Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

Citat:
Si copiii mei s-au sculat noaptea sa faca pipi, pana la 4 ani au avut olita in camera si s-au asezat pe ea si apoi si-au tras pantaloni si s-au urcat in pat, mai tarziu s-au dus la baie cand le-a trebuit noaptea, fara sa scoale toata casa pentru asta.
Ei vezi de la mesaje de tonul astuia intervine polemica...este ca si cand eu nu am stiut sa-mi educ copilul sa << nu scoale toata casa pentru asta>>... asta este ... de ce trebuie sa consideram ca unele am facut mai bine decat altele si ce mame grozave am fost noi??? In ignoranta mea mi-a venit si mie ideea cu oala...dar cum sa-l lipesc pe fiimiu de ea daca n-a vrut???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu de fapt incercam sa gasesc o explicatie de ce se intimpla asa si sa ma dumiresc cu argumente, daca e mai bine pentru copil, pentru ca vad ca nimeni n-a comentat nimic si pare ca toata lumea a dormit cu copilu' in pat pe scurt, ma gindeam ca daca toata lumea face asa poate gresesc eu ca fac altfel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu sa edit, asa ca scriu separat amcitit tot topicul, nu-mi permiteam sa scriu fara s-o fac, dar din ultimul post al gazzellei eu pricep asa: ori da, sunt multe ca tine dar nu si eu, ori ...poate am pierdut ceva pe drum si de ce sa nu ne miram unele de altele, cind realitatea e ca suntem oameni deci supusi greselii, si nu toate sunt la fel de bune mame (dac-ar fi, ne-am intelege toti super, n-am avea atitea probleme si ce omenire minunata ar fi!) nu e nimic rau in a face o greseala minora daca inveti ulterior din ea. sau altii invata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

farah, eu am analizat toate argumentele, si, mai mult, mi-am ascultat copilul. din dorinta de a face ce e cel mai bine pt el, am ales acest lucru. evident, ce e mai bine pt el inseamna ce e mai bine si pt mine, si pt sotul meu, pt toata familia adica. ei, daca eu am ajuns la concluzia ca co-sleepingul e solutia ideala pt copil, deci si pt mama deci pt familie, nu mai pot da nici un argument in defavoarea acestui lucru. vezi ca a pus gazela mai devreme cateva linkuri despre co sleeping, despre beneficiile lui. daca te intereseaza tabara cealalta, intreab-o pe andrada :)))
I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bird70 - ai uitat sa mentzionezi ca dupa ce se face pipi la olitza copilasul ar fii bine sa folo hartie igienica, apoi sa-si traga pantalonasii, sa se spele pe manutze si apoi de-abia sa se aseze in patutz... Iar pipi din olitza ar fii f bine daca parintele l-ar arunca la WC, ar trage apa, ar spala olitza si ar aduce-o la loc pt cand copilul are nevoie... Fetitza mea NU ar sta nici o sec cu olitza nedusa si cu miros de pipi in camera :-( si in plus ei i-a intrat deja in cap ca dupa folosirea WC-ului/olitzei musai trebuie sa ne spalam pe manutze... Norocul meu e ca nu face noaptea :-) Asa ca putem dormi totzi 3 f linistitzi in patul nostru incapator (family bed). Din punctul meu de vedere a fost f util ca Gabisor sa doarma cu noi: in momentul in care a fost racita si nu putea respira bine noaptea din cauza secretziilor nazale o auzeam imediat si o ridicam si o ajutam. Ni s-a intamplat sa verse (din cauza mucilor) si am avut ligheanul langa pat (plus apa si prosoape de hartie) si am salvat situatzia super-rapid. Nu e un copil dependent - la gradi se descurca singurica (la masa, la WC, la imbracat, incaltzat), este volubila (f vorbareatza) si sociabila, ii place sa se joace cu altzi copii in parcuri si in cadru organizat (ora de dans - de ex) - nu se agatza cu disperare de mine (am vazut fetitze la ora de dans care au stat in bratze la mamicile lor... si mamicile au dansat cu ele in bratze). Va dormi singurica in momentul in care va fii convinsa ca e "copil mare"... Probabil ca f curand pt ca anul acesta incepe grupa mare si vor avea din ce in ce mai multe resp la gardi si se va simtzi din ce in ce mai "matura". Sunt convinsa ca se apropie momentul si nu fortzez nota absolu de loc. Fiecre copil are ritmul sau si trebuie respectat. Lorelai [URL="http://community.webshots.com/album/563423915eUMAcO?start=56"]May 3[/URL], [URL="http://good-times.webshots.com/album/563349573REbtpE"]May 2[/URL], [URL="http://home-and-garden.webshots.com/album/563319249CTnArU"]May 1[/URL] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Farah
eu de fapt incercam sa gasesc o explicatie de ce se intimpla asa si sa ma dumiresc cu argumente, daca e mai bine pentru copil, pentru ca vad ca nimeni n-a comentat nimic si pare ca toata lumea a dormit cu copilu' in pat pe scurt, ma gindeam ca daca toata lumea face asa poate gresesc eu ca fac altfel
cum n-a comentat nimeni nimic? nu-mi rezulta ca topicul sa-l fi frecventat doar cei care sunt pro cosleeping sunt voci chiar puternice contra daca te conforteaza cu ceva poti sa te intelegi cu RRox, andrada si mai sunt de fapt, cele cu co-speepingu nu prea sunt majoritatea, nu cred... nu pe forumurile romanesti de parenting, nu pe toate sunt majoritare aceste practici in sud america, asia, africa Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Farah
nu stiu sa edit, asa ca scriu separat amcitit tot topicul, nu-mi permiteam sa scriu fara s-o fac, dar din ultimul post al gazzellei eu pricep asa: ori da, sunt multe ca tine dar nu si eu, ori ...poate am pierdut ceva pe drum si de ce sa nu ne miram unele de altele, cind realitatea e ca suntem oameni deci supusi greselii, si nu toate sunt la fel de bune mame (dac-ar fi, ne-am intelege toti super, n-am avea atitea probleme si ce omenire minunata ar fi!) nu e nimic rau in a face o greseala minora daca inveti ulterior din ea. sau altii invata
deci da, sunt multe ca si mine in alte culturi (vezi si raspunsul meu de mai sus) depinde ce vrei tu de la copil, ce vrei tu de la tine ca si mama depinde de crezurile, convingerile tale cele mai intime, de disponibilitatea ta daca ai ceva in particular ce nu ai inteles sunt aici am citit celalalt topic unde ai intervenit referitor la colici, ti-am citit pozitia, iar dupa umila mea parerea e una extrem de gresita in raport cu copilul curios ca acesti copii alaptati oricand, deci fara teama laptelui proaspat peste cel "vechi" nu fac colici de altfel, am dat in cadrul acestui topic un link cu studiul lui Barr, copiii alaptati frecvent, purtati in mai mare masura au mai putine episoade de plans, colici Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si opt luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inteles ca asa a facut si copilul tot se chinuie, de-asta am zis, in ideea ca de ce sa faci acelasi lucru daca nu merge? e adevarat ca exista si varianta sa plinga din alte cauze, si la colici si la somn, si s-o aruncam noi prea repede pe colici nestiind s-o vedem altfel e atit de greu de clarificat ce anume determina o anume consecinta in toate lucrurile astea ca aproape inevitabil parerile sunt cu sutele si toate diverse
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim
Bird70 - ai uitat sa mentzionezi ca dupa ce se face pipi la olitza copilasul ar fii bine sa folo hartie igienica, apoi sa-si traga pantalonasii, sa se spele pe manutze si apoi de-abia sa se aseze in patutz...
Eu am considerat ca nu e un dezastru daca din an in pasti face un pipi noaptea si se urca in pat fara sa foloseasca hartia si sa se spele pe maini. Noi facem dus in fiecare dimineata oricum [;)]. In timpul zilei firesc ca au folosit hartie si s-au spalat pe maini. Mie mi se pare ca refuzul copiilor de-a dormi singuri este o anxietate indusa de parinti. De fapt este reflectia anxietatii parintilor. Iar alaptatul noaptea la copiii cu dinti (peste 6 luni) mi se pare foarte nociv. La fiecare maraitura a copilului primeste sanul si trage de cateva ori, exact cat sa umple gura de lapte si sa mentina bacteriile. La varsta asta sanul noaptea nu are rol de-a hrani ci doar de a linisti si pentru noapte cred ca e mult mai benefica suzeta, macar de dragul dintilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...