Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

Buna ziua. presupun ca nu aici este locul mesajului meu, insa am citit acest subiect cu maxim interes si as vrea sa va intreb pe mamicile care ati alaptat ce anume pot sa fac ca sa ma pregatesc pt asta? Sunt insarcinata in aproape 7 luni, este a doua sarcina, prima nastere a fost prin cezariana deci si asta va fi la fel. La primul copil nu am avut prea mare succes cu alaptatul, nu am avut cine stie ce asistenta de specialitate in spital, adica a venit o asistenta ne-a aratat o data ce si cum si atat ... am avut niste rani groaznice vreo saptamana, lapte nu cine stie ce, am reusit totusi sa imi alptez copilul pana la 4 luni dar dandu-i in acelasi timp si formula la fiecare masa. Acum, la al doilea copil imi doresc foarte tare sa alaptez exclusiv, de aia va citesc si pe voi in fiecare zi si imi sunteti de mare ajutor. Totusi, este ceva ce pot sa fac pt a ma pregati pt alaptat? sa-mi pregatesc sanii, care imi sunt fff sensibili si ma dor la fiecare atingere (si dusul daca imi pica pe sfarcuri ma dor), exista ceaiuri pe care le pot bea inca din timpul sarcinii, pot folosi creme pt sfarcuri la fel, tot din timpul sarcinii? Va rog mult, apreciez orice fel de sfaturi, mai ales din partea celor care au alaptat timp indelungat. Va multumesc. Irina, mami de David (15.07.2005) si in asteptarea surioarei(DPN 04.11.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

irinush, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124117 uite un topic de unde gasesti raspunsuri la intrebarile care te framanata. sarcina si nastere usoara! [url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]Mata Emma lupta iar cu cancerul[/url] http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irinush
Buna ziua. presupun ca nu aici este locul mesajului meu, insa am citit acest subiect cu maxim interes si as vrea sa va intreb pe mamicile care ati alaptat ce anume pot sa fac ca sa ma pregatesc pt asta? Sunt insarcinata in aproape 7 luni, este a doua sarcina, prima nastere a fost prin cezariana deci si asta va fi la fel. La primul copil nu am avut prea mare succes cu alaptatul, nu am avut cine stie ce asistenta de specialitate in spital, adica a venit o asistenta ne-a aratat o data ce si cum si atat ... am avut niste rani groaznice vreo saptamana, lapte nu cine stie ce, am reusit totusi sa imi alptez copilul pana la 4 luni dar dandu-i in acelasi timp si formula la fiecare masa. Acum, la al doilea copil imi doresc foarte tare sa alaptez exclusiv, de aia va citesc si pe voi in fiecare zi si imi sunteti de mare ajutor. Totusi, este ceva ce pot sa fac pt a ma pregati pt alaptat? sa-mi pregatesc sanii, care imi sunt fff sensibili si ma dor la fiecare atingere (si dusul daca imi pica pe sfarcuri ma dor), exista ceaiuri pe care le pot bea inca din timpul sarcinii, pot folosi creme pt sfarcuri la fel, tot din timpul sarcinii? Va rog mult, apreciez orice fel de sfaturi, mai ales din partea celor care au alaptat timp indelungat. Va multumesc. Irina, mami de David (15.07.2005) si in asteptarea surioarei(DPN 04.11.2008)
Draga Irinush, Te poti pregati intr-un singur fel:odihnindu-te cat poti si propunandu-ti ferm sa nu te sperii de eventualele dificultati!Adica sa iti doresti enorm sa alaptezi si sa ai incredere in corpul tau ca poate!Dar nu daca ii joci feste cu biberonul... mai multe gasesti la Femina Intim, unde e un subiect exclusiv pt. alaptare. Mult succes de la o mamica ce alapteaza o prunca de 2,3 ani! http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:) mamica fericita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acu scuze ca ma bag si eu nou venita si cu experienta de mama de 4 luni in vorba, dar voua chiar vi se pare ok sa dormiti in pat cu copilul pina la 3,4,5,6 ani??? sunt eu singura care cred ca e bine pentru copil sa doarma singur, cu tot ce implica asta? nu vreau sa stirnesc polemica, dar explicati-mi si mie de ce?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Farah
acu scuze ca ma bag si eu nou venita si cu experienta de mama de 4 luni in vorba, dar voua chiar vi se pare ok sa dormiti in pat cu copilul pina la 3,4,5,6 ani??? sunt eu singura care cred ca e bine pentru copil sa doarma singur, cu tot ce implica asta? nu vreau sa stirnesc polemica, dar explicati-mi si mie de ce?
nu, Farah, nu esti singura Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, gazzella, dar si tu spuneai la un moment dat ca nu te convinge nimeni ca nu e bine sa dormi cu fata in pat, si toata lumea spune pe-aici ca a dormit cu copilul in pat pina la nu stiu cita vreme si nimeni nu zice stati ca nu e chiar asa. si-atunci ma mir si ma gindesc daca eu fac bine pentru baiatul meu ca doarme singur la 4 luni sunt convinsa ca nu alaptatul, chiar la 3-4 ani, creeaza dependenta copilului, ci comportamentul mamei. toti copiii trec prin faza de dependenta si anxietate de separare, dar unii trec peste, altii ramin la ea inca x ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Farah, nu esti singura. Mie mi s-a parut OK, dar asta nu inseamna ca mi se pare mai putin OK mama care nu doarme cu el din prima zi...fiecare copil este altfel, fiecare individ si deci mama este altfel... Eu n-am putut rezista sa ma plimb intre camere...asa cum am spus am incercat sa revin in patul conjugal de muuulte ori...sfarseam a dormi tot pe canapeaua din camera lui fiimiu...mi-a reusit abia la 6 ani. Pentru ca abia atunci fiimiu nu s-a mai trezit noaptea...pentru ca de la tzatza am trecut la biberon...apoi la apa...apoi la facut pipi...Altii nu mai fac noaptea pipi de la 3 luni...Al meu mai face si acum, dar abia la 6 ani a avut curajul sa mearga noaptea singur la baie... Nu stiu de ce trebuie sa ne miram atat unele de altele...fiecare este mai rezistenta sau mai putin rezistenta...nici unele nu suntem de condamnat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
si toata lumea spune pe-aici ca a dormit cu copilul in pat pina la nu stiu cita vreme si nimeni nu zice stati ca nu e chiar asa. si-atunci ma mir si ma gindesc daca eu fac bine pentru baiatul meu ca doarme singur la 4 luni
farah, deci n-ai citit intregul topic spuneam ca nu, nu esti singura, dar nu mai spuneam ca uite eu n-as dormi cu copiii Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Farah sunt convinsa ca nu alaptatul, chiar la 3-4 ani, creeaza dependenta copilului, ci comportamentul mamei.
EXACT asta este si parerea mea. Nu alaptatul face copiii dependenti si felul in care mamele se poarta cu ei. Poti sa vezi copii care nu au fost alaptati si care dorm inca cu mamele lor la 5-6 ani si copii alaptati care dorm in camera lor de la inceput. Copiii mei au dormit fiecare in camera lui de la inceput, nu am stat cu ei sa adoarma, nu i-am leganat in brate dar am mers imediat la ei daca plangeau. S-au invatat fara probleme sa adorma singuri fara sa-i tina cineva de mana sau sa stea cu ei. Eu cred ca este o etapa importanta in viata copilului, ca o treapta, sa invete sa adoarma singur, sa invete ca e ok sa fie singuri in camera si in pat seara, ca parintii sunt acasa si vin imediat daca este nevoie. Si copiii mei s-au sculat noaptea sa faca pipi, pana la 4 ani au avut olita in camera si s-au asezat pe ea si apoi si-au tras pantaloni si s-au urcat in pat, mai tarziu s-au dus la baie cand le-a trebuit noaptea, fara sa scoale toata casa pentru asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...