Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil alaptat= copil dependent?


Recommended Posts

Mey, eu cred ca voi aveti ceva politze de platit ca vaz ca nu va lasati...Eu am o singura intrebare:sinteti mame perfecte?? Daca da, locul vostru ar fi pe sub-forumul "Parinti perfecti" (am sa cer ADMIN sa infiinteze unul special pt. voi). Daca nu, mai lasati la o parte vehementa, ca eu una nu am intilnit reteta perfecta de crescut copiii, tot caut sa mai invat si tot am impresia ca mai am multe de stiut, ca nu pot intruchipa perfectiunea[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 387
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu, dodo! nici pe departe nu sunt mama perfecta dar asta nu inseamna ca tre' sa accept sa mi se spuna ca-i gresit sa-i dau sanul pe post de suzeta dupa tine doar faptul ca sunt vehementa iti comunica ca sunt mama perfecta? nu, politele nu le am io de platit, nici intr-un caz eu nu inteleg altceva, de unde refuzul de-a accepta lucrurile asa cum s-au constituit ele de la inceput, de-a lungul evolutiei umane sau acreatiei (luati-o cum vreti, mi-e egal) de unde incercarea de-a manipula realitatea pentru a rezulta voi mamele perfecte (si cand spun voi am in vedere acele care va incapatanati sa emiteti judecati false conform carora sanul e pe post de suzeta si ca norma o constitue copiii alaptati cu formula) inca o data, ca nu se poate (copil nascut prematur, cu diverse afectiuni, mama depresa, etc), ca nu se vrea e ok! pot sa accept. dar ca sa se serveasca surogatul (suzeta, formula) pe post de original (sanul, alaptarea) nu mai e ok, doar si numai doar pentru a fi in concordanta cu o realitate Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, si ca sa nu fiu vehementa ce ar trebui sa-i raspund acum lui bird? "da, ai dreptate, am gresit! tampita de mine, i-am dat sanul cand ei ii trebuia suzeta, lui ii trebuia suzeta! m-am incapatanat sa-i trezesc noaptea cand ei ar fi vrut sa doarma de mult. m-am incapatanat sa le stric dintii stiind ca alaptarea la san in timpul noptii creaza carii." ce altele am mai facut? Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gazzella
ah, si ca sa nu fiu vehementa ce ar trebui sa-i raspund acum lui bird? "da, ai dreptate, am gresit! tampita de mine, i-am dat sanul cand ei ii trebuia suzeta, lui ii trebuia suzeta! m-am incapatanat sa-i trezesc noaptea cand ei ar fi vrut sa doarma de mult. m-am incapatanat sa le stric dintii stiind ca alaptarea la san in timpul noptii creaza carii." ce altele am mai facut? Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Well, insasi felul in care te ratoiesti la mine imi spune multe...Ar fi fost poate mai elegant, cum ii sade bine unei doamne, sa-i spui ca tu ai evaluat situatia ta si ai vazut mai multe beneficii pt. bb, decit neajunsuri, motiv pt. care la tine a functionat metoda X...Eu chiar am spus, ceea ce la copiii mei a functionat, la altii poate nu da roade, dar asta nu inseamna ca mamica respectiva nu stie ce e bun sau cu buna stiinta nu ia in seama unele chestii. Si oricum v-ati departat mult de la intrebarea care-o framinta pe Brazuca25, v-ati grabit s-o dati pe studii si parastudii, n-am citit nici o incurajare/sfat la adresa mamicii respective si asta iar imi spune multe despre capacitatea unora de a simpatiza/empatiza cu o situatie descisa de cineva care are nevoie de sfaturi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dodo
Citat:
citat din mesajul lui gazzella
ah, si ca sa nu fiu vehementa ce ar trebui sa-i raspund acum lui bird? "da, ai dreptate, am gresit! tampita de mine, i-am dat sanul cand ei ii trebuia suzeta, lui ii trebuia suzeta! m-am incapatanat sa-i trezesc noaptea cand ei ar fi vrut sa doarma de mult. m-am incapatanat sa le stric dintii stiind ca alaptarea la san in timpul noptii creaza carii." ce altele am mai facut? Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Well, insasi felul in care te ratoiesti la mine imi spune multe...Ar fi fost poate mai elegant, cum ii sade bine unei doamne, sa-i spui ca tu ai evaluat situatia ta si ai vazut mai multe beneficii pt. bb, decit neajunsuri, motiv pt. care la tine a functionat metoda X...Eu chiar am spus, ceea ce la copiii mei a functionat, la altii poate nu da roade, dar asta nu inseamna ca mamica respectiva nu stie ce e bun sau cu buna stiinta nu ia in seama unele chestii. Si oricum v-ati departat mult de la intrebarea care-o framinta pe Brazuca25, v-ati grabit s-o dati pe studii si parastudii, n-am citit nici o incurajare/sfat la adresa mamicii respective si asta iar imi spune multe despre capacitatea unora de a simpatiza/empatiza cu o situatie descisa de cineva care are nevoie de sfaturi...
[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dodo
Citat:
citat din mesajul lui gazzella
ah, si ca sa nu fiu vehementa ce ar trebui sa-i raspund acum lui bird? "da, ai dreptate, am gresit! tampita de mine, i-am dat sanul cand ei ii trebuia suzeta, lui ii trebuia suzeta! m-am incapatanat sa-i trezesc noaptea cand ei ar fi vrut sa doarma de mult. m-am incapatanat sa le stric dintii stiind ca alaptarea la san in timpul noptii creaza carii." ce altele am mai facut? Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Well, insasi felul in care te ratoiesti la mine imi spune multe...Ar fi fost poate mai elegant, cum ii sade bine unei doamne, sa-i spui ca tu ai evaluat situatia ta si ai vazut mai multe beneficii pt. bb, decit neajunsuri, motiv pt. care la tine a functionat metoda X...Eu chiar am spus, ceea ce la copiii mei a functionat, la altii poate nu da roade, dar asta nu inseamna ca mamica respectiva nu stie ce e bun sau cu buna stiinta nu ia in seama unele chestii. Si oricum v-ati departat mult de la intrebarea care-o framinta pe Brazuca25, v-ati grabit s-o dati pe studii si parastudii, n-am citit nici o incurajare/sfat la adresa mamicii respective si asta iar imi spune multe despre capacitatea unora de a simpatiza/empatiza cu o situatie descisa de cineva care are nevoie de sfaturi...
ok hai sa fac un exercitiu de...cum vreti voi deci bird, reiau: eu am evaluat situatia mea si am vazut mai multe beneficii printre care: copiilor alaptati noaptea nu li se formeaza carii, copiilor alaptati noaptea li se formeaza mai bine bolta planetara decat celor care au suzeta noaptea in gurita, motiv pentru care la noi a functionat da,la altii poate nu da roade alaptarea la san noaptea, poate sa creeze carii, si nevoi false (recunosc ca aici simt nevoia [bang], dar o doamna va cultiva eleganta si nu va lasa sa transpara nimic, va cultiva minciuna sau cum se numeste pentru ca eu nu cred in idiotenia de mai sus) ah! pai si eu care credeam ca i-am comunicat totusi brazucai parerea mea despre alaptarea peste un an oare nu e ca tu fiind prea ocupata sa ma urechezi pe mine nu ai observat? umila intrebare, cum se cade unei doamne[:D] Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite dodo
Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui lorelaim
Bird70 - ai uitat sa mentzionezi ca dupa ce se face pipi la olitza copilasul ar fii bine sa folo hartie igienica, apoi sa-si traga pantalonasii, sa se spele pe manutze si apoi de-abia sa se aseze in patutz...
Iar alaptatul noaptea la copiii cu dinti (peste 6 luni) mi se pare foarte nociv. La fiecare maraitura a copilului primeste sanul si trage de cateva ori, exact cat sa umple gura de lapte si sa mentina bacteriile. La varsta asta sanul noaptea nu are rol de-a hrani ci doar de a linisti si pentru noapte cred ca e mult mai benefica suzeta, macar de dragul dintilor.
deci la acest punct ajunse pentru a da bine, a fi doamne ne tinem in pod eruditia si ne multumim la care tipa mai tare? sau eu ce sa inteleg? Felix (3 ani si 8 luni) Bendis (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...