4 ani[/url] dans la 3,9 ani [url="http://es.youtube.com/watch?v=rZyUDQeitzc"]1[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=ePI4eTN0PwM"]2[/url] [url="http://es.youtube.com/watch?v=Wtaq4mLAYIc"]3[/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicia, asa-i nu poti sa dormi de la un moment la altul adica nu de la unul de continua incordare de aceea tre' sa cultivi odihna activa, deci inghetata aia si o barfa cu cineva [fum] pe mine tare mult ma ajutau prietenii din parc (toti cu catetii) ieseam zilnic si aveam un grup cu care faceam zilnic 5 km de parc pe jos in timp ce radeam, glumeam deci decongestionare daca trebuia alaptat se oprea tot grupul, alaptam si reluam plimbarea e doar o propunere, acum vezi tu cu ce te confrunti concret in cotidianul tau referitor la regurgitare, sunt episoade izolate sau cam asa vi se intampla mai tot timpul? iar kk il simteam dupa aroma [:D], imi apropiam putin nasul de fundul lor... Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daviducul nu prea poate sa ragaie, mai bine zis ori adoarme beton dupa alaptare (dar nu pentru multa vreme [:D]), ori se zbate ca toti dracii la mine pe umar si nu reusesc sa-l fac sa ragaie. De asemenea, in 80% din cazuri este f.f. agitat dupa alaptare, gajaie, tuseste, trebuie sa stau musai cam 30' langa el cu perna de alaptat in aceeasi pozitie ca sa i se aseze mancarea (ceea ce mi se pare normal, by the way). Gata, avem saltea pentru musafiri si in seara asta o inaugureaza Bogdan in camera PC-ului. Eu o sa incerc sa-l alaptez pe David in pat si apoi sa-l las acolo unde l-am alaptat, desi asta am facut si azi la pranz si tot a carait si marait si tusit si frichinit... Am vorbit azi si cu moasa, credem ca a inceput puseul de 6 saptamani, desi el are doar 5 saptamani si o zi... Asta e, acum - indiferent ce probleme sunt - eu dau vina pe puseuri...
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

miss parker,ma alatur si eu corului,nu dispera,cred ca majoritatea mamicilor ce-au alaptat au trecut prin asta.nici nu pot sa zic ca va fi mai usor cu timpul ci doar ca te vei obisnui tu cu lipsa somnului...))eu am fost norocoasa ca micuta accepta fara probleme sa fie alaptata din pozitie (pozitia mea) culcata.asa aveam si eu,patutul ei lipit de al nostru...de fapt de al meu,ca si jumatea mea s-a mutat pe canapeaua din living dupa primele 2 nopti )) noi stateam in chirie in perioada aia intr-un apartament cu un singur dormitor iar canapeaua din living era destul de mica dar sotul meu a scos pernele canapelei,le-a pus pe jos si le-a infasurat in ceva boarfe si acolo dormea.cind il prindeam pe acasa ))ii puneam micuta in brate si ma aruncam eu pe patul improvizat ca sa fiu lasata in pace...)) am avut si eu ,la fel,exces de lapte la inceput (cred ca toata lumea are) si improscam pe unde umblam )) dar cu siguranta se va regla dupa o perioada (eu nu mai tin minte exact cit a durat la mine dar nici nu-mi amintesc prea multe din perioada aia )).o sa vezi ca dupa ce ti se regleaza secretia de lapte va veni un moment in care vei crede ca nu mai ai lapte destul atit de mare e diferenta,dar nu te lasa pacalita!)) nici eu n-o puneam sa rigiie,cred ca am incercat de vreo 2 ori si nu numai ca nu a rigiit dar s-a si suparat ca n-o las sa doarma )) asa ca am renuntat...si nici colici n-a avut.in momentele in care devenea mai agitata o luam la plimbare prin camera si se calma destul de repede.si nu te grabi sa-l intarci (ziceai despre asta cu citeva mesaje inainte) daca n-ai motive serioase,timpul asta nu se va mai intoarce niciodata,bucura-te de tine in postura doar de mama cit poti ...)) aaa,si fetita mea n-a dormit intr-una o noapte intreaga pina pe la virsta de 3 ani [help] si cumva am supravietuit ))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicia, ai o camera in plus? Muta-l pe Bogdan acolo! Scurt si fara prea multe comentarii: vrei sa dormi, valea, nu vrei, atunci stai aici, dar sa nu te aud ca si tu esti obosit. Eu asa am facut! M-am mutat eu in camera unde era copilul si faceam doar vizite in patul conjugal...[:D] Si acum serios, nu am gasit alta solutie. Fetele nu dormeau, el lucra si avea si scoala... eu lasam totul balta in casa si dormeam de cite ori imi dormea odorul sau stateam intinsa in pat linga el, si el gingurea de placere ca mami e linga el, chiar daca mami le cam sforaia... Dar sotul nu avea aceasta solutie la indemina, decit sa doarma cu capul pe birou si sa-l dea aia afara sau sa piarda cursurile... Ramasa singura cu bebe in camera, am facut ce-am vrut noi, il mai punea si in patut, dar daca ma simteam in stare, daca nu, alaptam culcata, dar cu bebe intors spre mine... Fetele adormeau cu titza in gura, abia daca le-o scoteam, ca sa ma intorc si eu, dar bebe Lisandru, ca un barbat adevarat ce este, tzocaie bine, isi satisface nevoile prin aceasta, apoi imi intoarce curutu' si ala e, doarme dus... Cind adoarme profund, il pun in patut si dorm si eu ca o duamna ce ma aflu! Cu Tudora, ca sot n-am inca o luna! Edit: eu am raspuns inca de la primul tau mesaj, fara sa citesc mai departe, ca am zis ca nu apuc... Vad ca intre timp asta ai facut. Nu va dura o vesnicie, sa vezi tu cind va creste mindrul, cum vei regreta momentele astea... si vei dori sa se repete, eventual cu un alt bebelus! Eu pe Lisandru l-am tinut pe mine, stateam culcata, pe pat, rezemata de perne, dar intr-o pozitie buna, sa pot si eu sa atipesc si mai in mijlocul patului, sa nu cada cumva, daca adorm... Si il tineam acolo, pe mine, cu capusorul pe umarul meu si dormea pruncul de nu avea aer... Vorbesc de primele trei luni, cind il intepau acele din patut.[:D] Daca vrei sa fiu mai dura, ca sa-ti treaca si sa prinzi puteri, hai sa-ti mai spun ceva: cum e sa ai un bebelus, ca al tau, de fundicul careia sa te tii toata ziua si eventual noaptea si pe linga: unul de doi ani cu crizutele din dotare, inclusiv alea de gelozie pe bietul bebelus si care il tragea de picioare, sa stea la mami in brate... alta in clasa I, cu lectii pe care nu are nici un chef sa le faca, casa, sot care lucreaza zi-lumina si scoala pe deasupra... si toate acestea in plina iarna canadiana![bang] Vrei sa-ti spun eu cum: obositor, cumplit de obositor (cine spunea ca vrea o baie? Asta e dorinta mea... de vreo 7 ani asa!), dar frumos, oh, divin de frumos! Nu-mi doresc decit sa fie sanatosi si in scurt timp vei avea si tu numai aceeasi dorinta sau o ai deja, in rest, mamicile le duc pe toate, ca de asta-s mamici![flo] Dar nu trebuie sa-ti reprimi ceea ce simti, nu trebuie sa te neglijezi (intelegi acum mai bine ce am vrut sa spun ca mama trebuie sa aiba grija de ea si sa doarma odata cu puiutul... pe mine soacra-mea m-a invatat, in timp ce ea muncea pe rupte![:D]) Iti vine sa plingi de oboseala si neputinta, fa-o! Nu mai poti de oboseala si te uiti in jur si ai mai vrea sa faci ceva, renunta, dormi! Nu mai poti si nu gasesti solutii... suna un prieten, adica pe mine![:D] Te inteleg perfect cu sotul, si eu l-am menajat cit am putut, si el pe mine... chiar daca am dormit separat. Supape, el asa le numeste. Trebuie sa gasim supape... el cu sportul, eu cu DC-ul sau cu cite un spectacol sau concert scurt sau pur si simplu niste bani f....i (vorba lui) aiurea... pe prostioare! Ah, ce reconfortant e! Amindoi cu filmele... Nu am avut parte de prea multe distractii, dar ne menajam cit putem unul pe altul, ajutindu-ne sa ne satisfacem mici tabieturi, placeri... care te renergizeaza si o ieri de la capat... de fapt, continui, ca de oprit nu te mai opresti nicioadata din a fi parinte. Hai, curaj, gaina.. stii tu vorba aia! Esti mai tare decit iti imaginezi, in special tu![flo] CORNELIA , mami de [url="http://www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04"]AGATA[/url], [url="http://www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08"]TUDORA[/url] si [url="http://www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43"]LISANDRU[/url]
In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi sinteti sigure ca vreti sa o indemnati pe Felicia sa doarma alaptind si sa doarma in acelasi pat cu copilul cind toti doctorii spun ca e periculos? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...