Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

quote:
citat din mesajul lui Andrada
Voi sinteti sigure ca vreti sa o indemnati pe Felicia sa doarma alaptind si sa doarma in acelasi pat cu copilul cind toti doctorii spun ca e periculos? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
pai nu e vorba de dormit in timp ce alapteaza sau de dormit impreuna cu bebelusul,doar ca e mai usor sa ia copilul linga ea in pat cit alapteaza -si apoi sa-l puna inapoi la el in patut-decit sa se tot scoale in miezul noptii si sa mearga in camera alaturata,eu la asta ma refeream.eu tin minte ca si in maternitate luam fetita la mine in pat cit o alaptam,de cele mai multe ori eram in pozitie culcata,si apoi o puneam inapoi in bazinet,nu mi-a zis nici o moasa sau doctor ca nu e bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Felicia, uite si experienta mea personala, buna sau nu asta e Sotul meu a fost recunoscator ca-l lasam sa doarma noaptea...evident in alta camera unde beneficia de un pat normal. Eu dormeam cu sebas pe salteaua dubla, si mai aveam o saltea simpla in sufragerie pusa tot pe jos. Noaptea dormeam langa el si era foarte simplu, cand vroia sa suga ii bagam o mana pe sub cap, il intorceam spre mine si asta era. cand termina de supt imi retrageam mana discret sa nu se trezeasca si adormeam instantaneu. In timpul zilei in cea mai mare parte a timpului il alaptam pe salteaua din sufragerie timp in care eu ma uitatm la cate un film. pentru ca eu ma "sacrificam" noaptea sotul meu se ocupa de el mai mult in timpul zilei (a stat acasa in concediu parental)timp in care eu dormeam dusa. daca tu zici ca fosta soacra te poate ajuta profita de ea cat de mult poti. si nu uita ca perioada asta foarte dificila nu tine la nesfarsit. ps imi amintesc ca nici sebas nu avea nevoie sa ragaie si sotul meu care avea chef de joaca ii arata el cum s-o faca si scotea niste sunete...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui Andrada
Voi sinteti sigure ca vreti sa o indemnati pe Felicia sa doarma alaptind si sa doarma in acelasi pat cu copilul cind toti doctorii spun ca e periculos? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada"]Camera lui Marcu[/url]
care toti doctorii? de ce sa generalizam? parerile sunt impartite pot sa-mi gasesc suficient de multi doctori care sa sustina somnul condiviz Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18046747?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=4&log$=relatedarticles&logdbfrom=pubmed"]Mother-infant cosleeping, breastfeeding and sudden infant death syndrome: what biological anthropology has discovered about normal infant sleep and pediatric sleep medicine.[/url] [url="www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9261495?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_Discovery_RA&linkpos=1&log$=relatedarticles&logdbfrom=pubmed"]Maternal proximity and infant CO2 environment during bedsharing and possible implications for SIDS research.[/url] http://www.iwantmymum.com/site/category/articles/infant-sleep http://www.babyfriendly.org.uk/items/research_detail.asp?item=74 Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma bag si eu in seama (si in discutzie) - asa rapid-rapidutz - Felicia [flo] multa putere si fii pe pace ca trece si perioada asta... si o sa-tzi amintesti zambind de ea :-) Dar nu-tzi fa iluzii ca ceea ce urmeaza e mai usor... nu-nu-nu! Cand mai creste o sa ai altele de trecut - deci incurajeaza-te ca inca vreo 20 si ceva de ani de-acum incolo esti mama (si mai apoi bunica! hi-hi-hi :-)) - asa ca vrand-nevrand esti permanent la datorie! (sa vezi ce fain e cand incep crizutzele - atunci o sa zici: pai alaptatul era "floare la ureche" pe langa ce-mi face acum! baremi acum e micutz si dulce, da' cand o face crize intentzionat si stie bine de ce si pt ce - atunci sa vezi cum o sa-tzi rasara instantaneu firele de par alb si o sa mai si zburleasca ca la arici!) Curaj, putere si chiar daca nu potzi sa dormi cand vine Bogdan acasa - macar relaxeaza-te cata-cat! Eu in primele vreo 3-4 luni (pana cand pitica si-a rarait suptul de noapte - la incept sugea odata la 2h si statea la tzatza cate 45 de min de fiec data) am dormit pe un rocking-chair langa patutzul ei in sufra (ca aveam doar 2 camere si dormitorul l-am lasat sotzului ca a doua zii mergea saracul la lucru si musai trebuia sa doarma noaptea). Am avut un rocking-chair mare-mare-mare, moale si super comfortabil care se lasa si pe spate ca un fel de pat (dar nu complet la verticala) si am avut o perna de alaptat uriasa (care a devenit incrediil de mititica de-a lungul timpului :-) cand pitica a crescut :-))! Rocking-chair-ul avea si un scaunel pt picioare. Alaptam, ma leganam si aveam grija sa nu adorm ca micutza nu tragea cum trebuie - era musai s-o "gadil" dupa ureche (cum m-a invatzat consultanta in lactatzie) s-o trezesc si s-o indem sa suga nu numai sa tzocaie. Trebuia s-o mut la fiec 5 min de la un piept la celalat ca altfel facea nani cu tzitzi in guritza. Si eu am fost pe post de suzeta... pana cand a avut vreo 5-6 luni... ca mai apoi, dupa ce a incept sa pape si mancare solida sa se mai rareasca momentele de alint cu tzitzi in gura. La 13 luni s-a intzarcat singura dar... de adormit, tot in bratze a adormit pe perna de alaptat cu capul in pieptul meu (fara sa mai caute tzitzi - doar sa-mi simta mirosul si caldura) pana cand... am luat-o in patul nostru... De unde va trebui s-o "scoatem" si sa o mutam in patul ei(ca are 4 ani deja!) cat de curand... intr-o buna zii :-) cand va considera ea ca e "copil mare" :-) Cand era mititica, au fost noptzi cand nu o mai puneam in patutzul ei si dormea pe perna de alaptat la mine in bratze (ramanea cu tzitzi in gura - ca daca i-o scoteam era jale mare). Pot sa-tzi spun ca pur-si-simplu prinsesem radacini pe rocking-chair... si nici nu cutezam sa merg la toaleta sa nu care-cumva sa trezesc pisicul sa miaune! Daca era musai-musai sa misc o puneam cu perna cu tot in patutz (rugandu-ma la totzi sfintzi sa nu realizeze ca nu mai are tzitzi in gura) si fugeam in graba mare la baie :-) Eu ma gandesc ca poate n-ar fii rau sa incerci sa-l pui pe David in pozitzie usor oblica - capsorul ridicat - cand suge si daca vezi ca trage cu multa pofta si lacomos sa incerci (daca e posibil) sa-i mai dai cate o pauza de 15-30 sec sa respire semi-ridicat pe umarul tau. Am o prietena (mama de 3 copilasi) care imi spunea ca ea de fiec data inainte de a alapta se ducea la baie isi spala pieptul cu multa apa calda si lasa un pic din primul "val" de lapte sa se duca pt ca venea cu viteza prea mare si bb se ineca cu el. Dupa care alapta mult mai usor si bb tragea cu spor fara sa se mai sufoce cu lapte. Multa bafta! Si acum on topic: copilul alaptat nu e mai dependent de mama mai mult decat copilul hranit cu biberonul. Nu pot sa nu spun ca m-am amuzat de povestea cu prof univ care a fost hranit EXCLUSIV la tzitzi pana la 4 ani! Asta face parte din "urban legends", nu? Lorelai [URL="http://community.webshots.com/album/563423915eUMAcO?start=56"]May 3[/URL], [URL="http://good-times.webshots.com/album/563349573REbtpE"]May 2[/URL], [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/563319249CTnArU"]May 1[/URL] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si ca-mi aduc aminte pe 29.09.2007 scriam pe undeva: naproxen e principiu activ de la momendol si rezulta moderately safe si daca ma duc si pe site-ul AAP gasesc ca-i inclus in tabela Maternal Medication Usually Compatible With Breastfeeding http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;108/3/776/T6 ok....au acum aproape 2 saptamani aveam o teribila durere la gat, ceva cu un muschi, nerv blocat... noaptea ma trezesc disperata si incep sa caut ceva in casa sa-mi aline durerea (deja aveam cateva nopti nedormite din cauza asta si-mi spuneam ca la inca una ii dau inspre adoptie :( ) si nimic...si-mi aduc aminte ca mandru folosea momendol cand avea asa dureri si caut mult visatul medicament la el in dulap...mai bine nu l-as fi gasit... il iau pe la 2 dupa ce verific ca-i ok naproxenu asta cu alaptarea la 4 se trezeste Bendis, cauta sanul, suge putin si readoarme la 4 si 20 aud, sau mai bine zis simt un zgomot ciudat, ma ridic in fund, o ridic rapid in sus, era rigida, ochii mari, nu respira o scutur, tip, ea nimic am intors-o si i-am dat o palma peste spate reprinde sa respire zgomotos, un haaa lung si tuseste puternic, din spate cumva.... cam atat...dincolo de acest episod totul ok am dus-o la pediatra sa, i-am relatat ce s-a intamplat si mi-a facut trimitere pentru o encefalograma si o cardiograma doar pentru a ne asigura ca e totul in regula cu fata pentru ca ea crede ca-i reactie de la naproxenul considerat safe in alaptare --------------------------- ma indoiesc ca as fi simtit-o daca dormeam intr-o alta camera eu n-am avut nevoie niciodata de studii pentru a dormi cu copiii cum spuneam, de nu existau diverse studii le-as fi inventat pe mine n-o sa ma convinga nimeni niciodata ca nu-i corect, sanatos dincolo de acest episod o vad pe fi-mea cum zambeste in somn in timp ce o mangai mi-e suficient cum zicea o tipa draga mie, consulenta in alaptarea "fericirea n-a facut niciodata rau nimanui" Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportez o noapte dormita cat de cat omeneste. [:D] Bogdan a dormit in camera PC-ului, eu am inaltat patul din dormitor (dianocica, [flo][asia] mersi pt. pentru idee, se vede ca eu nu mai eram in stare sa gandesc limpede, nu???), apoi l-am schimbat pe David doar o singura data cand am auzit cum facuse kk, l-am alaptat la ora 12, apoi la 3:30 si apoi la 7:30, iar de dormit am dormit si eu omeneste de la ora 21:30 si intre primele 2 alaptari, fiindca dupa a doua deja incepuse iar cu frichineala digestiei si m-am mutat o ora in sufragerie pe canapea... Dupa fiecare alaptare l-am lasat vreo 10 minute langa mine, apoi l-am ridicat usor si l-am mutat in patutul lui, unde a continuat sa doarma. Am reusit si eu sa adorm mult mai repede si m-am odihnit bine. De la ora 8:30 e cu Mutti afara, la aer si la lumina, si acum abia il astept sa vina sa-l alaptez din nou. Ce minuni face, domne, somnul asta!! Fetelor, va multumesc din suflet inca o data pentru tot suportul si sustinerea si sfaturile voastre, toate m-ati ajutat intr-un fel sau altul! [pup]
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MissParker, Felicitari ptru bb David![flo] Cum am citit ca alaptezi exclusiv la san si aveti probleme de regurgitare si colici,ca-ti mai place si inghetata,m-am gandit ca problema voastra de colici poate fi datorata chiar acestei inghetate. Lactoglobulina,proteina aflata in compozitia laptelui de vaca,poate trece in laptele de mama si poate produce colici la sugari. Aceasta intoleranta se poate verifica.Exclude laptele si derivatele laptelui din dieta ta si observa aspectul fecalelor bb-ului.Daca acestea au un aspect ca de albus de ou aglutinat,se poate suspecta o intoleranta.Dupa ce excluzi laptele de vaca din dieta ta ,in caz de intoleranta colicii se reduc si dispar cam dupa 6-10 zile. edit sa adaug ca atunci cand apare reflux gastric este de preferat sa nu manipulezi mult bb-ul.Alapteaza-l in pozitie semisezanda sau mai elevat de jumatatea superioara si lasa-l in acesta pozitie chiar si dupa alaptare.In aceasta pozitie bula de aer din stomacel se eleva treptat si fara sa fie insotita la eliminarea sa de continut gastric,cum deobicei se intampla cand bb este ridicat ca sa i se scoata gazele. Sa cresteti mari si sanatosi! [url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]Mata Emma lupta iar cu cancerul[/url] http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicia, sa-ti traiasca David si sa va bucurati de el. Nu am avut rabdare sa citesc toate cele 17 pagini, asa ca poate s-a mai spus ceea ce voi spune eu.[asia] Am alaptat culcat la inceput din motive medicale, apoi pentru ca asa ne obisnuisem amandoi. Insa nu-l alaptam la el in pat, ci la mine in pat, pe o perna, astfel incat el venea cu capul in sus. Mai mare fiind, cand am trecut la biberon, ii dadeam la el in patut, dar tot asa ii puneam sub cap ceva. Pentru colici, am baut eu mult ceai de anason sau special pentru colici. L-am alaptat pana la un an si nu pare sa fie dependent de mine...dimpotriva mie mi se pare ca avem o relatie minunata. In ce priveste dormitul cu el...am dormit pana aproape de 6 ani, pe parcursul timpului am incercat de mai multe ori sa ma mut, dar nu am reusit. La 6 ani insa foarte usor am reusit sa-l fac sa doarma singur in camera lui. Mie mi s-a intamplat pe la 4 ani sa se trezeasca vomitand...este adevarat ca la varsta asta s-a ridicat in fundulet, dar era atat de speriat pentru ca nu stia ce se intampla, incat m-am felicitat ca eram acolo, sa-l linistesc cat mai repede. Fiecare copil este unic si este bine ca in crestere sa te ghidezi si dupa instinctul matern.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...